163
  • roliika
    #43
    Anglia Java fejlesztő. Vagy luxushajóra rendszergazdának.
  • homeless
    #42
    "banki szervereken dolgoztam"
    És mit dolgoztál velük? Néha leporoltad?
  • mcganyol
    #41
    én egy öltönyös mosolygós kocsonyaagyú vagyok :)

    de engem nem kell picsán rúgni, csak simán vedd át a helyemet, ha Te jobban csinálod.
    na megyek, mert fél óra múlva lejára a munkaidőm :-D
  • mcganyol
    #40
    roliika ez így szép és jó, de óriási a különbség SZEMLÉLETBEN egy mérnök, és egy okj-s ügyes srác között. hidd el vannak olyan területei az informatikának, méghozzá szép számmal, ahol utóbbi labdába sem rúg, mert nem elég tág a látóköre, hogy újonnan felmerülő problémákra hatékony választ adjon.
    természetesen pl. a rendszerüzemeltetés nem ilyen jellegű kihívás, oda kiváló az okj.

    egy okj-snek vannak bizonyos eszközei amiket nagyon jól ismer és a felmerülő problémát azon eszközök felhasználásával igyekszik a lehető legjobban megoldani.
    egy mérnök ezzel szemben a problémát és a paramétereket felméri, szállít hozzá egy optimális megoldást és azután megkeresi hozzá a megfelelő eszközöket... sokkal inkább elméleti síkon erős, a gyakorlatot "hozzá tanulja", az okj-s pedig fordítva működik. ez van ahol előny, van ahol hátrány.

    egy kreatív, precíz és óriási kitekintéssel rendelkező ember aranyat ér az informatikában.
    A GDF szerintem nem mérvadó. A használható mérnökök 80%-át a BME (ha még ez a neve?) adja. bár meglehet ezt csak azért érzem így mert magam is ott tanultam és azokkal értek inkább szót.

    legalábbis ezek voltak a tapasztalataim az elmúlt 8évben, amióta egy info céget vezetek és elég sok emberrel találkoztam, dolgoztam együtt.
  • JL666
    #39
    A kereskedők nem ugyanezt csinálják?
  • Anomaly
    #38
    P*csán kéne rúgni az összes öltönyös mosolygós kocsonyaagyút és átvenni a helyüket!! :D Na jó ez csak poén...
  • Anomaly
    #37
    Ja a másik dolog ami még számomra feháborító, hogy amit én leprogramozok azért kapok tegyük fel 200e-ret. Na most akitől kaptam a munkát az kap érte 400-at mert ő csak szerezte a felette lévő is szerezte viszont ő még telefonálni is baszik majd csak lesz valami mondja ő aki már 1.2 milliót kaszál azért mert vannak kapcsolatai. Na most ketten vannak felettem akiknek az a dolguk egész nap, hogy engem baszogassanak, hogy ugyanmár milyen dolog az, hogy nincs készen a program. Én hajnali 5 ig robotolok ő hazamegy du. 4 kor, elmegy bulizni meg mittomén és jól érzi magát ezekután. Na ez az igazi szopatás.
  • Molnibalage
    #36
    "Nem kell 32 bites processzor, elég a 16, nem lehet kihasználni a 32 bitet!"...és itt egy határozott lendülettel kimentem óráról...rólam annyit, hogy banki szervereken dolgoztam, puszta programozó OKJ a végzettségem és nem szeretném ecsetelni mire használnak akár 128 bitet is, vagy neadjisten 512-t."

