367
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
  • TommyC
    #127
    Az a baj, hogy semmit sem tudsz arról, hogy én mennyire nem tudom azt, hogy az én hétköznapjaimat mennyire itatja át a valszám.
    Lehet hogy tökéletesen tudom, lehet, hogy semennyire.

    Még egyszer hangoztatnám, hogy nem arról beszéltem, hogy a valszám mennyire fölösleges, mert azt érzem abból amit mondasz, hogy téged sért, amiért megpróbálom "lealacsonyítani", azzal, hogy nem szeretném matematikának tekinteni, pedig egyáltalán nem erről van szó.
    Megtaláltam és belinkeltem azt amire gondoltam, amit "éreztem", és úgy látszik más, nálunknál jóval okosabb emberek már ezt is megfogalmazták: "Pure mathetmatics", olv. alább.
  • Molnibalage
    #126
    És komplex függvénytan? Vektoralgebra? Stb? Szerintem ne abból induljunk ki, hogy mit nevezel mateknak, mert nálkunknál jóval okosabb emberek találták ki azt.

    A valszám meg jobban átitatja hétköznapjaidat, mint hinnéd csak nem tudsz róla.
  • TommyC
    #125
    Ilyesmire gondoltam
  • TommyC
    #124
    Ezt

    Igen, gondoltam, hogy ezt fogod írni :)
    Nem ismerem pontosan az analízis és valszám axióma rendszerét, ha matematika szakra járnék tájékozottabb lehetnék.
    Én csak arra emlékszem, hogy amikor elkezdődött az analízis, az a középiskolás anyagnak a folytatása volt, többváltozós egyenletek ábrázolása (függvények), majd az analízis különböző apparátusai.

    Ezzel szemben valszámon azzal kezdtük h az első 2-3 órán definíciókat írtak fel a táblára, az új fogalmak bevezetése végett.

    Személy szerint az algebrát és az aritmetikát nevezném matematikának.
  • 2XP
    #123
    Nem biztos, h jól értem, amit mondani akarsz, szóval lehet, h rossz a válaszom.

    A példádnál maradva ezek szerint semmit sem lehetne mateknak nevezni, amit felhasználnak a gyakorlati életben? Mert az nem matek, hanem fizika, kémia, infó, közgáz? Ekkor ugyanis nem is kellene ilyen tudományágnak léteznie, mivel még a legabsztraktabb elmélet is, ha akár többszörösen közvetett úton is, de kapcsolódik vmilyen való életbeli problémának a leírásához. Mi különbözteti meg a valszámot mondjuk az analízistől?

    Amúgy ti mit tanultatok valszámból? Lehet azzal van a probléma.
  • wordsworth
    #122
    Nekem semmi bajom avval ha valaki mernok maximum tisztelem ertem, de az viszont zavar ha szidjak a masiknak a hivatasat, eletceljat :) nem akartam offenziv lenni de kikivankozott :) engem meg plane szidnak mert h megveszem a diplomat ibsen stbstb... Pedig ez nem igy van :) nekem bme-n is volt kis tapasztalatom azert irtam le :)
  • Molnibalage
    #121
    Na, csak sikerült szerkesztés közben félrenyomni...

    Az viszont tény, hogy 1999 óta minden évben közlik, hogy jogász és közgazdász túlképzés van. Évről évre nő a mérnökhiány és évről évre így egyre több ugyanolyan végzettségű, de felesleges közgázost képeznek.

    Lehet, hogy én elég szarul beszélek angolul, de legalább a nyelveken felül értek valamihez. Ma már semmi különös nincs a két középfokú nyelvismeretben sem, viszont az csak arra jó, hogy csacsogj, valódi melúhoz kevés...
  • Molnibalage
    #120
    Nem értem, hogy a közgázosok miért ilyen nagyarcúak. Mi max. ponékodtunk rajtuk, de nem szóltuk le őket. Szerintem ők is csak pénnak szánták.

