761
Hozzunk ki minél többet az AutoCAD-ből
  • k roy96
    #601
    Sziasztok!
    Nekem olyan problémám lenne, hogy egy tengelybe(Robix-66 kihajtótengely) kellene egy csapot rajzolni. A tengelyt megrajzoltam a 'forgfel' paranccsal, a csapnak a helyét is, de a 'kivon' parancs nem működik! Ha valaki tudna segíteni, megköszönném, ha valami nem érthető, akkor teszek fel képet is!
    Köszönöm!

    U.i.: 2010-es Autocad-ot használok.
  • immovable
    #600
    Hogy a hozzászólásod hasznos volt. :)
  • zenoka
    #599
    yeah az elso plusszom:D azt nem tudom mire valo:D
  • immovable
    #598
    Kösz mindkettőtöknek, pluszokat megkaptátok.
  • pfprg
    #597
    Hello!

    Az AutoCAD bármely rajzelemek kiválasztására felhívó promptjánál használható a 'SZŰRŐ ('_filter) transzparens parancs, amely igen sokrétű lehetőségeket biztosít arra, hogy a rajzelemeket az általunk megadott tulajdonságaik szerint kiválogatva választhassuk ki.

    Tehát például az adott esetben a TVÁLT (_chprop) parancsot indíthatod el, majd annak "Válasszon objektumokat:" promptjára a 'szűrő transzparens paranccsal válaszolsz. Megjelenik egy dialógusablak, amelyben a rajzelemek tetszés szerinti tulajdonságai és azok és/vagy feltételekkel összekapcsolt kombinációi szerinti szűrőfeltételeket adhatsz meg, majd végrehajthatod a kiválasztást, és a tulajdonságok módosítását.

    Persze az általad felvetett egyszerű feladat megoldására praktikusabb a tulajdonságok eszköztár és a _QSELECT parancs használata.
  • immovable
    #596
    Köszi, kipróbálom.
  • zenoka
    #595
    QSELECT
    parancsot szoktam ilyenekre hasznalni..
    tulajdonsag szerint tudsz vele kijelolni..
    pl osszes line-t aminek a szine sarga etc..
  • immovable
    #594
    Hi.

    Tudok valaki olyan parancsról CAD-ben, hogy pl. minden sárga vonalat feketévé rajzol át, vagy egyéb módosításokat csinál rajta?
  • Impi
    #593
    Szia :)
    Küldtem egy privát levelet.
    Utána néztem és úgy látom Neked az AutoCAD Civil 3D is megfelel e célra.
  • maggi1886
    #592
    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni.olyan autocad-et keresek, ami kompatibilis a C+I kiegészítővel. a C+I közműtervező program megvan.csak egy autocad land kellene hozza, ami működik.esetleg tudnátok segíteni ennek a beszerzésében?

