1393
Hearts of Iron 4
  • Renegade
    #253
    Na igen, ízlések és pofonok, én imádtam az Arsenal of Democracyt, de 1 óra játék után menekültem a HOI-3ból, képtelen voltam megtanulni a hadsereg szervezést még MO-val is (stílusosan mindig MO a tanuló játékom), mi lett volna a németeknél? o
    A másik ami nagyon nem tetszett, az a kutatólaborok feledékenysége, na ne már, egy évig nem fejleszt és elveszíti a pontjait o0.

    A HOI4, az eddig hallottak alapján nagy jóság lesz, de klasszikus Paradox játéknak tűnik, szóval még 2-3 hónapig nem kell megvennem. :)
  • Paladin
    #252
    Ha kiválasztasz egy légi szektort, akkor a bal oldali panelen felül van egy kis grafikon ikon. Az megnyit egy kisebb statisztikai lapot, ahol látod lebontva, miből mennyit vesztettél te és az ellenség, beleértve a bombázás hatékonyságát is. Utóbbi napok/hónapok/évek felbontásban, és grafikonra is teheted, ami érdekel belőle.

    Jaja, a békekötési izé nálam is előjött, az is bugos :)
  • project640
    #251
    sziasztok, nekem kb. fél napom kellett, hogy a HOI3 után hozzászokjak az itteni dolgokhoz, és ami nagyon tetszik, az az ipari termelés rész ...
    más, Romániát megtámadtam, és 5 hónap alatt sikerült is elfoglalnom (nem volt egyszerű) ... kérdés, hogy sokan írják, hogyan lehet megnézni a légiháború hatását, eredményességét, mennyi gépen veszett el, azt még látom, hogy mennyi hiányzik a századokból, és közben hol nézitek meg, hogy az ellen mennyit vesztett?

    vicces azért, hogy a háborúba lépést erdély visszakövetelésével provokáltam ki, és már Bukarest bejáratánál vagyok, és gondoltam békét kezdeményezek (nem kell Románia, csak Erdély,), de a játék kiírja, hogy mivel nem állok nyerésre nem tudok békét kérni ... 2 nap múlva elfoglalom Bukarestet, 3 nap múlva lezáródik a háború, és egész Románia az enyém ... szóval van mit csiszolni még :-)
  • Paladin
    #250
    Ettől megyek a falnak, amikor egyszerűsítettnek hívják a négyet...
    Biztos azért, mert úgy két éve, amikor az első híreket hallottam róla, én is ettől féltem.

    Egyedül a többlépcsős hadszervezet kialakítása hiányzik belőle, és ezzel jár a többféle rang elhagyása.
    (A hadszervezetet én is sajnálom, szerettem molyolni a struktúrák kialakításával.) Viszont a theatre-ek és a seregek szervezése, az átlátható struktúra ezért valamelyest kárpótol.

    A kutatástól szintén tartottam előzetesen a fákat látva. Lássuk be, nem lehet félévente új modellt kikutatnod, mert a gyártásnál kapsz hülyét. Ha meg telerakják passzív bónuszokkal, akkor a modellváltás lesz felesleges.
    Egyébként meg ott vannak az alváltozatok. A repülőknél, tankoknál, hajóknál ami eddig külön kutatható jellemző volt (engine, reliability, stb), az most a gyártáshoz, a módosított változatokhoz került át. Szóval megvannak most is.
    Így is van bőven annyi technika, hogy ne tudj mindent kikutatni.
    (Egyébként ezt tudom, hogy egyéni preferencia kérdése, és sokan szeretik, ha sűrűn dinggel valami kisebb kutatás - én nem bánom, ha ritkábban de nagyobb hatású.)

