191
  • defiant9
    #105
    "Arra, hogy milliárd évek teltek el még az összetettebb élőlények megjelentek"
    Ha létrejött valamilyen prokarióta életforma ami optimálisan használja a környezete erőforrásait akkor ameddig nincs nyomás addig marad ebben a formában, ha ki is alakult bármi más ami 'összetettebb', de nem hatékonyabb akkor az alul fog maradni. Azonban ha kialakul valami ami elkezdi felzabálni békés kis elődeinket akkor rögtön megjelenik az evolúciós nyomás hogy formát váltsanak az optimális energiahasznosulás irányából pl. abba hogy nagyobb egységbe szerveződjenek, ez egy lassan beinduló folyamat a langyos vízben sokáig lehet nyugodtan pancsolni.

    "csak akkor írd már meg végre mi volt annak a folyamata!"
    Majd ha te leírod hogy más égitesten hogyan nézett ki a folyamat aminek a végeredményét megkaptuk )
  • dyra
    #104
    oké, kösz. Elolvasom.
  • botyika
    #103
    na, közben megtaláltam neked, ha érdekel

    "biokémia könyv pdf"

    ezt beirod google ba és az első találat elvileg ez lesz:

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwig173rof7lAhXws4sKHQfVB2IQFjAAegQIAxAH&url=http%3A%2F%2Fwww.eltereader.hu%2Fmedia%2F2014%2F04%2FA_biokemia_es_a_molekularis_kemia_alapjai_READER.pdf&usg=AOvVaw0vrWI2P_HGBv5crZY6ATON

    Keresési eredmények
    Internetes találatok
    http://www.eltereader.hu/
    PDF
    http://www.eltereader.hu/www.eltereader.hu › media › 2014/04 › A_biokemia_es_a_molekular...

    A biokémia és molekuláris biológia alapjai - ELTE Reader
    2014. máj. 1. - XML to PDF by RenderX XEP XSL-FO F ormatter, visit us at ... E könyv kutatási és oktatási célokra szabadon használható. Bármilyen formában ...

    ha rákattintasz már le is tölti pdf-ben. ennek az első pártíz oldala illetve az első fejezetek elég jó képet adnak az élet mikéntjéről
  • botyika
    #102
    akkor igyunk, mindjárt itt az este :)
  • dyra
    #101
    Figyelj én ezeket elfogadom. Itt azon vitatkozunk, hogy szerintem az is lehetséges, hogy nem a földön alakult ki hanem máshol. Ennyi a lényegi vitánk.
  • botyika
    #100
    hozzátenném előző gondolatmenetemhez, hogy szvsz a prokarióta élet kialakulása sok helyen megtörténik az univerzumban, a sejt és fejlettebb életformák kialakulása ehhez képest valószínűleg elenyésző, az intelligens élet kialakulása meg méginkább. szerintem jó ha millió vagy milliárd galaxisból 1-ben van értelmes élet, viszont az könnyen előfordulhat, hogy akár a naprendszer egyes bolygóin is találunk úgymond "életkezdeményeket".
    Utoljára szerkesztette: botyika, 2019.11.22. 17:38:38
  • botyika
    #99
    ezért mondtam hogy tájékozódj. miért olyan nagy szám az rns? vagy akár a dns?

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/RNA-comparedto-DNA_thymineAndUracilCorrected.png

    az élet kb összes építőköve a fizikai (vagy hivhatjuk kémiainak is) törvények miatt úgy kapcsolódik egymáshoz kb mint a legó. csak úgy maguktól összeáll egy csomó kis alkotórész. az már más kérdés, hogy ezek mikor jutnak el oda, hogy egy működő rendszert képezzenek, ezért nem hiszek a földön kívülről érkezett életben. nyilván alkotóanyagok érkeztek onnan is, akár szerves anyagok is, de nem voltak élők, csak aminosavak, stb.
    lásd még:

