181721
  • Stockbauer33 #181721
    Régen minden jobb volt(izgalmasabb, élettel telibb)


  • HTS s3rg1nh00
    #181720
    ma se maradjon ki:
  • b-type
    #181719
    Abban az értelemben adható, hogy a többszörös bajnokok túl sokat nyertek, vitték a futamokat, és ezért lehetett unalmas azoknak akik nem kedvelték.
  • Stockbauer33 #181718
  • manson222
    #181717
    én nem, tehát ez nem igaz
  • mcmoha
    #181716
  • mcmoha
    #181715
  • Stockbauer33 #181714
  • RatBaG #181713
  • mcmoha
    #181712
  • Stockbauer33 #181711
  • Stockbauer33 #181710
  • b-type
    #181709
    Dehogynem működik, minden csapat annyit tesztel a pályán mint a másik,...akinek jól működik a szimulátora az előrébb tart, akinek meg nem ott ott a feladat.
    A McLaren sem járt el titokban pályára tesztelni, sem a Mercedes aki csiszolgatta a félresikerült koncepcióját, és fejlesztett egy másikat.
    Van ahol megy a szekér valóban, pl. a Ferrari. Nekik mindig is nagyobb szelet járt a tortából,..és megérdemelten,.. hab a tortájukon hogy mellé nagyon sikeres évet zártak az autópiacon is.
    A Williams is rentábilis már, ha jól tudom ők voltak tavaly egyedüliként minimális mínuszban.
    Jellemzően az autóversenyzés pénzégetés, és ha nincsenek giga szponzorok, vagy egy gyár aki kifizesse a cehhet, akkor nem egyszerű. A régi WRC egy pillanat alatt dőlt be.
  • b-type
    #181708
    Van átfedés a véleményünk között (gumik, pit stratégia). De az időt nem lehet megállítani, ..persze hogy rengeteg szenzor van az autón, és persze hogy szimulációkat pörgetnek le a legjobb stratégia miatt. Nem lehet Nascar-t csinálni az F1-ből.
    Arról nem beszélve hogy pl. ezt pont lehet hasznosítani a szériagyártásban, mármint a szenzoros térképezést, de a CFD-t is.
    Azon most is lehet filózni hogy mi hogy működik, miért toló, miért nyomórudas a felfüggesztés elől vagy/és hátul, vagy hogy a Mercedes variálható futómű bekötési pontjai melyik pályán hogy fog működni.
    De nyilván jelenleg inkább egy aerodinamikai mérnöknek tanuló van elkényeztetve.
    Ez van, de az autók formájában nem is nagyon fogsz látni nagy eltérést,...illetve de a Mercedes zero pod az eléggé extrém más volt,..és be is szívták vele, mert van ami működik, és van ami nem, vagy nem azzal a hatékonysággal. Márpedig itt már ez van...nem elég a '90-s évek hatékonysága semmilyen szinten, sem gyártási minőség, sem üzemanyagfelhasználás sem aerohatékonyság szintjén.
    Nálad inkább az van hogy a romantikusabb F1 tetszett, most meg nem az van....és nem is lesz.
  • AnuluWork #181707
    Itt elég részletesen felvázolja azt ami zajlik.

    Mellé:
    Merci szerződést kapott Jos és a manager Tototól, Max nem menne bele, Hornert bálványozza. Jos ezért Hornerre lép rá, Toto Hornerre lép rá, Zak Horner eltávolítását követeli, hogy ne menjen el Norris, mert ha Max elmegy a Mercihez, Norris azonnal eligazol a RBba az apróbetű miatt.

