163
  • bakagaijin
    #123
    Írtam én ilyet? :). Tudom, hogy a játékok is változnak, ezt is írtam.

    A modell-döntés alatt tervezési lépéseket értem, van egy nagy méretű feladat, amit le kell modellezni. Folyamatot modellezel és tervezel. Ez alapvetően rengeteg beszélgetést és rajzolást jelent, megérteni mi a probléma, mire van szükség, mit miért csinálnak. Ilyenkor van arra lehetőség, hogy kiderüljön valamire abszolut nincs is szükség mert megoldható máshogy. Lehet, hogy sok mindent sokkal értelmesebben, hatékonyabban lehet csinálni; de lehet hogy nem (!). Mikorra odáig eljut az ember, hogy lekódol valamit, akkor már konkrétan megvan a kép a fejében, hogy mit akar csinálni és "csak" az van hátra, hogy ezt konkrétan hogyan is csinálja.

    Vagy ez meg már túl általános? :)
  • Molnibalage
    #122
    Ja, egyébént ez az jelentené, hogy mérnöki programok (CFX, Fluent, stb.) nem optimalizáltak? Működjön és számoljon "tart ameddig tart" alapon?
  • Molnibalage
    #121
    "Aztán a másik véglet a játékfejlesztők, tökig kioptimalizált kód, amihez az íróján kívül más bottal sem akar hozzányúlni, mert fél hogy összeomlik az egész mint egy kártyavár."

    Ez félig igaz. A Falcon fejlesztése kapcsán én csak az eredményt látom. Iszonyatos bughegyek és sok még mindig az eredeti 10 éves kódból jön... További vicc, hogy a játékoknál az optimlizálás lassan elűnik sajnos. Vegyél erőművet azt csá. Persze még így sem megy. Pl. A Lock On-hoz nincs olyan gép amin 30 gép vívhatna légicsatát full felbontásban...

    Egyébként pontosan hogyan zajlik ez? Mivel nem tudok programozni el tudná valaki mesélni úgy, hogy én is értsem. Pl. arról van szó, hogy más matematikai algoritmussal számolnsz valamit? Vagy értelmesebb sorrendben hívsz le adatot, hogy a memória gyorsabban "egye" meg? Stb...?

    "Működik, az eredmény jó, és az a lényeg. A játékok általában rövid életciklussal bírnak, írják őket pár évig viszonylag kevesen"

    Ez is kezd változni. Ami jó az sokáig él. A moddolhatóság miatt egyes játékok ÉVTIZEDEKET megélnek. Falcon 4.0, Panzer General II, Rome Total war (lassan 5 éves lesz!).
  • bakagaijin
    #120
    Ezért jó, hogy sokféle meló van. Eyy zártkódú, hosszú életciklusú programrendszernél fontos, hogy a kód áttekinthető (értsd: karbantartható) legyen, mert x-millió ember reszelgeti hosszú éveken, akár évtizedeken át. Ezek azok, ahol általában az erőforrás kevésbé számít, úgysem megveszik, hanem bérlik. Sokkal inkább számít, hogy a szomszéd pistikét is be lehessen állítani a gépsor mellé, és ne két év legyen mire produktív lesz. A Java kifejezetten ezirányba halad, minél szeparáltabban fejleszthető-tesztelhető modell, ha a fejlesztő nem látja az egészet annál jobb, mert még a végén eladja a logikát a konkurrenciának. Oroszoknál komplett fejlesztői kapacitásokat lehet venni kilóra, itt elsődleges szempont is, hogy ne is lássák mit csinálnak.

    Aztán a másik véglet a játékfejlesztők, tökig kioptimalizált kód, amihez az íróján kívül más bottal sem akar hozzányúlni, mert fél hogy összeomlik az egész mint egy kártyavár. Működik, az eredmény jó, és az a lényeg. A játékok általában rövid életciklussal bírnak, írják őket pár évig viszonylag kevesen (ez változik - egyre nagyobb csapatok vannak. De ha mondjuk egy SAP vagy Sun mérethez hasonlítod akkor iciri-piciri csapatokról van szó) kidobják a piacra, megjelenik pár patch és ennyi volt, a kód felkerül egy archívumba valahol. Esetleg ha nagyon jó volt átvesznek valamit, de nem a meglevőt reszelik tovább.