    https://hu.wikipedia.org/wiki/Kemoton

    az élet kialakulásában több lépcsőfok van. az egyik, hogy ez a sok kis darabka valahogy összeállt, és létrejött belőle egy kezdetleges proto-élet(nek nevezhető valami), mint pl a kemoton is, ez valószínű elég hamar megtörténik, viszont nem lesznek ezek annyira különfélék, mert a fizikai törvények és ezen belül a kötési energiák és fajták az atomok között elég jól behatárolják az építőköveket. (de pl láthattunk már ha jól emlékszem arzénmolekulát használó dns-t is pár éve volt nagy felfedezés). (ezért mondtam hogy valszeg nem fogsz a földbolygón másfajta életformákat találni ezen a szinten, mert megeszi/beépíti őket a már meglévő baktériumok, stb)
    a fontosabb lépcsőfok az, amíg ezekből a mikrorendszerekből olyan bonyolultságú rendszerek kialakulnak mint egy baktérium, vagy sejt. azok már rendkívül bonyolult mikroszkopikus szerkezetek. ezért kellett nekik milliárdnyi évek. utána már a többsejtű élőlényeknek volt egy alapja, és a következő bonyolultsági szint, az életformák robbanása már "gyorsan" végbemehetett.
    tehát tulképp 3 bonyolultsági szintre épül az élet, a negyedik meg legyen mondjuk az ember, akinek a tudata már olyan fejlett, hogy tud ilyeneken gondolkodni.
  • dyra
    #98
    Nem vagyok vallásos ha erre gondolsz. De a fizikai törvényeknek is vannak okai. Csak úgy nincs semmi. Nem értem minek akarod idekeverni ezeket a dolgokat. Itt arról van szó, hogy lehetséges, hogy az élet teljesen máshol alakult ki és úgymond befertőzte a földet. Vannak az elméletben bőségesen lyukak, de attól ez a dolog lehetséges. Erre próbáltam érvelni. De amúgy ha tévedek sincs semmi akkor nem úgy volt hanem úgy, hogy kialakult a földön. Ezért is várom izgatottan az Európa küldetést amit hamarosan indít a NASA. Reménykedem benne sok új adatunk lesz amiből még jobb következtetéseket lehet levonni.

    Egy izgalmas elmélet.
    https://www.nature.com/news/life-possible-in-the-early-universe-1.14341
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.22. 17:34:19
  • dyra
    #97
    Arra, hogy milliárd évek teltek el még az összetettebb élőlények megjelentek. Akkor valahogy nem logikus, hogy 1 - 2 millió év alatt kialakul. Persze attól lehetséges, csak akkor írd már meg végre mi volt annak a folyamata!
  • botyika
    #96
    egyébként hogy hozzak egy másik példát is, nézd meg a game of life-ot. a mai napig fedeznek fel benne struktúrákat, "űrhajókat", stb, pedig az alapszabályaiba ez egyáltalán nincs belekódolva.

    https://www.youtube.com/watch?v=C2vgICfQawE

    https://www.youtube.com/watch?v=A8B5MbHPlH0

    aztán nézd meg ezt:

    https://www.youtube.com/watch?v=X_tYrnv_o6A

    kb egyformán nem tudatosan és nem irányítottan, csupán alapvető szabályok szerint létrejött dolgokról van szó.
    bár nemigazán tudom te miben hiszel de valahol lentebb azthiszem valami okokat kerestél hogy miért alakult ki meg ilyenek. nincs semmi oka. csak fizikai törvények vannak.
  • dyra
    #95
    "valószínűleg már nincs ilyen hely a földön, mert úgymond a nyersanyagot meg a területet már birtokolja a földi élet, így igen kicsi az esélye hogy másfajta életek fejlődnének ki már, ehhez csak józan paraszti ész kell kb felfogni. szóval egyáltalán nem kéne "naponta látnunk" ahogy élettelen anyagból élő dolgok alakulnak ki. nagyon el vagy tévedve."

    Dobálózol a szavakkal "kicsi az esélye". Nem kaptam választ, hogy miért. Az erőforrások , a meleg hőforrások ott vannak, a környezet stabil az élettelen anyag is dögivel rendelkezésre áll. Hol logikus az, hogy X milliárd éve kilakul majd utána már egyáltalán nem alakul ki semmi? Józan parszti ész mondod. Hát ezt mondom én is.

    "azt sem értem laborban miért kéne tudnunk ezt simán reprodukálni? a földön volt rá többmillió köbméter óceán és többmillió év, hogy létrejöjjön az élet."

    Talán azért mert addig nem tudjuk, hogy jött létre? Spekulálgatni persze lehet. Meg elméleteket is gyártani. De akkor ne mond a másiknak, hogy időzavarban van miközben konkrét bizonyítékaid neked sincsenek.