    Mellé van egy AI által generált tartalom, és iszonyat sok pénze valakinek, hogy mindezt a sok hülyeséget amit hetek óta tolnak, azt megírja a média.
  • lac coo
    #181706
    Láthatóan nem működik mindig, mert sokan értetlenül állnak, hogy a képernyőn minden szuper volt ,valóságban meg egy rakás szar...
    sokan a nagy évközbeni milliós költségű fejlesztéseken visszafelé léptek nem előre, ebben mi a jó ? szerintem ez hülyeség ...
    Teszt teszt tesztm fejlesztésre is több leehtőseég... ezek szerint pénz van dögivel, csak nem költhetik le hanme megy azsebbe mitn haszon .... Nem véletlen akar hirtelen mindenki F1 csapatot ;)
  • repvez
    Szüli
    #181705
    @Sure Azért példálozok a régen minden jobb volt, mert ugy tudok hivatkozni arra ami most hiányzik.
    Azt meg leirtam, hogy én hogy tekintek rá, én egy fejlesztési inkubátorként ahol az uj kiforratlan technologiákat versenyeztetik. De ez az ami már nincs meg , mert ezek már kiforrott technologiák legalább is anynira, hogy 3-4 motorral elmenjenek egy szezont. mig a régi érában leeht egy hétvégét nem birt ki.

    b-type: miért nem tud mindent a Pwall? az auto minden részlete be van szenzorozva és már azelött szolnak a pilotának, hogy baj van álljon ki mielött károsodna valami. ÉS azért van ABCD terv, mert elöre tudják ,hogy melyik gumi meddig jo és milyen helyrol indulnak , és minden eshetőségre elöre felkészülnek.
    Mig egy 80as évkbeli versenynél, meg minden váratlanul ért mindenkit, az is , hogy szétment valami a technikában az is, hogy meddig tud elmenni a gumival és , hogy mikor ál ki az is csak a pilotán mult. és nem a box mondta meg, hogy akkor gyere ki .

    És azért irttam a hasonloságot a koncerttel mert ott is egy elöre megszervezett tervezett esemény zajlik amire a nézők beulnek és jol szorakoznak, mig ugy is jol szorakozhatnának , hogy minden teljesen véletlenul történik és ugy megy el egy egy versenyre valaki, hogy nem tudja elöre ,hogy már megint MAX fog nyerni ha nem löki ki az eslo kanyarba senki, mert most az elso pár kanyar után már tudhato a végeredmény, mig a régi rendszernél, meg a végéig azon lehetett izgulni, hogy vajon végig ér e valaki .
    Arról nem is beszélve, hogy amikor jöttek az uj fejlesztések és arrol részleteket közöltek akár képppel akár a kommentátor elmondása alapján az menynire izgalmas volt nekem gyerekként is és a következő versenyig azon gondolkodtam, hogy az hogy müködik milyen hatása van.
    Most meg semmi , még az elözö évi autotol is alig lehet megkülönböztetni öket egy egy versenyre meg max kis szárnyacska modositás jön, a közvetités 80%a meg a gumikrol szol, hogy menyni kört ment vele, menynire szemcsésedik, most holyagosodik ekkor kell kiállnia kerékcserére, egy technikai sportban a technikárol nem esik szo egyszer sem.

    Arrol sem látunk bevágást vagy elemzést amit elvileg már 2 éve bevezettek, hogy a csapatoknak ki kell tolni a kocsit és el kell mondaniuk a fejlesztéseket takargatás nélkül.
  • b-type
    #181704
    Valami van, valamiféle hatalmi harc ami már a Horner botrány előtt is meglehetett, és most lezajlik valamilyen eredménnyel. Az eredményből lehet majd következtetni hogy mi is lehetett, de elképesztő az biztos.
    Mindent vittek, mindent visznek és az ember csak elképedve nézi hogy egy ennyire jó helyzetben mi a fax ez a kavarás.
  • AnuluWork #181703
    "Az RB-t meg az egyik legerősebb csapat, mindig is az volt, aeroban főleg. A motor fogta vissza őket. Amennyiben felszabadítod a fejlesztéseket, akkor sztem(!!) az RB még jobban elhúz."

