4228
  • MerlinW
    #4025
    Kevés az info. Kellene pár kimenet:
    rpm -qa | grep pulse
    rpm -qa | grep alsa
    rpm -q libasound2
    cat /etc/modprobe.d/sound
    amixer
    cat /proc/asound/cards

    a kimeneteket pastebin.com-ra másold és azt linkeld ide.
  • Rotyoka
    #4024
    modprobe snd-emu10k1 -ra semmit se ír ki, insmod snd-emu10k1 -ra pedig ezt:


    can't read 'snd-emu10k1': No such file or directory
  • HiPPoNaX
    #4023
    Ugy valoban nem lesz elerheto egybol a telepites utan. Egeszen addig, amig elerhetove nem teszed :]
  • Garfield
    #4022
    Jóóóóóó. :-) Az zavart meg kissé, hogy mikor nem választottam ki a legördülő menüben egyet sem a "/" kezdetű mount point-okból, akkor jött a hibaüzenettel a partícionáló, hogy jajjaj, nem lesz elérhető.
  • MerlinW
    #4021
    Nincs olyan. Linuxban, minden lemez minden particióját egyben látod.
    Ha felcsatolod a dokis perticiót a /home/doksik-ba, akkor az ott lesz. Attól az még külön partició lesz, csak nem úgy látod, mint windows-ban.

    Nyomsz egy df -h parancsot vagy egy fdisk -l, és látni fogod mi hol merre.
  • Garfield
    #4020
    Köszi a válaszokat, megyek is partícionálni. :-)
  • MerlinW
    #4019
    Addig oké, de minden esetben mount-point-os lesz, különben nem fogod látni:) Az részletkérdés, hogy telepítéskor adod-e ezt meg, vagy utólag.
  • Garfield
    #4018
    A doksik az egyetlen olyan fájlcsoport, amelyet mindenképp szeretnék teljesen szeparálni a többitől, pusztán ezért akarom azokat teljesen más partíción tárolni.
  • Garfield
    #4017
    Mindez oké, meg a csatolgatás is, meg a Linux könyvtárstruktúra, a kérdés inkább nagyon leegyszerűsítve az lett volna, hogyan tudok belső vinyóról nem mount point-os, ext4-es partíciót csatolni? A válasz egyszerű: fstab-bal. :-)
  • MerlinW
    #4016
    Fontos, olvasgass Linux alapokat. Addig is, így néz ki a pingvin gyökér-struktúra:

    A /bin, /lib és /sbin alatt vannak az alapvető binárisok és libraryk.
    A /usr alatt a rendszer működéséhez nem elengedhetetlen dolgok.
    A /usr/localban a csak erre a gépre jellemző állományok (ez hálózatban gondolkodva érthetőbb).
    A /usr/share a felhasználók közt megosztható állományok (dokumentációk, ikonok, stb.).
    A /usr/include a programfordításhoz szükséges állományok (headerek nagy részt).
    /boot Rendszerindításhoz nélkülözhetetlen dolgok.
    /dev Unix specialitás, a hardwaret (nagyrészt) ezen keresztül éri el a rendszer.
    /proc Információk a futó gépről és rendszerről.
    /etc Rendszerszintű beállítások.
    /home Felhasználók könyvtárai.
    /root Root könyvtára.
  • HiPPoNaX
    #4015
    En siman es gond nelkul omlesztenek mindent a /home-ba, de ez nyilvan szemleletmod kerdese. Nincs semmi baj, ha a telepitesnel nem adsz meg mount pointot a vinyoknak, mert kesobb siman tudod oket csatolni az fstab szerkesztesevel (vagy a jo oreg mount paranccsal konzolbol, de az nem a legkenyelmesebb megoldas azert :D)
  • MerlinW
    #4014
    Legyél rugalmasabb, mert a Linux nem így működik:) Nincsenek úgymond "Windows"-os meghajtók.