    Én nem értek hozzá ezért csak megkérdezem. Kódoláshoz?
  • JL666
    #35
    és hova akarsz kimenni roliika?
  • Molnibalage
    #34
    Miért csináljam meg az alapfokút? Pénzbe kerül és semmit nem ér? Miért pazaroljak rá időt és pénzt? márciusban elmegyek és megpróbálom a közpfokút. Cimborám elment és mesélt az alapfokról. Vicc az egész.
  • freddirty
    #33
    roliika: Az IT főiskolák/egyetemek nem tudnak komoly piacképes tudást a kezedbe adni. Ezt mindenki tudja legfőképpen a munkaadók. A diploma nem azért kell mert tudában attól több leszel. A diploma megszerzésével azt bizonyítod hogy KÉPES vagy megszerezni egy bizonyos szintű tudást. Mindegy milyet.
    Ezért léteznek a használható tudást kezedbe adó nemzetközileg elismert pl. microsoft vagy cisco képzések. Ezért is jöttek létre ezek a képzések, mivel a helyzet a világban cseppet sem más mint itthon (legalábbis ebből a szempontból)
  • r4pid
    #32
    Ugyanez van a többi fősulin nyugi... habár én nem infó szakos vagyok, néha én is érzem h minek tanulok ilyen baromságokat (hál isten az én szakomon nincs sok felesleges tárgy). Koleszos révén sok érdekes dolgot hallok más szakokról:D
  • roliika
    #31
    De nem hinném hogy máshol hasznosabb dolgokat oktatnának, vagy más lenne a tematika, mindenesetre nálam kivágták ezzel a biztosítékot.
  • roliika
    #30
    GDF
  • r4pid
    #29
    Megkérdezhetem melyik ez a suli?
  • Bexter
    #28
    Á kamu :D én 122 brutot kapok fris diplomásként szaktudést igénylő területen :D
  • roliika
    #27
    Hupsz picit hosszú lett bocsi. Most megyek makroökonómiát átnézni, 18:00kor vizsga, lenyomom aztán suli otthagy..csak azért vizsgázok, kíváncsi vagyok, megbírom-e csinálni. :)
  • roliika
    #26
    Magyar fizetések és magyar oktatás...röviden katasztrófa minden túlzás nélkül. Ez az ország most az ügyeskedők országa.

    A cikk azt sugallja, hogy hú de jó lehet diplomásnak lenni ma itthon, pláne IT szakmában, mert akkor dől a lé, és a diploma aranyat ér! Hát NEM!

    Iszonyat rossz az informatikai felsőoktatás! Mindenbe belekapnak kicsit, a tárgyak 80%-a szinte teljesen fölösleges! És még mielőtt valaki itt elkezdi ragozni milyen jó dolog az analízis, had mondjak erre valamit.

    A munkaadók 90%-át nem érdekli egyáltalán, honnét van papírod, mennyire vágod az analízist, csak hogy képes vagy-e maximálisan ellátni az adott feladatot! Sőt javaslom, hogy ahol a papír meglétét firtatják, oda nem érdemes elmenni dolgozni! Mert ha esetleg van egy integrál számítás és épp nem tudod..hát megtanulod, és aztán fogod tudni alkalmazni! Az informatika amúgy is a folyamatos tanulásról szól.

    Ha minden rendeben lenne az informatikai oktatással, nem lenne ennyi informatikus munkanélküli..mert van. Nem lenne létjogosultsága olyan intézményeknek , mint a NetAcademia, Microsoft vizsgaközpont, Cisco vizsgaközpont, Java és Oracle oktató központok, stb.

    Egy mérnök informatikus BSC diploma SZAK diploma. Azaz, a végző hallgató rendelkezik azzal a tudással, hogy képes MODERN eszközökkel HATÉKONY rendszereket létrehozni, és üzemeltetni! Tömören ennyi. Nade. Egy végzett hallgató képtelen pl vékonykliensre fejleszteni, rosszabb esetben azt se tudja mi ez. Ez NEM a tanuló hibája! Az oktatási intézményé, aki képtelen mérlegelni az aktuális szakmai elvárásokat, ósdi szoftverekkel, elavult anyagot oktat, esetleg olyat ami káros is lehet adott esetben, félrevezeti a diákot.

    A szép az egészben, hogy forintosítva egy BSC képzés 1,5 millió forint!
    Cserébe lesz egy papír háttértudás nélkül. Igenis kötelessége egy ilyen intézménylen az elérhető leg modernebb eszközöket és tananyagot biztosítani a tanuló felé!

    És levezetés képpen szolgálok néhány példával..ha nem éltem volna át nem hittem volna el, hogy van ilyen.
    Mérnök infós képzésen Java óra félév vége...kérdezem oktatót, hogy egy rakás dolgot nem tudunk, ugyanmár mikor szeretné elmondani vagy mi az anyag erre a félévre. Aztmondja, hogy a filekezelés majd csak 3. félévben jön 1 félévig közte nem lesz java...csak hogy értsétek ez olyan, mintha általánosban azt mondanák, hogy hát gyerekek a H betűig eljutottunk így elsőben, nade nincs gond, a z betűhöz második év végéig el fogunk ám jutni!