    Egyébként, ha valaki közgázt akar tanulni tegye. Az viszont tény, hogy 1999 óta minden évben közlik, hogy jogász és közgazdász túlképzés. Évről évre nő a mérnökhiány és évről évre . Ennek fényéban érdemes elgondolkozni azon, hogy akkor a két oktatási intézmény hallagtói között mekkora az előrelátásbali difi. Nem kellene sírni, hogy XY nyelvvizsgával és közgág végzettségel nem talál állást. A válság előtt gyakorlatilag a félig végzett gépészt is vitték, mint a cukrot, még ha a szakiránya sem stimmelt, még akkor is...
  • N1ggA
    #119
    Lehetséges, hogy ezeket a kivételeket találtam meg, de ez alapján a másfél hónap alapján általánosan normálisabbak az emberek, mint azt vártam. Tény, hogy vannak cáfolhatatlanul gyér emberek, de azokról nem veszek tudomást.
    Egyébként alapból semmi bajom nem lenne a közgázzal, de amint találkozok egy közgázossal elkezdi szapulni a bme-t, és azt már nem szeretem. Nem (csak) a műszakis mentalitással van a baj, hanem a közgázossal. Nemrég találkoztam egy volt osztálytársammal, megkérdeztem hova jár, azt mondta Corvinus, mondom tök jó, erre megkérdezi hogy én hova, mondom neki BME, erre egyből, hogy "fúj, műszaki, meg, hogy nagy a sötétség, gyújtsunk fel egy bme-st", és az ilyet nem szeretem.
    Meg találkoztam egy másik közgázossal. Megmutatta az órarendjét, és tényleg nevetséges volt az enyémhez képest. 34 kredit úgy, hogy kevesebb órája van, mint gimnáziumban, nekem meg 30 kredit és este 5-6ig bent vagyok minden nap, az csak jelent valamit.
  • Fbn Lx
    #118
    a ginsengre
  • mumpic
    #117
    Mire gondoltok amikor azt mondjátok hogy gyökér?
  • ba32107
    #116
    "Felvesznek mert megsajnálnak"

    Hát ez inkább úgy van, hogy "felvesznek, mert örülnek hogy végre találtak egy jól képzett mérnököt"

    De hogy rengeteg ott a gyökér ember, azzal egyetértek. Viszont az egyik legjobb barátom oda jár, vele és két csoporttársával igen jókat buliztunk, mindannyian nagyon jó arcok, szóval azért vannak kivételek.
  • wordsworth
    #115
    Munkát lehet találni, aki kicsit is életre született és nem selejt, de persze vikes mérnökinfosoknak igen nagy %-a gyökér. Szal két verzió van: felvesznek mert megsajnálnak és netto 300 rugóval kibökik a szemed amiért te nem keveset tanultál, de hát megtehetik mert ilyen vagy. 2. lehetőség meg az, hogy a munkaadó is gyökér :) Btw nem akartam én ellenséges lenni, nem szidtam én a te szaros mérnök szakodat, ahova mellesleg 1 évig jártam és nem a semmire húzom a pofám láttam milyen emberek járnak oda, 2%-a az 1200 embernek a normális többi kuka sok ember szemében, és hiába cáfolod így van. Többség dönt az lesz a trend amit a többség mond :)

    A másik, hogy aki nem talál munkát mint pl bölcsész, hát egészségére, de hogy egy közgadász aki egy kicsit is leleményes.. naneee
  • Molnibalage
    #114
    Nem mondanám. A valesz is matek. Ott is előfordulnak a 'klasszikus', analitikus matekban használt dolgok.

    A matek oktatás meg már lassan egy vicc. Én még matek B1* és B2*-ot hallgattam 1 éves gépészként. Heti 8 matekom volt. Aztán jött a B3. A B3 heti hat órája édeskevés volt ahhoz, hogy egy átlagember tényleg megértse rendesen a vektoralgebrát és diffegyenleteket. B4 (valszám és statisztika) egy gépésznek a heti 4 órával elég volt.

    A következő évfolyam már csak 6-6-6-4 óraszámban tanult matekot.
    A BSC alatt most 4-4-4 matek van asszem, de elsőben van heti 4 közgáz. Nekem heti kettő volt. Ez lenne a jövő mérnökképzése? Alapok nélkül?

    Egy '96 táján végzett gépész azt mondta, hogy neki még 5 félévnyi matek tárgya volt, külön diffegyenletek tárggyal. És akkor agyalnak, hogy miért csökken a képzés színvonala. Én nem lepődök meg...
  • mumpic
    #113
    Azért jobb ha tudjátok hogy a tanárszakosok is bölcsészek, meg például a nyelvtudósok is. Nem mindenki filozófia szakos.
  • Sanyix
    #112
    de közgazdász talál munkát, hiszen kell még ember a vízgereblyézésre. A bölcsésznek meg ott a meki :D
  • N1ggA
    #111
    Nem "látok" én is semmit, és közgazdász se vagyok, hogy tudjam, milyen nehéz munkát találni, de gyakorlatilag mindenhol ezt lehet hallani, hogy közgazdász, bölcsész nem talál munkát, mérnök pedig igen.
  • TommyC
    #110
    igen, igazad van, félreérthetően fogalmaztam.