    Van a gyökér / ide kerül minden alapesetben. A /home -ba kerül minden ami a személyes cuccod. user-ként ezt az egy könyvtárat fogod tudni írni és olvasni. A többit csak a root.
    Tehát a legegyszerűbb megoldás, vagy ha a /home/user-ben készítesz "tárolás" meg "doksik", stb könyvtárakat és ide pakolod a dolgokat/csatolod a lemezparticiót, vagy a /media-ba.

    Ha mount-olni akarsz, akkor:
    - ne foglalkozz semmivel telepítés alatt, csak a rendszert telepítsd, majd utólag csatolod azt amit akarsz, oda ahova akarod
    - telepítéskor hozd létre a csatolási pontokat (pl: sda2 -> /media/tarolas, sdb1 -> /media/doksik, stb)

    Linuxnál nincsnek betűjelölések, mindent egy "meghajtón" látsz. Itt a particiókat könyvtárakhoz csatolhatjuk, oda ahova szeretnénk.



  • Garfield
    #4013
    Sziasztok!

    Ubuntuzok, de nem annyira disztrospecifikus a kérdésem, inkább általánosabb, szóval itt próbálkoznék.

    Windows-ról állok át és az ottani partícionálást szeretném Linux alatt is megvalósítani, de nem igazán megy.

    Windows alatt:
    - c: rendszerpartítció, csak Windows és programok
    - d: amolyan munka meghajtó, oda töltögettem le a programokat, onnan installáltam fel őket, ott szortíroztam az ebook-okat(és innen másoltam el a szortírozottakat a végleges helyükre, stb.), itt dolgoztam fel a digitális fotókat (melyek szintén innen kerültek el a végleges helyükre)
    - e: dedikált meghajtó a doksijaimnak (szakdolgozattól kezdve az adóbevállás elektronikus állományain át az elektronikus számlákig minden)

    Namármost Ubuntunál, a telepítés során egy korlátba ütköztem. Naivan úgy gondoltam, hogy a fenti megvalósítás működhetne úgy, hogy a "/" a menne az első partícióra (ideértve az összes többi mount point-ot, mint pl. a "/home"-ot, /home-ban csak a szükséges config állományok, stb, de pl. doksik nem), akkor lenne egy másik partíció (egyszerűség kedvéért nevezzük "Tárolás"-nak) a napi munkához, illetve lenne egy "Doksik" jellegű meghajtó - mindezek egységesen ext4 alatt. Csakhogy ez a telepítéskor/partíciónáláskor azért nem ment, mert mindenképp ki kellett volna választanom a "Tárolás" és "Doksik" meghajtóhoz egy mount pointot a legördülő menüből, amit ha nem teszek meg, akkor a hibaüzenet szerint nem lesznek elérhetőek a partíciók - csakhogy én nem a rendszerbeli mount point-okhoz akarnám hozzárendelni őket.
    Én inkább azt a megoldás preferáltam volna, hogy "Tárolás"-t és a "Doksik" partíciót szépen felcsatolom külön, akár a /media-ba vagy más helyre az /etc/fstab-ban - ahogy ez működött is volna akkor, ha a két meghajtó NTFS alatt marad.
    (Jelenleg úgy van, hogy a tárolásos és a doksis meghajtó egy partícióban van és /home-ként van felcsatolva.)

    Szóval a kérdéseim:
    - a fentiek amolyan Windows-os gondolkodásra vallnak még és legyek rugalmasabb, mehet ömlesztve minden a /home-ba, nem kell külön doksis partíció?
    - ha annyira mégsem hülye ötlet, akkor hogyan lehetne megcsinálni a szeparált partíciókat, hogy azokat aztán az /etc/fstab-bal tudjam felcsatolni? (Vagy esetleg simán mehetne így is, csak a hibaüzenet nem fejtette ki az igazság minden részletét, és a nem mount point-os partíciókat az /etc/fstab-on keresztül simán elérhetem?)

    Remélem, érthető volt a probléma. :-)
  • MerlinW
    #4012
    Ez mit ír ki?

    modprobe snd-emu10k1

    ha semmit, akkor insmod snd-emu10k1, majd próba.
  • Rotyoka
    #4011
    Á, köszi. Próbálgatom már egy ideje és nagyon bejön, de van a hangkártyával 1 kis gondom.