    Üdv
  • mielikki
    #591
    Na mostmár sehogyan se akarja a pályaszintet a jó helyre tenni...nem tudom már mit állíthattam át, hogy még felülettel sem ott van ahol kéne :(
    Megpróbáltam kereszteződést is csinálni, de már a metszéspont kijelölésénél is gondok vannak: gondolom csak úgy értelmez metszéspontot ha a nyomvonalak metszik egymást... ha a csatlakozó út csak a "főút" széléig tart akkor nem lehet megcsinálni csomópont művelettel? Tulajdonképpen ehhez kapcsolódna a mintaksz-es kérdésem is, mert megpróbáltam vezérlővonalakkal megcsinálni a csp-t (szintén nem teljesen jött össze), de ilyen esetben pl. a záró mintaksz szélének milyen pontnak kell lennie? Lehet olyat jelölőt hozzáadni ami egy adott felületig fogja értelmezni a ksz-t? Uh lehet egy kicsit értelmetlenül írtam le, de remélem a lényeg érthető...bár lehet ha mailon elküldeném akkor érthetőbb lenne...
  • petiatis
    #590
    Én 2011-et használom.Sajnos olyan videót még én sem találtam.Ha esetleg tudok segíteni nagyon szívesen
  • petiatis
    #589
    Köszönöm a segítséget.A megoldás újra telepített rendszer lett mivel balgán
    megbolygattam a rendszerleíró adatbázist és ez nem tetszett a Cad-nek.
  • mielikki
    #588
    Ez nekem nem jött össze. Milyen verziójú Civillel dolgozol?
    A mintakeresztszelvényeknél van egy kis gondom…nem tudom mikor melyik összetevőt használjam. Sajnos nem találtam oktató videót róla youtube-on. Ezzel kapcsolatban nem tudsz ajánlani valamilyen honlapot amiről infókat lehet szerezni ehhez?
  • petiatis
    #587
    Szerintem a nyomterv tulajdonságok minden cél beállításoknál lehet gubanc.Cél felületnek megadod a felületedet, ugye ehhez viszi a rézsüt.Aztán az esés magasság céljánál itt adod meg a pályaszintet itt kiválasztod a tervezett magassági vonalvezetésedet vagyis a hossz-szelvényedet.Nekem így mindig sikerül.
  • mielikki
    #586
    Szia!
    Köszi a leírást! Én is így csináltam. Azóta rájöttem arra, hogy még egy felületet kell generálni (nyomtervhez) ahhoz, hogy a keresztszelvény pályamagassága jó helyen legyen. Az a probléma, hogy ha előbb megcsinálom ezt mint a ksz-eket akkor ugyanúgy nem tudom kiválasztani a keresztszelvények felületi beállításainál ezt az új felületet. Egyedül csak úgy működik nekem, hogy ha a ksz-ek után hozom létre ezt a felületet és egyesével átállítgatom a pályaszintnél ezt....ez mondjuk 5-10 ksz-ig megoldható, de ha lenne mondjuk 50 db akkor nem örülnék neki ha ezt így kéne egyesével állítgatni. Ez most a 2011-es verzió problémája lenne?
    A 3D-s ellenőrzés sem jött össze ezzel az objektummegtekintővel. Milyen beállításokkal dolgozol? Én a felületnek háromszöglapokat adtam meg, az útnak pedig hagytam a szürke burkolatát.
  • zenoka
    #585
    sorry ez autocades
    http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=2864028&linkID=9240617
  • zenoka
    #584
    http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/item?siteID=123112&id=2864028&linkID=9240817
    ujra pakolast rendszergazdai joggal vagy rendszergazdi modban inditsd.. talan segit
  • petiatis
    #583
    Sziasztok!

    Mint mindig segítségre lenne szükségem.Újra kellene telepítenem a Cadet de egyszerűen nem megy ezt a hiba üzit kapom HIBA=1325 "Infotainment név nem használható rövid fájlnévként".Én nem találtam megoldást a hivatalos oldalon.Ez lenne a fene nagy problémám,előre is köszi
  • petiatis
    #582
    Én így szoktam.3D-ben úgy tudod ellenőrizni hogy kijelölöd a nyomtervet jobb gomb és Objektum megtekintés.
    Ahhoz h kereszt szelvényig eljuss:
    1. van egy felületed
    2. készítettél egy nyomvonalat
    3. majd egy hossz-szelvényt generáltál a felületed és a nyomvonal segítségével ekkor a hossz szelvényen látod a felületed hosszmetszetét,de ez a terepé, tehát tervezned kell egy magassági vonalvezetést majd ha ez megvan
    4. Mintakeresztszelvényt szelvényeket készítesz
    5. Nyomterv létre hozása és itt kér h adj meg egy nyomvonalt,egy hossz szelvényt na és itt kell megadni az általad tervezett magassági vonalvezetést akkor a keresztszelvényeid az általad várt szinten lesznek.Ja és és még a mintakeresztszelvényt is kérni fogja a hossz szelvény után.Én így szoktam.
    Remélem tudtam segíteni egy picit
  • Hobbit78
    #581
    Működik! Nagyon köszönöm! :-)
  • zenoka
    #580
    filedia -t ird be parancssorba majd allitsd at 1 esre nullarol:)
    ha magyar autocaded van akkor _filedia :)
  • Hobbit78
    #579
    Sziasztok!