    Ezzel szemben kaptunk egy állat ipari rendszert, amiért már magában hajlamos lennék sok mindent megbocsátani.
    Az egész iparépítés, a productivity menedzselése, a felszerelés gyártási prioritásaid, stb marha jó rendszer.
    Jobb az air war (még ha most rosszul is van egyensúlyozva), és a flottarendszer.
    A battleplan-ek (amiktől szintén tartottam előzetesen) egyrészt extra stratégiai lehetőséget nyújtanak az előre tervezés előnyeinek számszerűsítésével, másrészt sokat segítenek ott, ahol még a magamfajta mikromenedzselős ember is inkább a gépre bízná a dolgokat.
    A hadosztálytervezés, ahol nem használhatod az utólagos tudásod, hanem ki kell "tapasztalni", mi a legjobb.
    Meg még biztos van olyan, ami most nem is jut eszembe... :)
  • Jude666
    #249
    Sziasztok!
    Nem tartom magam kunyerálós típusnak, de sajnos most olyan helyzetben vagyok, hogy a segítségetekre lenne szükségem.
    Sajnos nekem csak a virágbolti verzióra futotta, így nem tudok moddolni :(
    Szám szerint 2 modról lenne szó: egy színvakoknak készült mod LINK. illetve egy mod ami rengeteg egységnek/fegyvernek kölcsönöz eredetei történelemhű nevet LINK
    Ha esetleg van egy kis szabadidőtök, és tudnátok segíteni azt előre is köszönném :)
    Utoljára szerkesztette: Jude666, 2016.06.13. 05:37:22
  • hana19
    #248
    AirXP-ből tudsz póttartályokat fejleszteni!
    Batle plans-nál van ejtőernyős ikon, ott leírja, hogyan kell ledobni őket.
  • hana19
    #246
    Kis érdekesség a légiharcról: Németekkel 2 háborús hónap után készítettem számvetést.
    1396 vadászt (98%-ban bf109-est) veszítettem összesen, ebből 238-at a lengyel hadszíntéren. 13-at balesetben, 1001-at lőttek le ellenséges vadászok a nyugatnémet légtérben, míg ők 1879 vadászt veszítettek. Északnémetben 144-et veszítettem 472 bombázó lelövése alatt. (Alpok 5 vadász 23 bombázó ellenében, Berlinnél ugyanez 8-19, de ebből 3 balesetben.)
    Saját bombázó veszteség csak a lengyeleknél volt, kb 1500-ból 13-at veszítettem: 5-öt légiharcban, 1-et AA lőtt le, 7 balesetes...ennyit a lengyel csapatok légelhárító képességéről :)
    180 XP-t kaptam. 3,5 vadászt gyártok 1 full gyártósorral naponta.
  • Amergin
    #245
    Légi utánpótlást (a körbezárt egységeknek ledobva, mint Sztálingrádnál a németek) hogy lehet csinálni? Nem jöttem rá...
    Hogy lehet ejtőernyősöket légi úton szállítani egyik saját reptérről a másik saját reptérre? Erre se jöttem rá.
    Ha nem én vagyok béna és nem lehet, akkor az gáz.
    A ledobható üzemanyag póttartályokat pedig hiányolom! Miért csak 1000 Km egy P-51 Mustang hatósugara?? Miért nem lehet kifejleszteni póttartályokat? Ejnye!
  • Malarki
    #244
    Én még csak 2 napja vettem meg a játékot, de egyelőre nem vagyok elájulva tőle. Az egész egyszerűbbnek, butítottabbnak tűnik a 3-hoz képest. Nekem a kutatás meg ez az "1 hadsereg van annak 1 parancsnok 'oszt kész" is visszalépésnek számít. Az egyetlen ami jó az a national focus fák, így legalább nem lehet dátumra pontosan megmondani mi fog történni.
  • kopaszeger
    #243
    kószi a válaszokat megpróbálom
  • hana19
    #242
    Spanyolba szerintem:
    1. lend lease ->összes régi bombázó és vadász
    2. send volunteer ->Szerintem legjobban a páncélosokat éri meg átdobni, törekedj bekerítésekre, illetve Madrid gyors elfoglalására! A hegyeket hagyd a helyi erőkre! Nálam így még sosem kaptak ki, sőt, a háborút is csak 1 évre tudom elhúzni. :)
  • Paladin
    #241
    Küldj önkénteseket (send volunteer), azokat tudod irányítani.