    A legfrissebb suse van fenn (értsd teljesen updatelt) És lenne egy olyan gondom, hogy a Creative Sound Blaster Audigy SE kártyám nem igazán akar működni. Van hang, de olyan mintha valami doboz lenne, és amikor ki akarom választani a hangkártyát, majd beállítani Yast-al akkor a következő hibát kapom:

    Az snd-emu10k1 kernelmodult a hangtámogatáshoz nem lehet betölteni. Ez helytelen modulparaméter )például érvénytelen I/ÍO vagy IRQ paraméter) okozhatja
  • MerlinW
    #4010
    A legfelhasználóbarátabb RedHat disztró. Ettől függetlenül én nem szeretem, de ez már ízlés dolga. Debian párti vagyok, így Ubuntut-szoktam ajánlani otthonra.
  • Rotyoka
    #4009
    OpenSUSE ról mi a vélemény?
  • MerlinW
    #4008
    Miután a Gnome-nak van magyar fordítása, valószínűleg megoldható. Ennek semmi köze magához a rendszerhez, ahogy a Gnome-nak sincs.
  • JoeFromHun
    #4007
    Sziasztok!

    Most nézegettem a neten a Sabayon 5.5-öt(Gnome) és nagyon tetszik nekem...
    Valaki próbálta már közületek?
    Érdekelne,hogy megoldható benne a magyar nyelv?
  • mousee
    #4006
    Köszönöm, már sikerült megoldani a problémát a munin nevezetű csodával.
    Amint lesz egy kevés szabadidőm, akkor lepróbálom ezt is :)
  • MerlinW
    #4005
    www.cacti.net
  • mousee
    #4004
    Üdv,

    Olyan kérdésem volna, hogy van-e valami olyan statisztikai szoft, ami szép grafikonokat rajzol nekem (a legjobb az lenne ha egy HTML oldalra, amit lokál hálón nézhetek)?

    Egy grafikus felület nélküli debian szerverre kéne, és olyan adatok kénének mint pl:
    - Proci terhelés
    - Szabad hely a winyón
    - Szabad memória
    - Internet ki/be forgalom
    - Melyik futó process kajálja a legtöbbet
    - Plusz mindenféle hasznos, de a fontosabbak az előzőek :)

    Van esetleg erre valami javaslat? :)
    Előre is köszönöm :)
  • KoS
    #4003
    Pedig szinte biztos hogy hardverhiba lesz az...
    En egy regi szarra akartam Ubuntut telepiteni, es pont ezek voltak a jelensegek... Hol itt hol ott fagyott szet, teljesen ugy mint nalad. Probaltam hatha a DVD olvaso a szar, majd RAM-ot csereltem, aztan vegul feladtam, mert az alaplap is 1000 eves volt, es a fene se tudja hogy ott mi mehetett tonkre.
    Az XP amugy futogatott rajta, de idonkent az is lefagyott (a windows ismert arrol hogy leszarja a hardver hibakat, aztan legfeljebb egyszer mar be se bootol).
    Vegul feladtam.
    Egyebkent ugyanaz a CD masik gepre gond nelkul feltelepult.
  • amd123
    #4002
    egy kis kedvderítő:)


    + ezek:)
    ____________________:
    Sokan mondják, hogy a Windows valójában vírus, pedig nem az. Nézzük meg, mit csinál egy vírus?

    1. Villámgyorsan terjed - jó, a Windows is ilyen.
    2. A vírusok gyorsan felhasználják a rendszer erőforrásait, lelassítják a rendszer működését - mondjuk, a Windows is ezt teszi.
    3. A vírusok időnként törlik a merevlemezed tartalmát - bár ezt a Windows is megteszi időnként.
    4. A vírusok úgy kerülnek a felhasználóhoz, hogy hasznos programnak álcázzák magukat - hoppá, a Windows is így terjed.
    5. Egy vírusos gép tulajdonosában gyakran felmerül, hogy nagyon lassú a gépe (lásd 2. pont) és szüksége lenne egy gyorsabbra - izé, ez a Windows esetében is így van.