    Nem arra gondoltam, hogy értelmetlen és fölösleges(amit linkeltél ha lesz időm átfutom), hanem arra, hogy kevés köze van a matekhoz.

    Persze még így is homályos.

    Pl. fizikának megvannak a saját egyenletei, amiket aztán a matematika eszközeivel lehet megoldani és a feladatok megoldása az egyenletek felírása után tiszta matematika, mégsem matematikának nevezzük, hanem fizikának.

    Sztem a valszám is kilóg így a sorból és mivel ezt, a fizika esetével ellenben, matematikának nevezzük, azt mondom h kamu matek...
    Most mi ebbe a matek, az h sűrűség fv.-t integrálok?
  • 2XP
    #109
    Valszám, mint kamu matek?! Olvasgass kicsit :)
  • 2XP
    #108
    Egy igazi közgazdásznak jóval több matekra van szüksége, mint egy mérnöknek. Azt mondjuk soha nem fogom tudni megérteni, h magyarul miért hívják a menedzsereket is közgazdásznak.
  • Fbn Lx
    #107
    Ettől nyeltem egy nagyot :D
    Igazából elsődlegesen vegyészmérnöki érdekelne, biomérnöki csak második opcióként, ha netán mégse kerülnék be. De ahogy elnéztem most a kerettantervet, a tárgyak 90%-a egyezik.
    bioszt én is angolul tanultam, de eszembe sem jutott abból érettségizni, utáltam.
    Magyarul szeretem, angolul utálom a bioszt :D
    A matekkal csak megbirkózok majd, lehúztam egy évet mérnökinfón, analízist megcsináltam... nagy nehezen -.-'
    Kösz egyébként az infót, jól jött.
  • Fbn Lx
    #106
    másik mondás: deriválni egy ló is tud, integrálni senki.
  • HM
    #105
    Hihetelten, hogy sokan ennyit problémáznak a matekon egy műszaki egyetemen... Közkázosokból, menedzserekből még kinézném.
    Gyakorlatilag az integrálásnak van egy része amin kicsit azért kell gondolkodni. Előtte semmi, sőt még az alapintegálok sem nehéz.
    Csak pár mondást idézzek:
    "Deriválni mindenki tud!"
    "Deriválás - egy ló is meg tudja tanulni"
    kb ilyen szint.
  • wordsworth
    #104
    Olyan sok kozgazdászt látsz munka nelkul vagy mi? legalabbis jobb egyetemekrol azert lehet talalni munkat boven
  • N1ggA
    #103
    Több a közgazdász, mint amennyire szükség van.
  • wordsworth
    #102
    Szted nem ér semmi egy közgazdász diploma?
  • BaliBoy
    #101
    Sztem. a diff egyenletek nagyon könnyűek. Az egész felsőfokú matekban a legkönnyebbek. Be kell jól gyakorolni a próbafüggvényes és a laplace féle típus példákat és simán megy. A diff egyenletek voltak egyedül amiket mindig full pontszámra írtam meg. Nagyon kell figyelni a deriválásoknál, főleg az előjelekre.
  • ba32107
    #100
    A deriválásnál kezd érdekessé válni az anyag. Előtte sorozatok, sorok, határértékek. Integrálásnál kezd igen durva lenni, aztán majd amikor bejönnek a differenciálegyenletek, akkor már kapkodod a fejed :D De ha most, középiskolában megy a deriválás integrálás (és esetleg az elméleti hátterét is ismered és érted), ott pedig tanulsz és figyelsz, akkor nem lesz vele baj!
  • N1ggA
    #99
    amúgy te ki a fasz vagy és mi a faszt keresel itt?
    de látom nagyon felhúztalak azzal, hogy kimondtam az igazat: a diplomádat még csak arra se tudod használni, hogy kitöröld vele a segged, mert túl kemény a papír, de te tipikusan túl hülye vagy ahhoz, hogy ezt megértsd
    ekkora faszfejet...
  • Cat 02 #98
    Az sima terület számítás (integrálás), meg ilyen áthajlási pontok ?
  • ba32107
    #97
    Ha tudsz deriválni, integrálni, azzal már lesz egy nagy előnyöd analízisből első félévben. Arra a tárgyra majd nagyon rá kell feküdnöd, ha az nem fog menni, akkor hagyd is ott a kart, mert később meghalsz. Fizikáról nem nagyon tudok nyilatkozni, harmadik félévben kezdődött nekem az a tárgy, én meg akkor már döntöttem az átjelentkezésről, úgyhogy nem jártam be. De nagyon brutál tárgy az is.
  • Cat 02 #96
    Hm, én igazából mérnök infon attól félek h sok lesz a fizika, mert abból nem járok faktra. (matekból se, deriválás,integrálás úgy ahogy megy).

