869
Az augusztus 20-dikai tűzíjátéknak halálos balesete is lett

A POLITIZÁLÓ EMBEREKET BANNOLJUK!
  • tomsolo
    #789
    rosszul látod.

    AZ OMSZ a legártatlanabb az egészben. Már délelőtt bepirosozták (szél+csapadék külön külön piros volt) a riasztás részében az Északi részt. Ennél nincs nagyobb fokozat a magyar jelzés rendszerbe szóval 90 km/h felett lehet bármi. (És a kilencven is durván erős szél már, hajigálja rendesen a tetőcserepet.) És ha már hasonlat olyan ez mint a balatoni viharjelzés: 2-es felett minek magyarázni még hogy ne tessék a vízbe menni.
  • mrzed001
    #788
    A kérdés inkább az, hogy MERT egyáltalán ilyen pongyola előrejelzést adni a OMSZ ???
    Merthogy amit linkeltem csak a csapadékradar, műhóddal és helyi mérőállomásokból gyűjtött szélerősség, irány, légnyomás, csapadékmennyiségekkel összevetve ugyebár iszonyatprecíz előrejelzést lehet szemre is készíteni, nemhogy célprogramokkal ....

    Istenbizony az a Gálvölgyi poén jut eszembe, mikor Aigner Szilárd a padon siránkozó öregek elmondása alapján (fáj a lábam, holnap esni fog ...) rakja össze, hogy milyen idő is várható az elkövetkező napokban ...
  • Gerygrey
    #787
    Tomsolo amúgy köszi a metnet-es linket, pont ilyet kerestem. Jópofa dolog, hogy a telefonomon nyomon tudom követni hogy mi a helyzet, izgalommal figyelem hogy például az a viharzóna ami a Balcsi felett kavarog, vajon felénk jön-e. Részletes bp környéki ilyesmi radarkép van esetleg valahol?
  • Pharaoh
    #786
    Mikor Miskolc felé jött egy ilyen nagy zivatar cella, figyelmeztettek, de a végén elkerűlte a várost, akkor is felelősöket kerestek, és feljelentést is tettek rémhírterjesztéséert.
  • Grenzjager
    #785
    gondolom vannak +/- értékek és a 80-90 km/h nem jelenti a 80,000 km/h - 90,000 km/h és ennél kisebb vagy nagyobb ki van zárva, 90km/h-nál már nyugodtan lehet parázni meg riasztani
  • Anticionista
    #784
    Azt írta az OMSZ, hogy közép-magyarországon akár 80-90 km/órás szél is lehet az este.
    Hol lehet kiolvasni ebből, hogy este 9-kor 120 km/órás istennyila fog embert ölni Pesten?
    Sehol.
  • Balumann
    #783
    Tüzjáték szeintem jó dolog. És én is mindig kimegyek. Sok ember, sok büfé, éjszaka, tüzijáték... szép látvány. Semmi hülyeség nincs benne szerintem. Viszont most legalább megtapasztaltam milyen egy ilyen rohadt nagy viharba élőbe ottlenni, mert még életembe nem tapasztaltam ilyet. Bár meg voltam ilyedve rendesen, védtem a fejemet is rendesen.

    A fa ami rájuk dölt az emberekre ahol meghaltak, azt nem lehetett megjósolni, hogy kikellett volna vágni pont azt...
    Hogyha csak pár fa dölt volna ki ami nem volt egészséges akkor még azt lehetne mondani hogy szar volt a fa és azért dölt ki. Na dehát ép fákat kitépett gyökerestül.
  • Grenzjager
    #782
    elárulom a Román szervek a Magyarországi vihar előtt már napokkal készültek !! Szóval semmivel sem voltak jobb helyzetben mint mi. (pedig nem hinném hogy lenne ott TETRA-rendszer, mert hiper-modern hitech.. főleg a várható áradás miatt (Kolozs megyében pár pusztít is az ár). itt is tudták Bp, előtt hogy Tatabánya meg Sz'Fehérvár már meg volt...
  • Gerygrey
    #781
    A románoknak meg annyiból könnyebb volt, hogy mi kaptunk egy "piros fokozatú jelzés"-t ami bármi lehet (állítólag tegnap délután is az volt érvényben, és esett 10 csepp eső) a románok viszont láthatták mit művelt a vihar Pesten és készülhettek rá.
  • Anticionista
    #780
    Aki szerint hülyeség a tűzijáték annak csak annyit:
    csak azért mert Te nem mész ki rá, még nem mindenki hülye, aki kimegy.
  • Gerygrey
    #779
    Tomsolo, a 4.re baromi kíváncsi lennék én is, viszont az 5.-el nem tudok egyet érteni. Látványos dolog egy ilyen tűzijáték, miért zavar az téged hogy másfélmillió embenek tetszik? Ennyi erővel, miért létezik egyáltalán mozi, kocsma, színház, diszkó, egyéb szórakozóhelyek, meg miért van Budapest parádé és Sziget, Volt, satöbbi fesztivál? Kenyér és cirkusz kell a népnek.
  • Pharaoh
    #778
    Valóban +1 a normál esetben, de nyáron a +1 -t is hozzá kell adni a nyári időszámítás miatt, ezért is van, hogy anglia is +1 az UTC-hez képest
  • mrzed001
    #777
    Ha hiszed, ha nem UTC + 2 = mi :P