    "és mi nem reális azon hogy az élet kialakul és utána évmilliárdok telnek el komolyabb változások nélkül? azok alatt a milliárdok alatt amiről beszélsz (ha jól sejtem az archaikum, proterozoikumra gondolsz) a sejt nélküli baktériumoktól jutott el az evolúció a sejtmaggal rendelkező élőlényekig. ezek bonyolultsága igen nagy, nem véletlen, hogy az élet fejlődésének a legnagyobb hányadát az alapját képező sejt kifejlődése és evolúciója foglalja el. a robbanás csak utána következett igazán, mikor már volt alap amire lehetett úgymond építeni a többsejtű élőlényeket."

    mert az RNS a semmiből létrejötte ami nem is bonyolult? Annak elég volt 1 - 2 millió év utána meg már bonyolult folyamatok kezdőztek? Így gondolod?

    "biokémia könyvet vagy evolúcióbiolgóiát olvastál már esetleg?"

    Nem olvastam. Informatikával foglalkozom. Kíváncsi várom mikor indul a Skynet! Spontán úgy látom kialakulnak itt a dolgok. Amúgy ez , hogy jön ide?

    "az amúgy nem zárható ki hogy ne jöhettek volna a világűrből szerves anyagok, de hogy pánspermiamizéria volt akármilyen formában is, az teljességgel baromságnak tartom. itt alakult ki a földön az élet és csók, semmi csoda nincs benne, csak még nem ismerjük az egyenlet minden részletét. nem értem miért olyan hihetetlen ez egyesek számára és miért kell belekeverni mindenféle misztikumot. "

    Még1x mondom nem ufókról, meg zöld lényekről, időutazásról meg még a fene tudja miről beszélek. Hanem arról, hogy az élet egyszerű formái akár naprendszeren kívülről is érkezhettek. Egy jóval korábbi kialakulásnak köszönhetően. Aztán továbbfejlődtek. Mivel a te elképzeléseid is hemzsegnek a lyukaktól nem is annyira hülye elképzelés ez.
  • botyika
    #94
    valószínűleg már nincs ilyen hely a földön, mert úgymond a nyersanyagot meg a területet már birtokolja a földi élet, így igen kicsi az esélye hogy másfajta életek fejlődnének ki már, ehhez csak józan paraszti ész kell kb felfogni. szóval egyáltalán nem kéne "naponta látnunk" ahogy élettelen anyagból élő dolgok alakulnak ki. nagyon el vagy tévedve.
    azt sem értem laborban miért kéne tudnunk ezt simán reprodukálni? a földön volt rá többmillió köbméter óceán és többmillió év, hogy létrejöjjön az élet.

    és mi nem reális azon hogy az élet kialakul és utána évmilliárdok telnek el komolyabb változások nélkül? azok alatt a milliárdok alatt amiről beszélsz (ha jól sejtem az archaikum, proterozoikumra gondolsz) a sejt nélküli baktériumoktól jutott el az evolúció a sejtmaggal rendelkező élőlényekig. ezek bonyolultsága igen nagy, nem véletlen, hogy az élet fejlődésének a legnagyobb hányadát az alapját képező sejt kifejlődése és evolúciója foglalja el. a robbanás csak utána következett igazán, mikor már volt alap amire lehetett úgymond építeni a többsejtű élőlényeket.

    biokémia könyvet vagy evolúcióbiolgóiát olvastál már esetleg?

    Evolúcióbiológia
    Második, javított kiadás
    Kun Ádám

    az amúgy nem zárható ki hogy ne jöhettek volna a világűrből szerves anyagok, de hogy pánspermiamizéria volt akármilyen formában is, az teljességgel baromságnak tartom. itt alakult ki a földön az élet és csók, semmi csoda nincs benne, csak még nem ismerjük az egyenlet minden részletét. nem értem miért olyan hihetetlen ez egyesek számára és miért kell belekeverni mindenféle misztikumot.
  • defiant9
    #93
    Mégis mire alapozod hogy 100 millió év nem elégséges? Arra hogy 4 milliárd évhez képest ez relatíve kevés. Mi az elvi/gyakorlati akadálya annak hogy optimális körülmények közt akár 1 millió év alatt kialakuljon?
  • dyra
    #92
    Szerencsére te pontosan vágod a 100 millió éveket és a gyors biokémiai folyamatokat. Ha azok annyira penge gyorsak mutass nekem a jelenlegi földön egy helyet ahol az élettelen anyagból élő lesz. Egyszerű folyamatot írtam le.

    4,6 milliárd év kalakul a föld.
    4,2 - 3,9 között kialakulnak az óceánok és az élet.
    majd 3,9 milliárd év múlva megjelenik az ember.

    Ki van időzavarban?