    A sereged nagyságától függ, hogy hány hadosztályt lehet átküldeni, nekem németekkel összesen hármat sikerült.
    Nehéz harc volt, de legalább elhúzódott, sok xp jött belőle :)
  • kopaszeger
    #240
    továbbra is a friccekkel nyomom de vki árulja már el hogy mikor elkezdem támogatni francot (nac.sp) és a spanyol országi részen villognak a csaták helyszínei ott én ténylegesen be tudok avatkozni úgy hogy én irányítom a támogatásom vagy csak nézek ki okosan a fejemből?
    annyi mindent küldtem nekik felsorolni is sok de mégis kikapnak
  • Kotomicuki
    #239
    Megőrülnék, ha egy-egy, ilyen mellényúlás miatt dobhatnám ki az egészet!
  • bazsidiver
    #238
    Viszont acsikat csak ironmanben lehet szerzni. Meg én már nagyon sokat játszottam ironmant az eu4 meg ck2ben de még egyszer se fordult ilyen elő. (Kivéve amikor egyszer eu4ben véletlenül túl sok tartomànyt követeltem a békénél és létrehoztak ellenem egy koaliciót, ott is ugrótt egy több 10 órás játék )
  • Kotomicuki
    #237
    Ja, az más - de akkor sem csinálnám, mert nem csak én hibázhatok (félre katt, stb.): ha elmegy a rendszer (alól villany), akkor meg még mentés sincs...
  • szabii98
    #236
    Ironman módban nem lehet visszatölteni. Ha nem mentesz, akkor is elmenti a legutolsó mozzanatod, és onnan kell folytasd.
  • Kotomicuki
    #235
    Ott még autosave sincs? Egy ültő helyében tolja végig az ember?!
    Merész, nagyon merész...
  • bazsidiver
    #234
    Ironmen módba játszottam.
  • Kotomicuki
    #233
    Autosave?
    Igaz, ekkor is újra kell szenvedni az utolsó, pár hónapot...
  • bazsidiver
    #232
    Na én többet nem fogok ironmenbe játszáni! 4 év folyamatos harc után kapitulált a Szovjet Unió és behozta a béke konferencia képernyőt. Lehet hogy valami bug volt vagy én csesztem el valamit de odáig jutottam hogy nem tudtam resetelni meg semmi mást se nyomni, na jó van gondoltam megnyomom a donet. Erre Japán kapta meg a SU egész terültét! És még hadat se tudok üzenni nekik mert bent vannak az Axisba! Nem tudom hogy sikerült megkapni nekik az összes területet úgyhogy semmit se segítettek a háborúban, az én hadosztályaim mentek el a Csendes oceán partjáig, meg én vesztettem 4 millió embert, ő meg még 100 ezret se
  • Kotomicuki
    #231
    A gond továbbra is az, ha"gyorsan" végzek velük, akkor alig ad pontot, így alig tudok területet elvenni tőlük (ergo: értelmetlen beléjük kötnöm is) -> el kell(ene) húzni a háborút, bár ezt nem feltétlen időben értem (fél évig is kitarthat egy-egy 3-5 hadosztályos yugó pozíció), mert a franciákkal kiépítik a kapcsolataikat, akik 1-2 CV-vel bedarálják az összes kikötőmet, annyira impotens az olasz flotta (feltartja az a pár yugó romboló, mert Tarantó az adriai tengeren van a paradox szerint ). A nagyobb hadműveletekhez, a gyors előretörésre meg tökéletesen alkalmatlan az olasz hadsereg - hiába egészítem ki, töltöm föl apránként, ahogy a pontot adja (ez is egy "jó" húzása a paradoxnak: amíg nem harcolsz (eleget), addig nem tudsz hadosztályt (át)szervezni - pl. az angolokkal ezért hihetetlenül "érdekes" hadra fogható magasabbegységeket összerakni a hadműveletek megkezdéséig... - De miért nem csinálják ezt is következetesen: amíg nincs a repülőknél és a hajóknál is pötty szerezve, addig őket se lehessen átszervezni! Miért csak és kizárólag a szárazföldieket szívatják ezzel?) a hadosztályait, meg hiába is koncentrálnék a kutatásokkal, diplomáciai pontokért vehető előnyökkel a hadseregre...