    A beágyazott rendszeres programozás megint más tészta, ott minden memóriára szükség van, az idő, a méret, és a stabilitás az úr. Egy ügyfél business-modell alapú leprogramozása (a deklaratív nyelvek felhasználási köre egyre bővül) ismét más. Itt a rugalmasság, áttekinthetőség számít - a gyorsan változó ügyfél igényeket minél gyorsabban, (remélhetőleg minél strukturáltabban, minél rugalmasabban) élesbe vinni. A web megint más, stb-stb.

    Más fejlesztési módszerek, más igényekre. Ezek másfajta embereket igényelnek.

    Más. A lenti hozzászólásomban matematikai modell-optimalizálásról írtam, nem kód optimalizálásról. Ez utóbbi csak az implementációt optimalizálja, egy szar logikai modellt lehet baromi optimálisra kódolni, de ettól a modell nem lesz jó...

    Megint más. Roliika, nyelvekent a BME-n lehet tanulni, külön nyelvi intézet van, egzotikusabb nyelvekkel is, vizsgázni is lehet ha valakinek az kell. Nem állnak mögötted korbáccsal, és nem is könyörögnek, hogy lécci-lécci vegyél fel nyelveket és járj be. Ez a mélyen tisztelt hallgatón, a szándékain és felismert érdekein múlik. Ez nem óvoda. Úgyanígy van az általad leírt többi szakmai gyakorlati tudással is. Mindenre van lehetőség, az egyetem komoly kapcsolatokkal bír cégekkel, jól felszerelt laborjai vannak. Ha valaki akar az találhat olyan feladatokat amivel foglalkozni akar, de sem a prof, sem a doktoranduszok nem fogják a hallgatókat unszolni, hogy lécci gyere már itt van ez a topik, nézd de érdekes, mozóóóg, gyere ülj ide és csináld.

    Sry, hosszú voltam.
  • roliika
    #119
    PTE-TTK szintén? :D Nem voltál az osztálytársam? Csak mert mi is így voltunk valahogy...matekhoz nagyon értettek szóse róla, kötőszavakat megis értettük...aztán volt valami elektro akármi óránk ... oktató a felül és alul áteresztő szűrőkről beszélt...mondtuk neki hogy ez szép tényleg...tehát ha 2 ilyen szűrőt egyberakok akkor csak egy adott sávot enged át...hogy oldható meg, hogy 105Hz-re állítsuk? Legalább számoljuk ki papíron...vagy milyen eszközök kellenek hozzá konkrétan? Hát ő ehhez nemért csak az anyagot adja le ezért fizetik. Csodálatos. És aki ezt bemagolja jó mérnök válik belőle...?
  • Sanyix
    #118
    hát ez nem igaz kisbarátom...
    én nekem nincsen "komoly" matematikai tudásom, mégis az optimalizálás megszállottja vagyok(najó annyira nem, mint egyes kockák, akik mondjuk otthon egyéb dolgok helyett inkább optimalizálnak :D). Nemrég is egy kollégám mondta, hogy a lehető legegyszerűbben csináljam a dolgokat, mert úgyse olyan erőforrásigényes a program amit csinálunk. Merthogy én javascriptet is akartam használni, hogy egy csomó mindent a kliens gép oldjon meg, ne kelljen annyi adatot összevissza küldözgetni, ne kelljen minden beállításnál újra generálni az oldalt a szervernek.
    Na meg volt egy 10 soros kód amit egyébként 1 adatbázis lekérdezésbe(ami elég bonyolult a háttérben de azt másik program végzi) be lehetett volna nyomni, de mivel ezeket az adatokat már egyszer lekérdezte, és csak keresni kéne benne megoldottam új lekérdezés nélkül 10 sorban, erre nem kell túlbonyolítani. Mondom jóvan de akkor lassabb lesz az egész -> ááh nem olyan fontos ennél.
    Ha hagyják nagyon figyelek arra mi mennyi erőforrást használok, az okj-n a tanáraim is idegbajt kaptak, mikor mindig mondogatták, hogy a részeredményeket mentsük már egy új változóba hogy gyorsan átlátható legyen, de én nem tettem, mert minek memóriát használni, ha egy 70 karakteres sorba befér az egész :DDD
    De legtöbb helyen a gyorsaság számít, és az hogy a kód minél egyszerűbb legyen LÁTSZÓLAG. Mert ugye lehet hogy van egy 10 soros kód ami jó gyors, és van egy 1 soros ami lassabb, mert benne egy bazibonyolult eljárást hívunk meg, mint a lekérdezéses példám.