    Közben azt mondod a gyors biokémiai folyamatok. Mi van?
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.22. 16:41:01
  • botyika
    #91
    mondom hogy időzavaran vagy, úgy dobálózol meg mondod itt 100 millió évekre hogy az "gyors" mintha percek lennének. gondolj már bele akár 1 millió év is milyen hosszú idő. az emberi faj nem létezik 2 millió éve.
  • dyra
    #90
    Szövegértelmezés neked se erősséged.
  • dyra
    #89
    "teljes időzavarban vagy, mert nem tudod értelmezni a nagyságrendeket"

    Miért is? 4,6 milliárd éves a föld a tudósok mondják nem én a korai időszakban nem voltak alkalmas feltételek az életre. Szintén a tudósok mondják nem én, hogy gyakorlatilag az óceánok megjelenése után rögtön ki kellett alakulnia az életnek ahhoz, hogy mi a legrégebbi kőzetekben felfedezzük a nyomait.

    Mit nem tudok értelmezni a nagyságrendekben? Egyszerűen azt mondtam, hogy nem reális az, hogy az élet pif - paf kialakul majd utána évmilliárdok telnek el komolyabb változások nélkül.

    "biokémiai folyamatok többszázszor-ezerszer gyorsabban zajlanak"

    Ezzel is több probléma van.

    1. Az élettelen anyagból élő lesz kb 100 millió év alatt. Majd utána befékez az evolúció.

    2. Hiába zajlanak gyorsan, ha a környezet annyira változó, hogy a kialakult változásokat egyből le is nullázza.

    3. Akkor ez a folyamat most is zajlik és naponta kellene látnunk új életformák kialakulását élettelen anyagból. Laborban meg simán kéne reprodukálni.


    A többiről én meg konkrétan nem beszéltem abban nem tudom minek keversz bele, nem küldte senki valahol kialakultak egyszerű lények amik szerencsével vagy alkalmazkodással kibírták az űrt és mikor egy alkalmas bolygóra fújta őket a szél akkor elindult belőlük valami (vagy nem).