    A görögökkel fele ennyit sem szívok - sőt, mint kés a vajon... - , pedig a terep ott is uo!
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2016.06.12. 09:41:02
  • hana19
    #230
    Hát Albániából ne támadj, max hegyivadászokkal lehet ott próbálkozni, nincs is ott más, csak hegyek. A horvát oldalról kell támadni, minél laposabb részeken. Elég elfoglalni Belgrádot és még néhány nagyobb várost, a hegyeket hanyagold! Kérj a németektől, magyaroktól áthaladási jogot, ha onnan se menne! Északról sima ügy, ott síkabb!
  • Kotomicuki
    #229
    Akkor mégis mivel törjenek át?
    3-4x túlerőt is megfognak a yugók, ha nincs melléjük páncélos adagolva...
    Egyszerűen lehetetlen akkora technológiai fölényre szert tenni, hogy "simán" menjen a dolog!
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2016.06.12. 01:45:32
  • Paladin
    #228
    Én is hajlamos vagyok azt hinni, hogy itt a probléma inkább a játékon, pontosabban a gépen kívül van ;)
  • hana19
    #227
    Ennyire nem durvák a jugók, valamit te csinálsz rosszul, ha Mo-val simán lekapom őket, digókkal is mennie kell!
    A páncélosok sík területre valók, olaszokkal max mutatóban kéne lenniük, drága az nekik, főleg hogy a nyersanyagot importálni kell.
  • Kotomicuki
    #226
    A másik: Tarantót az Adriához osztotta be, ott ~125 hajóval vok jelen, amik fél évig küzdenek 3 yugó rombolóval - eredménytelenül - , miközben a franciskák támadják és rombolják a kikötőt, amire b....k az egész flotta!

