869
Az augusztus 20-dikai tűzíjátéknak halálos balesete is lett

A POLITIZÁLÓ EMBEREKET BANNOLJUK!
  • juzosch
    #829
    Meg mindenki mondja, hogy a meteorológusok percre megmondták. Szerintem ez inkább a ritka véletlen, amikor eltalálják, ennyire nem szoktak pontosak lenni.
  • juzosch
    #828
    "mert lehetett volna nagyobb vihar is, több áldoztattal"

    Már ekkora méretű vihar is igen ritka. Sőt, ha a műholdfelvételeket megnézed, olyan, mintha direkt az ünneplő tömeget akarta volna szopatni. A fél magyarországnyi széles (balatontól északi határig) front pont pesten húzódott 1 pontba, utána újra széthúzódott. És pontosan a legrosszabb időpontban. Ennél nagyobb vihar nem nagyon lehetett.

    És még ígysem történt katasztófa, szal nem kell ennyire pattogni.
  • tattooed
    #827
    még a végén a mentősök miatt esett az eső.
    (a hírek szerint)
  • Bandew
    #826
    Na igen felelősek, de a meteorológia egyáltalán nem 100%-ig biztos.
  • Grenzjager
    #825
    valós, nem a tüzijáték a hibás, meg a pirotechnikus (de azért csak izzó darabkák repültek az égből a pesti Roosevelt térre szóval ez se teljes, de nem lett sérült, így nincs ügy...de ez ciki és veszélyes)
    és annyi, hogy bizonyos szerveknek figyelmzetetni kellett volna erre brutal viharra, ez még nem kormányfelelőség, mint a szalmonellafertőzés sem az:P, de bizonyos szerveknek igenis felelőségük volt abban, hogy ítélet időben majdnem másfélmillió ember volt az utcán. (pl, hogy miért emailen megy a vöröskód a katasztrófa védelemnek, ez bizonyos állami szerv hibája, akár OMSZ, akár Katasztrófavédelem)

    Ennyi erővel földrengés idején sem kell figyelmezteni??
    mert lehetett volna nagyobb vihar is, több áldoztattal

    lásd 816# hogy mi hol maradt el,

    a tüzijátéknak annyi köze van, h elmarad v elhalasztják későbbre (időben, nem 5 perccel előtte mint sokan hiszik) akkor nincs ez.
  • Dunkey
    #824
    Én ezt nem értem.
    Ez egy vihar volt. Miért a kormányt, a katasztrófavédelmiseket meg a meteorológusokat kell ezért hibáztatni? Meg mi köze az egésznek a tűzijátékhoz? Lett valakinek akármilyen baja a tűzijáték miatt?
    Az embereknek meg senki nem mondta h: na, takarodjál nézni a tűzijátékot.
    Volt akire rádőlt a fa, meg aki beborult csónakkal a Dunába /este bemenni a dunába egy bóvli csónakkal kész öngyilkosság/, de kérdem én: ehhez mi köze a kormánynak, a hatóságoknak, meg egyéb szerveknek?
  • Mr Csé
    #823
    ha egy hajon a kapitány alszik és a matrozok nem dolgoznak és nekimegy egy másik
    hajonak akkoris a kapitány a felelős :)
  • mrzed001
    #822
    Meg is tettem volna a baráti körben (mint tette sok metnet-es), csakhát a teljes hétvégén vidéken voltam.
    Mellesleg engem ugyebár nem azért fizetnek hogy radarképeket bámuljak percről percre (és ordítsak ha baj van), erre vannak a meteorológusok.
    Persze nem azokra gondolok akik a TV-ben bohóckodnak egy térkép előtt, mivel azt már teljességgel nevetségessé tették (lökj ki egy jó p-csát ...).
    Azt megintcsak nem tudom meteorológusnak tekinteni, aki egy trenírozott majom inteligenciáját megkövetelő nyom A .... nyom B .... nyom A .... munkát végez és nem értékeli a látott eredményeket

    Érdekes mód mindössze olyan részinformációkból (hol volt nagy vihar, csapadékradar) össze tudták tenni az amatőrök a 2+2-t, míg a nagy profiknak ennél jóval több infó áll rendelkezésére (műholdas kép !!!, nagyobb városokban meteorológiai állomások: légnyomás, szélirány, szélerősség, csapadék, hőmérséklet,.....), meteorológiai modelleket készítő szoftverek .... stb, szóval tényleges adathalmazzal és elemzésekkel rendelkeznek.