    Ez egy elmélet, sok hibája van meg lehet úgy baromság ahogy van és akkor mi van? A másik lehetőségben is sok a befedetlen lyuk.
  • VolJin
    #88
    Megértem, ha annak érzed magad, de ez nem Botyika miatt van...
  • botyika
    #87
    nem irtam sehol hogy hülye vagy
  • dyra
    #86
    ezt a hülyének nézős stílust visszautasítom.
  • VolJin
    #85
    Nem akarok senkit meglepni, de itt a Naprendszerben három helyen is kialakulhatott az élet. A Vénuszon, a Marson is, nem csak nálunk. A Nap folyamatosan melegszik, és a Vénuszon egymilliárd éve alkalmasak voltak a feltételek. A Mars a kis mérete miatt előnyben volt, mert hamarabb hűlt le, de ez okozta a hátrányát is, mert elvesztette a légkörét ugyanezért. Az sem zárhat ki, hogy a Mars fertőzte meg élettel a két társát meteorbecsapódásos pánspermiával, de a Mars elvesztette a légkörét, a Vénusz pedig megfőtt a melegedő csillagunktól. A Földre is ez vár egymilliárd év múlva. Ha adottak a feltételek, megfelelő kémiai elemek, megfelelő hőmérséklet, víz, akkor létrejön az élet. A szerves vegyületek adottak, azoktól nyüzsögnek a meteoritok, a kozmikus sugárzás létrehozza automatikusan. Sőt, a légkör nélküli Földön is létrejöhettek, a légkör meg folyamatosan termelődött a vulkanikus működés miatt, nem a Föld keletkezésekor jött létre. A földkéreg kialakulásához még egymillió év sem kell.
  • botyika
    #84
    "Ekkor még nagyobb, kisbolygó méretű (akár 500 km-es) égitestek is ütközhettek a Földdel, amelyek becsapódása nyomán felforrtak az óceánok és a hőmérséklet akár csak néhány ezer év múlva csökkent le annyira, hogy a víz ismét folyékony állapotban létezhessen a bolygón."
    aztán ugyan miért? pár nap alatt lehűl és visszahullik a víz a felszínre.
    egyébként meg nem csapódtak ilyen nagyságú meteorok a földbe.
    teljes időzavarban vagy, mert nem tudod értelmezni a nagyságrendeket. az hogy évmilliókkal ezelőtt meteorok záporoztak a földbe nem úgy kell elképzelni hogy kétnaponta lezuhant egy meteor, hanem jó ha millió évente jött egy-egy nagyobb, a többi meg kb elhanyagolható méretű a földhöz képest.
    a másik amivel nem számolsz, hogy a biokémiai folyamatok többszázszor-ezerszer gyorsabban zajlanak. szóval azt a párszáz millió évet nem úgy kell elképzelni hogy kis billiárdgolyók ütközgetttek egymásnak mint egy billiárdasztalon, hanem kb többezerszer gyorsabban zajlik mindez. tehát párszár millió évet nyugodtan megszorozhatjuk ezerrel, plusz hozzávehetjük a föld felületének jelentős részét borító óceánt, és máris kimondhatatlan mennyiségű kémiai reakció zajlik le adott időegység alatt.
    másrészt a világon minden azt támasztja alá, hogy az élet a földön fejlődött ki.
    mégis miért küldött volna "valaki" a világűrön keresztül ide valami pánspermiát amiből azt se tudja mi lesz? mi volt benne? prokarióta? eukarióta ugyanis nem lehetett, mert az már a földön fejlődött ki. de ha meg nem a földön fejlődött ki és eukariótát küldtek, akkor már itt volt prokarióta, tehát már volt élet. szóval csak prokariótát küldhettek. azt meg minek küldenék ide? vagy akár küldhettek eukarióta papucsállatkát is, de minek? azt még a jóisten se tudta volna megjósolni, hogy milyen körülmények lesznek majd itt a bolygón x millió év múlva és mivé fognak evolválódni. szóval ha valaki pánspermiázik, az max "bele a vakvilágba" elven szórhatja a pánspermiát, aztán vagy lesz belőle valami, vagynem. teljesen energiapazarló vállalkozás 100 millárd csillagból álló galaxisokat kéne megszórnia abban a reményben, hogy valahol (azon kívül hogy egyáltalán életben marad) a pánizéből a papucsállatkánál valaha is értelmesebb életforma lesz.
    megállapítható hogy totális baromság az egész pánspermia elmélet, ráadásul a világon minden arra utal, hogy az élet itt alakult ki, illetve hogy a természeti törvények lehetővé teszik a kialakulását.
    azzal meg annyira nem kell foglalkozni hogy hol a határ az élő és élettelen között, filozófiai értelemben és különféle biokémiai alapokon lehet felállítani ilyen elméleteket, valójában csak az anyagszerveződés egyre magasabb szintjeiről van szó. mivel egy kődarabnak ugyanúgy nincs lelke mint az embernek, csak tudata van, ami fejlettebb mint pl. egy egysejtűnek.

  • VolJin
    #83
    Szerintem elég pontosan fogalmaztam, hogy olyan oka nincs az életnek, hogy valami felsőbbrendű, magasztos, elrendeltetett célt szolgáljon. Egyszerűen csak a kémiának a következménye az élet.
  • VolJin
    #82
    Mennyi az esélye annak, hogy egy felütött tojás egy forró serpenyőn rántottává alakul?
    Ugye mindenki tudja, hogy 100 százalék?
    És ebben van a lényeg!
    Ha a feltételek adottak, létre jön, ha nem, akkor nem.
  • KisEmir
    #81
    "Tisztázzunk valamit. Nem ufókról beszélek, meg arról, hogy XY civilizáció ide küldi az életet. Ez SCFI." Tiszta, a tünemény inkább más fórumtársnak szólt. Aki magára ismer ne jelezze, mert nem érdekel.(Noha erre is van esély csak, azért egy icipicivel csekélyebb mint mondjuk egy prokarióta elszabadulás, vagy épp egy RNSé.)

    "Arról beszélek, hogy lehetséges, hogy az élet a földön kívül alakult ki majd valami kezdetleges formában az űr viszontagságait túlélve képes volt a földön megtelepedni." (Ez is stimt, a többi csak szummázás az én részemről.)
    Hát csak ehhez minél rövidebb idő alatt ide kell, hogy érjen.(sugárzások, többi kis bolygót kell elkerülni stb) Ide kell hogy érjen, ne a Jupiterbe végezze, vagy egyéb más naprendszer gázóriásába. Ki kell szakadnia az anyabolygóból. Túl kell élnie egy becsapódást. Majd túl kell élnie a "barátságtalan" földön,bár szerintem ez lenne a legkisebb problémája, itt csak a környezeti paraméterek zavarnak be. Még ezermás dolog amit nem említettem.