    Elhiszem, hogy a valóságban "kissé" nyomoréknak tűntek fel az olaszok, de azért nem ennyire voltak félkegyelműek!
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2016.06.11. 18:57:47
  • Sippie
    #225
    Csehek elég jól jártak... :D
  • Kotomicuki
    #224
    72 Olasz hadosztály (több, mint negyede "páncélos", 1/4 hegyi), 300 vadász és 300 közepes bombázóval megtámogatva, nem bír el 26 Yugóval (ebből~10 Albániát veszi körbe, ahol ~15 Ho.-om véd) - 1,5 évet lehúztam, de még mindig a dalmát-bosnyák határon állnak!

    Ezen a játékon még csiszolhatnak 1,5-2 évig, mire nagyjából megközelíti majd az elfogadhatót - már, ha hajlandóak lesznek vele egyáltalán foglalkozni!
  • hana19
    #223
    Ja, és spanyol lend and lease-nél tegyétek az első sorba a bombázókat, mert azok hozzák az xp-t és nem tudják egyszerre mindet elszállítani. Ne engedjétek, hogy elfoglalják a repteret, ahova kerülnek, mert akkor átkerülnek messzebbi reptérre, ahonnan nem érik el rendesen a frontot. Továbbá ne siessetek megnyerni a háborút...cél a tapasztalatszerzés, nem a béke! :)
    Főleg hogy a béke (etiópot kivéve) nagyon megdobja a WT-t. Az expedíciósokat is érdemes úgy küldeni, hogy lehetőleg Nat.focus választás napján ne legyen a WT 5% felett, hogy az angoloknak ne legyen jó. :) (ebben az etióp béke jó időzülése sokat segíthet)
  • hana19
    #222
    Igen, a spanyol polgárháborúba küldtem az elavult vadászaimat Lend and lease keretében, és ők szedtek össze kb 35 air tapasztalatot. Valamint van egy tanácsadó, aki naponta ad tapasztalatot (békében is).
    Így én már Bf109 G-vel nyomom :)
    Rájöttem arra is, hogy nem kell új gyártósorba betenni az új variánsokat, csak lecserélni a régit (képére klikk), így nem bukok sokat a termelésvisszaesésen. Amint megvan az xp, érdemes rögtön rátenni, nem kell megvárni, míg egyszerre tudsz sokat fejleszteni, lehet magát a variánst is továbbfejleszteni.
    A szárazföldi tapasztalatot (amit a légitanácsadó miatt nem kapok) expedíciósokkal szedem össze Spanyolban és Kínában. Anschluss után nem törlök template-t, csak módosítok, illetve átrakom a kapott egységeket saját template-re, így sokat spórolok és spec force is van az osztrák minták módosításával. Közepespáncélos template-t azért adhatna, azt az SS másolásával és módosításával (+35xp) csinálom, érdemes előbb a közös supportokat berakni, úgy feleannyiba kerülnek.
  • phylemon
    #221
    Valóban nem tőled akartam, félre kattintottam. :)
    Egyébként valaki el tudná magyarázni (bocs a lámaságért) hogy mit jelent a Logistics ablakban zöld sáv az egyes gyártott dolgoknál? Mert azt látom hogy változik, ugrál. És a kis csúszka rajta?
  • Sippie
    #220
    najó azért 400 bombázó lelövéséhez ne bukjunk már 300 vadászt :D
  • Kotomicuki
    #219
    Ha meg "kijavítják", akkor majd visszasírjuk azt ami azelőtt volt...
  • Sippie
    #218
    nálam most francia terület felett 480 német bombázó van, a mi összesített vadászunk meg 700 felett. És én bukok 2 hurricane-t, az ellenfél meg 3 bombázó... sajnos szokásos paradox kezdés úgy látszik.
  • Paladin
    #217
    Szerintem ezt nem tőlem akartad kérdezni. :)

    A lend lease csak arra jó, hogy felszereléssel segíted a szövetségesed.
    Ami neked csak áll a raktárban, az neki még óriási segítség lehet. Más előnnyel nem jár számodra.
  • phylemon
    #216
    Lend lease keretében küldted a gépeket? Azért is jár tapasztalat ha csak gépanyagot küldesz nem pedig harcoló alakulatot? Egyébként jól látom hogy a polgárháborúba nem lehet légierőt küldeni?
  • phylemon
    #215
    Ugyanez van nálam is. Belenéztem a britekbe, hogy vajon mennyi vadászuk lehet hogy így legyalultak, és azt láttam hogy alig van nekik néhány interwar századuk (oké, több mint az én vadászaim) viszont van vagy 3000 naval bomber meg mindenféle egyéb. A légierő pontok irreálisan lassan gyűlnek szerintem. Az alap Messzeren alig lehet egy vagy két módosítást eszközölni 1939-re.
  • Party Hard
    #214
    Ja király nélküli. Nálam az csak névleges.
  • Paladin
    #213
    Jaja, a légiharcban valami nem kerek.
    Én arra vezettem vissza a problémát, hogy a supportok (még az elavultak is) irreálisan nagy veszteséget okoznak a vadászoknak.
    Bombázót lőni oké, hogy kemény dió lehet, de az ósdi CAS-okat leszedni minimális veszteséggel kéne.
    Kicsit röhelyes, hogy a partmenti tartományt vadászkíséret nélkül támadó kétszáz prewar nav leszedéséért 100 tier 2 vadászt veszítsen az ember.