SG.hu

A kétkezi munkák fognak a leggyorsabban növekedni, mert az MI ezeken nem segít

A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) az olyan munkahelyek számának erős növekedését jósolja, amelyeket az MI nem tud helyettesíteni, valamint nagy keresletet látnak a munkahelyek automatizálására szolgáló készségek iránt.

A WEF a munkahelyek jövőjéről szóló éves jelentése több mint 1000 munkáltató felmérésén alapul, akik együttesen több mint 14 millió munkavállalót képviselnek 22 iparági klaszterben és 55 országban. A válaszadók azt mondták a szervezetnek, hogy a három legkeresettebb készség, amelyre a munkaerő-felvétel során a legnagyobb igény mutatkozik, a mesterséges intelligencia és a Big Data kezelése, a hálózatok és a kiberbiztonság, valamint az általános technológiai műveltség. "A munkáltatók fele tervezi, hogy az MI-ra reagálva átalakítja üzleti tevékenységét, kétharmaduk tervezi, hogy speciális MI-képzettséggel rendelkező tehetségeket vesz fel, míg 40 százalékuk számol munkaerő-csökkentéssel ott, ahol az MI automatizálni tudja a feladatokat” - állapította meg a jelentés.

Az MI növekvő használata rossz hír az irodai és titkársági dolgozóknak, valamint azoknak az egyéb adminisztratív munkaköröknek, amelyeket az automatizálás könnyen helyettesíthet, mivel a jelentés szerint a következő öt évben az ilyen munkakörökben várható a legmeredekebb csökkenés a munkahelyek számában. Ez ijesztő, de lehetne rosszabb is. "A munkavállalók átlagosan arra számíthatnak, hogy a meglévő készségeik kétötöde (39 százalék) átalakul vagy elavul a 2025-2030-as időszakban” - állapította meg a jelentés. "A jelentés korábbi kiadásaihoz, a 2023-as 44 százalékról és a világjárványt követő 2020-as 57 százalékos csúcshoz képest azonban a 'készségek instabilitásának' ez a mértéke lelassult.”


A 290 oldalas jelentés jó hírekkel szolgál a számítógépek által nehezen helyettesíthető munkakörökben dolgozók számára is, mégpedig azzal az előrejelzéssel, hogy a leggyorsabban az emberekkel kapcsolatos munkakörökben, például a mezőgazdasági munkások, a futárszolgálatok, az építőipar, az eladók és az élelmiszer-feldolgozók körében lesz a leggyorsabb a munkahelyek számának növekedése. A gondozási gazdaságban betöltött állások, köztük az ápolási szakemberek, a szociális munkások és a személyi gondozók segítői is várhatóan jelentősen növekedni fognak. Ugyanígy az oktatási ágazatban betöltött szerepek is.

Az informatikai dolgozók számára azonban, ha nem szereznek készségeket a mesterséges intelligencia, a Big Data vagy a szoftverfejlesztés területén, akkor lemaradhatnak. A WEF a robotika, az autonóm rendszerek és az energiatermelés területén betöltött szerepek esetében is erőteljes munkahely-növekedést prognosztizál, és az olyan területeken dolgozó szakemberek, mint a megújuló energiával kapcsolatos mérnöki tevékenység és az elektromos járműtechnológiák várhatóan nagyobb munkahelyi biztonságot élveznek majd. A jelentés a megélhetési költségek emelkedését tartja a második legmegváltoztatóbb trendnek, amely 1,6 millió munkahelyet fog elvenni.


"A jelenlegi tendenciák alapján a 2025 és 2030 közötti időszakban a strukturális munkaerő-piaci átalakulás következtében létrejövő és megszűnő munkahelyek a mai összes munkahely 22 százalékát teszik majd ki. Ez várhatóan a mai teljes foglalkoztatás 14 százalékának megfelelő új munkahelyek létrehozását vonja maga után, ami 170 millió munkahelyet jelent” - állapította meg a jelentés. "Ezt a növekedést azonban várhatóan ellensúlyozza a jelenlegi munkahelyek nyolc százalékának (azaz 92 milliónak) megfelelő munkahelyek kiszorulása, ami a teljes foglalkoztatás hét százalékának, azaz 78 millió munkahelynek megfelelő nettó növekedést eredményez”.”

A kereskedelmi kérdések is foglalkoztatják a munkaadókat, a megkérdezettek több mint ötöde szerint a kereskedelem és a beruházások fokozott korlátozásai is befolyásolni fogják működésüket. A jelentés utal a WEF szeptemberi, 2024-es vezető közgazdászok kilátásaira is, amelyben a borúlátó tudomány művelői rövid távon stabilitást jósolnak a világgazdaságnak, de hosszabb távon - különösen a fejlődő gazdaságok számára - romló tendenciát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zriboliv #2
    A lényeg, hogy az MI-t lehet egy központi szerveren futtatni, kb. bármennyien használhatják egyszerre, bővítik, frissítik, elő lehet rá fizetni, le lehet mondani, bárki bármikor megteheti csak internetelérés kell hozzá.
    Ellenben az, hogy valahol a világon van egy fullra automatizált farm, az nem lesz használható máshol, csak ha kiépítik hozzá az infrastruktúrát és legyártják az adott termés típusához tartozó gépeket minden farmra.
    Így aztán könyvelőt, tanárt, programozót, orvost is könnyebb lenne leváltani mint egy hamburgerforgatót vagy kukoricacímerezőt.
  • duke #1
    "például a mezőgazdasági munkások"
    Nem lehet biztosan megmondani mi tortenik 30-50 ev alatt, az internetre sem szamitottak 30 eve, de ketlem hogy lenne olyan mezogazdasagi munka amit ne lehetne kompletten automatizalni.