SG.hu

Trump közölte, hogy nem védené meg Tajvant, egyből bezuhant minden tech-részvény

Néhány politikai fejleménynek köszönhetően több nagy félvezetőgyártó részvényárfolyama meredek zuhanásba kezdett.

Szerdán a TSMC részvényei 7,98 százalékkal estek a New York-i tőzsdén, az ASML 10,93 százalékkal, a Tokyo Electron 9,25 százalékkal, az Nvidia 6,62 százalékkal, az AMD 10,21 százalékkal esett. A teljes NASDAQ index 2,77 százalékkal esett - ezzel 2022 óta a legrosszabb napját produkálta. Az egyik politikai esemény, amely a jelek szerint elmérgesítette a piaci hangulatot, egy olyan jelentés volt, amely szerint a Biden-kormányzat a Kínába irányuló chipgyártási technológia korlátozásának szigorítását fontolgatja. Az új szabályok a Tokyo Electron és az ASML vállalatokat sújtanák, amelyek mindketten olyan chipgyártó berendezéseket gyártanak, amelyek nélkül lehetetlen fejlett félvezetőket gyártani. Egyértelmű, hogy a további szankciók mindkét vállalkozásnak árthatnak, és a kínai piac további elzárása nyilvánvalóan rossz hír a többi chipgyártó számára, mivel megfosztja őket egy óriási vevőköröktől.

A másik aggasztó elem egy interjú volt a republikánus elnökjelölt Donald Trumppal, akit arról kérdeztek, hogy megvédi-e Tajvant Kínával szemben, ha visszatérne a Fehér Házba. A következőket mondta szó szerinti fordításban, szerkesztés nélkül: "Nagyon jól ismerem az embereket, nagyon tisztelem őket. A chip-üzletünk körülbelül 100%-át elvették. Úgy gondolom, Tajvannak fizetnie kellene nekünk a védelemért. Tudja, mi nem különbözünk egy biztosítótársaságtól. Tajvan nem ad nekünk semmit. Tajvan 9500 mérföldre van tőlünk. 68 mérföldre van Kínától. Egy kis előny, és Kína egy hatalmas földdarab, egyszerűen lebombázhatják. Még csak nem is kell... Úgy értem, szó szerint csak gránátokat küldhetnek. De ezt nem akarják megtenni, mert nem akarják elveszíteni azokat a chipgyárakat. Tudod, az összes gyárat, és ezt nem akarják megtenni. De meg kell mondanom, hogy ez Xi elnök úr szeme fénye, nagyon jó barátom volt Covidig. Ugyanez a helyzet Putyinnal."

"Én most nem érezném magam olyan biztonságban, ha a helyükben lennék, de ezt ne feledjétek: Tajvan elvette tőlünk a chip-üzletünket, úgy értem, milyen hülyék vagyunk? Elvették az összes chip üzletünket. Mérhetetlenül gazdagok. És nem hiszem, hogy mi különbözünk egy biztosítótól. Miért? Mert nem vagyunk olyanok, mint egy biztosítási kötvény. Miért csináljuk ezt? Elvették a chipiparunk majdnem 100%-át, elismerésem nekik. Azért, mert hülye emberek irányították az országot. Nem kellett volna hagynunk, hogy ez megtörténjen. Most dollármilliárdokat adunk nekik, hogy új chipeket építsenek az országunkban, és aztán ezt is elviszik, más szóval, megépítik, de aztán visszaviszik az országukba."


Ez a szósaláta egyrészt pontatlan, hiszen Tajvan nem vette el az USA chipüzletágát, és a tajvani cégek - mint például a TSMC - pont hogy Amerikában építenek gyárakat. Másrészt eltér Biden elnök álláspontjától, mely szerint az USA részt venne egy konfliktusban Tajvan védelmében. A nyilatkozat a jelenlegi amerikai hozzáállás potenciális gyengülését jelenti. És ahogy Trump pontosan felmérte, Kína tudja, hogy Tajvan chipgyárai fontos zsákmányt jelentenek, hiszen a világ legfejlettebb ilyen létesítményei közé tartoznak. Olyan stratégiai jelentőségűek, hogy a legutóbbi Trump-kormányzat egyik tisztviselője azt javasolta, hogy invázió esetén megsemmisítenék őket.

Az Intel - amely saját gyárakat üzemeltet, és egy olyan üzletágat hozott létre, amely bérbe adja a kapacitásokat, így kevésbé függ a tajvani gyártóktól - szerdán nem tapasztalt árfolyamcsökkenést, ehelyett 0,35 százalékos felfelé ugrást élvezhetett. Ami azt mutatja, hogy a befektetők úgy érzik, hogy nincs hatással rá az, ami miatt más félvezetőipari cégeket leértékeltek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #13
    >Ha Kína megszerzi Tajvant, akkor a kezében kerül kb a teljes félvezetőgyártás 80%-a.

    Ilyen forgatókönyv nincs, legalábbis erőszak esetén szinte teljesen kizárt, hogy megmaradjanak a gyárak és ne meneküljenek el az agyak.

    >Ez hülye és látszik hogy fogalma sincs az üzlethez.

