Berta Sándor

Egyre komolyabb probléma a digitális elbutulás

A technika használatával egyre több ember veszíti el veszíti el a tájékozódási képességét vagy képtelen megjegyezni bizonyos dolgokat.

Svéd turisták Capri szigete helyett az észak-olaszországi Carpiban találták magukat. Egy autós a Szent Gotthárd-alagút kellős közepén akart megfordulni. Ez csak néhány példa azok közül, amikor az emberek a szemük és az eszük helyett inkább vakon megbíztak a navigációs készülékeikben. "Sokan jobban hisznek a technikai eszközöknek, mint a józan eszüknek" - jelentette ki Alfred Fuhr közlekedéspszichológus.

Fritz Meyer-Gramcko közlekedéspszichológus közölte, hogy ezek az esetek elsősorban arra vezethetők vissza, hogy sok vezető képtelen térképet olvasni és navigációs készülékek nélkül megfelelően tájékozódni. "Aki pedig birtokában is van ezeknek a képességeknek, az könnyen elveszítheti azokat, ha kizárólag ezekre a megoldásokra támaszkodik" - tette hozzá Meyer-Gramcko.

A két szakember további példákat is említett. Volt egy teherautó-sofőr, aki 7,5 tonnás járművével 5 kilométeren keresztül autózott az arnsbergi erdőben, míg egy sáros úton elakadt. Egy alsó-szászországi férfi pedig - a navigációs rendszert használva - következetesen nem vette figyelembe a közlekedési táblákat és lámpákat, mígnem egy építkezésen kötött ki. "Egyre gyakoribb, hogy az emberek ezekre az eszközökre támaszkodnak. Fontos azonban tudni, hogy ezek használata nem mentesít a felelősség alól" - mondta Meyer-Gramcko.

Fuhr úgy vélte, hogy sok autós egyszerűen stresszes és ezért támaszkodik automatikusan a navigációs készülékre. Amikor tudatosul bennük, hogy eltévedtek, többnyire már akkor sem fordulnak meg. A problémát csak súlyosbítja, hogy sokan rosszul állítják be vagy használják a tájékozódást segítő digitális eszközeiket. Meyer-Gramcko szerint ezeknek a megoldásoknak a kezelését oktatni kellene az autósiskolákban, ehelyett azonban inkább az a trend, hogy az oktatók is a navigációs készülékek használatára biztatják a diákjaikat.

Alfred Fuhr végül leszögezte: a legtöbb vezető kényelmes, teljesen elfeledkezik egy út előzetes megtervezéséről, a térkép tanulmányozásáról, ráadásul jelentősen túlbecsüli a saját képességeit. Ezáltal szinte csak virtuálisan utaznak és a való világot alig érzékelik, vagy ha észlelik is, azt is többnyire szenzorok segítségével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • krajcsovszkig #22
    Tudok róla :) (Bár az oroszokéról eddig nem, viszont a kínaiak hogy-hogy nem találtak ki még valami ilyet? :D)
  • Zoliz #21
    Végre egy lényegretörő cikk.
    Csak már késő, nincs visszaút a fejlődésből...
  • bakagaijin #20
    Ugyanmár, régen az emberek fejben tudtak sinust meg logaritmust számolni (legalábbis emlékeztek a táblázatokra :)), nekem is volt idős tanárom akinek ez még ment. Ma minimum számológépet használnak. Antal Imre még képes volt megjegyezni teljes konfszövegeket első olvasatra.

    Krajcsovszkig, pont ezért csinál az EU saját rendszert, ami persze az amerikaiknak nem tetszett. Galileo. Persze az oroszoknak is saját kell :)).
  • inkvisitor #19
    Hát, olyanról tudok én is, hogy a hídon élesen jobbra fordult, mert a GPS kereszteződésnek látta a felüljárót...
    És ez osztrák volt, nem szőke...
  • chuky123 #18
    Na azért a fenti példa durva hogy Capri sziget helyett olaszországba mentek.
    Ez mondhatni kacsának is akár. Na perzsze biztos szökék voltak a Svédek
  • tomcsa4 #17
    Ez így igaz. Többen sem térképpel, sem gps-el sem tudnak tájékozódni. Ez a telfonszámos dolog meg hülyeség. Az ember amúgy is nehezen jegyzi meg a számokat. Ezért kellenek fantázia nevek vagy más elnevezések.

    Inkább a sajtóban megfigyelhető rossz fogalmazásokat kéne kiiktatni. Mert az viszont elbutulás. Amikor egy több könyvet megírt írónő keveri a egyesszámot és a többesszámot egy mondaton belül. Meg kommunikációt végzett emberek nem tudnak fogalmazni az újságokban és a TV-ben. Élőadás még oké.
  • krajcsovszkig #16
    Hogy pofára esnének, ha az amerikaiak gondolnának egyet és kikapcsolnák a gps-t :D
    (Mert ez ugye az USA hadseregének tulajdona, és ha jól tudom, hivatalosan más nem is használhatná, csak ezt mindenki, beleértve őket is, egyelőre leszarja)
  • mad mind #15
    Érdekes én használok térképet, gpst, de még sose tévedtem el. A gps tökéletes teljes ismeretlen városokba, a térkép meg szintén hasznos, ha a gps lemerült. :)
    Egyébként a legtöbb gps használható térképként szóval nem tudom mi a baj. Nagyon sok ember tájékozódásképtelen, ez nem elbutulás hanem pech.
  • mad mind #14
    Gratulálok, bár teljesen felesleges, az nem elbutulás, ha az ember nem jegyez meg 100 telefonszámot.
  • inkvisitor #13
    Csak ha sok rossz tipp érkezik.