761
Hozzunk ki minél többet az AutoCAD-ből
  • trancer1983
    #641
    Azt hiszem megtaláltam, amire gondolsz.
    Egymás melletti ablakokban létrehoztam a 3 nézetet, azonban ez így számomra sajnos még nem elég.

    Gyakorlatilag arról van szó, hogy a 3D-s modellből létre kell hoznom egy szerelési rajzot a modell nézeteivel. Tehát egy lapra kell vinnem a 3D-s modell 2D-s nézeteit.
  • pfprg
    #640
    Hello!

    Nézet -> Nézetablakok menüpontban létrehozod a megfelelő számú nézetablakot.

    A nézetablakokba kattintva aktuálissá teszed azokat, és a Nézet -> 3D nézetek menüpontban beállítod a megfelelő nézőpontokat.

  • trancer1983
    #639
    Sziasztok!

    AutoCAD MEP 2012-es verzióját használom.
    Elkészítettem egy 3D-s tervet, most pedig létre kellene hoznom belőle a vetületeit: felülnézet, oldalnézet.
    Ebben a programban hogyan lehet ezt megoldani?

    Válaszotokat előre is köszönöm!
  • 00mate
    #638
    Köszönöm a választ!
  • pfprg
    #637
    Hello!

    Nos úgy tűnik, a rajz léptékének kérdése tisztázódott.

    Ami a hossz-szelvényt illeti, a Civil Design -t nem ismerem, de azt tudom, hogy a hossz-szelvények vizszintes értelmű méretarányát is az adottt feladatnak megfelelően szokás megválasztani. Biztosan így van ez a Civil -ben is. Talán az alapértelmezése 1:10 000.

    A méteres léptékű állományból 1:1000 léptékű plottolt rajzokat AutoCAD -ben 1:1 kirajzolási lépték (1 rajzegység = 1 plottolt miliméter) megadásával tudsz létrehozni.
  • 00mate
    #636
    Hello!

    A térképeim raszteresek( tif, és Civillel dolgozom, abban egyszerűbb a hossz-szelvény megrajzolása. Mindent 1:1-ben rajzoltam meg, lemértem egy adott hosszt, ugyanakkora a rajzegység(2500), mint a valóságban méterben.
  • pfprg
    #635
    Hello!

    Milyen adatformátumúak azok a térképek? Lehet vektoros (DWG, DXF) vagy raszteres (bitkép).

    Mi a térképek forrása? Ha az ingatlannyilvántartás (földhivatal) akkor az metrikus, méter léptékű és EOV vetületű, nem kell átméretezni. Persze ha valami tervező közvetítésével jutsz hozzá, az többnyire átskálázza cm vagy mm léptékűre, mert szegények rendre hiányoztak az iskolából amikor a tizedestörteket tanították.
    Ha más a forrás, akkor ismert hosszak lemérésével kell tisztázni a térkép léptékét.

    Hogyan rajzolsz AutoCAD-ben hossz-szelvényt? Azt bizonyára valamilyen AutoCAD kiterjesztéssel csinálod, Annak a beállításait nem ismerhetem.

    A különböző méretarányú kirajzolásokhoz NEM A RAJZELEMEKET KELL ÁTMÉRETEZNI, HANEM A PAPÍRTERET KELL HASZNÁLNI! Abban az állományod tetszőleges részletét tudod tetszőleges léptékkel kinyomtatni.

    Úgy tűnik, először mindenképpen azt kellene tisztázni, milyen léptékű a rajzod. Ha lemérsz egy ismert hosszat a _measure paranccsal és a kapott érték megegyezik a természetbeni, méterben értelmezett távolságértékkel, akkor a rajzod metrikus, méteres léptékű és 1:1 (1 rajzegység = 1 plottolt miliméter) arányú kirajzolással kapsz 1:1000 méretarányú kirajzolt térképet.

    Kevés az esély arra, hogy az AutoCAD alapvető ismerete nélkül így, távsegítséggel oldd meg a feladataidat. Tanulmányozd a súgót, azután kérdezz.

