761
Hozzunk ki minél többet az AutoCAD-ből
  • immovable
    #561
    Szintén. Sokszor meg mikor felrobbantok egy blokkot, mert pl. a fal az ablakokkal és a hozzá tartozó kottákkal egyben van, úgy szétesik, hogy az csak na, vagy esetleg megmarad, csak kicsik lesznek a számok betűk, etc. Nem értem miért nem sikerült még megoldani a kompatibilitási dolgot megoldani.

    Nektek is szokott olyan lenni, hogy kikapcsolod egy kapott rajzon a kotta layert, de attól függetlenül nem tűnik el? Ez is ilyen tipikusan archicadből dwg-be áttett rajzoknál szokott lenni.
  • Petko
    #560
    nekünk dwg-ben küldik, addig jó... csak az archicad teljesen elqrja az egészet és össze vissza blokkokba van minden faldarab.. fél napig azon kell dolgoznom, hogy rendberakjam meg kitakarítsam a rajzot
  • zenoka
    #559
    ez jah... az elmult 2 evben nagyon nagyon elterjedt hogy a tervezo irodak egymast kozt pdf be kuldik a dolgokat..
    meg azert meg elofordul hogy autocad 2000 es formatumban kerik az adatszolgot az inkabb vicces (bar ott meg ugye a dinamikus blokkok mennek szet)
  • zenoka
    #558
    anno hasznalgattam de szerencsere nem kell.. neha egy egy szintvonalas terkepbol csinalok metszetet ha ugy van de az alapkattintasokon kivul nem ismerem annyira
  • immovable
    #557
    Tudod mi még a dühítő? Mikor a sok okos társtervező pl. építészek, küldik a tervek (mi épületgépészettel foglalkozunk), hogy akkor ezekben kell dolgozni. Szerinted miben küldik az esetek 90%-ban? PDF-ben! Újabb email, vagy teló, hogy ugyan legyen már annyi sütnivalója, hogy küldje már át dwg-ben a rajzokat, hogy tudjunk is vele dolgozni, ne kelljen egy társasház, vagy csarnok rajzát behordani. Erre átküldik pln, vagy vmi archicad-es formátumban, majd....go to 1; repeat until....5 kör email megvan dwg-ben.
  • petiatis
    #556
    nekem múltkor lábban küldték.majd egy napig számoltam a területeket mire rájöttem.na de így jár az aki nem gondolkodik jó lecke volt.Valiki használja közületek a Civil 3D-t?
  • Atika :o)
    #555
    Hat en is kerestem mar googlen de semmi jot nem talaltam sajnos ez egy hiba az autodesk reszerol amit sajnalok na mind1.

    Igen vannak esetek hogy kell az a papirter nekem nincs ra szuksegem szerencsere :)
  • zenoka
    #554
    hat nem nagyon jutottak eredmenyre :(

    immovable: mi nagyon ritkan nyomtatunk szineset.. es altalaban az alaprajzokat (ut-hid-vasut-tervezoktol) ctb szerint kapjuk igy kenytelen vagyok en is ctb-t hasznalni (bar hozza teszem hogy nagyon ritkan mellekelig a ctb-t sajnos)
    de ugye tudjuk hogy ezzek mind mellekes dolgok a lenyeg egy melonal hogy a pecset rendbe legyen:D

    papirter modelter valtogatasa hasznos szerintem nalunk mindenkepp vicces volna egyebkent egy feldarabolt 50 km es ut helyszinrajzanak a nyomtatasa ha nem hasznalnank papirteret:D
  • Atika :o)
    #553
    En is kerdezek :) a tool palette TP hatere megvaltoztathato valahogy?? Mar kerdeztem de senki nem valaszolt :(
  • immovable
    #552
    Kérdezz nyugodtan valamelyikünk biztos tud válaszolni.
  • Atika :o)
    #551
    En ugy szoktam hogy mindent modelterben rajzolok onnan is nyomtatok es nem veszodok a papirterrel. Mindent 1:1 rajzolok es mindig a keretet meretezem. Szerintem igy a legegyszerubb :)
  • immovable
    #550
    Ez igaz, hozzánk is jönnek olyan rajzok, hogy nem mm-ben 1:1-ben van rajzolva, hanem sokszor méterbe, vagy eleve vmilyen méretarányban van rajzolva.