    Haver is hasonlóan dolgozik, ő is mindent kihasznál hogy a lehető legkevesebb erőforrást használja a programjainál, ő is velem együtt hagyta abba a főiskolát fél év lógás és röhögés után (a tantárgyakon, és egyes tanárok nemtudásán röhögtünk, és ez nem a bmf volt, hanem egy "nagyobb nevű" intézményben).
  • Molnibalage
    #117
    "Egy BSC az SZAK diploma. SZAK tudással SZAK embereket kéne képezni."

    Mármint az várod, hogy gyakorlatilag szakmád adjon? Az felsőoktatás az nem szakmunkásképezde. Ez kokrétan melyik szakokra érted? Mert úgy látom csak infósoról beszélsz. Van tapasztalatod más karról / szakról is?
    ---

    "Ha valaki autodidakta akar lenni tegye de akkor minek a diploma."

    Mert az egyetemen kapott tudással már tudok az lenni. Ha nem jártam be volna akkor nehez menne a tanulás, fel sem fognám azt a sok dolgot amit magamtól tanultam (vagy ÉN jöttem rá magamtól!).
    ----

    "HASZNÁLHATÓ dolgokra kéne oktatni"

    Én még a régi rendszerben tanultam. Eddig úgy tűnik sok hasznos dolgot tanultam. Nem konkrét dolgokat, hanem átfogó képet kaptam. Pár mondatban a cégnél felvilágosítanak és értek szinte mindent elsőre.
    -----

    "némi matek hogy értse is mit merre"

    Egyedül ezt keveseltem pedig 4 félév volt 8,8,6,4 óraszámban. 8,8,8,4 kellett volna vagy esetleg 10 a 3. félévben. Akkor volt vektroalgebra és diffegyenletek. Abból még heti 10 sem ártott volna. A való életben nem sok diffegyenletet oldasz meg, de ha ismered az átalános diffegyenenletet akkor átlátod magát a folyamatot és érted, hogy mi zajlik a rendszerben és értelemezni tudod az egyes eseteket és hogy mit jelentenek. Aki erős matekban az sokmindent tud.
    -----

  • Molnibalage
    #116
    "Az viszont szerintem már gáz ha a tanárok mondják hogy szerintük is szar a rendszer...."

    Az. A hőtam tanárom is mondta, hogy becsüljük meg a képzésünket.
    -----

    "Amúgy vicc hogy ahol létrehozták ezt a rendszert már nem alkalmazzák, mert rájöttek h sz@r."

    Én is így hallottam. Miért kell mások hibáit megismételnünk?
  • Molnibalage
    #115
    "Egyetértek. Rengetegen kidakadnak hogy mennyire felesleges tárgyakat kell hallgatniuk az egyetemen, és mindezt úgy teszik mintha esélyük sem lett volna arra hogy utánajárjanak mire is van szükségük, vagy mit is tartanak feleslegesnek."

    Én is sokmindent feleslegesenk és rossznak tartottam. Ez már rég megváltozott. A munkahelyemen csak lesnek, hogy miket tudok és, hogy milyen széles összefügésben látok át dolgokat. Látom a szabályozástechnikai problémát is (nem lenne feladatom), megoldani nem tudom, de legalább képben vagyok. A hobbim által is (haditechnika) az átlagos gépsznél úgy látom messze nagyobb szélességben látom át a dolgokat. Persze egy "autóbuzival" összevetve (találkoztam ilyennel) semmit sem tudok egy autóról, de ők az autó kivételével gyakorlatilag meg vannak lőve..
    -----

    "Nagyon gyerekes dolog játszani az áldozatot, ha valaki arra nem képes hogy utánajárjon mit is fog hallgatni az egyetemen, az az életképtelenség első jele."

    Ja. Fórumokon is elég hamar megválaszolják ezt.
    -----
  • roliika
    #114
    Egy BSC az SZAK diploma. SZAK tudással SZAK embereket kéne képezni. Megvan a diploma, állás nincs,nemérti mivan körülötte. Szar! Ha valaki autodidakta akar lenni tegye de akkor minek a diploma. HASZNÁLHATÓ dolgokra kéne oktatni, mint hálózatkezelés, rendszertervezés, vékony és vastag kliensek, architekrúrák, hálózatok hálózatbiztonság...némi matek hogy értse is mit merre, Java vagy C# oktatás (nem felületesen mint most) operációs rendszerek telepítése konfigurálása adminisztrációja...LINUX is!!! és idegennyelv.