    http://www.worldtimeserver.com/current_time_in_UTC.aspx

    A gif pedig a metnet-ről lementett képekből lett egy giffé téve ... a bal alsó sarokban meg gondolom felismered mi van rajta (OMSZ ... az valyon miiii?)

    A 19:15-ös (ami a 21:15-öt jelenti) meg nem véletlenül nincs rajta, hanem azért mert a szerveren sem volt (gondolom áramszünet/netszakadás, vagy egyéb csúfság miatt)
  • Shaman
    #776
    hát ez a gif akkor marhaság....

    ha megnézed 19:00 UTC-kor volt a gif szerint a vihar Budapest felett. UTC+1 óra = CET ami nálunk van.

    Tehát az ábra alapján 8-kor tombolt a vihar Budapest felett......
    Ami marhaság,mert 9 után kezdődött....
  • Grenzjager
    #775
    1.
    2.
    3.
    4.
    5. ezzel annyiban egyet értek, hogy Romániában (amit továbbra is kultúrországnak tartok ilyen téren Magyarországhoz képest, evvan) napok óta ment a készülődés, hogy kurva nagy vihar jön MAGYARORSZÁGRÓL (tehát a Román szervek hamarabb tudták mi lesz itt... ez nem őket minősiti, hanem minket...). a Sírdogálós résszel viszont nem értek egyet, azért ezt még is egy nemzeti ünnep volt, ahol ha belegondolunk lehetett volna jóval nagyobb tragédia is, ami csak a szerencsén múlott és semmi máson.

    amúgy meg ISTEN NEM VER BOTTAL...
  • Grenzjager
    #774
    de szervezőket meg a pirotechnikai céget szét kell választani, utóbbit felelőség nem terhelheti (max a Roosevelt térre hulott izzó darabkák miatt) a szervező azért sok mindenben felelős, más rendezvényen is a szervező a felelős
  • Mr Csé
    #773
    5. ?????????????? jézusom bazz mé ne?
  • Anticionista
    #772
    A szervezők végül azért döntöttek a tűzijáték folytatása mellett, mivel úgy vélték, hogy megelőzhető a baj, ha nem egyszerre indul haza a tömeg.
  • Anticionista
    #771
    tűzijátékot szervező cég szerint a vihar kitörése után sem utasította őket senki a tűzijáték leállítására
    Origó
  • Anticionista
    #770
    Kicsit vicces, hogy sírdogálnak a magyarok ezután a vihar után - miközben ez a vihar SOKKAL de sokkal durvább lett miután átért romániába

    Nem az a lényeg, hogy milyen volt a vihar.
    Vannak ilyen viharok. Na és?
    Hanem az, hogy pont a tűzijátékkal esett egybe.
  • tomsolo
    #769
    1. Nos, nem kell hozzá nagy tehetség megjósolni - pláne kis hazánkban - merre fog menni egy vihar.

    Itt pl. http://metnet.hu/?q=radar a Radarkép-animáció -ra kattintva szépen meg lehet nézni merre is fog tartani. És látszott már kora délután, hogy ez biza szép vízszintesen fog jönni - nem pedig délre megy (amitől én szoktam parázni) - és bizony aza piros mag is benne volt már Győr óta - pech persze hogy Pest előtt egyesült még másik kettővel.

    2. DE. Kérem szépen ez a vihar góc már 5 napja tartott hazánk fele. (Egy tucat másikkal együtt). ÉS már 5 napja meg lett mondva hogy hát de itt piros lesz sok régió.