    Másik sztori, hogy bejön az oktató/előadó, és ecseteli hosszan hol oktatott eddig, meghogy 40 éve(lol én meg 26 mert 26 vagyok) informatikával foglalkozik, és ő nekünk egy fantasztikus rendszerszemléletet akar átadni...hát kíváncsian figyeltem mit fog ebből kihozni...óra közepe felé ilyeneket mondott, hogy minden megoldható mikrokontrolerekkel, nem kellenek gyors processzorok, mert hogy az rettenet nagy energia pazarlás, és idézem "Egy 'A'betű lenyomása közben a gép több milliárd műveletet hajt végre FÖLÖSLEGESEN". Na itt gondolkodtam el hogy ki kéne menni erről az óráról de még maradtam kicsit, bár eléggé vörösödött a fejem...jött a következő rendkívül eszes megjegyzése: "Nem kell 32 bites processzor, elég a 16, nem lehet kihasználni a 32 bitet!"...és itt egy határozott lendülettel kimentem óráról...rólam annyit, hogy banki szervereken dolgoztam, puszta programozó OKJ a végzettségem és nem szeretném ecsetelni mire használnak akár 128 bitet is, vagy neadjisten 512-t.

    Következő sztori, 2 hónapja szintén itt történt, hogy bementem órára, és valami gépész csávó beszélt a szoros illesztésekről, fogaskerekekről, furatokról...padtársamtól megkérdeztem, jó helyen járok-e...azt mondja igen mérnök infó...és kimentem...nos a dolog úgy alakult, hogy most vagyok másodéves, még lenne hátra 1,5 év...de a továbbiakban ezt az intézményt nem kívánom támogatni további 1 millió forinttal, a képzés egységes tehát mindenhol ez az oktatás megy, talán nem ennyire dilettáns tanárokkal, de kitudja.

    Esküszöm 5* több hasznos dolgot tanultam OKJ-s képzésem alatt mint itt. Januárban megyek Java képzésre(ingyen), és irány külföd...800 000Ft-ot ígérnek és leszarják milyen papírom van.

    Összesítve...az oktatás úgy szar ahogy van, NEM a diploma számít, hanem hogy képes vagy-e ellátni a feladatod, és inkább azt mondom, hogy többet ér egy szakképzés...hálózati java programozó, akármi mint egy diploma, és rendkívül fontos legalább 1 idegennyelv tudása! Higgyétek el, ha van nyelvtudás és egy rendszergazdi okj, baromi sok pénzt lehet keresni így! Propagandát meg szarni le magasról!

    Voltam pár interjún, és sehol nem kérdezték, van -e diplomám vagy mim van..adtak 1 feladatot, és az esetek többségében megtudtam csinálni, és fel is vettek volna..de inkább idegennyelvet tanultam még mellé és megyek külföldre.
  • Sanyix
    #25
    mit nem értesz azon, hogy az alapfokú nyelvvizsga még annyit sem ér, hogy 1-et lépjen érte az ember?
    Én is tudok angolul, még sincs középfokú nyelvvizsgám. Miért? Mert leszarom :D
  • Csak77
    #24
    "Egy program fejlesztője is vagyok. Angol nyelven beszélünk egymással"