    Ezzel nagyjából egyetértek.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.07.21. 16:27:00
  • ZenMillitia #12
    imadom ezt az embert. milliardos, mehetne a Jachttal a Foldkozi tengerre, Golfozhatna, de nem o golyokat kopkod ki annyira szereti Amerikat. csodalatos ember, es ahogy o lesz az elnok, vegre, VEGRE, nem a fegyvermaffiat(!)/gyogyszermaffiat(!!) /Covid-hiszti, Covid atveresek stb/ tamogato baloldal (Demokratak) lesznek hatalmon, hanem a kisebbik rossz. Von der Leyen egy fereg. Trump pedig jo arc. Trump/Orban a kisebbik rossz. de ha jon egy jobb, ami nem haboruparti, nem fegyveripar parti, kornyezetbarat, emberbarat, allatbarat, akkor majd rajuk szavazok. De egyelore abbol kell valogatni ami van, es ebben a gyenge mezonyben TRUMP A KIRALY!
    Utoljára szerkesztette: ZenMillitia, 2024.07.21. 15:33:05
  • kvp #11
    Biden-ek kozoltek a TSMC-vel, hogy az USA-ban fog gyarat epiteni, majd attelepiti oda a gepeit es a szemelyzetet is. A Biden kormanyzat se vedene meg Tajvant, csak adna nekik eleg fegyvert, hogy Kinat is behuzzak egy elhuzodo haboruba. Trump ennel egy fokkal egyenesebb es ezert hulyebb. A Biden kormanyzat kifejezetten tart a japan segitsegtol, mert a japan kormany bizik a ballisztikus vedelmukben es nem fel egy esetleges kinai nuklearis csapastol. Lasd lengyelek nallunk, az USA fogja vissza oket...
  • mukkelek #10
    Nem érti, egyszerűen csak ennyi. De trumpnak annyi esze van, mint egy lyukas zokninak. Van néhány másik ilyen hülye, hogy azt hiszi, hogy akkor durr gyártunk máshol. Vagy itthon. Hát nem ilyen egyszerű. Olyan hiány lenne belőle, hogy sehova se jutna. Jó pár ember meghalna ( orvosi elektronika) mire máshol termelni lehetne.
    Utoljára szerkesztette: mukkelek, 2024.07.19. 16:05:50
  • militavia #9
  • YaniMan #8
    Az érdekel valakit, hogy egy Amerikában gyártott chip (hasraütés) tízszeres áron lesz a taiwanihoz képest?
  • militavia #7
    Lásd a #6-os kommentet. Butaság. A világ chipigényének a túlnyomó része nem a csúcskategóriás chip.
    Ezen felül okkal van az, hogy sorban építik a COVID óta is a jenkik az üzemeket otthon, mert leesettnek nekik is a tantusz, hogy ez a mindent egy helyen, mert occó és kényelmes, az stratégiai ágazatokban nem járja.

    Amúgy meg te tényleg azt hiszed, hogy ha valaha elesne Tajvan, akkor az egész világ lógatja az orrát és kész, ez van, akkor PRC lesz a chipgyártás Mekkája, mindörökké ámen?

    Már MOST is a B terven dolgoznak és zajlik.
    A realliferole csatorna "gondolkodik" ennyire ostobán.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2024.07.19. 09:45:17
  • militavia #6
    MINDEN chip Tajvanban készül (jó, technikailag 90%, mert a Samsung koreában van, szóval majdnem mind)
    Ez úgy téveszme, ahogy van. Az kis csíkszélességű chipek többsége. De micsoda szerencse, hogy nem kell mindenbe is 5 nm-es chip...
  • kvp #5
    Trump ket dolgot szeretne. Azt, hogy Tajvan a profitjabol fizessen az USA-nak a vedelemert, masreszt azt, hogy a technologiai iparbol vigyenek vissza az USA-ba annyit amennyit csak lehet.

    Ez utobbit a Biden kormanyzat is tamogatja. Tovabba utasitasba adta, hogy egy kinai tamadas eseten a teljes tajvani technologiai ipart meg kell semmisiteni mielott a kinaiak odaernek.

    Viszont Tajvannak nincsennek nyersanyagai, ha Kina nem ad alapanyagot, akkor ok se tudnak gyartani semmit. Mind a Biden kormanyzat, mind Trump azt mondja, hogy biztonsagos helyekre kell attelepiteni a tajvani gyarakat es uj, Kinatol fuggetlen nyersanyagforrasokat kell talalniuk. Minden mas opcio csak haborut jelent, de Tajvan megvedese semmit sem er a kinai nyersanyagok amerikai iranyitas ala helyezese nelkul. Tehat ha meg akarjak vedeni Tajvant, akkor le kell gyozniuk Kinat es amerikaibarat kormanyt ultetni az elere. Kb. ugyanaz a helyzet mint Ukrajna es Oroszorszag eseten.

    Nem biztos, hogy Oroszorszag es Kina katonai legyozese realis cel lenne egyik esetben sem.
  • inkvisitor1978 #4
    Ez hülye és látszik hogy fogalma sincs az üzlethez. Ha Kína megszerzi Tajvant, akkor a kezében kerül kb a teljes félvezetőgyártás 80%-a.
    Teljes technológiai monopólium.
    Utána úgy szabhatja a gazdasági/kereskedelmi feltételeket a nyugati világnak ahogy akarja.
    Védővámokat akarsz bevezeni? Nem kapsz semmi elektronikát, sem készet sem alapanyagot.
    Ellenkezel valamiben? Bedöntöm a technológiai iparodat.

    Jelenleg ezen dolgozik Kína. Pontosan ahogy a középkorban csinálta a környékén. Aki ellenkezett, ment a levesbe.
    Utoljára szerkesztette: inkvisitor1978, 2024.07.19. 07:53:07