    Én nem is használok ctb-t már rég. Színesben nyomtatunk és a vonalvastagságokat már a rajzolás közben beállítom. :)
  • zenoka
    #549
    csipobol mondok neked olyan magyar autopalya tervezo cegeket ahol sajnos ezeknek a felet nem tartjak be es kozbe mas meg sziv vele..
    de mivel public forum nem irom le, szeretem az osszes adatszolg-ot:)

    Annyibal meg kiegeszitenem hogy erdemes sajat ctb-t hasznalni sajat szinekhez rendelt vonalvastagsaggal mert igy nem akadhat ossze a sajat rajzaink szinei a kapott adatszolgaltatasokkal..
  • ZilogR
    #548
    Írtam valahol, h minden rajzot kötelezően 1:1-ben kell készíteni és a lapméretet/léptéket előre el kell dönteni.

    A részletrajzokhoz javallott a papírtér vagy ha valaki nem sokat módosuló részletet nagyít, akkor modelltérben is megnagyíthatja (COPY és SCALE).

    Modelltérben ha vannak nagyított részletek: ugyanazon betűtípusokból minden rajzomhoz gyártok minden léptékben linear-scale-ezett fajtát és a részletrajzokat/nagyításokat azzal méretezem, ezzel nyomtatásban minden felirat és méret azonos nagyságú a részleteken és a fő rajzon is.

    Ha minden rajzom 1:1-ben van, bárki, évek múlva is tudja copy-zni és beilleszteni a saját (szintén 1:1 arányú) rajzába.

    Mindenhonnan, akik rajzot küldenek nekünk, soha nem küldtek 1:1-től eltérő léptékben és soha nem küldtek papírteres rajzot.

    A fentiek mellett javasolt egy vékonyabb vonalakat használó nyomtatási sablont létrehozni, azzal A1-es rajzokat A3-ban és A0-ásokat A2-ban simán lehet olvashatóan nyomtatni.

    A betűk vízszintes összenyomását (width factor) érdemes egységesen 0.7-re állítani, sokkal szebb és minden felirat el is fog férni (és talán a szabvány is ezt javasolja).

    A romans betűtípus javallott műszaki rajzon.

    Úgy ennyi egyelőre. :) Ha van kérdés, csak nyugodtan!
  • petiatis
    #547
    Az és nagy segítség.Bár ezt is papírtérben csinálom.Különböző nézeteket hozok létre.Jó hogy van egy ilyen fórum.Rég felakartam tenni ezeket a kérdéseket.Mert pl mint látjátok a nyomtatás a végzetem.Ha kapok egy tervet ellenőrzésre azonnal mérem le hogy lépték helyes-e és az esetek 90%-ban nem azok.És az a válasz rá h ott a kotta és kész.Na de könyörgöm mérnök lenne.
  • zenoka
    #546
    vagy ha nem akar az ember gondolkodni akkor en szoktam olyat is hogy 1:100 ba megrajzolok mindent majd blocka alakitom es visszaillesztesnel a verticalis vagy a horizontalis iranyba torzitom.. igy rajz kozben nem kell matekolni a leptekeken.. (meretezes csak ezutan jon mert az torzitva csunya)
  • immovable
    #545
    Hát ha pl. az egyik irányba 1:50 a másikba 1:100, akkor az egyik irányt rendesen rajzolom, mondjuk 1:50-ben és a rajzon ennek megfelelően a betűméret egységesen 100, de az 1:100-as arány irányába mindent fele akkorában rajzolok. Így mikor kinyomtatod, és léptékvonalzóval megméred, helyes léptékben lesz minden. Tipikus ilyen egy hosszelvény. Vagy ha két külön léptékű rajz van, nem összefüggő és egy lapra kell tenni, pl 1:50, majd egy részlete 1:25-be kell akkor rajzolsz 1:50-ben ahhoz állítod be a keretet, ahhoz illő betűméretet választasz, csak az 1:25-ös részt felnagyítod a kétszeresére, de a betűméretei maradnak az eredeti 1:50-eshez tartozóak.