    Ugyan már! :D Akkor miért nincs középfokú nyelvizsgád, de legalább alapfokú?
  • Vorpal
    #23
    202 ezer forint bruttó - tényleg nem kell leülni ettől - nettóban az éppen elég a rezsire meg a kajára Bp.en, de a csajod nem fog boltról boltra rohangálni.
    Ahoz un. "vállalkozónak" kell lenned.
  • gombabácsi
    #22
    Ismerős helyzet... :D
  • Anomaly
    #21
    Nincs diplomám, programozó végzettségem van, de ha mégegy segghülye hozzánemértő diplomással kell dolgoznom inkább felkötöm magamat. Kb 3 olyan ember volt eddig akinek diplomája volt és ténylegesen értett a gépekhez. A többi is okos volt csak úgy látszik, hogy szégyenlősek voltak megmutatni, hogy mit rejt a kis mappájuk.
  • Molnibalage
    #20
    Vagy nem nézted meg az aláírásomat? Egy program fejlesztője is vagyok. Angol nyelven beszélünk egymással, csak nem palacsintasütésről meg hasonlókról...
  • Molnibalage
    #19
    Kimomdta, hogy alapfokon nem? A középfok határán vagyok a tanárom szerint. Meg attól függ, hogy mit és hogy. Bonyolult műszaki szövehez nem vagyok és "csevegésben" sem. Nem azon részét használom az angolnak...
  • Sanyix
    #18
    mi köze a vizsgának ahhoz hogy hogy beszélsz egy nyelven. Ugye nem álomvilágban élsz? Amúgy is, középfokkal adják oda a diplomát, milyen alapfokról beszélsz?
    középfokkal adnak diplomát, másra nem jó, de alapfokért még azt se, az kb ilyen "jólvanpistikepirospont" szintű.
  • Csak77
    #17
    Igen barátom, csak csak! Meg a te CPU tervező mérnököd, aki egy hőmérővel méregeti a CPU-kat!
  • Csak77
    #16
    Egy gépészmérnők, aki még alapfokon sem beszél angolul... ez valami vicc?
  • Gascan #15
    Azért nálad csak csak ..
  • JL666
    #14
    Szerintem a dobogós helyezések kihírdetése előtt várjuk be Feyer-t is!!!!
  • Molnibalage
    #13
    Nekem sincs diplomám csak leállamvizsgáztam, mert nincs nyelvvizsgám (bár azért elboldogulok az angollal). 250 bruttóval indultam próbidőre és akkor is jártak már a béren felüli juttatások. Most véglegesítettek és ez kapásból +30 bruttó. Ha lesz dimploma akkor még kb. ennyi. Magyarán kezdőként kevesebb, mint 1 év után cirka +30%-os növekedés lehet a vége. Talán szerencsésis is vagyok, de BME-s gépészként értékelik a tudásomat.
  • gombabácsi
    #12
    Nekem 8 éve volt a kezdő fizetésem nettó 200... diploma nélkül. Na persze én egy elég speckó ágban dolgozok, amit nem tanítanak itthon iskolában.
  • Csak77
    #11
    "lehet hogy CPU tervező mérnök és azt méri fel, hogy mekkora hő keletkezik a hűtőbordák mentén"

    Te sem vagy valami okos gyerek...
  • Gascan #10
    Ez csak egy feltételezés, hogy szerel... lehet hogy CPU tervező mérnök és azt méri fel, hogy mekkora hő keletkezik a hűtőbordák mentén :)
  • JL666
    #9
    most nem az, de mikor kezdett? Ez a kérdés...
  • torcipepe
    #8
    bár az a kis kép elég vicces, amin a csávó egy pc tetejére hajol és úgy tesz, mintha szerelné. elvégre egy pc szervizeléséhez nem kell diploma, de még 8 általános sem. általános iskola 5. osztálya óta én szervizelem az infó tanárom gépét, szakközépben infó szakon mi oktattuk az infó tanárt a gyakorlati dolgokra, ő pedig az elméletet nekünk.
    aki diplomát szerez, teljesen más dolgokhoz fog érteni, mintsem hogy pc-t szereljen.
  • homeless
    #7
    Bruttó 202.000 az kb 123.000 nettó. Úgy csinálsz mintha ez valami hihetetlen összeg lenne.
  • JTBM
    #6
    Magyarországon nagyjából minden második ember nem azt a pénzt keresi, mint a hivatalos fizetése. Ezért az ilyen statisztika nem sokat ér.

    Pl. a mezőgazdaságban egészen biztosan a kötelező minimálbér duplájára van bejelentve egy alkalmazott, mert oda nem ér el az APEH keze. (Sok munkás pedig egyáltalán nincsen bejelentve...)

    A legmagasabb hivatalos fizetések pedig azért vannak a nagy cégeknél, mert ott havonta van APEH ellenőrzés és nem lehet csalni.
  • torcipepe
    #5
    és ez a cikk melyik országról szól??
  • Sanyix
    #4
    De normális(ak), a tudást megfizetik. Mellesleg soha sem hazudozok, az nem az én formám.