374
Pathfinder Kingmaker
  • lwb
    #293
    Igen. Nem is nagyon tudod kikerülni, mert főszál történet visz oda, viszont be kell menj a barlangba és ott meg kell keresned.
  • JonasSandor
    #292
    Akkor még drezen előtt?
  • lwb
    #291
    A Leper's Smile-ban, a barlangban.
  • JonasSandor
    #290
    Ez a tárgy hol van?
  • fluency
    #289
    A tirckster meg az azata érdekes lehet, de mivel akkor még nem foglalkoztam az MP-kel, ezeket buktam. A többi meg úgyis később jön. Jah a Swarm nem, de az nem is érdekel. :)

    A kingdom/crusade menedzsment engem is zavar egy kicsit, mert elveszi a figyelmet a történetről és pepecselni kell vele, de ennyi belefér.
  • lwb
    #288
    Lich az gonosz. Eléggé utálni fognak érte, bár nincs az, mint Swarm-that-walks MP-nél, hogy mindenki lelép, de kapod a megjegyzéseket keményen. Szerintem nagyon erős, nyilván varázsló karakternél, merge-elve a két spellbookot, brutál új képességeket és varázslatokat kaptam. Gyorsan elhúzott erőben a karakterem mindenkitől az ACT végén.

    A crusader mode-ban meg kaptam egy rakás élőhalott egységet, ami nagyon jól jött. Nem vagyok nagy barátja ennek a heroes-light crusader mode-nak (lejjebb is veszem majd a nehézséget ott, mert nem szórakoztat nagyon) és nem örülök a kingdom management Kingmakeres izének sem. Nekem már ott se nagyon jött be. Tudom, hogy a setting része meg minden, de én jobban szeretem a szimpla RPG-t, ahol viszem a partit és nem kell mással foglalkozni.
  • fluency
    #287
    Angel meg Demon nem akartam lenni, maradt az Aeon egyelőre. Nem annyira rossz az, de magasabb szinten lesz igazán erős, ahogy nézegettem. A Lich még érdekesnek hangzott és dicsérték, ezért is kérdeztem, hogy milyen. De nem akarok gonosz lenni. Majd a következő végigjátszáskor. :)
  • lwb
    #286
    Bizony. Én most lichet viszek, elég erősnek tűnik, azt hallottam, hogy az aeon pl. gyengus lett. Eléggé eltérnek a MP-ek erőben egymástól. A demont is sokan kutyázzák a rage miatt. Nem próbáltam még.
  • fluency
    #285
    Ha eltörtem a Wand of Zachariust, akkor buktam a Lich-t ugye? :)
  • lwb
    #284
    Átgondoltam, te nem powergamer vagy, hanem egy szimpla vérpistike. :D Egyébként most már ne hagyd abba, kérek még legalább három kommentet, hogy milyen faszagyerek vagy te valójában. :DDD Ez nem szánalmas, dehogy.
  • Crasher99
    #283
    Keves Iwb.

    Sajnálom, hogy a véleményen ennyire megsértette a gyenge érzelmi világodat. Láthatóan nekem több fogalmam van az életről mint neked. Én a való életben is a maximumra törekszem. Mindig keményen tanultam és edzettem, sosem elégedtem meg csak éppen átcsusszanó eredményekkel. Ugyanezt a mentalitást használom a játékokban is. Lehet dobálózni a "powegamer" és hasonló általatok lenézőnek gondolt jelzőkkel de attól a tények még nem fognak változni. Kevesek vagytok ehhez a játékhoz. Mondanám, hogy vegyétek le a nehézséget és örüljetek, hogy mekkora királyok vagytok és micsoda karakterötlet volt de azok hamis eredmények lennének és csak tovább mennétek a súlyos önámítás mocskában.
  • JonasSandor
    #282
    Egyszer kíváncsiságból megnéztem ezt én is, hát 3 ütés volt összesen azt káó volt az ellennek sebezni sem lehetett XDXDXD
  • fluency
    #281
    Jó játékot az Unfair nehézséghez "powergamer"! :D
  • lwb
    #280
    Hú, te kibaszott hülye vagy. :D Elsőnek azt hittem, hogy csak fiatal, fingod nincs az életről, de nem, te tényleg sérült vagy. Oké, figyu, inkább ignore itt az értelmes embereket. Sőt, ami mégjobb, olaj az sg-ről. Jótanács az életre.