  • 00mate
    #634
    Hali!

    Elnézést előre is, de egy kicsit hosszú lesz. :D

    Szóval...

    Megcsináltam egy háziból a tanulmány tervemet, ami 1:10000-ben van elvileg(a CAD-t úgy állítottam be hogy a forrás,- és céltartalom is méterben legyen). Vannak hozzá alaptérképek. Mindenki úgy magyarázta, hogy úgy kell elkezdeni, hogy rajzolok egy 1000*1000-es négyzetet és a térképeket próbálom úgy nyújtani hogy a térképeken lévő őrkeresztek között 1000 egység legyen a távolság.

    Na már most egy ismerősöm azt mondta, hogy ez így nem 1:10000-es hanem 1:1000-es.

    Hossz-szelvénynél viszont be akartam állítani, hogy a magassági lépték 1:200 legyen, és mellette kiírja a vízszintes léptéket, amit ha jól tudok, a helyszínrajzból vesz: nálam 10000-es léptéket ír ki. Akkor 1:10000-es a helyszínrajzom, nem?

    A másik kérdésem az lenne, hogy a tanulmánytervem egy részét 1:1000-es méretarányba kell megrajzolnom. Ezt hogyan tudom megtenni? Próbáltam az egész rajzot léptékkel 10x-re venni. Azonban az lett a vége, hogy pl az ívek sugarai is 10x akkorák lettek. Valaki tudja erre a megoldást?

    Bocsi mégegyszer, hogy hosszú lett. :)

    Köszi előre is!
    Üdv,
    Máté
  • ZilogR
    #633
    még anno októberben találtam egy pdf-et a kérdésedre, abból kibogarásztam, miket is keresel, de elfelejtődött a dolog, bevallom, ilyesmire, mint "p-paraméter" nem emlékszem.

    Sztem kérdezd meg úgy, h leírod, h mi az, mert ilyen fórumokon az esetek többségében nem az a baj, h nem akarnak válaszolni, hanem elég sok többletmunkát jelent megkeresni, h mit is jelent maga a kérdés...!
  • 00mate
    #632
    Hello!

    Az lenne a kérdésem, hogy vasúti pályát tervezek civillel, és a hossz-szelvényen és helyszínrajzon kiírja az ívek adatait: ívsugár, stb. És megadja a p paramétert is, ami hát nem jó. Legalábbis nem annyinak kellene lennie. Hol tudom átállítani?
  • 00mate
    #631
    Hello!

    Az lenne a kérdésem, hogy helyszínrajzon egy átmenetiívnek hogyan tudom megjeleniteni az adatait( vasúti adatokat)? pl: ív sugara, tangenshossz stb?

  • pfprg
    #630
    Hello!

    Nézd meg
    EZT.
    . Hátha használni tudod.
  • ZilogR
    #629
    Az 1000x1000 az mm x mm mértékegységű?
    Ha igen, akkor
    1.) rajzolsz egy 1000x1000mm-es négyzetet
    2.) Megfogod és a képed egyik sarkára rápakolod
    3.) Megfogod a képed sarkát és ráhúzod az 1000x1000-es négyzeted másik sarkára

    azaz lényegében csinálsz egy scale-t, csak ezt a fogókkal megcsinálja neked, nem kell Scale / Reference

    Ha a képed nem négyzet alakú, akkor kell egy kis kompromisszumot kötni, hogy levágsz-e belőle (azaz egy része kívül esik az 1000x1000-en), vagy nem tölti ki teljesen, azaz csak az egyik oldala lesz 1000 hosszú.
  • 00mate
    #628
    A beillesztés megy, de utána 1000x1000-es képkockába kell betennem a képet, azt hogyan tudom megcsinálni okosan? :D
  • ZilogR
    #627
    Sztem az Insert/Raster image... menüben fog menni, ha nem, akkor a tif-ből csinálj jpeg-et és azt tuti lehet (én is ezt csinálom rendszerint...)
  • 00mate
    #626
    Hello!

    Az volna a kérdésem, hogy egy házihoz képet kellene (.tif formátumú) beillesztenem. Azt hogyan tudom megcsinálni?