    Remélem érthető amit írok. :)
  • petiatis
    #544
    És nektek nyomtatáskor így lesz egy pontos keretetek és még a méretarány is pontos lesz.Hát tacskó vagyok még.Mert csináltam én is így hogy rajméret felszorozva lépték azt nyomtatni ablak kijelölés de nekem akkor nem lett lépték helyes elvitt mindig 5-6 mm-vel.és ez rettenetesen bosszantó.Aztán próbálkoztam a papírtérrel és ott mindig mm-re pontos ennek úgy örültem mint majom annak a bizonyosnak majdnem sírtam :D.Csak a keret nem megy.És ha mondjuk ti modeltérből nyomtatok azt h csináljátok h egy terven rajzon többféle lépték szerepeljen.Mondjuk metszet,részletrajz, vagy hosszzelvény?
  • immovable
    #543
    1-es pontot nem is tudtam. :)
    2-est sosem számoltam. :D
    3-as, 4-es ok. Én is ezt csinálom.:)
  • ZilogR
    #542
    Ehhez kiegészítésnek annyit, hogy:

    1.) A4-es lapon a keret 5mm, minden más méretben 10mm
    2.) A lapméreteket ki is lehet számolni (én sem bírom megjegyezni): Az A0-s lap 1m^2 területű és az oldalak aránya gyök(2), azaz: x*x*gyök(2) = 1 000 000 mm^2, ahonnan megvan a rövidebbik oldalhossz és abból gyök(2)-vel szorozva a hosszabbik.
    3.) Modelltérben kényelmesebb dolgozni
    4.) A nyomtatáskor én mindig a rajz keretét jelölöm ki, mint nyomtatandó területet (tehát nem a (vágott) lapot, hanem ami bentebb van), utána kiválasztom a lapot (lapméretet), amire nyomtatok és középre rendezem nyomtatásban a nyomtatandó területet.
  • immovable
    #541
    Így van. Én modeltérben dolgozom. :) Nem vesződöm a papírtérrel, csak ha muszáj. Igen megcsinálok mindent papírtérben és onnan is nyomtatok, vagy miután minden kész utána állítom be hozzá esetleg a layout (papírtér) részt. Így tuti jó szokott lenni, esetleg annyi van, hogy más nyomtatni model és papír térből, mert más a ltscale beállítás kell. Ha máshogy nem megy a pdf-be való átmentés próbálkozz modeltérben míg rá nem jössz a megoldásra.
  • petiatis
    #540
    Először is köszi a hasznos segítséget.Valami ilyesmivel próbálkoztam én is.De nem jön össze nekem valahogy a keret.Vagyis a keret megvan de nem minden széltől egységesen 10 mm-re.És ez egy kicsit idegesítő már.Én úgy csináltam eddig h kész lettem egy rajzzal váltás papírtérbe ott elrendezésnél beállítom a nyomtatót és a papír méretet majd új nézet létre hozása teljesbe beilleszt.Akkor az nézetet beilleszti a szaggatott vonalhoz ami nem más mint amit a nyomtató tud nyomtatni.Igen ám de ez a fizikai papírméret szélekhez képest nem konstans távolságokra van.Na gondoltam átállítom én a margót.Így is lett átállítottam hogy a a margók 10mm legyenek.ezt is átállítja itt azt hittem célba értem na de nem.Ha jól értem te a modelltérbe rajzolod meg magát a papírméretet majd a keretet.és onnan nyomtatsz gondolom én
  • immovable
    #539
    Rajzold meg a kereteket (A4; A3; A2; A1; A0) mm-ben egy új üres lapon, mentsd el egy fájlban pl iso.dwg vagy amit akarsz. Pontos méretüket megtalálod a neten, de egy kis segítségként beírom ide neked. :)

    A-s lapok

    A0 841 × 1189 mm
    A1 594 × 841 mm
    A2 420 × 594 mm
    A3 297 × 420 mm
    A4 210 × 297 mm

    Majd minden oldalát csökkentsd le 10 mm-rel, mert a rajzolt téglalapok a papírok fizikai méretei, de neked kell margó is, hogy beleférjen minden a nyomtatási területbe. Így már a keret belefér majd. Ha a rajzod 1:50 akkor a szükséges keretet ötvenszeresére kell növelned, ha 1:100 akkor 100 szorosára, stb.