    "Elfogadom az érveidet simán lehetséges, hogy tévedek és úgy volt ahogy te mondod. Mindazonáltal nekem a pánspermia elmélet logikusabbnak tűnik." Hát a "sajátom" marad számomra valószínűbb, számodra a tiéd, nem probléma, a többi csak szócséplés.

    "Mivel nem vagyok a témában jártas nem tudok komolyabb vitába bonyolódni." Csak fantázia kell hozzá, meg természet tudományok iránti érdeklődés.
  • dyra
    #80
    Tisztázzunk valamit. Nem ufókról beszélek, meg arról, hogy XY civilizáció ide küldi az életet. Ez SCFI.

    Arról beszélek, hogy lehetséges, hogy az élet a földön kívül alakult ki majd valami kezdetleges formában az űr viszontagságait túlélve képes volt a földön megtelepedni.

    Elfogadom az érveidet simán lehetséges, hogy tévedek és úgy volt ahogy te mondod. Mindazonáltal nekem a pánspermia elmélet logikusabbnak tűnik.

    Mivel nem vagyok a témában jártas nem tudok komolyabb vitába bonyolódni.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.21. 20:12:45
  • KisEmir
    #79
    "Elmondanád nekem, hogy van ideje kifejlődni majd az egész bolygót benépesítenie, úgy hogy mi találunk kb egy random legrégebbi kőzetet és már ott vannak a nyomai?" Az élet kialakulása, majd szétterjedése nem nagy dolog ha azt nézed nincs ami ellene dolgozzon. Márpedig ha az óceánokkal együtt jelent meg az azt jelenti, hogy elég "könnyen" kitudott alakulni. Nem értem miért volt ellenségesebb az a környezett az én "elméletem" szerint kialakult bacimnak(ami célirányosan itt a földön alakult ki) , mint a te "elméleted" által ide jött bacidnak(Ami nyilván nem a földi környezethez szokott).

    "de a korai földön olyan folyamatosan nagymértékben változó környezet volt, hogy az semmilyen szinten nem kedvezett annak, hogy nyugiba kialakuljon és elterjedjen." Az, hogy változott nem jelent semmit, ugyanis nem egységesen változott az egész bolygón hirtelen, volt ideje változtatni a túlélési stratégián. Itt azért százmillió évről beszélünk. Nem úgy mint a jegesmacik esetén 50 évről. Ezeket a környezeti hatásokat a te bacid hogy élte túl, ha az enyém képtelen volt rá?

    "A földi vizet valószínűleg aszteroidák szállították ide. Velük együtt érkezett és random bombázta a földet így az meglehetősen gyorsan betudta népesíteni a bolygót vagy te úgy képzeled kialakult valahol az óceán mélyén onnan meg néhány 100 millió év alatt (2 -3 de inkább 1) szanaszét terjedt?" Ühüm, és becsapódásnál még véletlenül se vált sterillé? Egyébként igen, kb így képzelem, egyszerűen nem volt semmi gátja a kialakulásának, és elterjedésének.

    "Egyszerűen nem logikus a földi kialakulás. Persze simán tévedhetek de nekem hihetőbb az, hogy kívülről jött." Semmi problémám a pánspermiával, ha nem valami intergalaktikus meg ilyen egyéb tüneményekről beszélünk. Lásd pl Mars -> föld vagy épp európa -> föld ez még elfogadhatónak találom, esetleg 10000 fényév távolságról jött(Ehhez viszont az kell, hogy útközben ne váljon teljesen sterillé a kozmikus sugárzásnak köszönhetően, plusz úgy kell kiszakadnia, és becsapódnia, hogy azon legyen élet).Ha meg pl a Marson kialakulhatott a földön miért nem stb. Viszont 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001% ennyi százalékot adok rá. (nincs mögötte tudomány, csak hasra csapás)

    *Elnézést a szó ismétlésekért.
    Utoljára szerkesztette: KisEmir, 2019.11.21. 20:05:52
  • dyra
    #78
    De nem volt rá 600 millió éve! Jó esetben 2 -3 száz de valószínűleg még annyi sem. Kicsit nehezen értem az ezen való vitatkozást nyilván neked elképzelhetetlenül sok, de a korai földön olyan folyamatosan nagymértékben változó környezet volt, hogy az semmilyen szinten nem kedvezett annak, hogy nyugiba kialakuljon és elterjedjen.