    Köszi a választ!
  • pfprg
    #625
    Hello!

    txtexp parancs!

    Express menü -> Text -> Explode Text

    A True Type szövegeket körvonalaikra (2D vonallánc) veti szét.

    Lehet, hogy az Express menüt előtte be kell tölteni.
  • Klon
    #624
    nincs mit!
    ha sehogysem sikerul szetrobbantani, akkor marad a kezi uton torteno polyline-nal valo aprolekos korberajzolas. :)
  • plzltn
    #623
    Köszi, megkaptam. Most megyek is vele a vágósokhoz, megindítani a munkát.

    Ahogy a mail-ben írtad, úgy nem véletlen, hogy nem ment nekem se a dolog. Az a kérdés maradt csak, ha a jövőben egy szöveget akarnék körvonalrajzolni, akkor mi a járható megoldás, (ha nem az eddigi próbált útam)? Csak az, ahogyan neked működött?

    Köszönöm a segítséget.
  • Klon
    #622
    ment mail :)
  • plzltn
    #621
    URL-t új felhasználóként még nem szúrhatok be...
  • plzltn
    #620
    http://5mp.eu/fajlok2/fabrikalo/diesel_www.5mp.eu_.zip

    Hát az nagy segítség lenne, ha valaki megcsinálná. Valszeg pár perc lehet a dolog, én meg egy hétvége óta gyötröm a kérdést.
    Ha valaki segít, akkor az alapinfók: a méretezés még nem történt meg, csak felvettem egy tetszőleges méretű szöveget, a szót: "diesel" és tettem alá egy vonalat, meg az "i" betű pontját a betűtesthez kötöttem. (mivel ha kivágják vaslemezből, akkor 2 csavarkötési pontnál a tankra szerelve, az egész "szónak" ott fixen rögzítve kell öntartónak lennie)
    A méretre csak 2 szabály van. 180 mm hosszú a mérete, és nem lehet magasabb 100 mm-nél, de alacsonyabb lehet. PL ennek a meglévő formának jó az aránya, érdemes lehet vízszintesen felvetetni vele a 180mm-t, az arányai miatt akkor messze alulmarad a magassága a limitnek.

    Aztán még a végén muszáj lesz egy szöveget kivágatni: "By plzltn". De ez még meg sincs tervezve, hova helyezhetném el. Gondoltam, ha az előbbi munkán megtanulom a CAD-et művelni, majd megcsinálom ezt is. Hát, ...ha más segítene, akkor a tanulás elmaradna...de mindegy. Csak meglegyen a tankembléma!
    mailom: plzltn_kukac_t-online.hu

    Ha valaki segítene, nagyon megköszönöm előre is.
  • Klon
    #619
    ha publikus, toltsd fel valahova es linkeld be ide.
    hatha tudna valaki segiteni...
    amugy tuti, h nem incopatibilitasi hiba, mert akkor nem is tudnad megnyitni.
  • plzltn
    #618
    Még egyet gondolok. Hogy bent hoztam létre, és itthon próbálom szétvetni. Inkompatibilitás? Esetleg itthon a próbaverzió? Holnap bent is megpróbálom a műveletet...
  • Petko
    #617
    akkor nem tudom... lehet hogy a betűtípussal van baja
    próbáld meg más típusokkal is (truetype, nem truetype)
  • plzltn
    #616
    Munkahelyen CAD 2009, és itthon Cad 2012 próbaverzióban is kipróbáltam, hogy rajz-->szöveg-->bekezdéses szöveg, és egysoros szövegként is létrehoztam egy szót. Ezeket próbáltam volna meggyúrni, hogy leadható legyen vágásra.
  • Petko
    #615
    És mégis mi az objektum amit explodeolni akarsz? Ennek működnie kellene MTEXT (többsoros text) vagy TEXT (egysoros régi text) objektumon.
    MTEXT-ből csinált TEXT-et, TEXT-ből csinál elemi vonalakat, íveket, talán splineokat is.