    3. Nem is értem milyen ország ez ahol nem tünik fel az itt élő gyenge elméjüeknek, hogy a nyár vége fele kibaszott gyakoriak az Alpokon keresztül betörő hidegfrontok, amik egy erősen felmelegedett környezetbe érve MINDÉG ramazurit csinálnak? Mert kérem szépen ezen a vidéken így kezdődik a lehűlés és jön az ősz majd tél. Ez kb a legutóbbi jégkorszak vége óta biztos hogy így van.

    4. Arra kiváncsi lennék hogy a katasztrófa védelmi hivatal egyáltalán mire jó illetve mit dolgoznak/figyelnek ha éppen nincs katasztrófa?

    5. Tüzijáték mint olyan kurva nagy pazarlás sztem és sosem szól mostanában másról mint az aktuális kormány és politika faszveréséről - ó igen demagógia -, de kimenni rá egy vihartól gyanús napon és bambulni pedig sztem egyet jelent az infantilizmussal. Értelmes ember nem viszi ki a gyerekét, beteg anyját tömegbe. Mert.

    6. Kicsit vicces, hogy sírdogálnak a magyarok ezután a vihar után - miközben ez a vihar SOKKAL de sokkal durvább lett miután átért romániába - több kétmegyényi piros terület a radaron - suhant át több helyen, főleg a magyarok lakta Hargita felett - és ott is meghaltak ám emberek. Pedig ott nem is mentek az emberek tűzijátékra, meg ehhez hasonló faszságokra csak arra ébredtek hogy nincs teteje a házuknak és hogy "elrepült" az erdő.
  • mrzed001
    #768
    És így elmagyarázva már te is látod, hogy 1 órával hamarabb már minden infó megvolt hozzá a meteorológusoknak, hogy lefújják az egész banzájt?
  • Anticionista
    #767
    mondom, hogy nem értek hozzá :D
  • mrzed001
    #766
    A színskála nem szélerősség, hanem csapadékmennyiség, szóval az a vörös folt azt jelenti, hogy szakadó eső (50-200 mm/h)
    A sebességére úgy lehet következtetni, hogy 4 képkocka (1 óra) alatt mekkora távolságot tett meg. A szélerősség meg ugyebár minimum a vihar sebességével egyenlő (annál jelentősen nagyobb is lehet, a felhők ugyan "úsznak" de légellenállás meg egyebek miatt közel sem a szélsebességgel)
  • Anticionista
    #765
    bár én se értek hozzá :D
  • Anticionista
    #764
    Ezen 70-80 km-es szél látszik a színskála alapján.
    Nem pedig 120-125-ös, mint ami lecsapott Budapestre.
    Hogy gyorsan halad? Az szerintem nem egyenlő a belső szélerősséggel.
  • Anticionista
    #763
    Nem írja felül semmi a jogszabályt.
    A jogszabályban benne van, hogy kik tilthatják be a tűzijátékot.
    Senki se szólt a cégnek, hogy "haver, én most ezt betiltom".
    Tehát szerződés szerint megtartották.
    Ennyi.
  • mrzed001
    #762
    Azt senki se tudta, hogy ekkora lesz.
    http://www.sg.hu/galeria/11160010131156233368.gif

    15 perc/képkocka
    4 képkocka 1 óra
    Nézd meg 4 képkocka alatt mennyit mozog a vihar!
    kb 100 km-ert, tehát minimum 100 kmh-s szél kell, hogy legyen !!!

    És ehhez csak józan paraszti ész kell, nem ebből élek és szakdiploma
  • tomsolo
    #761
    "Fegyelmi a mintaszerű előrejelzés jutalma?

    Az Amatőr Meteorológusok Egyesülete megdöbbenéssel értesült arról, miszerint az augusztus 20-i rendezvényen a több halálesetet és több száz személyi sérülést okozó viharral kapcsolatos, sietve lefolytatott kormányzati vizsgálat többek között az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletes meteorológusának felelősségét is megállapította. A közelmúltban alakult egyesületünk, amely egyebek mellett a meteorológia népszerűsítését tűzte zászlajára, ezúton fejezi ki mélységes felháborodását a vizsgálat megállapításával kapcsolatban. A konkrét időjárási helyzet és a napvilágra került dokumentumok alapján szilárd meggyőződésünk, hogy az ügyeletes előrejelző szakmailag példaértékű, és a vonatkozó eljárási szabályoknak mindenben megfelelő munkát végzett. Ezért elmarasztalása szakmailag teljes mértékben indokolatlan, ráadásul feleslegesen amortizálja a meteorológia tudományának társadalmi elismertségét. Rendkívül szerencsétlen üzenet a meteorológus társadalom felé, ha a személyi felelősökért folytatott esztelen kapkodásnak a jövőben bármelyik meteorológus ok nélkül áldozatul eshet.