    Addig is puszi. :D
  • Crasher99
    #279
    Sokat játszottam vele a bétában most pedig Unfair-en tolom, köszönöm szépen. A rinyálásod pedig hidegen hagy. "Nem indokolt a jelenléte (néha a mennyisége)" Ki szerint nem indokolt? Szerinted? Lehet, hogy nem félszemű, 12 Dex-es rangerekkel meg hasonló különleges hópihe karakterekkel kellene nekiállni a dolgoknak hanem rendesen összerakott partival akiknek a képességei és a varázslataik is megfelelőek.

    Kedves Iwb:
    Engem kirúghatsz akármennyi képzeletbeli asztali társulatból attól még semmi sem fog változni. Láthatóan a te bevett módszered az, hogy annyiszor rohansz a falnak amíg át nem töröd és közben olyan képzeletbeli limitációkat teszel a játékba mint pl. "amiről a karaktereimnek semmi fogalma nem lehetett". Persze, hogy nem lehetett hiszen nincs saját eszük, neked kell gondolkozni és előre látni és a szabályrendszer ismeretében a legjobbat kihozni belőlük.

    Továbbá sehol sem írtam, hogy a load game az jó design, pusztán rávilágítottam, hogy már azzal is olyan szinten befolyásod van a játék menetére, hogy az elképesztő. Ezért is van. Innen kezdve minden powergamer utáló szitkozódás értelmetlen.

    Ehhez tartoznak még az általatok felhozott opcionális harcok. Régen sem voltak kiírva, hogy "hé gyökér még nem vagy legalább 7-es szintű úgyhogy takarodj innen" és hasonlók ha valami komoly szörny következett hanem az ember előre felderített, használta a józan eszét pl. "ezt elég kemény szörnynek tűnik" vagy és ez a legfontosabb, ismerte a rendszert és tudta, hogy mi micsoda és hogyan lehet a legoptimálisabb módon legyőzni, pl. milyen védelmi buffokat kell feltenni ellene.

    Persze aki szereti, hogy a karakterei félisteni erősségűek minden ok nélkül azoknak találták ki a "Story" nehézségi szintet. Javaslom nektek is.

    Én azért szeretem az ilyen játékokat mert nincs emberi DM akinek rinyálni lehet, hogy "jaj légyszi, had dobjak még egyszer, tudom, hogy félkarú a karakterek és emiatt -5 minden támadása de...." Nem! Itt neked kell mindennek fölé kerekedni és kegyetlenül kihasználni mindent ami a rendelkezésedre áll.
  • lwb
    #278
    Nem frucsább, mint egy LE lich :D
  • fluency
    #277
    Kemény ez a Stanton barátunk a 110-130-as kritikusaival. :)

    Egyébként van néhány érdekes dolga a játéknak, mint pl ez: "how did a tiefling end up on the side of the crusaders". Mondja ezt a Tiefling főkarakterem egy másiknak. Végül is az nem furcsa, hogy az egész crusader army-t egy Tiefling vezeti? :)
  • lwb
    #276
    Heh, ezt nem tudtam. :) Vagy meghaltam addigra vagy én győztem.
  • fluency
    #275
    "Egyébként nekem azzal sem lenne bajom, ha vannak a játékban fixen nehéz, szinte legyőzhetetlen ellenfelek is" Nekem sincs bajom ezzel, ha kikerülhetőek. Ha nem is figyelmeztet a rendszer, akkor is rájössz, hogy itt (még) nincs semmi keresnivalód. Az achivement-ekre hajtóknak jók ezek a szörnyek, másoknak esetleg frusztráló lehet, mert nem jelzi a játék, hogy lesz-e náluk valami, amire később még szükséged lehet.

    Balorra vagy valakire azért lehetett számítani a kapu kinyitásakor, mert szinte mindent kitakarítottál addig és általában a térkép végén vagy egy főbejárat/főkapu előtt/mögött szoktak lenni a durva szörnyek. :)
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Igazából, ha nem csinálsz ott semmit csak távol maradsz, akkor is túljutsz rajta, mert a 4. vagy az 5. körben jön Greybor és utána elmenekül Balor.
  • lwb
    #274
    Egyébként nekem azzal sem lenne bajom, ha vannak a játékban fixen nehéz, szinte legyőzhetetlen ellenfelek is. Csak akkor csinálják meg úgy, mint pl a Gothic 1-ben az ork terület volt, hogy mindenki szépen elmondta ezerszer neked, hogy ne menj arra, mert veszélyes. Kaptál figyelmeztetést. De pl. a Drezen ostromát nem tudod kihagyni és simán beleszaladhatsz a balorba a citadella közepén, aminek -16-os ac-je van (régi szabályok szerint, 36 mostani szerint), amihez sok sikert, hogy megüsd 6-7. szinten. Vagy átütne a 31-es SR-ét. Közben immunis egy rakás dologra és magas a DR-je is. Csomó buffal persze, de fogalmad nem volt, hogy az 5. betört kapu után bossfight jön, mert az előző 4 vagy hány után nem jött semmi.