  • Sanyix
    #95
    micsoda? program kód? Ott már olyan is van?
  • Hugh Hefner
    #94
    nálatok hogy megy az msc felvételi? nálunk általános intelligencia teszt + hozott pontok
  • Hugh Hefner
    #93
    te ilyen archetípusa vagy azoknak a gyökér infosoknak akikről beszélek. túl suta vagy a diplomádhoz, tipikusan túl hülye vagy ahhoz, hogy ne azt mondd amit a szádba raknak. az ilyenbe tényleg kár a diploma : (
  • mumpic
    #92
    Msc felvételi időpontokról tudtok valamit? A nyüves felvi-n még semmi.
    vik.bme.hu -n úgyszintén. Időpont kéne, meg ilyenek.
  • TommyC
    #91
    matek: húzós
    kémia: nagyon húzós
    fizika: eléggé húzós
    biológia: eddig nem sok :D (bio-n)

    lesz egy csomó interdiszciplináris tárgy pl fizikai kémia, biokémia, ahol az alapokat bőven kell tudni.
    Mindenhol azt olvastam még felvételi előtt is, hogy vegyészen is és bio-n is jó kémia nélkül nagy szívás, és én meg is szívtam, mert még mindig szívok egy első féléves tárggyal -kémia számítások...de vannak így még egy páran az évfolyamból...
    Aztán jó pár ismerősöm még Matek A1et csinálja, ami szintén első féléves(Analízis), második félévben van A2 (Analízis folytatása, mátrixok,vektorok,függvénysorok stb) és A3 (val.szám. a kamu matek).
    Fizikából első félévben van olyan h vegyipari géptan, ahol rajzoltunk meg számolgattunk laboron (áramlástan); második félévben mechanika, harmadikban elektromosságtan (laborral ha jól tudom); de nekem még mecha. van xD

    Ha bio-ra jössz első félévben van sejtbio, másodikban mikrobió., aztán a biokémiák, meg még csomó más (genetika stb) nézd meg a mintatantervet ha érdekel pontosan; sztem ezek nagyon könnyűek, mondjuk emelt angol biosszal jöttem.

    kémia meg minden mennyiségben: általános majd szervetlen és szerves mind laborokkal...

    kérdezz ha kíváncsi vagy, nem tom mit írjak
  • N1ggA
    #90
    Amúgy nem akartam hogy ez legyen a vége, de tényleg nem értem, hogy miért kell egymás karját szapulni, és általánosítani, aztán meg személyeskedni. No mindegy.
    Akit tényleg érdekel a mérnökinformatikuskodás vagy a villamosmérnökösködés, az nyugodtan jöjjön ide, de tényleg csak akkor, ha bírja azt, hogy kib*szott sok órája van egy héten, ezek közül sokat fölöslegesnek érez, keveset tud aludni és nagyon nagyon sok a matek. Ez már tényleg egyetem, ide nem azokat várják akik "szeretnek a számítógépekkel foglalkozni", vagy úgy érzik, hogy "tudnak programozni", ide több kell. Átfogó érzék, ismeret minden reál tantárgyhoz, és akkor jó lesz.
    Én még nem tudom mi lesz velem, eddig jól bírom, holnap kiderül matek zh után, hogy tényleg megy-e, de nem szabad feladni, és be kell járni órákra.
  • N1ggA
    #89
    te meg nyugodtan szerezd meg, sokra fogod vele vinni
  • ba32107
    #88
    Elte BSc-re? Azt nem tudom, mert érettségi után jelentkeztem a BME-re, a BMF-re, és az Eltére ilyen sorrendben. Felvettek a BME-re, onnan pedig hazajöttem Pécsre (a fő indok az volt, hogy nem akartam más városban tanulni). Szóval az Elte BSc-re is felvettek anno, de oda meg sem próbáltam átjelentkezni.