    Egem kiskorom óta érdekelt az informatika a zsebpénzemből mindíg magazinokat vettem és menetm szakkörökre mert gépre nemvolt pénz...érettségi megvolt aztán programozó OKJ (nagyon élveztem oktatókat is csíptem), aztán PTE-TTK...ott 1 évig gépet sem láttam progterv info szakon. Otthagytam...1 év múlva nagynehezen rávettem magam a GDF-re...ezek a tárgyak ezon golndolkodtattak el, hogy mi a fenét keresek itt és pláne miért tanulok környezetgazdaságtant és mikromakrót meg mindenféle szart ami nemérdekel...másfél évig nyomtam...most telt meg a pohár..vizsgáim nagyrésze megvan...de nemlátom mi értelme lenne még 1 millát erre költeni, nem tudok többet mint mikor idejöttem sőt idegesít sok oktató hozzánemértése. Ennyi kész..azt oktatnak akit akarnak de engem nem.
  • r4pid
    #113
    Kár hogy a tanulmányi éveket nem "pazarlod" mivel mindenkori minimálbérként nézik nyugdíjazásnál tudtommal.

    Köztisztviselőket nem kell félteni..... Muter állami cégnél dolgozik intézményvezető, szarrá szivatják, idegileg kikészítik (ő közalkalmazott csak). Ahhoz képest hogy mennyit dolgozik a ~400 bruttót kevésnek mondanám. Felelősség persze csak az övé. Namármost ő belelát dolgokba (hagyj ne mondjak konkrétumot) és igen fel szokta cseszni az agyát a képviselők meg köztisztviselők dolgain. Arról nem is beszélve hogy effektív munkát alig csinálnak, és muteréknál építik le létszámot hogy ne kelljen a köztisztviselő rokonokat kirúgni (akik mellesleg nem igazán dolgoznak)...

    BSc-ről (bolognai képzés) meg annyi hogy ez próbálja komplexitásra tanítani az embereket. Sajnos nem fogja (és nem is tudja, de törekednie kéne rá) az összes szakmabeli dolgot átfűzni. Az viszont szerintem már gáz ha a tanárok mondják hogy szerintük is szar a rendszer.... Amúgy vicc hogy ahol létrehozták ezt a rendszert már nem alkalmazzák, mert rájöttek h sz@r.
  • barr
    #112
    Bocs a helyesírási hibákért és a néhol zavaros megfogalmazásért...
  • barr
    #111
    Egyetértek. Rengetegen kidakadnak hogy mennyire felesleges tárgyakat kell hallgatniuk az egyetemen, és mindezt úgy teszik mintha esélyük sem lett volna arra hogy utánajárjanak mire is van szükségük, vagy mit is tartanak feleslegesnek. Kérem,ott vannak a tantárgyi és féléves tematikák bárki számára, csekkolod milyen tárgyaid lesznek, ha nem tiszta hogy mit is tartalmaz akkor google-->jegyzet keresése,és tiszta lesz hogy nagyvonalakban miről is lesz szó. Nagyon gyerekes dolog játszani az áldozatot, ha valaki arra nem képes hogy utánajárjon mit is fog hallgatni az egyetemen, az az életképtelenség első jele. Ha nem akarod azt tanulni amit az egyetem/főiskola nyújt, egyszerűen keresel magadnak mást. Azzal viszont abszolut egyetértek, hogy magában a papírnnak nincs szignifikáns súlya, viszont azt tényleg be kell látni, hogy ha valaki x évet szopott azért a diplomáért, akkor abban az emberben tényleg ott van a lehetőség,hogy gyorsabban s hatékonyabban adaptálódjon a munkahelyén előforduló feladatokhoz. Vannak hibái a mostani felsőoktatási képzésnek, ez kétségtelen, de minden szélsőséges megnyilvánulás vagy sznobizmus vagy a sértettség amiatt hogy kigolyózták az illetőt. Ahogy hallgatom a nagy koponyákat egyre szilárdabb lesz az a véleményem hogy a speciális tudás veszélyes is lehet, mert ha beüt a gebasz, akkor bizony az ember hirtelen nagy bajban találja magát. Az egyetemi oktatás azért van annyira széleskörű, hogy sok minden finomságot körbejár, még ha egyénenként valaki valamit feleslegesnek is gondol, ami akár jogos is lehet az illető szemszögéből. A lényeg annyi lett volna, hogy nem elsődleges a papír, viszont számít, pont a fentiek miatt. Aki rajong a szakmájáért az úgy is ráfekszik autodidakta módon a tanulásra, és szvsz ez az ami igazán számít, és ehhez szerintem az egyetem megfelelő táptalaj. Nem kell megváltást várni a sulitól, mert az csak asszisztál a tanulmányaid mellé.
  • mrzool
    #110
    "csak épp az oktató nem így állt hozzá, talán tisztában sem volt vele mit beszél."