    Nem tartom jó designnak, ha úgy tudom leverni az ellenfelet, hogy visszatöltöm a mentést és előre felkészülök valami olyasmire, amiről a karaktereimnek semmi fogalma nem lehetett, csak én mint játékos tudom, mert már egyszer játszottam. Ez metagame-ing.
  • fluency
    #273
    Az írásod alapján nem játszottál/játszol a játékkal, mert akkor nem írnál ekkora blődségeket.
    Az hogy ki milyen karakterekkel szeretne játszani az az ő döntése. Gyengén megalkotott karakterrel/partival csak nehezebb a játék, de nem lehetetlen. A gond itt nem is az alapból, hogy nehéz a játék már normalon is és megkövetel bizonyos alapismereteket, hanem hogy bizonyos szörnyeknek nem indokolt a jelenléte (néha a mennyisége). Ott van Pl. Chorussina (lvl 16)/Blightmaw(lvl 18), akit 8-as szinten dob rád a rendszer. A jó hír, hogy ezek a típusú harcok teljesen kihagyhatóak. Viszont ezek ellen a te csodavarázslat load gamed sem véd. Nem véletlen, hogy a shield maze large elementálját csak a játékosok kb. 7,5%-a csinálta meg. Chorussina-t pedig 1%!

    Egy RPG nehézsége nem a szabályrendszer mélyreható ismeretében rejlik, hanem abban, hogy hogyan mozgatja a modulokon belül a karaktereket, Megfelelő kihívásokat állítva eléjük!
    Utoljára szerkesztette: fluency, 2021.09.23. 11:39:09
  • lwb
    #272
    Hú, kemény vagy, mint a bakaszar, öcsém. :DDD Az ilyen powergamereket páros lábbal basztuk ki a csapatból, asztali rpg-nél. Egyébként csak azért írtam, hogy nem ártott volna valami barátibb izét összerakni, hogy az eladások egy picit feljebb menjenek. Az előző részből 3 év alatt tudtak 1 milliót eladni, masszív árleengedések mellett. És akkor biztosan lesz 3. rész.

    Egyébként a játék, ahogy írtam is, elsőre nehéz csak. Másodjára, amikor már tudod, mi merre, akkor már nem nehéz.Pl. Drezen ostrománál ki lehet a kemény harcok felét kerülni pl. a három kulccsal. Ha a játék ezt előre jelzi pl, hogy hol keressem, nem véletlenül három dretchnél van három külön dungeonben egy-egy, akkor lehet, hogy direkt erre megyek. És ez csak egy példa a sokból. Ha tudom, hogy a következő lépésnél jön egy boss fight, akkor a második végigjátszásra vagy load game-re már felbuffolom magam előre és nem nehéz. De nem jelezte semmi.

    Ha szerinted a load game az a jó design jele, akkor tényleg nincs miről beszélnünk. :)
  • Samurai84
    #271
    "És de. egy RPG nehézségének abban kell megnyilvánulnia, hogy mennyire ismered a szabályrendszert és tudod a javadra fordítani."