    Ha valaki látja ezen, hogy ott jön egy komoly cella (azért ez már közel volt egy szupercellához!), és nem eszeveszett figyelmeztetésbe kezd minden keze útjába eső eszközzel ... nos az maga is felelős az én szememben a tragédiáért.
    Persze a rendszer is felelős, hogy nem volt megfelelő riasztási lánc kidolgozva, DE ez semmivel sem csökkenti a meteorológus felelősségét. Bizony proaktívnak kellett volna lennie, megteszi amit a bugyuta szabályzat kíván, aztán gondoskodik róla -telefonálgat- hogy a felelősök (MIND!) tényleg megkapják ezeket az igenfontos információkat, még ha ez azt is jelenti, hogy a polgármestert kell személyesen felhívnia (aztán ha a polgármester személyi titkárában megakad, az nem adja át a hívást a nagyfőnöknek akkor megintcsak megvan a felelős, ő akkor már tényleg mindent megtett).
  • Balumann
    #821
    Jól veszem ki ezen hogy most eső lesz 1-2 óra mulva? :S (Budapest)
  • tomsolo
    #820
    A felelőst kirugták.

    Hát az Omsz ember totál ártatlan volt ebben az ügyben. A Hibát valahol a katasztrófa védelmiseknél kell keresni.
  • tomsolo
    #819
    Te is bambulhatod akármikor radarképet. Aztán ha úgy érzed baj van telefonálj.
  • REALista
    #818
    Egyetértek!
  • juzosch
    #817
    Igen lehetett volna figyelmeztetni. Mondjuk azt tegyük hozzá, hogy Fehárváron egyszerűbb volt a helyzet, mert ott a vihar a program előtt jött, és nem a közepén.
    És igen, ezért valaki felelős. A rendszert felül kell vizsgálni. De ez a politikai boszorkányüldözés amit csináltak az undorító.
    Arról beszélek, hogy ez messze nem katasztrófa, csak egy nagy baleset. Indonéziában a cunami többszázezer halottal, na az katasztrófa. Egy repülőszerencsétlenség többszáz halottal is katasztrófa. De ez elég messze van tőle.
  • Grenzjager
    #816
    itt az volt a durva, hogy tudták előre a vihart!!!!

    lásd-> Székesfehárvár, kaposvár lefújta aa rendezvényt

    a balatonon-> elhalasztották a vitrolás rendezvényeket

    Romániában már napok óta készültek a durva viharra és esőre,

    igen is lehetett volna figyelmeztetni, akár órákkal előtte is, csak a szerencsének lehet köszönni hogy csak 5 áldozat van
    (2 még életveszélyben)

    mi lenne itt egy komolyabb katasztrófa esetén ??

    mi van a Tetra rendszerrel ?? hol van a profi kommunikáció a szervek között??
    ezek itt a bajok
  • juzosch
    #815
    Nap mint nap halnak meg 2-5-12 vagy 30 éves emberek balesetben. A közutakon, erőszakkal, vagy belefulladnak egy tóba. Melyik után van ekkora botrány? Mitől külömb ez a 12 éves kislány, mint a többi gyerek/ember, aki nap mint nap meghal?

    Ez már egyébként sem az áldozatokról szólnak. Régen nem. Ez már csakis a kampányról, politikáról szól.
  • juzosch
    #814
    Jó, mert én meg sem említettem amerikát
  • SHADOWEYES7
    #813
    Amerikát ne keverjük ide a 10 000 000 lakosaal rendelkező Magyarország-hoz .
  • Grenzjager
    #812
  • SHADOWEYES7
    #811
    mondjuk az "ennyi"" a te szemszögödből van mert ha a 12 éves kislányod is közöttük lenne nem ezt írnád!!!
  • juzosch
    #810
    3 halott, 207 beteg

    Na ezért ki a felelős? Gyurcsány? Demszky?