    "Az óceánok kb. 200 millió évvel a Föld keletkezése után jöttek létre, amikor a légkör hőmérséklete 100 °C alá csökkent.[24] Vizük sok oldott szén-dioxidot tartalmazott, ezért pH-ja viszonylag alacsony, 5,5-5,8 lehetett.[25] Az erős vulkanikus aktivitás és számos kisebb tektonikus lemez megléte ellenére ekkor még nem léteztek kontinensek és a Föld felületének döntő többségét víz borította. Ehhez hozzájárult még a rendkívül turbulens atmoszféra, az ózonpajzs nélküli és a mainál erőteljesebb UV-sugárzás, a kozmikus sugárzás és a gyakori aszteroidabecsapódások.[26]

    Ekkor még nagyobb, kisbolygó méretű (akár 500 km-es) égitestek is ütközhettek a Földdel, amelyek becsapódása nyomán felforrtak az óceánok és a hőmérséklet akár csak néhány ezer év múlva csökkent le annyira, hogy a víz ismét folyékony állapotban létezhessen a bolygón.["

    "A földi élet legkorábbi nyomai mintegy 4 milliárd évesek. A kanadai Quebec tartomány északi részén az ún. Nuvvuagittuq zöldkő-övezet 3,77-4,28 milliárd éves kőzeteiben a sávos vas-oxid-kicsapódás baktériumszerű életműködésre utal, illetve mikrofosszíliákra is bukkantak.[32] Ennek alapján az óceánok kialakulása után szinte azonnal létrejött az élet. A mikrofosszíliák szerkezete hasonló volt a mai mélytengeri hőforrások környékén élő baktériumékéhoz, ami alátámasztja azt a hipotézist, hogy az élet hasonló, magas hőmérsékletű környezetben keletkezhetett. "

    https://hu.wikipedia.org/wiki/Abiogenezis
  • dyra
    #77
    Elmondanád nekem, hogy van ideje kifejlődni majd az egész bolygót benépesítenie, úgy hogy mi találunk kb egy random legrégebbi kőzetet és már ott vannak a nyomai? Tehát nem csak kialakult seperc alatt be is népesítette a bolygót majd minden további evolúciós lépeshez kb évmilliárdok kellenek. Tehát az élettelen anyag gyorsabban élővé alakult mint ahogy utána kialakultak a többsejtű lények.

    A földi vizet valószínűleg aszteroidák szállították ide. Velük együtt érkezett és random bombázta a földet így az meglehetősen gyorsan betudta népesíteni a bolygót vagy te úgy képzeled kialakult valahol az óceán mélyén onnan meg néhány 100 millió év alatt (2 -3 de inkább 1) szanaszét terjedt?

    Ha tudjuk a folyamatot tudjuk reprodukálni de mivel nem tudjuk így nem tudjuk.

    Egyszerűen nem logikus a földi kialakulás. Persze simán tévedhetek de nekem hihetőbb az, hogy kívülről jött.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.21. 18:50:57
  • defiant9
    #76
    "annak gyorsan kellett kialakulnia mert ha 4,6 milliárd éves a föld és már a 4 milliárd"
    Tisztában vagy vele milyen sok idő 600 millió év? Csigatempójú tektonikus mozgási sebességgel le lehetne tolni Nagy Britanniát Új Zéland mellé.

    "Ehhez képest a jelenlegi eredmények arra mutatnak, hogy az egész földön jelen volt az élet. "
    Ehhez képest az óceánban elsodródni a Föld másik felére villámgyors folyamat.
  • KisEmir
    #75
    "Nem mondta... ...elen volt az élet" Számunkra nem volt barátságos, aláírom! DE! egy anaerob bacinak a mennyország. Elmondanád nekem mitől lesz biztonságosabb egy aszteroidán becsapódni a korai földbe, mint mondjuk 5000km-rel arrébb lubickolni az ősóceánba?

    "Ezek után az lenne a meglepő ha az Europán vagy az Enceladuson nem találnánk életet." Ha megfelelő körülmények megvoltak a kialakuláshoz és szaporodásához, tuti van ott valami.

    "Te meg jössz azzal, hogy nem elég jó a technológiánk?" Hoztunk létre mesterséges életet vagy nem? :D Ha igen nem lenne vita. Ha nem, miért nem? Valószínűsítem azért nem hoztunk létre eddig, mert nincs meg a megfelelő technikai háttértudás+technológia kezünkben. MI játszik ilyen szempontból?

    "A Holdon is lehet élet. Egyenlőre a felszínt kapargattuk." Nekem elég lett volna egy baci hulla.