  • plzltn
    #614
    Kipróbáltam. A szétvetésre írja angolul az explode parancsot, erre a válasza: "Parancs: _explode
    Válasszon objektumokat: 1 talált
    1 objektumot nem lehetett szétvetni."

    Találtam még olyan parancsot, hogy "robbant". Arra meg:"Parancs: ROBBANT
    ROBBANT
    Válasszon objektumokat a Robbant parancshoz.
    Válasszon objektumokat: 1 talált
    Válasszon objektumokat:
    1 objektumot talált. 1 érvénytelen.
    Parancs:"



    Szóval lehet, tényleg kézzel körbe kell rajzolni?
  • plzltn
    #613
    köszi!
    Magyar CAD-em van, nem találtam ilyet. Nem a "szétvetésre" gondoltál?
  • Petko
    #612
    Van egy olyan opció hogy szétrobbantás, vagy angolul explode... azt nyomogasd 1x (ha egysoros régi szöveg) vagy 2x (ha többsoros új formátumú)
    Külső raszteres képet természetesen az alap autocad nem tud tracelni...
  • plzltn
    #611
    Kedves CAD értők!
    Vizes vágósokkal kell egy szóalakot (azaz egy szót) kivágatnom, amihez vektoros állományt kérnek file-ban. (dwg) Kérdés, CAD-ben tudok e egy külső képből beillesztett alak körvonala mentén automatán "letapogatni" és az alapján vektoros körvonalrajzot készíttetni vele. Esetleg a CAD saját fontkészletéből bevitt szöveggel ugyanez megcsinálható e? Hogyan?
    Az utóbbi még jobb is lenne, mert szöveget már sikerült írnom benne ami megfelelne végeredményként lemezből kivágva.

    Azt hallottam, hogy ezt mások simán művelik, de hogyan?


    Köszi

    CAD ismeretem: Csak térképészeti rajzok olvasása felhasználói szinten...
  • ZilogR
    #610
    Sok ilyen rajzzal volt dolgunk, a "jó" vagy inkább legegyszerűbb megoldás:
    1.) rajzot megnyitni
    2.) mentés dxf-ben
    3.) AutoCAD BEZÁR(!!!)
    4.) dxf megnyit
    5.) mentés olyan dwg-nek, amilyennek akarod

    Innentől kopizható, nyomtatható mindenféle üzenet nélkül.
  • petiatis
    #609
    Sziasztok!

    A kérdésem az lenne hogy adott egy dwg ami indításkor azt írja ki hogy Autodesk oktatási termékkel készült. Ennek a tartalmát szeretném átmásolni egy másik rajzba.De nem engedi azt írja beillesztésnél hogy érvénytelen.Hogy tudnám én ezt átbuherálni a segítséget előre is köszönöm.
  • quoasimod
    #608
    Igen, a forgfel az forgás-felület. solid létrehozások között kell keresni a parancsot. A "kihúz" közelében a forgatással létrehozott (angol Revolve parancs) lesz a jó nektek.
  • ZilogR
    #607
    Nem tudom, a forgfel mit csinál (felületet?), de lehet esetleg olyan baja, h az egyik test, a másik nem??!?! Csak tippelek.

    Most olvasom, h a csap "helyét" - ez mit jelent?
  • k roy96
    #606
    Valaki #601??
  • petiatis
    #605
    Á ez az köszönöm szépen.
  • Klon
    #604
    FILEDIA

    ÉRTÉK: 1
  • petiatis
    #603
    Sziasztok!

    Azt szeretném megkérdezni, hogy amikor a megakarok nyitni egy file-t mostanában mindig azt kéri hogy gépeljem be az elérési útvonalat régen is volt már de egyszerűen nem emlékszem rá mit kell a parancssorba beírni.Ebben kérném a segítségeteket.Előre is köszi
  • lorci
    #602
    Sziasztok még nem irtam ide de most nagyon kutyaszoritóba kerültem és egy olyan embert keresek akinek van egy kis ideje rám ha van ilyen itt akkor irjon nekem egy privátot és ott megbeszéljük a problémát.
    Előre is köszönöm neki