    Szóval szerintem kicsit túlzásba vitték ezt a dolgot. Volt egy nagy vihar, néhány halott, ennyi. Hasonló nap mint nap történik, mint a linken látszik.
    Ha a lehetséges legnagyobb vihar (ennél nagyobb azért nem szokott lenni) is csak 5 halottat okoz, akkor lehet mégsem akkora hiba történt, hisz hasonló nap mint nap megesik (pl egy autópályán).
    Ezzel nem azt mondom, hogy nem hiba, igenis rossz volt a szervezés, és valakinek bűnhődnie kell, de nem kell túlzásokba esni, hogy kormány mondjon le, meg ilyenek.
    A felelőst kirúgták, a szabályokat kijavítják, ennyi. Ideje elfelejteni és a mai problémákkal törődni.
  • SHADOWEYES7
    #809
    újat nem mondtál mert ez már be volt linkelve!!
  • BlackShadow
    #808
  • Grenzjager
    #807
    tanúlságos kis levélke az aug.20-ról:
    vágatlanul:

    elöljáróban:

    alábbi levél Kanadából érkezett, Farkas Roland ex-századostól. Ő volt az a katonatiszt, aki afganisztáni szolgálata után nyílt levélben bírálta a HM-et és a honvédség vezetését a csapatoknál uralkodó katasztrofális állapotok miatt, melyek az ország védelmét bénítják. A minisztérium és mások azonnal dühödt támadást indítottak Farkas ellen, rövid időn belül szakmailag és emberileg is ellehetetlenítették - a munkahelyéről való kirúgástól egyes internetes fórumokon való névtelen rágalomhadjáratig mindent bevetettek - így családjával, akiket mellesleg szintén zaklattak, Kanadába vándorolt, és ott kezdett új életet. Jelenleg katasztrófavédelmi tisztként dolgozik Ontario államban. Mellékesen államunknak kb. 50 millió forintjába került minden kiképzése és katonai pályán való tapasztalatszerzése, de ezt az összeget kidobták, mert fontosabb volt kicsinálni

    s a levél:

    Megdöbbenve olvastam a híreket - kezdi írását a százados.

    Kanadában, Ontarióban vagyok katasztrófavédelmi tiszt, és nagyon megdöbbentem azon, ami történt. Részvétem a hozzátartozóknak.

    Ugyanakkor azt kell mondanom, Isten hozott, Magyarország, a való világban! Nem a tévét kell bámulni, a reality show-kat vagy a bangladesi áradásokat, az amerikai tornádókat, hanem előre gondolkodni. Mert ez a való világ.

    1998 novemberében, amikor 28 fok volt, már valódi tornádó volt Magyarországon. Az áradások sem mai keletűek, és bár egyelőre megúsztuk a kaliforniai méretű erdőtüzeket, de az is bekövetkezhet, akárcsak egy paksi baleset (a legutóbbi balesetnél szintén voltak kommunikációs problémák), satöbbi...

    Itt, Torontóban 32 különböző katasztrófát azonosítottak be a szakemberek (hő- és hideghullámok, hóvihar, árvíz, özönvízszerü esők, orkán, tornádó, robbantás, áramszünet, nagy tüzek, nukleáris baleset...), mint potenciális veszélyt, és mindegyikre Megakadályozási, Felkészülési, Válaszadási és Kárelháritási Tervek (Prevention, Mitigation, Response, Recovery) lettek kidolgozva. És begyakorolva!!!!

    Mikor volt Budapesten nagyobb katasztrófa-védelmi gyakorlat?

    Nekem az az érzésem, hogy valahogy Magyarország mindig csak kullog az események után. Ennyi szakmai hibát életemben nem láttam, itt nem egy felelős van, hanem rengeteg. Először is, milyen katasztrófavédelem az, ahol órákkal később olvassák el az OMSZ e-mailjét a közelgő "vörös" kategóriás viharról? Miért e-mail??

