SG.hu

A Bosch minden alkal­ma­zá­sába MI-t épít be

A Bosch csoport szakértői a ChatGPT-hez hasonló modellek gyakorlati alkalmazásán dolgoznak, 2018 óta több mint ezer szabadalmi bejelentési kérelmet adtak be a mesterséges intelligencia témakörében.

A generatív mesterséges intelligencia és az úgynevezett Foundation-modellek (például a ChatGPT) legújabb technológiai fejlesztéseire lehetőségként tekint a Bosch. Ezek a modellek egyaránt alkalmasak olyan tartalmak generálására, mint például a szoftverkódok, a szövegek, a képek és a zenék, és az információk széles köre és óriási mennyisége lehetővé teszi, hogy a Foundation-modellek nyelvek között fordítsanak és strukturált módon dolgozzanak fel feladatokat. "A technológiai áttörések teljesen új fejezetet nyitnak a mesterséges intelligencia területén” – hangsúlyozta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja és digitális igazgatója. „Ez a fejlődés a társadalom szinte minden területére, valamint a vállalatok folyamataira is hat, és ezt a lehetőséget szeretnénk kiaknázni a Bosch számára.”

Ennek szellemében a Bosch mesterséges intelligencia szakértői – úgy a kutatás, mint az üzleti szektorok oldaláról – az új MI-modellek által kínált lehetőségeket kiaknázó konkrét alkalmazásokon dolgoznak. Ilyen például a Bosch saját adatbázisa, amely keresési kifejezések szerint tárolja az egyes információkat. Minél kevésbé szűk a keresett kulcsszó által megadott fogalom, annál kevésbé pontos a keresési eredmény, illetve fordítva. A generatív mesterséges intelligencia alapú megoldás azonban jóval gyorsabban, és ami a legfontosabb, széleskörűbben keres – és talál – információkat. Ez a vállalaton belül már rendelkezésre álló tudás könnyebb elérését és mélyrehatóbb felhasználását teszi lehetővé.


Tanja Rückert

De a cég leginkább az ipari mesterséges intelligenciára, vagyis a szállítás, a gyártás és az épülettechnika területein gyűjtött szaktudás és az intelligens algoritmusok kombinációjára összpontosít. A vállalatcsoport a komplex, fizikai tárgyak gyártásában elért erősségeit akarja kihasználni, ötvözve azokat a mesterséges intelligencia területén szerzett sokéves tapasztalatával. Mindez ellentétes azoknak az amerikai és kínai IT-vállalatoknak a koncepciójával, amelyek elsősorban az ember, és az emberi viselkedés modelljének felépítésére használják a technológiát.

A gyártásban például az anomáliák észlelésében segíthet a mesterséges intelligencia. Az MI-alapú képfeldolgozás lehetővé teszi a termékek automatikus optikai vizsgálatát, miközben a gyártószalagok optimális kihasználtsága jegyében irányítja az anyagáramlást. Az intelligens kamerák és érzékelők például a tűzesetek korai észlelésében segíthetnek, az autókban pedig intelligens vezetéstámogató rendszerek szolgálhatják a balesetek megelőzését. A vállalatcsoport magyarországi telephelyein a gyártási folyamatok során van meghatározó szerepe a technológiának, legyen szó a gyártásoptimalizálásához szükséges adatelemzésekről, egyes folyamatok optikai ellenőrzéséről vagy a gyártósori berendezések karbantartásának tervezéséről.

"A Bosch üzleti szektoraiban és világszerte működő telephelyein egyaránt jelentős haladást ért el a mesterséges intelligencia fejlesztésében az elmúlt években” – emelte ki Tanja Rückert. „Gyorsan és sikeresen építjük be alkalmazásainkba a mesterséges intelligenciát.” A tervek szerint még ebben az évben a vállalat minden terméke és megoldása vagy eleve tartalmaz mesterséges intelligencia alapú technológiát, vagy annak segítségével fejlesztik, illetve gyártják őket. A vállalat eredetileg 2025-re tűzte ki ezt célul, ám jó úton halad, hogy már két évvel korábban megvalósítsa a terveket. Mindez annak a több mint 300 mesterséges intelligencia kutatónak is köszönhető, akik jelenleg új MI-módszerek fejlesztésén dolgoznak a cégnél.

A társaság már 2019-ben megkezdett egy oktatási programot, amelyben eddig 26 500 munkatárs vett részt. A program három különböző szintű képzési formátumot foglal magában a vezetők, a mérnökök és a mesterséges intelligencia felhasználói számára. „Az oktatások fontos szerepet töltenek be abban, hogy a vállalat minden területén a kollégák mesterséges intelligencia alapú tudással rendelkezzenek” – mutatott rá Thomas Kropf, a kutatási részleg igazgatója. A mesterséges intelligencia már egy ideje a fejlődés és a növekedés motorjának számít, a a Tractica piackutató 2025-ben mintegy 31 milliárd dollár globális árbevételt prognosztizál az ágazatra. Mindez az MI-megoldások termelékenységi és hatékonysági mutatóinak köszönhető. A következő években a Bosch tervei szerint a mesterséges intelligenciával kompatibilis termékeinek árbevételét egymilliárd euróra növeli. „A mesterséges intelligencia alapú technológia használata és a termékek hálózatba kapcsolása kulcsfontosságú a technológia és társadalmi fejlődés szempontjából. A mesterséges intelligencia az emberek javát szolgálja” – jelentette ki Rückert.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!