    Te rolika, miért vagy az, hogy az összes hozzászólásodból az süt, hogy mindenki helikopter, csak te vagy mindennek a megdönthetetlen szakértője?

    Egyébként no offense topiktársak, de félelmetesen sok az önigazolást keresők és az utólag megmagyarázók száma. Bele kéne törődni, hogy nem mindenki képes elvégezni az adott egyetemet / főiskolát / gimnáziumot (menjek még lejjebb?:)), vannak jobb és rosszabb képességű emberek köztünk. Ez tény. Lehet magyarázkodni, kifogást keresni, másokat hibáztatni, de túl sok értelme nincs.
  • Deloi
    #109
    Azok, akik az első éveben otthagynak egy fősulit/egyetemet pedig menne nekik, azok sztem hibát követnek el, mert az elején még fogalmuk sem lehet arról, milyen is az egész valójában.
    Én végzős BME-s vagyok, és az elején néha úgy éreztem, nem nekem való ez a sok elmélet. De szakirány, meg önálló munkák során, amikor azzal foglalkozhattam ami érdekelt, azért éreztem, hogy nem véletlen, hogy ilyen erős elméleti alapot adtak nekünk. Egy részére mindenkinek szüksége van, ha érteni akarja, amit csinál. Ilyen széles rálátás miatt lehetsz jó szakember, aki nem csak használni tudja a meglévő eszközöket, hanem újat is alkotni, tervezni is képes, EZ a lényege az egyetemi oktatásnak. A főiskolai ehhez képest még gyakorlat orientáltabb.
    Infósoktól is hallottam (én nem az vagyok), hogy nem arra mennek rá, hogy minden nyelv nyavajáját leadják nekik. A suli csak a tudást, az eszközt adja a kezedbe, hogy utána te magad legyél képes arra, hogy megtanuld, amit kell. Aki úgy áll az egészhez, hogy minimum legyen meg, az tényleg semmi gyakorlati tudással kerül ki onnan. Mindenkinél magán múlik, hogy mire viszi. Ha vmibe jó akarsz lenni, felveheted az arra specializált választható tárgyakat Mivel megalapozták a tudásod, ha meg akarsz tanulni egy nyelvet, elmész kiveszed a könyvet, és pár hónap alatt jó lehetsz benne, aztán jelentkezhetsz szakmai gyakorlatra, hogy még jobb légy. Mindenkinek magának kell keresnie az utat, mert ez nem középsuli, hogy mindent az öledbe tesznek...
    De nem ez a kihívás, ez a könnyebb része, egy nyelvet megtanulni nem olyan nagy kunszt! De komplex gondolkodásmóddal rendelkezni, tervezni, újat alkotni, na az ami különlegessé tesz egy mérnököt.
  • Zoleeca
    #108
    "Látszik"
    Haha. Azt nem mondtam, hogy soha nem is programoztam és soha nem is tanultam ;) Ne flémeljünk. Thx.

    Nem kód optimalizálásról beszélek, mert oké arra odafigyelnek, de az tuti, hogy az utólagos kódoptimalizálás nem azt jelenti, hogy az egész modellt alapjaiban változtatod meg, annak érdekében, hogy gyorsabb legyen a kód. Mert én erről beszéltem. Igen utólag lehet optimalizálni, de bizonyos esetekben egy jobb modell sokkal hatékonyabb mint az utólagos foltozgatás.
  • ension
    #107
    "A pályakezdők között az informatikusok a legjobban fizetettek" - azért én vitatkoznék ezzel a kockafizetéssel - Kár hogy a Gépészmérnök(géptervező mérnök) és Mechatronikai mérnök szóba sem került igazán pedig ők aztán benne vannak az ipari termelés és automatizálás velejébe, amiben irdatatlan pézek vannak, és hiány van belőlük... nos épp ezért lehet nagyot kaszálni, főleg külföldön... és ha jó vagy 1,5 milla Ausztráliában, géptervezőként... puff neki
  • IStexI
    #106
    Gondoltam végigolvasom ezt fórumot mert akkora hülyék szólnak itt hozzá, hogy az már már érdekes. Az meg pláne vicces, hogy kb mindenki beszólt mindenkinek valami félreértés alapján mert még arra sem képes, hogy értelmezze a hsz-t.