    Autocad 2010-et használok és elkövettem valamit, amit nem tudok megoldani. Ha valaki tud segíteni, megköszönöm.
    A főmenüben próbálom a save as funkciót használni, viszont eltüntettem valahogy a felugró ablakot és csak a lenti parancssorban engedi átírni a fájl nevet és tudnám begépelni a fájl elérési helyét. Ez kicsit lassabbá teszi a munkát. (természetesen nem csak a Save as funkció, hanem pl. az Open sem érhető el így, csak parancssorból)
    Mit kell tennem, hogy visszaállítsam?
    Köszönöm előre is!
  • immovable
    #578
    Értem, vagy legalábbis megpróbálok csinálni egyet. Kösz a gyors választ.
  • pfprg
    #577
    A papírteret pont azért fundálták ki, hogy megkönnyítsék a nyomtatandó rajzrészletek elkülönítését, és sokoldalúbbá tegyék a nyomtatási lehetőségeket.

    A papírtérben éppúgy lehet tetszőleges rajzelemeket elhelyezni, mint a modelltérben.

    A pecsétet illetően, én például önálló állományokban létrehozott figurákat használok, amelyekben a változó szövegtartalmak hordozására attribútum rajzelemek szolgálnak (Lásd az ATTDEF parancsot).
    Ezek közül a megfelelőt szoktam beilleszteni a papírtéri elrendezésbe, és az attribútumok aktualizálása után már mehet is a nyomtatás.
  • pfprg
    #576
    A papírteret pont azért fundálták ki, hogy megkönnyítsék a nyomtatandó rajzrészletek elkülönítéseét, és sokoldalúbbá tegyék a nyomtatási lehetőségeket.

    A papírtérben éppúgy lehet tetszőleges rajzelemeket elhelyezni, mint a modelltérben.

    A pecsétet illetően, én például önálló állományokban létrehozott figurákat használok, amelyekben a változó szövegtartalmak hordozására attribútum rajzelemek szolgálnak (Lásd az ATTDEF parancsot).
    Ezek közül a megfelelőt szoktam beilleszteni a papírtéri elrendezésbe, és az attribútumok aktualizálása után már mehet is a nyomtatás.
  • immovable
    #575
    A papírtérben hogy kell a pecsétet, keretet elhelyezni? Én nem szoktam papírtérben dolgozni, így mindent model-térben intézek. :) Lusta vagyok na. :)
  • immovable
    #574
    Értem. Megnézem, köszi.
  • pfprg
    #573
    Hello!

    Használd a draworder / MEGJREND parancsot az objektumok megjelenítési sorrendjének módosítására.

    Talán egyszerűbb lenne a dolgod, ha a nyomtatást papírtérből végeznéd, és a rajzpecsétet is a papírtérben helyeznéd el. Ilyenkor a pecsét alatti rajzi tartalom kitakarására használd a wipeout / KITAKAR parancsot.

    Ha az összes rajz azonos méretű akkor létrehozol egy papírtéri nézetablakot, beleablakozod az első kirajzolandó részletet. Papirtérben beilleszted és kitöltöd a rajzpecsétet. Majd kinyomtatod a rajzot.

    A további részletek kirajzolásakor csak azok beablakozására, és szükség esetén a pecsét tartalmának nmódosítására van szükség.