    Ezért az Amatőr Meteorológusok Egyesülete az ügyeletes meteorológus elleni fegyelmi eljárás azonnali felfüggesztésére kéri a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint az OMSZ illetékeseit.

    www.metnet.hu
    www.amet.hu"
  • Kalóz Pepi
    #760
    Oksa...de egy egyszeri szerződés űberelheti a jogszabályokat?
    Mert a tömegrendezvények azért szabályozva vannak. Vagy nem??? Vagy de????
    Más városokban miért tudták lefújni a programot?
    Az ottani szervezők esetleg komolyan vették a felelősségüket?
    Ezek miért nem?
    *bocs, naivaport reggeliztem*
  • Anticionista
    #759
    Nem csak a Katasztrófavédelmet kellett értesítenie a meteorológusnak, hanem többeket.

    Senki mást.
    Van egy értesítési lánc.
  • Anticionista
    #758
    Ha én aláírok egy szerződést, és látom, hogy szar szerződés, nekem viszont előnyös, mert egy csomó nyűg nem az én vállamat nyomja, hát én se nagyon töröm magam, hogy szóljak érte.
    Ha valaki olyan hülye, hogy előnytelen megállapodást köt velem, hát magára vessen.
  • Vasilij Zajcev
    #757
    Nem csak a Katasztrófavédelmet kellett értesítenie a meteorológusnak, hanem többeket. Mindenkit hívjon fel egyesével telefonon?? És közben kit ne értesítsen? Pl székesfehérvárt?
    Amúgy meg abba haltak meg akik meghaltak hogy egy korhadt fa kidölt. Nem kellett volna azt idejében kivágni?? Nem azt kéne hibáztatni az ügyben, aki tette a dolgát.
  • Kalóz Pepi
    #756
    Ugye most ironizálsz?
  • fradista91
    #755
    Hát sajnos valahogy röviden így zajlott le...
  • Anticionista
    #754
    Normális helyen nem ő, hanem a főnöke vizsgálta volna ki az ügyet. (Neki egyetlen főnöke van, és ugye tudjuk az ki).
  • Anticionista
    #753
    Szilvásy

    Szilvásy Gyuri feladatul kapta saját felelősségének a kivizsgálását.
    Ezután kivizsgálta a saját felelősségét.
    Majd a legvégén megállapította saját magáról, hogy nem felelős.

    Gratulálunk :)
  • Anticionista
    #752
    mindenki jóval előre tudta hogy vihar lesz

    Azt senki se tudta, hogy ekkora lesz.
  • fradista91
    #751
    Én is elmondanám a véleményemet ezzel kapcsolatban:
    2006-08.21.
    A kormányszóvívő (és még sokan mások) azzal védekeztek Hétfő reggel, hogy nem figyelmeztették őket előre... Ilyenkor úgy feltud menni a pumpa az emberben hogy azt nem lehet leírni! Ha Én valamit szervezek/rendezek, a szükséges információk elébe megyek!

    ... Lépjünk tovább - 2006.08.22.
    "Az ügyeletes meteorológust, a katasztrófavédelmist és a MEH szerződéskötő osztályvezetőjét találta hibásnak a kancelláriaminiszter az általa levezényelt vizsgálatban az augusztus 20-i tűzijáték alatt történt katasztrófa miatt. Szilvásy György különösen az Országos Meteorológiai Intézet passzivitását bírálta."

    Fogadja őszinte gratulációmat Szilvásy György kancelláriaminiszter "úr"...
    Tehát maguk szerint a meteorológusnak kellett volna hívnia önöket, hogy "fújjátok le a tűzijátékot mert az emberekre nézve veszélyes vihar közeleg..."
    (halkan megjegyezném hogy az OMSZ nem egy e-mailben figyelmeztetett!)

    Minden épeszű magyar ember gondolkodjon el ezen, kinek is kellett volna információkat gyűjtenie, kinek is kellett volna lefújatnia ezt az egészet, és máris megvannak a felelősök... Csakhogy, akárhogyis nézem, nálam végeredményként olyan "magyar" emberek jöttek ki, akik minden törvénysértéstől mentesek (hát hogyne) és ráadásul van köztük politikus is...
  • Anticionista
    #750
    ezb*sztam
    bocs