    Na mind1 a lényeg, hogy amikor csóka aszonnya, hogy fölösleges matekkal tömni a programozó fejét akkor abbahagytam... Jó szórakozást:)
  • Sadist
    #105
    Beágyazott rendszerekben nem Java-t fognak használni, hanem inkább C-t, vagy Assembly-t.
    Igaz már terjednek a Java alapú megoldások is, de Javaban épp az a jó, hogy nem kell a memória kezeléssel szarakodni. Arra ott van a GC.
  • roliika
    #104
    "Egyébként nem programozok amúgy :D " Látszik. Egy OKJ-s képzés keretében is odafigyelnek a kód optimalizálásra. Főiskolán mertünk szólni néhányan hogy a Javanál egy hangyányi gond, hogy van memóriaigény egy szöveg kiiratásnál is míg C esetén nincs. Erre az volt a válasz, hogy olcsó a memória vegyünk a gépbe. Ezt magyarázza el egy olyan cégnek ahol robotok irányítását kell megoldani, és nincs olyan, hogy hopp dobok bele egy kis memóriát ha nem elég. Mellesleg a Javaval a világon nincs semmi bajom..optimalizálható, csak épp az oktató nem így állt hozzá, talán tisztában sem volt vele mit beszél.
  • Zoleeca
    #103
    Egyetértek. Addig amíg a programozó mögött nincs komolyabb matematikai tudás, el sem gondolkozik azon, hogy vajon nem-e lehetne ezt egyszerűbben/gyorsabban megoldani. Lehet hogy, kivülállónak furcsának tűnik ha egy ilyen ember egy egyszerű problémán is órákat gondolkozik, de ez nem azért van mert az idióta nem látja, hogy 10 egymásba ágyazott for ciklussal 5 perc alatt meg lehet oldani, hanem mert egyel akarja megoldani úgy hogy sokkal hatékonyabb legyen.

    Mi az eredmény? Mindkettőnél ugyanaz látszik. Lesz egy kimenet ami tökre megegyezik (remélhetőleg). Csak az egyik "kicsit" lassabb lesz mint a másik. Ha 100 ilyen favágó programozó dolgozik mondjuk egy játékon, akkor el tudjuk képzelni mi lehet az eredmény, aztán lehet gondolkozni hogy hol kellene optimalizálni stb. Lehet fel sem tűnik az, hogy egy-egy rész lassú és csak közvetve lesz rossz hatással az egész projectre és soha senki nem fog rájönni, hogy talán ha rendes matematikai tudással rendelkező programozót vettek volna fel ez nem így történt volna.

    Amelyik vezető ezzel tisztában van, az nem mondja azt hogy az egyetemi matek/programozó diploma felesleges. Felvesz X számú ilyen embert, meg 4X favágó programozót és megpróbálja őket csapatmunkára ösztönözni (én legalábbis valami ilyesmit tennék). Szóval befektet - bár talán sosem tudja meg, mi lett volna, ha csak egyszerűen felvesz 5X favágó programozót.

    Egyébként nem programozok amúgy :D
  • bakagaijin
    #102
    Vagy legalábbis nem _gondolják_ azt, hogy érdemes komolyabb matematikával nekiugrani. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne sokat dobni a folyamaton komolyabb matematikai modellel.