    Eddig úgy tűnik, hogy a Windows egy vírus, ám van néhány különbség is:
    - a vírusokat a készítőik folyamatosan fejlesztik
    - a vírusok szinte minden gépen működőképesek
    - a vírusok forráskódja tömör, gyors működésű és megbízható.

    Szóval a Windows nem egy vírus.
    Csak egy bug.

    és még zárásként ez:)
    ____________________________:
    Bill Gates földi pályafutását befejezve a kiérdemelt Pokolra kerül. Az Ördög azt mondja neki:
    - Mutatok neked három helyet. Ezek közül te választhatod ki azt, ahol az örökké tartó bűnhődést fogod eltölteni.
    Elsőként egy lángoló tavat mutat neki, ahol milliónyi elkárhozott lélek szenved mindenféle szörnyű kínzás közepette.
    A második hely egy hatalmas aréna, ahol több ezer embert üldöznek kiéhezett oroszlánok.
    Végül a harmadik hely egy kis szoba, ahol az asztalon egy üveg bor, a sarokban pedig egy számítógép található.
    Gates gondolkodás nélkül ezt választja.
    Az Ördög betessékeli, majd rázárja az ajtót. Ahogy megfordul, beleütközik Luciferbe, aki dühösen mondja neki:
    - De hát ez Bill Gates volt. Emberek milliói köszönhetik neki nyomorúságukat, te meg a legjobb helyre zárod?
    - Mindenki ezt gondolja - kuncog az Ördög. - De a borosüvegen nincsen lyuk...
    - És a számítógép?
    - Az a legjobb - nevet hangosan az Ördög. - Windows 95 van rá telepítve, és a billentyűzetről hiányzik 3 gomb.
    - Melyik az a három?
    - A CTRL, ALT és a DEL...

  • Hecker007
    #4001
    próbáld meg azt hogy csak az ODD meg az a HDD van rádugva a gépre amiről meg amire telepíted a rendszert hátha úgy sikerül
  • Wearwolfff
    #4000
    Hardwerhibára gondoltam én is. Először kicseréltem ugye a meghajtót, az ide kábelt, sata kábelt. A memória és a merevlemez teszt gond nélkül lefutott. Ezután átállítottam a biosban a sata vezérlőt compatibility módra, de úgysem. Igazán én sem értem, mert a winXP gond nélkül működik, csak magát a telepítőlemezt nem hajlandó bebootolni.

    Visszatettem a Fedorát, az felment. Csak miután felállt a rendszer, hiába nyomtam rá bármilyen programra elindítására, meg sem kukult, majd pár parancsikon megnyomása után, teljesen összeomlott. Mindegy a lényeg, hogy most van Grubom, és be tutom tölteni az xp-m.
  • Dj Faustus #3999
    ffmpeg -i input.avi -f mp4 -vcodec h264 -s 320x240 -acodec mp3 -ab 128k output.mp4

    Viszont ehhez a h264 és az mp3 enkódernek bele kell lennie fordítva az ffmpeg-be (a csomagban levőben szerintem licencfeltételek miatt nem lesz benne).
    Az ffmpeg-be belefordított kódekek listájához a
    ffmpeg -codecs
    parancs kiadásával juthatsz hozzá. Amelyik kódek neve mellett D betű szerepel, akkor azzal tudsz kitömöríteni; amelyik neve mellett E betű szerepel, azzal tudsz betömöríteni.
  • MerlinW
    #3998
    Nem tudom fejből a paramétereket, így azokat majd ki-manual-ozod magadnak.
    Csuda egyszerű a dolog:

    #!/bin/sh
    ffmpeg <paraméterek> $1 $2


    Ahol a $1 az első $2 a második paraméter és így tovább.