    Hacsak szét nem szedik. Elképesztő az a kavarás amit folyamatosan tol a média.
  • b-type
    #181702
    A tesztek számának lecsökkenése az szerintem is gond, de nem az autó fejlesztése miatt gondolom így, hanem a fiatal versenyzők beszűkűlt lehetőségei miatt.
    Az autó fejlesztését oldják meg szimulátorban. Mert láthatóan működik, nyilván van hova fejlődni, de ezen a területen kell. Mindenki emlékszik még azokra a tesztekre amit elmosott az eső, a homokvihar vagy a tököm tudja mi. Bármennyire is idegen, a jövő a szimulátorfejlesztésé és a CFD fejlesztésért. Minél inkább teszek bele az energiát és az időt/pénzt annál jobb lesz.
    Minket sem feltétlen kell érdekeljen mennyit keres egy csapat (bár engem igen, az is :D ), de technikai sport, pénz nélkül nincs semmi, kicsi pénzből még mindig nincs semmi ...csak legalább úgy is marad.
    Az RB-t meg az egyik legerősebb csapat, mindig is az volt, aeroban főleg. A motor fogta vissza őket. Amennyiben felszabadítod a fejlesztéseket, akkor sztem(!!) az RB még jobban elhúz.
    Erre van a handicap, az arányosan kevesebb szélcsatorna és CFD idő, de ugye az RB annyira jó volt tavaly hogy a tavalyi időt is az idei autóra tudták fordítani.
  • b-type
    #181701
    Nem tudunk azon vitázni hogy én hogy tekintek az F1-re.
    Szeretem az F1-t, szeretem a versenyhelyzeteket, az autók dinamikáját, és igen szeretem a 'varázsát' is.
    Viszont nagyon sarkos képet festesz róla, úgy írod mintha nem lennének fejlesztések, pedig vannak..utána kell olvasni.
    Úgy írod, mintha a pitwall mindent tudna és megkoreografált lenne a futam. ....de akkor miért van A-B-D-F meg Dzs plan a Ferrari-nál?
    Néztem az F1-t a Schumacher korszakban is, itt dőlt mindenki az alvástól...vissza kell olvasni.
    -
    ..és a Haas pláne, de a Williams sem tud elkölteni 500millát, mert nincs nekik,...nincsenek nagy szponzorok sem. Amennyiben meg 16 futam lenne akkor még sz@rabb lenne a helyzet, mert kevesebb lenne a bevétel, nem hiába szavazták meg a csapatvezetők a 24 futamot.
  • sure
    #181700
    "ugy tekintesz rá, mint egy szorakozási eseményre , mint egy focimeccs vagy egy koncert."
    Miért, te hogy tekintesz rá? A folyamatos siránkozásból meg "bezzegrégenmindenjobbvótozásból" úgy tűnik, mint valami púpra a hátadon.
    Utoljára szerkesztette: sure, 2024.03.06. 06:49:23
  • lac coo
    #181699
    Ok, de ez a gazdasági oldala ami engem nem érdekel ...
    amit látok, hogy leginkább a költségsapka és a tesztek hiánya miatt képtelenek a csapatok normálisan fejleszteni. Ok, RB-nek bejött, nyilván nem véletlen ,de nem gondolnám, hogy a többi nagy csapat ne tudná elkapni őket ha nem lutrira menne mindneki, és nem 3 X 6 óra teszttel kelle felkészüln iegy idényre... az, hogy mennyit keres egy csapat az engem nem érdekel ....
  • repvez
    Szüli
    #181698
    ahogy látom, hogy más szemléletet képviselünk.
    Mert neked azért felel meg a jelenlegi helyzet, mert te ugy tekintesz rá, mint egy szorakozási eseményre , mint egy focimeccs vagy egy koncert.
    Tehát megprobálják minimalizálni a befektetést és minél több helyre eljutva maximalizálni a profitot. és tényleg egy cirkuszi mutatvány az egész.

    Ami meg régen volt, az ahogy irtam is a kocsit fejlesztését es tesztelését egy nyilványos eseméyn keretében lehetett megnézni ahol maga a kocsik fejlödése és valos versenyzése és valos veszélyekkel volt az izgalmi faktor amiért fizettél.

    Ez ma annyiban modosult, hogy a köritéssért fizetsz és az FIA majdnem hogy garantálja neked, hogy minden azto végigmegy minden versenyen szabályozott körülmények között megrendezik a helycseréket és a boxkiállásokat . mert lényegében ez van, ha 1mp-en belülre kerülsz akkor megelözöd az elötted lévöt a DRS-el és neki esélye sincs.
    A boxfal már a verseny elött tudja, ,hogy mikor es hányszor áll ki . minden a legaprobb részletekig le vagy szabályozva és megkoreografálva ,hogy a nézők mindig megkapják azt amiért fizetnek.