    Ez valahogy úgy van, hogy anélkül is működik, a dolgokat többféleképpen lehet csinálni. A különbség ott van hogy a) mennyibe kerül, b) mit hoz. A recesszió ebből a szempontból jó dolog, szelektál a modelleket alkalmazók között...
  • smv
    #101
    Durván nyolc éve programozok, és tény, hogy komoly problémával még sohasem kerültem szembe (azaz több gépes, komoly számításos dolgok) ám eddig minden problémát meg tudtam oldani amit munka folyamán kaptam. Nem is igazán hiszem, hogy mezei cégeknél mindennaposak lennének azok a problémák amihez ilyen komolyabb mértékű számítások szükségesek.
  • Sadist
    #100
    Most őszintén, te a mérnök informatikus képzéstől mit vártál? Hogy majd analízis, elektronika, és fizika ismeretek nélkül fogsz tudni eszközöket tervezni?
    Ha annyira programozni akarsz, akkor menj programtervező infora. Bár matek ott is lesz, nem is kevés. Viszont ha azt nem tudod, akkor lehet, hogy rövid idő alatt meg tudsz írni valami egyszerűbb programot, de ha szembefutsz egy bonyolultabb problémával, akkor még azt sem fogod tudni, hogy egyáltalán hogyan kezdjél hozzá, mik a lehetőségeid, vagy hogy egyáltalán megoldható-e.
  • gopher
    #99
    Tudtam, hogy ebbe fognak belekötni, ezért is tettem oda a (sic!) jelzőt, igaz, kicsit helytelenül használva. Itt arra akartam célozni, hogy (sajnos) azt vettem észre az informatikai cégeknél, hogy sok a szöveg, de kevés az ész. Ha te nem így tapasztalod, örülök neki, legalább tudom, vannak másképp működő cégek.
  • roliika
    #98
    Az is. Nincs konkrétum, és ami hát a szak szépsége, hogy halvény lilájuk sincs az oktatóknak mit fognak adni bele oda a tantervbe 1 év múlva. Szerintem kaptak egy semmitmondó listát a Közoktatási Minisztériumtól, hogy öcsém hiány van informatikusokból a mérnökök meg biztos okosak hát legyen mérnök informatikus szak. Ez most lehet ritka idiótán hangzik, de anno láttam OKJ-n mit kaptak szerencsétlen oktatók, hogy mit oktassanak...5 sort 1 félévre...ennyi...én nem a tanárokat hibáztatom, hogy szar az oktatás mert nekik követniük kell a tantervet...de nem tudom ki az a baromarcú aki a minisztériumban ilyen tanterveket gyárt...elbeszélgetnék vele. Szakmailag toppon van gondolom...

    fleezeum...tudom. Tegnap hagytam őket ott a csába. Mondták páran, hogy gagyi, és ott az oktatók próbálták elhitetni, hogy nem az, és fejlődött az iskola...nos a vezetés azonos, és van pár...na inkább az oktatókat nem minősíteném. Páran vannak azért haveri körben akik elvégezték és megvannak vele elégedve...de szerintem a diplomának örülnek csak. GDF...ugye volt egy idő mikor azt mondták ott szinte ingyen adnak diplomát. Ennek a korszaknak valóban vége. Most 1es tárgyakból megy a szivatás, és olyan tárgyak vannak melyek köszönő viszonyban sincsenek az informatikával. Persze aztán lehet magyarázni hogy ez kell meg aziskell egy jó informatikusnak, hiszen ma így általánosságban az informatika akkora terület, hogy bármit rá lehet húzni. De ez olyan mintha azt mondanák..most orvosokat képzünk...levan szarva milyen orvos..orvos. Na ilyen a mérnök infó is...a progterv infó meg full matek...1 évig gépet sem láttunk...igen azt is kipróbáltam nem jött be 46-an kezdtük, félévre 6an maradtunk. Így hát csalódottan de ott kell hagynom a felsőoktatást, nem ér semmit.

    Nem...én eddig nem szidtam a felsőoktatást és nem szoktam inni tehát részegen sem beszéltem ilyesmiről. De ez a töketlenkedés nekem már sok.
  • lcee
    #97
    Szerintem az embertől függ hogy mit fog tudni, nem az iskolától.
    Az iskolának a neve lehet jobb, de a tananyag ugyanaz. Nem saját maguk állítják össze az iskolák.