    "Majd ha futószalagon... ... ki. Akkor csak az marad, hogy jött." Akkor az lesz a magyarázat, hogy biztos küldték.
  • dyra
    #74
    Akkor megpróbálom még1x elolvasni és értelmezni. Nem spirituálisan értem. Az annyira egyéni, hogy nem lehet releváns a témával kapcsolatban.
  • wraithLord
    #73
    Akkor úgy néz ki, nem sikerült megértened, amit írtam.

    De ezek szerint egyről beszélünk, és te sem spirituális értelemben érted az "ok"-ot.
  • dyra
    #72
    Az egy időtlen világ amiről te beszélsz. Az időnek van egy iránya. Visszafelé nézve minden okkal történik. Ez azért történt ez meg azért a tudomány is ezt igyekszik feltárni. Ezen a logikai úton visszafelé haladva csak kellett lennie valamilyen "oknak" amiért az élettelen anyagból élő lesz. Ha spirituálisan dolgokat akarsz hallani akkor én azokkal nem tudok szolgálni. Konkrétan arra lennék kíváncsi mikor egy élettelen szerves csomó egyszer csak "élni" kezd. És erre jelenleg semmilyen magyarázatunk nincs.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.21. 17:27:43
  • wraithLord
    #71
    Nem oka van, hanem módja. Oka annak van, amit egy intelligens lény csinál.
    Ami van, az azért van, mert a körülmények lehetővé teszik, hogy legyen, és ezek a körülmények a módja a létezésnek. De hogy miért létezel? Hát ezért. Mert létezhetsz. A földi fizika, kémia, biológia nem akadályozza meg, hogy létezz. Bár ha megakadályozná, akkor is lenne valami, amit nem akadályoz meg, és az is azon filózna, hogy mi az oka annak, hogy létezik.

    Mondjuk ez részben szemantikai kérdés is, ilyen formán az ok az lehet miért is és hogyan is, pontosítani kell.
    Itt a miért az valójában ugyanaz, mint a hogyan. Vagyis a miért is hogyan, nincs külön miért.

    A tudomány a hogyant (a módot) kutatja. (Még véletlenül sem azt, hogy hogyan nem... :D - reflektálva az itteni kommentváltásokra... :D )
  • dyra
    #70
    Ha nincs oka akkor mi most nem beszélgetnénk.
  • dyra
    #69
    Nem mondtam, hogy lehetetlen. Csak azt, hogy annak gyorsan kellett kialakulnia mert ha 4,6 milliárd éves a föld és már a 4 milliárd éves kőzetekben ott a nyoma akkor nem elég, hogy a kialakulás után nem sokkal le is kellett hűlnie még az óceánoknak is meg kellett jelennie plusz jóval több volt a különböző aszteroida becsapódás is ami valószínűsíti, hogy nem volt egy túl barátságos környezet. Ehhez képest a jelenlegi eredmények arra mutatnak, hogy az egész földön jelen volt az élet. Ezek után az lenne a meglepő ha az Europán vagy az Enceladuson nem találnánk életet.

    Na most ha az ilyen gyorsan kitud alakulni még egy "pokoli" földön is akkor az univerzumban valószínűleg hemzseg az élet.

    Te meg jössz azzal, hogy nem elég jó a technológiánk?

    A Holdon is lehet élet. Egyenlőre a felszínt kapargattuk.

    Majd ha futószalagon gyártjuk az élettelen anyagból a különböző egyszerű élőszerű lényeket akkor hihetőbb lesz, hogy itt alakult ki. De a jelek arra mutatnak nem volt rá ideje, hogy itt alakuljon ki. Akkor csak az marad, hogy jött.
  • Gravitoni
    #68
    A cikk témájáról eszembe jutott a klasszikus vicc, mikor a rendőr fia megy haza a suliból és mondja, hogy :

    "Apu, képzeld az iskolába azt tanultuk, hogy az ember a majomtól származik..."
    - mire az apja:
    "Az lehet, fiam, hogy te a majomtól származol, de én nem !"

  • VolJin
    #66
    "mert jelen pillanat nem értjük a létezésünk okát."

    Ha ok alatt célt vagy küldetést, elrendeltetést értesz, akkor olyan nincs. Ha ok alatt pillanatnyi állapotot értesz, aminek következménye a létünk, ott van mit kutatni.
  • VolJin
    #65
    Nem kellett párszázmillió év a földkéreg kialakulásához.