    Én, ha az ontariói katasztrófavédelmi központban ilyen riasztást kapok (mail-en is, telefonon és faxon megerősitve a meteorológiától, plusz 24 órán át figyelnem kell az időjárásfigyelő és előrejelző kommunikációs hálózatot és a riasztással ellátott meteorológiai rádiócsatornát), akkor azonnal magasabb készültségbe kell helyeznem a katasztrófavédelmi műveleti központot, és riadóztatni az illetékes minisztériumokat, állami szerveket, satöbbi. Olvasom, hogy a hajóskapitányok maguk döntik el, hogy kikötnek-e. Egy riasztási rendszerben ott kellene lennie az összes vészhelyzeti szervnek (rendőrség, mentők, tűzoltók...), veszélyes üzemnek (pl. Paks), a minisztériumoknak. A vízügy felelős a hajótársaságok riasztásáért, a környezetvédelmi tárca a nemzeti parkokért, satöbbi... Számtalan megoldás létezhet, lényeg, hogy hatékony legyen.

    Odahaza miért nincs megfelelően szabályzott és begyakorolt riasztási rendszer? Talán azért, mert Magyarországot még nem sújtották emberek millióit érintő katasztrófák, és az illetékesek elfelejtenek előre gondolkodni?

    Aztán egy rendezvényszervező cég hogy lehet ilyen felelőtlen? Nyugaton teljesen normális, hogy az ilyen cégeknek üzletvitel-folyamatossági tervük (business continuity plan) van katasztrófák bekövetkezésére, enélkül üzletet sem kötnek velük az állami szervezetek. Magyarországon hogy fordulhatott ez mégis elő?

    Úgy, hogy minden idők legolcsóbb augusztus huszadikáját csak gagyi cégekkel lehetett megvalósítani.

    De akkor a szerződést kötő MEH most ne akarja elhárítani a felelősséget. Itt az üzleti életben még komolyabb a dolog. A McDonalds ma már például nem köt olyannal beszállítói szerződést, akinek nincs vészforgatókönyve, és nem tud krumplit beszállítani mínusz 40 fokban, hózivatarban, vagy a 2003-as totális áramszünethez hasonló helyzetben! Olvasom a hazai üzletvitel-folyamatosságot, és az illetékesek még mindig csak ott tartanak, hogy a számítógépes rendszereket backup-olni kell. Hát, sokkal többre is futhatná, és akkor nem kapnék olyan e-mail-eket, mint a múlt hónapban, hogy Lillafüred méltán híres pisztrángtelepét tönkretette az áradás. A biztositók meg nem fizetnek, hát, azokra is ráférne már egy kis szabályozás...

    Megbukott a magyar irányítási rendszer

    De ami nagy tanulság ebből a katasztrófából, úgy tűnik, a vezetés-irányitás kérdése. Mi itt nem igazán az amerikai típusú egyszemélyi döntéseket (incident command) részesítjük előnyben, hanem a "hozzuk össze a szakembereket" típusú rendszert. Ilyen katasztrófa esetén a Környezeti Erőforrások Minisztériuma veszi kézbe az irányítást, és a Közbiztonsági Minisztériummal, a Közlekedésüggyel, az Egészségüggyel és más minisztériumokkal azonnali kapcsolatba kerülnek. Több szálon is beindul a riasztás, értesül róla a helyi önkormányzat (polgármester) és a kormány összes felelős szerve, de a rendezvényt szervező cég is. Odahaza nekem úgy tűnik, hogy a New Orleans-i gátszakadásos hurrikánkatasztrófánál csúnyán leszerepelt, amerikai FEMA típusu egyszemélyi-egyrendszerű módszer dívik, csak itt is ugyanaz a baj: sosincs meg az az "egy", és felelősök sincsenek. Lehet, hogy az otthoni katasztrófavédelemre is az vár majd, mint a FEMA-ra, és lehúzzák a rolót? Lehet, de Magyarországon annál sokkal többre lesz szükség, mert sok minden más is hiányzik.

    Aztán felvetődik bennem a kérdés, hogy Budapest főpolgármestere mikor látta utoljára a főváros katasztrófavédelmi tervét? Miért nem készitenek a városházán augusztus 20-ra katasztrófavédelmi tervet, amelynek a megelőzéssel foglalkozó részében ott lett volna a helye a meteorológiának is? De legalább miért nem követelnek meg ilyet a szervezőktől? Ki kontrollál? A vihar mellett nagy tömegek elleni terroristatámadásra is így van felkészülve a főváros?