  • Molnibalage
    #96
    "Senki nem ért semmihez (sic!),"


    Azért ne általánosítnuk kéremszépen. Ott ahol én dolgozom nagyon nem ez látom. A nagy öregekhez képest egyes elméleti felmerülő kérdésekben (érdekes módon, erre nem számítottam..) jobb vagyok, de másban simán agyonvernek.
  • fleezeum
    #95
    a Gábor Dénes főiskolát jobb ha letagadod...
    olyan hirdetéseket láttam,h bárki jöhet,csak a gdf-esek felejtsék el a dolgot! egy BME-s diploma sokat ér (persze nem elég,kell hozzá gyakorlati tudás is,de nem véletlenül érik el azt a BME-sek amit elérnek..)
  • Gascan #94
    Mondja már meg nekem valaki, hogy a Mérnöki informatika pontosan mit takar? A programozó az programoz, a weblaptervező weblapot tervez, art designer rajzolgat... de ez a mérnöki informatika nekem nagyon általánosnak hangzik.
  • lcee
    #93
    A valódi informatikus kevés, abból sok van aki annak nevezi magát.
    Ez az igazság
  • lcee
    #92
    És van az a verzió, hogy vki bizonyos munkkörben dolgozik, megcsinálja a diplomát és aztán kicsit szélesebb körűen, de ugyanazt a munkát végzi csak több pénzért. Ott nem lehet azt mondani, hogy friss diplomás. Pedig az, de mégis olyat kell majd csinálnia amit eddig is csinált, tehát valószínű profi benn.
  • QuippeR
    #91
    egyrészt szerintem is túlképzés van, másrészt nézd meg, hogy kéthavonta van itt egy cikk az sg-n, hogy jajjdekevés az informatikus. pedig eszméletlenül sok informatikus van, csak egy cég sem akar pénzt költeni a továbbképzésükre. kicsit olyan ez, mint erdő közepén, baltával a kézben nyavalyogni, hogy manapság nincs tüzifa.
  • Gascan #90
    Egyetemi képzésről nem sok értelme van vitát folytani...

    Egy példát szeretnék felhozni. Vesegörcsel mész orvoshoz, és két doki közül választhatsz. Az egyik diplomás, a másik meg otthon tanulta a szakmát. Melyikhez mész be?
  • lcee
    #89
    Akkor már beleszólok én is egy friss kőművesre sem bíznám hogy építsen nekem házat.
    Pedig elvileg tudna, nem?
  • QuippeR
    #88
    még mindig kérdezek: mit gondolsz, egy frissdiplomás építészre hány épület tervezését bízzák, hogy csinálja meg egyedül? nem olyan különleges terület az informatika, mindenhol máshol is így működnek a dolgok. (ügyvédeknél, orvosoknál, gépészmérnököknél, építészeknél, közlekedésmérnököknél, egyszerűen mindenhol ez a helyzet.)
  • gopher
    #87
    Még az előzőhöz: viszont, ha azért nem veszik fel (a diplomás építészt), mert nincs hely, akkor be kell látni, hogy építészekből túl sokat képeztek ki (túlkínálat van belőlük), és be kell érnie más munkával. De erre inkább már jobb példa lett volna a bölcsész "szakma".
  • gopher
    #86
    Én nem akarok általánosítani (még ha néha sikerül is .. ), a felső oktatásra szükség van. De az építész ne jelentkezzen kőművesnek, viszont ha megteszi (mert jól tudja, hogy nincs elegendő tudása, hogy _igazi_ építész legyen) akkor ne csodálkozzon, hogy kőművesnek megfelelő bért fog kapni.
  • QuippeR
    #85
    ha a kőművest megkérdezed, akkor ő is azt fogja mondani, hogy építész nem kell, mert nem ért az egészhez. aminek persze van tapasztalati alapja, hiszen az építész soha nem fog olyan gyakorlati tudást felmutatni, amivel akár egy segédmunkás is rendelkezhet, csakhogy neki k*rvára nem is az a dolga.

    informatikában ugyanez van, a probléma pedig az, hogy a kőműves-munkára is mindenki diplomást akar, aztán meglepődik, hogy hiányzik a gyakorlati tudás, de pénzbeli igény meg van. mit gondolsz, ha építészt akarnál kőművesnek felvenni, akkor nem kérne építészi fizetést? pedig az csak kőműves-munka!
  • lcee
    #84
    Én egy kaposvári szervnél dolgozom nem vmelyik minisztériumban, de amúgy vagy még 200 féle helyen lehet vki köztisztviselő.
    Csak hogy az nem egy kategória.
    + miért hazudnék a saját fizetésemről lefele????????????? Felfele szoktak hazudni.
    + sokkal jobban szeretném azt írni, hogy hú de jó nekem diploma nélkül is 300 nettóm van. DE csak 86000 nettóm van.