    Pedig a réginél is megkapta sőt még jöbbat is, mert nem volt semmi se elöre eldöntve és ezért voltak akkora nagy meglepetések és fordulatok ezért mentek a nézők, hogy nézék, hogy egy senna vagy egy schumacher a kiesése és a rosszul fejelsztett kocsiban is tud e forditani a következő fejelsztési csomaggal .

    ÉS a mostani helyzetre azért irtam, ha most tud a haas és a williams elküölteni 500 misit , ugy hogy lényegében csak év végén kell fejleszteni a következő szezonra a kocsit , év közben meg ha minden jol alakul akkor lehozzák ugyan azzal .
    Akkor abbol az 500misibol lenne elég arra is, hogy 16 futamra valoban minden versenyre fejlesztenek a maradék 8 futam költségének a terhére.
  • b-type
    #181697
    A Haas vegetálása az nem jó. De azért ez sem ismeretlen, Stoddart is csak reklámfelületet meg fizetős ülést kínált évekig. Meg már előtte is voltak. Gene Haas-nak azt kell eldöntenie hogy mit is akar, mert bár nem volt Steiner a szívem csücske, de igaza volt, invesztálni kell a csapatba.
    De ott van az Alpine, Gyári támogatottságú csapat és sehol.
    Szóval ha azt mondjuk hogy hulljon a férgese és korlátlan pénzköltés, akkor oké elhullik a Haas, a Williams elég gyorsan, és ha nem jelentkeznek olyanok akik 400-500 millió dollárt hajlandóak költeni, a belső égésű F1-re, akkor nincsenek pótolva, az Alpine bármikor dönthet hasonlóan a Toyota-hoz Honda-hoz, hogy ők nem buknak félmilliárd dollárt évente amikor az autóiparban elég nagy gáz van, és az ázsiai piacnyerés zajlik az orruk előtt.
    Az Audi sincs teljes seggel az F1-ben, még most is vannak olyan hírek hogy az F1 projekt most erős, most nem.
    A pályákkal szerződés van az autók számát illetően....szóval igen könnyen sodródhat az F1 egy olyan helyzetbe ahol már volt Ecclestone idején, hogy HRT-Virgin-Lotus Cosworth, meg töltsük fel GP2-s autókkal.
    Szóval igen, amennyiben vannak olyan gyártók akik átveszik a kicsik helyét és képesek és akarnak 4-500milliókat elkölteni évente....meg ennél sokkal többet hogy utolérjék a többieket, akkor jöjjenek.
    De nem ez van, és nem is ez volt. Már Mosley is ezzel lett elkapálva hogy költségsapka...és nem véletlenül merült fel.
    Én a jelenelgi helyzetet stabilnak látom, kifizetődő versenyezni az F1-ben, és aki benne van az értéket képvisel, nincsenek 1eurós ügyletek. Akik benne vannak azok pedig fejlesztenek,.,... A Williams elég jó példa, szépen építkeznek újra.
    A mezőny szoros, de vannak eseménytelen versenyek,...ahogy voltak is. Ezen a stabil alapon lehet reszelni, de sztem felrúgni az egészet nem működőképes alternatíva. Sztem.
  • lac coo
    #181696
    Ok, de pénzt nem kolthetsz ,teszt nincs még cfd es szekcsatorna ido sincs ....hiába menne előre egy Aston vagy McLaren, vagy Merci nem fog ,total szerencsejáték az egész. De az igaz, legalább anyagilag jól járnak....Élni vegetal egy semmirekellő haas a milliárdos hasznaval:)
  • b-type
    #181695
    Sztem meg rendben van, ....a privátok ha megéri nekik akkor csinálják bármeddig.
    Az autógyártók meg, a Ferrari-t kivéve elég megbízhatatlanok, jönnek itt vannak elvernek egy csomó pénzt azt mennek ha más szél fúj. Nagy pénz szinte csak a gyártóknál van.
    Ez a futam eseménytelen volt, de bőven volt az bármikor máskor is. Emlékszem rá, meg a 14. körben lekörözésekre. Nem érzem ezt a régen sokkal jobb volt feeling-t.
    Most 1 másodpercen belül volt az egész Q1, meg a kieső zónában ezredek döntöttek.
    A Red Bull tarol az tény, de ez még csak az első futam volt

