SG.hu

A tinédzserek elszigetelődését okozhatja Ausztrália tervezett közösségi média-tilalma

A felmérések szerint az ausztrál tizenévesek 97%-a átlagosan négy platformon is jelen van, és ezzel a világ vezetői közé tartoznak. A ReachOut ifjúsági szolgálat 2024-es felmérése szerint az ausztrál tinédzserek szüleinek közel kétharmada aggályosnak tartja gyermekei közösségi médiahasználatát. A kormány most meg akarja fékezni a közösségi média-függőséget a kábelek elvágásával.

Bár a tilalomról még nem született jogszabály, és jelenleg nincsenek meg a legfontosabb részletek - például hogy milyen korosztályokat és platformokat érintene -, a kormány első lépése a korhatár-ellenőrzés kipróbálása. Az ifjúsági érdekvédők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a tilalom megszünteti a kiszolgáltatott fiatalok társadalmi kapcsolatait is, és ehelyett arra szólították fel a technológiai platformokat, hogy jobban érvényesítsék a biztonságos interakciókat. "A tilalom nagyjából az ellenkezője annak, amit mi javasolnánk” - mondta Amelia Johns, a Sydney-i Műszaki Egyetem digitális média docense. "Mindenki a közösségi médiában él. Sok fiatal számára nem opció a kiszállás, és a teljes, általános tiltás mentális egészségügyi következményei is elgondolkodtatóak."

Eddig egyetlen ország sem vezetett be az internetes platformokat célzó korhatár alapú tilalmat. Franciaország és Nagy-Britannia tesztelte a korhatár-ellenőrzést, de még nem léptettek életbe tilalmat, míg néhány amerikai államban a korlátozott tartalmakhoz való hozzáféréshez korhatár-ellenőrzésre van szükség. Ausztrália az év végéig tervezi a jogszabály bevezetését. Bár alsó korhatárra nem tettek javaslatot, a tisztviselők 14-16 év közötti korhatárt javasoltak. "Ha elveszíteném a közösségi médiát, sokkal elszigeteltebbnek érezném magam” - mondta Ben Kioko, egy 14 éves sydneyi fiatalember, aki autistának és az LMBTQIA+ közösség tagjának vallja magát. "Mivel olyan mentális problémákkal küzdök, mint a szorongás és a depresszió, ez sokkal rosszabbá tenné ezeket, mint amilyenek már most is, és hosszú távon valóban hatással lenne az életemre” - tette hozzá.

Anthony Albanese miniszterelnök a tilalom egyik fő támogatója. "A szülők azt akarják, hogy a gyerekeik ne a mobilt nyomogassák, hanem a focipályán legyenek, ahogy én is” - mondta szeptemberben. Justine Humphry, a Sydney-i Egyetem médiakutatója szerint bár a közösségi médiavállalatoknak jobban kellene védeniük a tinédzsereket, a teljes tiltás a képernyők nélküli gyermekkor iránti „nosztalgián” alapul, amit ő „kitalációnak” nevezett.


A Meta - a Facebook és a WhatsApp tulajdonosa - támogatja a fiatal felhasználók védelmét a káros tartalmaktól és interakcióktól, de úgy vélik a korhatár-blokkolás az okostelefon-gyártók felelőssége kellene, hogy legyen. A vállalat idén szeptemberben megerősítette a 18 év alatti Instagram-felhasználók adatvédelmi alapbeállításait, és bejelentette, hogy a 16 év alattiaknak szülői jóváhagyásra van szükségük a beállítások enyhítéséhez. Az Alphabet - a tizenévesek egyik legnépszerűbb platformjának, a YouTube-nak a tulajdonosa - nem kívánt nyilatkozni, de egy blogbejegyzést tettek közzé, miszerint rendelkeznek olyan funkciókkal, amelyekkel a szülők felügyelhetik gyermekeik használatát.