    Ha az 1 az input video, 2 az output, akkor így hívod meg:
    script.sh video1 video2

    Anno írtam egy paraméterezhető rekurzív scriptet mencoder-hez, könnyen átalakítható ffmpeg-hez:
    videoconv script
  • MerlinW
    #3997
    Valami ott nagyon nem stimmel hardver szinten. Én az elmúlt 6 évben legalább 50 különböző vasra telepítettem Ubuntut, és sosem volt probléma a telepítéssel. Emellett itthon is azt használom, valamint 2 szerveremen is az csücsül. Tehát a hiba nem az Ubuntuban keresendő. Ha az nem kúszik fel, más sem nagyon fog.

    Egyébként ott van a Linux Mint, Suse, Fedora, Mandrake, Debian, Arch, Gentoo, stb.-> www.distrowatch.com
  • mousee
    #3996
    Ismét kérdeznék.

    Adott egy debian szerver grafikus felület nélkül, ezen szeretnék videót konvertálni. De nem nagyon akaródzik folyton beírni az ffmpeg-nek hogy mit is akarok minden egyes alkalommal (arról nem is beszélve, hogy most se nagyon sikerül).
    Szeretnék segítséget kérni abban, hogy egy scriptel hogy lehetne megoldani az alábbi konverziót (android telefonra szeretném a videót küldeni):

    Amire szükségem van:
    -320*240-es felbontás
    -mp3 hang (128k)
    -h.264 kodek (azt hiszem ezt viszi a droid, de ha nem, akkor fixme)

    Kb ennyi. A dolgot úgy meg lehet valósítani, hogy ha videót akarok konvertálni, akkor csak annyit kelljen beírni hogy "android inputfileneve.asd outputfileneve.dsa"?

    Megoldható, vagy túl sokat szeretnék? :)

    ps: bocsánat a béna fogalmazásért, ~20 órája nem aludtam :S
  • Palinko
    #3995
    alternate dvd próbáld ki hátha.
  • Wearwolfff
    #3994
    Hát én beszerváltam ezt az ubuntut, de az installáláson sem jutottam túl.

    első nekifutás: lemez be, telepítés indít, kattintanék a partíciók kézi megadására erre összeomlik.

    második: már bejön a partíciókezelő ablak, de amint rányomok az ablakscrollra, hogy lássam mi van alul összeomlik.

    itt volt egy memtest és egy lemezteszt ami hiba nélkül futott le.

    harmadik: particionálás megtörtént, fájlmásolás elindul, választanám ki a billentyűzetet automatán, összeomlik.

    negyedik: billentyűzet scrollnál omlik össze.

    ötödik: elmentem ebédelni, ezalatt felmentek a fileok, utána billentyűzet kiválasztás szabványos sikerült, írom be a jelszó megerősítést, összeomlik. (persze ezután bejön a desktop, de mivel még nincs felhasználó ugye, nem lehet belépni)

    ekkor jön az isteni szikra. Mi van, ha ez a régebbi meghajtó már nem olvas olyan pontosan, öcsém gépéből ki, enyémbe be.

    hatodik: érezhetően gyorsabban tölt, partícionálásnál elsötétül, nagy feketeség semmi.

    hetedik: fájlmásolás közt valahol ubuntu logó be, se kép se hang tíz percig.

    nyolcadik: asszem itt volt az, hogy már a nyelv kiválasztása után nem engedett tovább.

    ezután a fentebbiek valamelyike random módon.

    kitartó vagyok, kábé tizenötödik: már felmentek a fileok, billentyűzet, felhasználó beregelve, csomagokat levette a netről, hardwer konfig vége felé fagyott meg, egeret sem lehet mozdítani. Itt elszakadt a cérna és feladtam. Próbáltam életre kelteni a grubot, hogy legalább a windózhoz megint hozzá tudjak férni, de kevés sikerrel. Most még megírtam ezt a bejegyzést a live rendszerről, ezután újrateszem a fedorát, mert az legalább feltelepül, és jó a grubja. (Persze az rendszerindulás után omlik össze.) Ezután az Ubuntu lemezt valszeg a kályhába hajítom, hogy legyalább valami haszna legyen, ha már 80ft volt a lemez. De talán mégsem, mert érdekes módon a liveként futtatva tök stabil, és eddig ez az egyetlen live rendszerem, amivel stabilan lehet netezni. Jó ez, mikor meghal a merevlemez, mint két hónapja, szóval ez egy vadi friss hiba nélküli meghajtó.