    Szerinted. Szerintem pl. ez már átmegy abba hogy hogyan tudom átverni a rendszert, majdhogynem cheesing és ebbe beletartozik szerintem a min-max. is. Nincs gond azzal ha valaki ezt élvezi, de én és az átlag szerintem nem.
    Jó lenne ha a nehézség abban nyilvánulna meg, hogy vannak pl. bonyolultabb puzzle-k, az AI okos taktikai döntéseket hoz és ez nem abban nyilvánul meg hogy egy script szerint leszedi az összes buffomat mert miért is ne, hanem pl. okos manőverezéssel felosztja a csapatomat, rámegy a leggyengébb láncszemre és nem csak lescriptelve az MCt vagy a tankot támadja.
  • Crasher99
    #270
    A készítők nem árultak zsákbamacskát, pontosan tudni lehetett, hogy milyen játék is lesz ez. Kőkemény gyakás az elejétől a végéig. Aki a karaktereivel szeretne bábozni az vegye le a legalacsonyabbra a nehézséget és örüljön magának meg a hú de eredeti (nem az) karakterötletének. Aki pedig szeretne úgy játszani ahogyan azt a játék megkívánja akkor az olvassa el, hogy mi mit csinál vagy nézzen utána jobban az interneten. Azért rinyálni, hogy elkalapálnak mert mert nem ismerjük a szabályokat rendesen az utoljára óvodában elfogadható kifogás. És de. egy RPG nehézségének abban kell megnyilvánulnia, hogy mennyire ismered a szabályrendszert és tudod a javadra fordítani. Minden másra ott a legerősebb spell ami ellen egyik ellenfél sem tud semmit tenni. A Load Game nevű varázslatról beszélek.
  • lwb
    #269
    Hát igen, de akkor fel kell vetessem egy másikkal is, hogy érjen valamit.
  • fluency
    #268
    Az allied spellcastingot érdemes megnézned, mert ha spell penre gyúrsz, akkor az jól jöhet. Persze csak akkor, ha még nem vetted fel. Ezt csak combat logban jelzi! :)

    Balor előtt én is felraktam comm prot evil-t, blur-t, displace-t, comm resist fire-t, heroism-okat, potikat ittam, azt csak lestem, hogy egy mozdulattal leszedett mindent. :)
    Utoljára szerkesztette: fluency, 2021.09.22. 11:20:16
  • fluency
    #267
    Nem is annyira vészes ez a Balor, ha nem állok meg a crusaderek közelében. Először úgyis elnyom egy dispellt (hello buffok), aztán egy dominate spellt, aztán meg egy fire stormot, ami core-on olyan 57-79 között sebzett nálam. :D
  • lwb
    #266
    Mythic spell pent még a balor csata előtt nem tudtam felvenni. Nem emlékszem mennyi volt a karakteremé, de az SR31 az elég brutál magas. Elsőre ledarálta az én csapatomat is a rohadék, aztán másodjára persze rákészültem és levertük simán. Pedig az első csatánál megdobtam az intimidationt és elmentek a kis démonok mellőle, a másodiknál meg nem.
  • fluency
    #265
    Ez a spell penetration egy érdekes dolog, mert a mythic spell pen nálam nem adódik hozzá ahhoz, amit a karakterlapon ír. A simák igen, de a mythic nem emeli a lap szerint. Az allied spellcasting viszont jó, csak közel kell menni hozzá. Nálam az allied 13-ról 17-re emelte Ember spell penjét (7. szinten), ami meg nem 2, mint a leírásban, hanem 4. Ott még nem volt neki mythic spell pen. :)
  • lwb
    #264
    Ja igen. A másik nagy fájdalmam a spell resistance. Minden nyomorult démonnak van, már az első szintektől kezdve. Egy overwhelming mage sorcerer buildem van, ami direkt arra specializálódott, hogy át tudja ütni a spell resistance-ét az ellenfélnek.
    Átlagban kb 40%-os a sikerem az SR átütésénél. Elképzelem, mi lehet egy olyan varázslónál, aki nem erre specializálódott. Az ilyen bossoknál, mint a balor pl. sokkal jobban megéri buffolni a partit. Wendaug kiszór 40-50 sebzést per kör átlagban, teszek rá haste-et meg miegymást és egy kör alatt lever 30%-ot erről is. Minek szenvedjek nyomorult tűzlabdákkal meg ilyenekkel?
  • fluency
    #263
    Szerintem normal nehézségen nem kell minmax build. Feljebb már ajánlatos. De az nagy igazság, hogy ez nem az a játék, amit hiányos tudással Simán végig lehet játszani magasabb nehézségi szinten.

    Találkoztam én is a Balor Darrazand nevű "görénnyel". Optimalizálni kell, mert hamar bedarálja a partit. :D

    Ui: Alig erős a kicsike:

    Utoljára szerkesztette: fluency, 2021.09.22. 09:30:12
  • lwb
    #262
    Azért így is elég kemény. Ha valaki nem minmaxol, hanem tényleg csak feelingből játszik, annak legalacsonyabb fokozaton is szétrúgja a seggét a játék. Én nagy híve vagyok a nehéz játékoknak, de nem gondolom, hogy egy rpg-nél a nehézségnek abban kéne megnyilvánulnia, hogy mennyire vágod a dnd vagy a pathfinder szabályait. Én képben vagyok, nem is szenvedek, de ha elképzelem, hogy egy casual crpg player, aki divinity vagy pillars után kipróbálná ezt, homályos dnd ismeretekkel, hogy az mennyit fog szívni, mire a végére ér, még akkor is, ha letolja minimumra a nehézséget, akkor nem lepődök meg, hogy miért maradt ez a játék is (ahogy a kingmaker is) rétegjáték.
  • Xsillione #261
    az egész random encounter egy régi és gyenge megoldás bármire, ám ezt még ha hazsnálta ia egy mesélő, okkal és ésszel tette (remélhetőleg), ráadásul vezérelt formában, a ha volt egy találka, akkor azon az úton nem jött több, mert az senkit nem érdekelt volna már, ha egy harci eseményről tartott a parti a következő harba, akkor nem dobott egy harci eseményt még at utazás során a partihoz, mert minek, max egy kis random szerepjátékot, hogy olyan is legyen. Na ez az amit crpg-knél nem igen szoktak kezelni, kapod a szabvány baromságrandomot, mostmár legalább nincs gigaelementál második szinten garantált tpk-val.
  • lwb
    #260
    Igen, tudom, elvileg az összes Pathfinder játék azon alapul majd. De látatlanban biztos vagyok, hogy nem ennyi encounterrel volt megcsinálva. Régen játszottam asztalnál, de soha nem volt olyan, hogy annyi harc lett volna, hogy többször egy nap aludni kellett volna megállni. Azért van a DM, hogy az ilyesmi ne legyen. Egy nagy harc / nap bőven elég.
  • JonasSandor
    #259
    Akkor jó helyes.
  • fluency
    #258
    Pedig ez egy asztali kampány: link

    Mondjuk én most értem Drezenbe. Szóval még nem baxtam fel magam rajta. :D
  • lwb
    #257
    Igen, lehet. Vannak ezek a crusader supply-ok, amikre kattintva alhatsz egy rakás helyen. Teljesen illogikus egy ostrom közben szundizni egyet a város közepén. Ehelyett talán nem kellett volna ekkora lóf.szt idecsinálni. És akkor nem lenne szükség alvásra se.

    Kb ez volt a bajom a Kingmakerrel is, hogy végig "csörög a kocka" az egész játék alatt. Látszik, hogy nagyon a HC minmaxoló build-kipróbáló crpg huszároknak készült. Egy ilyen kampány mint ez, soha le nem mehetne egy asztali rpg-nél. A játékosok a DM-re borítanák az asztalt.
  • JonasSandor
    #256
    Azért lehet aludni is?,mert úgy lehetetlen megcsinálni akkor.
  • lwb
    #255
    Drezen ostroma. Vannak problémáim

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    1. Elvileg ugye az elején lehet választani, hogy a háromból hol indulunk a csapattal az ostromnál. Ettől függetlenül mindegyiket megcsináltam, hiába választottam a "csapdát", ugyanúgy végigostromoltam az összes kaput meg levertem az óriásokat a falakról a katapultnál. Csak a sorrend változik, jelentősége nem sok.
    2. Az "árulás". Ugye elvileg Nurah vagy ki elárul minket és a katakombákba csal csapdába. Nem figyeltem, amikor ez történt és fel sem tűnt,hogy az ott csapda volt, csak amikor a Balorral beszéltünk és Nurah megjelent. Mert a harc egyáltalán nem volt nehezebb, mint egy átlag random encounter a várban.
    3. Random encounterek a várban. A hócipőm tele van a beteleportáló ellenfelekkel, a semmiből megjelennek, hullámokban. Ráadásul a fele glass cannon, ha ők támadnak először, azonnal lenullázzák a varázslómat, ha mi, akkor sérülés nélkül egy kör alatt végük. Nem jó design.
    4. A vár egy nagy útvesztő. Ötször eltévedtem, mire rájöttem, hogy a citadellánál a bejárat jobbra fönt a falépcsőn van. Semmi nem mutatja, senki nem mondja, térkép sem jelöli. Túl nagy. Az egész egy zavaros, katyvaszos föl-alá rohangálás volt.
    5. Az egész túl sokáig tart. Amikor az ember már azt hinné, vége, akkor még a fele hátravan. Nem túl okos dolog az alvást helyettesítő "crusader supplies" sem. Ha erre szükség van, akkor lényegében már túlhúzták az ostromot a fejlesztők.
  • fluency
    #254
    Már régen játszottam a Kingmakerrel, de érdemes őket felszintezni.