    Egy ilyen tervben óriási szerepe van (lenne) a BKV-nak és a közintézményeknek (menedék), a biztonsági őröknek, segélyszervezeteknek, kutató-mentő szolgálatoknak és ki tudja, még hány tucat érintettnek. Itt, Kanadában mindenhol képzett katasztrófavédelmisek vannak, diplomát is lehet szerezni katasztrófavédelemből, és nem csak volt tűzoltók és katonatisztek alkotják a katasztrófavédelmet, mint odahaza. Nem mondom, hogy ők alkalmatlanok, sőt! Ők a legalkalmasabbak erre a feladatra! De a katasztrófavédelmet nagyon körültekintően kellene megszerveznie, és folyamatosan gyakoroltatnia az illetékeseknek. A kormányoknak pedig nem lehet olyan szervezeteket leépítenie, mint a katasztrófavédelem vagy a mentőszolgálat.

    Éppen a napokban olvastam, hogy több, mint 80 embertől válik meg a katasztrófavédelem, de ez nem veszélyezteti a készültséget és biztonságot. Van egyáltalán? Paks környékén állítólag csak lejárt szavatossagú védőeszközök vannak a katasztrófavédelmisek birtokában a lakosság számára... A leépítés persze jelenthet hatékonyabb rendszert is. Egy japán felmérés szerint egy 600 fős szervezet már elég feladatot ad saját magának, és látszólag dolgozni fog, anélkül, hogy bármilyen input feladattal megbíznánk. Tehát a leépítés néha jó. Csak attól félek hogy, mint eddig is, a hatékonyság nem javul. Ahhoz olyan emberierőforrás-gazdálkodás kell, amely a szakemberek előmenetelét biztosítja mindenhol. A diplomáknak és a megszerzett gyakorlatnak kell dominálnia, nem pedig a haveri kapcsolatoknak. Ezt itt, Kanadában nagyon komolyan veszik. Velem szóba sem álltak addig, amig nem tanultam ki a katasztrófavédelmet a főiskolán, a katonai múltam egyáltalán nem számított enélkül.

    És most az oktatásról. Magyarországon csak néhány órában lehet tanulni katasztrófavédelmet, azt viszont egyetlen összevont tanszék helyett sok helyen: a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központban, a Zrínyi Nemzetvédelmi Egyetemen és most már a Rendőrtiszti Főiskolán is. Nagyszerű! Van pénz dögivel. Helyette itt, Kanadában minden egyes településen van katasztrófavédelmi felelős (community emergency management coordinator), vagy a tűzoltóparancsnokot bízzák meg vele. A lényeg, hogy ők komoly katasztrófavédelmi képzésen mennek keresztül. Az otthoni, megyei védelmi bizottságosdi nekem ósdinak tűnik, bár ezt is lehetne megfelelően működtetni, ha nem azzal vesződnének állandóan, hogy lerobbant az egyetlen kocsijuk, vagy éveket könyörögnek egy térinformatikai rendszer megvásárlásáért.

    Magyarországot is egyre több természeti csapás és emberi mulasztásból (butaságból, bürokráciából) adódó katasztrófa éri. Itt a kettő kombinációja történt. Kezdődhet az egymásra mutogatás, pedig bizony mindenki mulasztott! Polgármester, MEH, katasztrófavédelem, meteorológia, rendezvényszervezők. Hatékonyság és felelős sehol, de jól fizetett állások annál több. Pártfüggetlenül. Most pedig próbára tette ezt a rendszert egy vihar és az emberi butaság. Remélem, a felelősöket is elfújja...

    Még egyszer őszinte részvétem a hozzátartozóknak. És ébresztő, Magyarország!

    Farkas Roland
  • TomXXX
    #806
    Nekem a Világok Harca című film jutott az eszembe amikor menekültünk a vihar elől, aztán elbújtunk a házak mögött.

    Még a hanghatások is megvoltak. Hamu, helyett meg korom, amit a szél a tüzijátékból felénk fújt + hulladék + jég.
    "Szerencsére" két épület között voltunk így a szél szinte befújt minket. (jobban mondva behajtott.)

    "... , azért a víz az úr!"
  • mrzed001
    #805
    Sajnos én elég önérzetes ember vagyok, aki szakmai megítélését többre tartja mint a főnökei "megbecsülését", ezért én megtettem volna.
    20:00-kor pedig már közel 0% volt az esélye, hogy elkerüli Bp-et, szóval akkor már a bátortalanabbak is bátrabban ugrálhattak volna ...