    Továbbra is keresek egy jó linux disztribúciót, ami ingyenes, és inkább grafikai, mint terminálos, és fel is lehet telepíteni. És bővíteni is. Találkoztam már olyan, elvileg többlemezes fizetőssel, amiből csináltak egy ingyenes fix bővíthetetlent.
  • MerlinW
    #3993
    Jó a Gentoo de semmiképp kezdőknek. Mondjuk én ebben a kategóriában Gentoo helyett Arch-ra szavaznék.

    A kezdőknek ajánlott, legkényelmesebb, legjobban dokumentált, támogatott, legnagyobb felhasználótáborral rendelkező Desktop Linux az Ubuntu. Nem hiába folyik az a csapból is az utóbbi években:)
  • HiPPoNaX
    #3992
    Nyilvan van, akinek a Gentoo szimpatikusabb, de azert ahhoz nem art erteni is a temat :]
  • Rotyoka
    #3991
    Gentoo az nem jobb?
  • MerlinW
    #3990
    Ubuntu +1
  • Hecker007
    #3989
    szerintem próbáld ki az Ubuntu 10.10-t, én is a fejlesztőkörnyezetek miatt akartam linuxot főként, de már szinte az lett a fő rendszer a gépemen csak játszani használok windowst
  • Wearwolfff
    #3988
    Szevasztok.

    Viszonylag kezdő vagyok linux téren, de azért eligazodom benne. Már több verziót is kipróbáltam, többnyire. 1CD lemezeseket(Suse, Uhu), illetve live verziót(mandrake). Legutóbb a Fedora 13-at próbáltam ki. Fel is ment a gépre, de rendszerindulás után 5-10 perc után kifagy. Persze, ha semmilyen programot nem indítok el, akkor nem, ugye. :) Pedig a rendszerkövetelményeknek megfelelek.

    Legyetek szívesek mondjatok már egy olyat, ami tökéletesen működik, és ingyenes. Persze inkább a grafikán legyen hangsúly, mint a parancssoron, de azt hiszem megbirkóznék vele. Leginkább fejlesztőkörnyezetként futna. (html, php, css, c++, mel, illetve LAMP szerver) De nem ártana, ha felismerné a pinnacle stereo tunert benne, capture miatt. Többnyire icewm, vagy window makert szoktam használni, ha benne van a kiadásban. Vagy Gnome-ot preferálom inkább.

    Ez egy régebbi masinéria, amire szeretném: Asus P4P800vm, jelenleg s478 2.6Ghz p4 proci, 1GB DDR ram, 128 gpu.
  • MerlinW
    #3987
    /etc/samba/smb.conf-ban engedélyezd - vagy írd be, ha nincsenek benne - az alábbi paramétereket (global paraméterek):
    socket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=8192 SO_RCVBUF=8192

    Ha nem javul, játszhatsz a socket paraméterekkel, variálhatod őket:
    socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY SO_KEEPALIVE SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
    esetleg TCP_NODELAY helyett IPTOS_LOWDELAY

    Valamint az alábbi paraméterek is segíthetnek (ha még léteznek a mai verziókban - ez kiderül rögtön, amint újraindítod:))
    wins support = yes
    name resolve order = hosts wins bcast
  • mousee
    #3986
    Megint egy kérdés:

    A szerver teljesen jól funkcionál, frankó a torrent is, megy rajta az apache és a samba is. Viszont a sambával valami nem stimmel.

    Ha dróton csatlakozom hozzá, akkor fain, gyors, viszont ha wifivel, akkor baromi lassú. Olvasgattam a neten, és mások is találkoztak a problémával, de konkrét megoldást nem sikerült találnom. Esetleg nektek valami ötlet?