    Utoljára szerkesztette: b-type, 2024.03.05. 07:01:27
  • lac coo
    #181694
    Mennek mert geek, de azért ilyen vacak sose volt az F1 .... Még ha Ver-t ki is veszem ,.akkor is nézhetetlen .
  • Sippie
    #181693
    akkor is mentek tömegek amikor merci dominancia volt, most mitől ne mennének?
  • repvez
    Szüli
    #181692
    nekik már megvolt az a kocsi a télen is csak nem lettek kész vele. meg ugy, hogy nincs kényszer a fejlesztésre mert a szabályok megkötik a kezuket igy csak ot tudnak faragni ahol hagyják öket ami kb csak a kasztni , mert minden más tokenes, meg darabszámra megy a szezon alatt

    Azért az elgondotlkodtato, hogy amikor a nagy legendás versenyzők megszerezték az 1-2 VB-jüket az egsz karrierjuk alatt most meg zsinorba ugyan azok nyerik és szinte pár év altt ott vannak a top 10be az örökranglistán.
    DE azokban az idokben még lehetett turbos és szivo motor is egy verseny altt lehetett 6 kerekü auto, lehetett valakinek szárnya valkinek nem, és lehetett valakinek magasan az orra a kocsinak valakinek meg lent.

    ÉS nem azon ment a szarreszelés, hogy 1 tizeddel lejebb kopott a fém az alján meg, hogy hogy hajlok a szárny.

    És érdekes modon volt verseny, voltak csaták, nem voltak perces különbségek versenyzők között és nem volt olyan futam, hogy ne essen ki valaki.
  • nearo
    #181691
    "Most ha szar az elso versenyen akkro az marad a végig." - Ja, mint a McLaren tavaly, a szezon elején, kb első harmadában nem úgy néztek ki, mint egy dobogóra esélyes csapat... :)
  • Stockbauer33 #181690


    1et értek.Féreg szarkeverő

  • repvez
    Szüli
    #181689
    hát itt el kéne donteni valamit, hogy a menyniség a fontos vagy a minőség, ha valamit olcson árulok és sok van belöle akkor mindenki hozzájuthat és igy több bevételed lehet mintha valami ritka ,de minöséget teremtenél, de a kérdés megmarad, hogy mi a céljuk.

    Engem nem zavarna ha a nem oda valo csapatok akik nem képesek érdemben fejleszteni csak épp anynit, hoyg a szabályoknak megfeleljenek azok kikopnának, mert talán jönne helyettük olyan aki fel tudja venni a lépést ,

    A redbull is ilyen volt, nem volt nagy multja, de beletette az eneegiát és jobbá vált mint aki az elejétöl itt van mert ök már elkényelmesedtek.

    ÉS ez a költségsapka és a tesztelések hiánya is elösegiti, mert nincsenek rákényszeritve, hogy drasztikus ujitásokat csináljanak az autoiparban.
    Mert ez már nem az autoipar tesztversenye ez már levált rola és csak a profitszerzésről stol.
    Olyan mint a cirkusz, elmennek haknizni ugyan azzal a produkcioval sok helyre beszedik a bevételt ugy, hogy érdemben nem kell megszakadniuk.

    DE rtégen meg az volt, hogy ki tud minél nagyobb fejlesztést megvalositani és csak egy ráadás volt, hogy ezeknek a prototipus versenyeknek nézök is bemehettek megnézni. ÉS azért is voltak izgalmasabbak a versenyek, mert akár a bajnok esélyes is kieshetett bármikor elöre nem tervezetten, nem azért lesz izgalmas mert elöre eltervezve cserélik a motort és hátrasorolják, mert amugy elment volna még 1-2 versenyt az a motor is, de pár löerővel már kevesebbet adoptt le.

    Ha emlékeztek, volt olyan szezon amikor egy jo ferrárival talán shumahernél az elso pár versenyen technikai hibák miatt ki kellett állnia ,majd jött egy fejelsztés ami megbizhatobbá tette a kocsit és ujra az elejére ugrott a mezonynek.