    #804: Igen, ebben van valami, úgy hívják tapasztalat és józan ész. Na ezt nem szokás errefelé keresgélni :D
  • Bandee1987
    #804
    Szerintem ebben van valami...
  • Shaman
    #803
    Azért egyet tisztázzunk.

    Nem kevés erő kellett volna egy ilyet megtenni. Te mint meteorológus kiálltál volna? Mivan ha a vihar elkerüli Pestet,s te leállíttatod a tüzijátékot,tönkretéve másfél millió ember szórakozását,illetve a beleölt párszáz millió forintról nem is beszélve.Ha a vihar elkerülte volna a tüzijáték zónát,te egyből repültél volna,s még örülj ha ennyivel megúszod.
    Ehhez azért elég keménynek kell lenned,hogy megtedd.
    Persze így se jobb a helyzet,mert nem szóltál,s ezért repülsz... ördögi kör:-p
  • Grenzjager
    #802
  • tomsolo
    #801
    #798
  • mrzed001
    #800
    Már délelőtt bepirosozták (szél+csapadék külön külön piros volt) a riasztás részében az Északi részt.
    Bepirosoztaák. Igen. ÉS ????
    Kiállt (odapofátlankodott) valamelyik főmuftijuk a TV képernyő elé?
    1 órával a tüzijáték előtt ott őrjöngött valamelyik (mete..urulógus) a TV stúdióban, hogy riportot vele most, mert katasztrófa lesz ?
    Vagy csak én érzem úgy, hogy ha ez lenne a hivatásom, akkor a hivatástudatom nem hagyna nyugodni amíg megfelelően nagy számú ember nem tud a lehetséges problémáról / veszélyről ?
    Persze lehet, hogy csak én vagyok ilyen maximalista, de fogadni merek hogy mostmár azért többen mernek majd így előrukkolni a farbával ha úgy sejtik hogy komoly gond lehet ...
  • Anticionista
    #799
    Minden szabályozható biztonságosan, csak hozzáértő szakembereket kell az íróasztalokhoz ültetni. Ez ebben az eseten elmaradt.
    Meg is lett az eredménye.
  • tomsolo
    #798
    Sztem TE legbelül vhol igencsak rosszul látod ezt az egész témát.
  • Anticionista
    #797
    államtitkár
  • Anticionista
    #796
    Eleve megírták a szerződésben, hogy ilyenkor ezeknek meg kell halnia.
    Rajta volt a pecsét. Csak oda kellett mennie a rakparta az áldozatoknak, hogy végre legyen hajtva rajtuk az ítélet. :(

    Ilyen szerződést én is tudok írni.

    Én akarok lenni az államtitikár :DD
  • Anticionista
    #795
    " vis maior következik be (...), ha csak a Megrendelő (a MeH) írásban másként nem rendelkezik, a Vállalkozónak (Nexus Kft.) folytatnia kell a szerződéses kötelezettségek teljesítését "
    Ha mégse, "a vállalkozónak 30 millió forint kötbért kell fizetnie".
    tök jó!

    Beleírták a szerződésbe, hogy "ha vihar van, pont szard le, különben 30 millával jösz nekem.

    Nem csoda, hogy ennyien haltak meg.
  • VRSDM
    #794
    folytatva, szánalmas hogy csak nyomatták a tüzijátékot a vállalkozók, és miért? mert Ők igy teljesítették minden "kötelességük" és nem vonhatók felelősségre
  • VRSDM
    #793
    szerintem már-már szánalom az egész, keresni kell valakit akin leverik és megtalálják a legártatlanabbat bünbaknak aki amugyis csóró és nincs pénze óvadékra stb. mig a valódi hibások megusszák...

    bár szerintem itt nem kell keresni semmiféle "tettest" itt egész pest bukott meg... vagy irhattam volna magyarországot is
  • Grenzjager
    #792
    tipikus eset errefelé
  • Anticionista
    #791
    Akit megtaláltak, annak semmi köze sincs a tűzijátékhoz

    Sebaj.
    A szándék a fontos :D
  • SHADOWEYES7
    #790
    itt van mozgó felhő kép!!