  • mielikki
    #572
    Sziasztok!
    Most kezdtem el használni az Autocad Civil 3D 2011-et. Eljutottam a keresztszelvényekig. Itt sehogyan sem tudom átállítani a pályaszint magasságát a megfelelő magasságra, mert csak az alapfelületet engedi kiválasztani. Mit kell átállítani, hogy a megfelelő helyre tegye a pályaszintet?
    Másik kérdésem, hogy hogyan lehet leellenőrizni 3D-ben h jól rajzolta-e ki a program a dolgokat?
    Előre is köszönöm szépen a válaszokat!
  • plas
    #571
    Jol mondod ez egy gorbult felulet lesz, ha sikerul feluletet hozzaadni :) Ez gy.k. egy terben megcsavart teglalap (marmint a kepen is lathato sotet keret) Felulnezetben egy teglalap, de minden pontjanak mas a Z koordinataja. Korerajzoltam 3Dpoly-val majd extruddal csak az oldalakat emeli meg, feluletet nem ad hozza.
    Na en erre az idomra szeretnek feluletet "rahuzni" vagy vastagsagot megadni valamilyen megoldasal...
    De az #568-ban levo csonkagula nem lesz gorbult felulet. Nincs olyan parancs, hogy kijelolom az altalam megrajzolt terhalos vazat, majd minden oldalanak adok vastagsagot v. feluletet?
  • ZilogR
    #570
    A konkrét feladatodra a megoldást egyelőre nem tudom megmondani, de arra figyelj, hogy négy pont (a csonka tested "sarok-pontjai") nem egy síkot határoznak meg a legtöbb esetben, azaz az a "lap", ami "vastagon látszik" középen, az nem lehet egy sík, mindenképpen görbült felület!
  • plas
    #569

    Vagy mondjuk adott ez a teglatest minden oldalanak "Z" magassaga kulonbozo, ha 3d polyline-nal osszekotom akkor hogyan tudok neki feluletet adni vagy vastagsagot. (Extrude csak a keretet emeli)

  • plas
    #568
    Sziasztok,

    Egy olyan kerdesem lenne, -es nezzetek el ha nagyon alap dolog, de jelenleg csak ismerkedem a 3D resszel- ha 3D-ben megrajzolok mondjuk egy csonka gulat, (nem a solid pyramid 3d funkcioval) akkor hogyan tudok mind a 6 oldalanak mondjuk 0.1 cm vastagsagot megadni? Ha kiforgatom az oldalakat sikba, akkor az extruddal ugyan megoldhato a dolog, de nagyon korulmenyes es hosszadalmas ebben a formaban.
    (Most ismerkedek a AC2012-vel. Eddig 2007-et hasznaltam a cegnel es leginkabb 2D-re volt eddig szuksegem)
  • Klon
    #567
    leht, h hülyeség, de én egy fehér, solid sraffot csinálnék a fehér téglalap helyett, és azt tenném alulra. (most nem próbáltam ki, de sztem működik...
  • immovable
    #566
    Valaki tudja, hogy hogyan lehet egy réteget a másik mögé/alá helyezni? Mint PS-ben, a layer-eket, hogy a felső látszik nyomtatásban.

    Értsd, van egy nagy rajz, 3 hosszú A1-ből kell összeraknom és kell átfedés közöttük. Az egyik lap fejléce a másik lap nyomtatási területére esik, így nem törölhetem ki azokat a részeket amit takarna a pecsét, mert ugye a másik rajzlapon látszania kell majd az eredeti résznek. Csináltam paintben :) egy egyszerű üres (fehér) téglalapot. Azt beszúrom mint képet, akkorára torzítom, mint a pecsét mérete és ezt szeretném a pecsét alá tenni, hogy a nyomtatás idejére kitakarja a pecsét alatti rajzot, de akár mit csinálok nem a pecsét van felül, hanem az üres fehér téglalap.

    Mit kéne csinálnom? Mert ha sikerülne, akkor csak a nyomtatás idejére eltolom a pecsétet meg a kitakarást, kinyomtatom, majd visszarakom és kinyomtatom ezt, és így tovább. Model-térben vagyok.
  • ZilogR
    #565
    Nyomtatás modelltérből:

    1.) Megcsinálod a rajzot
    2.) Eldöntöd a lapméretet vagy a léptéket
    3.) Ha a lapméretedet döntötted el, akkor léptéket választasz hozzá, ha léptéket döntöttél el, akkor lapméretet kell választanod hozzá, de a lényeg, hogy van lapméreted és léptéked is
    4.) Megrajzolod a lapot 1:1-ben és a rajz keretet is (A4-nél 5mm, a többinél 10mm)
    5.) Ezt SCALE a kiválasztott léptékedre
    6.) Ezt a nagyított lapot MOVE a rajzodra (itt lényegében látod, hogyan fog kinézni)
    7.) PLOT
    8.) A nyomtatási beállításoknál a 3.) alatt kiválasztott lapméretet választod, a plottolandó területet a modelltérbeli bekeretezett rajzon a WINDOW menüponttal kiválasztod/kijelölöd (a rajz keretet, ami bentebb van NEM a rajzlapot!!!)
    9.) Javasolt a CENTER beállítás és Scale to fit, ha tényleg középre akarod és úgy, hogy látszódjon is (senki nem fogja észrevenni, ha 1:100 helyett 1:100.7814-ben lesz nyomtatva)
    10.) Plot preview kötelező :)
    11.) Hadd szóljon! PLOT!!!!!!!!!!!

    És még egy észrevétel:
    Ha valaki abba akar belekötni, hogy egy rajz kerete 4 vagy 6mm, esetleg egy A0-nál 9mm, akkor az menjen a fenébe :P Ez nem iskola, hanem a "való világ", itt az számít, ami a lapon van...

    Mellesleg: ha éppenséggel 4/6mm a kereted, állítsd be a lapadagolódat a nyomtatódon, hogy középre húzza be a lapokat!
  • Petko
    #564
    Én csak azt mondhatom el, hogy mi hogy plottolunk (épületvillamos, épületinformatika):
    Az alaprajzokra modelltérben rajzolunk rá... azok mind általában 1 unti = 1 mm.
    Papírtérben beállítjuk a plotterhez a papírméreteket. álalában 300 as meg 600 as papírtekercset használunk. Ezek amúgy álalában picit nagyobbak mint a szabvány a4,a2 hosszanti oldalai (297, 594), de a papírtérbe 297 meg 594 magasságot állítunk és 1:1-es scalet. Aztán papírtérbe rárajzolok egy dupla vonalas 10mm offsetes téglalapot és megnyújtom és mozgatom úgy, hogy a szaggatot nyomtatási határvonalon belül maradjon. A bal alsó sarokba belepasteljük a pecsétünket.
    Aztán egy poligon nézetablakot rajzolok a belső keretvonal és a pecsét mentén. A nézetablakot pedig 1:50 es léptékre állítom és a megfelelő helyre csúsztatom a modelltérbeli alaprajzot. Aztán ezt a rajzot lehet is nyomtatni.
  • petiatis
    #563
    Sziasztok!

    NA így ebéd után jöttem kérdezni ,illetve értetlenkedni.Megpróbáltam elmélyedni ebben a nyomtatásos témában, és megint csak arra jöttem rá hogy csak nem csinálok valamit.Mert egyszerűen nem kapok egységes margót.Akkor leírnám h én hogy csináltam most.
    Adott egy alaprajz nem bonyolult.Ezt nekem 1:100-ba kell kinyomtatnom.Ez ok.Modeltérben rajzoltam egy A4-nek megfelelő téglalapot aminek a méreteit felszoroztam százzal.Majd rajzoltam egy másik téglalapot ami 5-5 mm vel kisebb úgy gondoltam ez lesz a keretem.Akkor nyomtatás tartalomnak ablakot választok és kijelölöm a külső téglalapot,nyomtatás eltolása x,y=0,nem igazítom középre,nem illesztem papírra léptéket beállítom.És nyomtatás.A lépték jó de a keret siralmas egyik oldal 4mm mások 6mm a két széle meg 5mm meg majdnem 5 mm :D.Szóval mint látjátok nem teljes a siker.Szándékomban áll ezt a témát körül járni mert számomra nem tiszta.gondolok itt a pdf be nyomtatásról majd annak kinyomtatása.Modeltérből nyomtatás és papírtérből.Nekem már az nagy siker volt hogy VÉGRE léptékhelyesen nyomtatott mind pdf-böl,mind modelböl,mind,papírtérből.Ebben kérném segítségeteket hogy osszátok meg tapasztalataitokat mert TI már régi szakik vagytok mi meg tacskók hadd tanuljunk.Szóval mit rontok el már hetek óta :).
  • Atika :o)
    #562
    ez ismeros :) en is szeretem