    Most ha szar az elso versenyen akkro az marad a végig.
  • AnuluWork #181688
    Jos miatt remélem, hogy akkora pofáraesés lesz ez az ügy, mint amilyen Amber Heardnek volt a Johnny Deppet érintő botrány, Jos ugyanis egy szarkeverő gci.

    Mindig is az volt. Már a lakókocsis életmódjuknak is az alapja volt a szarkeverés. Utálta őket mindenki akárhol is laktak. A rendőrök hetente mentek ki hozzájuk feleségverés miatt. Sőt, le is tartóztatták miatta többször, na ezek után elképesztő, hogy ez a szar alak itt okoskodik a tulajdonképpen semmiről, de főleg az erkölcsről.
  • lac coo
    #181687
    Ezt mondom, azért van a koltsegsapka, hogy jó sok maradjon a bevételből... többi meg olyan amilyen:)
  • b-type
    #181686
    Azért van kereslet mert van kölségsapka és qva nagy bevétel.
    Andretti sem jött 5éve.
  • lac coo
    #181685
    Tehát azért van koltsegsapka, hogy a balfasz csapatok ne tudják túl költeni magukat ? Van kereslet a csomag udant, menjen csodba a semmire valo haas , williams, majd megveszi valami normális banda. Mindenki jobban jár.Jelenkeg jól elvannak érdemi f1 kuka nélkül, megvan a milliós bevétel, szarnak mindenre.....
    Utoljára szerkesztette: lac coo, 2024.03.04. 09:11:48
  • b-type
    #181684
    A végéről kezdve, ha kevesebb a futam akkor a bejövő pénz is kevesebb, a kevesebb bejövő pénz azt eredményezi hogy a most gazdaságosan működő csapatok nem tudnak infrastruktúrát fejleszteni, ami nem csak szélcsatornára igaz, hanem a CFD fejelsztésekre, a szimulátorfejlesztésekre..és olyan dolgokra ami a nagycsapatnak már megvan. Még kevesebb futam azt eredményezi hogy megint adóságokba kerülnek.
    Jelenleg minden csapat stabil anyagilag, nincs eladósodás, nincs megszűnés, nincs csőd.
    5évvel ezelőtt még kevesebb mint 100milla dollárért meg lehetett venni egy csapatot, pár éve még a McLaren is eladni kényszerült egy részét, ahogy tette azt a Williams is, de a williams egy évre rá eladásra is került.
    Most 725 millára értékelt a legolcsóbb csapat, és senki nem akarja eladni 1milliárd dollárért sem.
    Az hogy egy nagycsapat képes B autót építeni, bár ez nem teljesen igaz, de képes radikálisan változtatni az autóján még a költségsapka alatt is szemben a kiscsapatokkal annak az a fő oka, hogy egy nagycsapatnak megvan az amit egy kisebb csapatnak még ki kell építenie, ..magas szinvonalú szimulátor megfelelő adathelyességgel, magas szintű CFD programozás és modellezés, hogy amikor már szélcsatornát kell használni akkor azt a leghatékonyabban tegyék megfelelő méretű modellekkel.
    Az Aston 2021-ben kezdte el a szélcsatornáját, 2024 közepén tudják hazsnálni, és ez a 2025-s autóra lehet hatással.
    Ezzel az idővel és 200-250milla dollár elköltésével lehet számolni.
    tehát a mezőny összezárása nem egy gyors folyamat, nem lehet az.
    De ez az egyetlen folyamat ami nem a privát csapatok elgyengüléséhez és megszünéséhez vezet.
  • Botond #181683
    A költségsapka úgy működik, mint a fociban. Van egy limit, azt költheti el a csapat és el is költi. Aztán ha vmi többe kerül, akkor az egyik szponzor köt egy előnyös szponzorációs szerződést azzal, akinek kell még pénz és a költséglimit is tartva van, meg xy is megkapta a végtelen plusz kettő dolcsit/eurót.
  • Stockbauer33 #181682
    https://f1vilag.hu/hirek/verstappen-apja-lemondasra-szolitja-fel-hornert-kulonben-szetesik-a-red-bull/