    Nekem így működik. Esetleg nézd meg a nyomtató beállításainál, hogy nincs e olyan pipálási lehetőség, hogy small margins, bár ha a dwg to pdf nyomtatást használsz ott nincs is ilyen.
  • petiatis
    #538
    Sziasztok!
    Ha valaki tudna nekem segíteni az jó lenne mert lassan megmarom magam.
    Nyomtatással kapcsolatban lennének kérdéseim.
    1. Hogyan tudom a keret méretét beállítani, mert ugye papírtérben jelzi szaggatottal a nyomtatható területet elméletileg ezen belül mindent nyomtat.Ez oké na de ha én a lap szélétől 1cm keretet akarok és szigorúan 1cmt mindenhonnan akkor az kapufa.Próbáltam állítani a nyomtatható területet, de akkor meg hiába volt a szaggatott vonalon belül akkor meg nem nyomtatta ki.Ezt én még nem értem
    2.Az okos pdf.Azt szeretném h ha pl nyomtatok otthon pdfbe és ezt a fájlt viszem kinyomtatni akkor ha szerencsém van csak a keretet rontja el ha nincs akkor a léptéket is.Hogy lehet azt beállítani hogy a beáálítésaim megmaradjanak még pdf nyomtatásban is.
    Lelkes kezdő lévén ezekre nem jöttem rá ebben kérnék segítséget mert tuti van rá magyarázat csak én még nem tudom.Válaszaitokat előre is köszönöm szép napot
  • zenoka
    #537
    ha van telepitve autocaden belul express tool akkor express->text->explode text vagy siman parancssorba txtexp. bizonyos betutipusoknal mukodik (arialnal igen de pl romansnal nem (olyanoknal amiknek van vastagsaga mukodik rendesen). elotte azert ments mielott raereszted meg duplikald a szoveget mert az eredeti vonalla alakul. annyi meg hogy nem egy vonallancot hoz letre de ezt gyorsan eszreveszed:)
  • Addye
    #536
    Sziasztok! Tudna valaki segíteni abban, hogy AutoCAD-ben hogy tudok egy beírt szövegnek csak a körvonalát meghagyni körberajzolás nélkül? Előre is köszönöm a segítséget!
  • Jeffjohnson
    #535
    köszi!
  • Atika :o)
    #534
    Autodesk Inventor vagy Solid Works.
  • Jeffjohnson
    #533
    Sziasztok! Remélem tudtok segíteni olyan CAD programot keresnék ami tud .stl kiterjesztésbe menteni 3d ben lehet rajzolni benne és egyszerű a kezelése még 1 kezdőnek is. Kis kockák illetve téglatestek megrajzolására kellene. A legjobb olyan lenne ahol meg tudom pontosan mm-ben adni a méreteket.
  • Atika :o)
    #532
    Sziasztok autocadben meg lehet valtoztatni a tool palette haterszinet??
  • immovable
    #531
    Sikerült csinálnom úgy, hogy húztam egy vonalat, mögé írtam, hogy pl tw, majd megint vonal, megint tw majd az MKLTYPE paranccsak elmentettem. :)
  • immovable
    #530
    Megtaláltam a kódolását az acadiso.lin, meg acad.lin fájlokban, de nem nagyon értem. Ha valaki tudja majd elmagyarázhatná nekem pár sorban. Kösz előre is. :)

    pl ez, hogy működik? Mi mit jelent benne? :)

    *GAS_LINE,Gas line ----GAS----GAS----GAS----GAS----GAS----GAS--
    A,.5,-.2,["GAS",STANDARD,S=.1,U=0.0,X=-0.1,Y=-.05],-.25
  • immovable
    #529
    Vonaltípus létrehozása még engem is érdekelne. mkltype-ot hogy kell használni?
    Ilyeneket kéne létrehoznom.

    1. ----0----0----0----
    2. ----tw----tw----tw----
    3. ----tve----tve----tve----
  • petiatis
    #528
    Köszönöm a segítségeteket már müxik
  • zenoka
    #527
    talan itt a DPL-t nezd meg
    http://web2.airmail.net/terrycad/AutoLISP-Code.htm
  • ttechnik
    #526
    Tudom, csinálgatom is, de ha lenne készen, úgy mégis egyszerűbb lenne, azt átalakítani.
  • immovable
    #525
    Dimension menu ---> Dimension style --> Modify --> Primary Units
  • zenoka
    #524
    dimensions->dimension style->modify->primary units->measurement scale-t .1 re allitod

    ttechnik: haat szerintem ezt lisppol lehet megoldani ahoz meg programozni kell egy kicsit:S
  • immovable
    #523
    Valaki tudja, hogy hol lehet kikapcsolni autoCad 2012-ben, azt, hogy ha elkezdek írni egy parancsot és kb. 1 sec-ig nem ütök be újabb karakter kiírja a parancsok listáját amik lehetnek az elkezdett parancsból?

    Előre is kösz a választ.
  • petiatis
    #522
    Sziasztok!

    Én még most ismerkedek az Autocaddel és szeretnék egy kis segítséget kérni.
    Méretezéskor azt szeretném hogy a méretszöveg máshogy jelenjen meg pl ne 34 et írjon ki hanem 3,4 ezt.A segítséget előre is köszönöm