Egyes országokban már tettek kísérletet korhatár-korlátozások érvényesítésére, de ezek nem jártak sikerrel, részben a virtuális magánhálózatokhoz (VPN) való hozzáférésnek köszönhetően, amelyek elrejtik a felhasználók tartózkodási helyét és személyes adatait, mondták a szakértők. Egy 2022-es korhatár-ellenőrzési kísérlet Franciaországban, amely a közösségi médiát 15 éves kortól akarta korlátozni, azt találta, hogy az ország tinédzsereinek közel fele tud VPN-t használni - mondta Olivier Blazy, a párizsi Ecole Polytechnique informatikusa, aki a projektben dolgozott. Antonio Cesarano, a Proton VPN termékmenedzsere elmondta, hogy az ügyfélszámok jellemzően megugranak, amikor korlátozásokat vezetnek be.

2021-ben, nem sokkal azután, hogy a YouTube elkezdte kérni a felhasználóktól az azonosítást a korhatáros tartalmak megtekintéséhez, egy ZerodyOne fedőnevet használó fejlesztő olyan szoftvert tett közzé a Github nyílt forráskódú weboldalon, amely segített a felhasználóknak megkerülni a korlátozásokat. A csak a keresztnevét, Davidot megadó ZerodyOne által megosztott adatok szerint a programot mintegy 2,5 milliószor töltötték le. Egy Sydney-i középiskolás diák, a 16 éves Enie Lam elmondta, hogy VPN-t használ, hogy megkerülje az iskolai wifi korlátozást az iskolai kutatáshoz, például az online hírek olvasásához. "Megértem, hogy nem jó dolog sokat használni a közösségi médiát, és dolgozom rajta” - mondta. „De a tiltás nem fog működni.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Nabateus #6
  • Bruce_Willis #5
    Szerencsére nálad okosabbak a törvényhozók.
  • kvp #4
    "Javasolnám, hogy ahogy régen nem volt hétfőn tévé-adás, úgy ne legyen heti egy napon internet!"

    Vicces, de heti egy napot viz, aram, mentoszolgalat, korhazak, stb. nelkul manapsag mar nehez lenne kihuzni. Marpedig minden (is) fugg a nettol. Az orszagos gerinc internet nelkul meg 112-es segelyhivo sem nagyon megy.

    "A vége minden ilyennek az, hogy az eredeti probléma megtízszereződik, de cserébe az állam mindent tudni fog rólad és mégtöbb dologba szólhat bele."

    Ez a valodi cel, nem a gyerekek vedelme.
  • M2 #3
    Javasolnám, hogy ahogy régen nem volt hétfőn tévé-adás, úgy ne legyen heti egy napon internet!
  • CommieSlayer #2
    Bírom, hogy magától értetődő manapság, hogy mindenki a másikaknak akarja megszabni, hogy hogyan neveljék a gyereküket.
    A vége minden ilyennek az, hogy az eredeti probléma megtízszereződik, de cserébe az állam mindent tudni fog rólad és mégtöbb dologba szólhat bele.
  • kvp #1
    Egyreszt jogos lenne a korlatozas, mert a fiatalok fejlodesere tenyleg rosszul hatnak a kozossegi oldalak, masreszrol azok akik mar raszoktak nem tilthatoak le azonnal, mert nehezen viselnek el. Kb. olyan lenne mint egy sulyos kabitoszerfuggot kezeles nelkul bezarni egy szobaba es azt varni tole, hogy magatol felepul.

    Alternativa lenne a felmeno rendszerben torteno bevezetes, de akkor elvesztenek egy kb. 14 evnyi kiskoru generaciot, akik mar szuletesuk ota hasznaljak a kozossegi oldakat. Oket mar nem igazan lehet letiltani.

    Arrol nem beszelve, hogy a tiltast nehez lenne ervenyesiteni, mivel nem tudjak egyertelmuen azonositani a keszulekek elott uloket, tovabba ha letiltanak az ismert halozatokat, akkor nenne helyette szaz mas, fu alatt.

    A harmadik szempont, hogy a legtobb nyugati kormanyzat nem szeretne feladni a fiatalok folotti kontrolljat, amit a kozossegi media biztosit szamara, igy csak a konkurens hatalmak (pl. Kina vagy Elon Musk) altal iranyitott szolgaltatasokat szeretnek blokkolni, de a sajat "barati" halozataikat nem, mivel ezek fontosak az uj generaciok engelmessegenek biztositasaban.

    Nehez kerdesek es egyikre sincs jo valasz.