309
  • Soundmaker
    #29
    Az olvasottakra reagálva:

    Szerintem:
    mindez az egész subjektív. Ha valaki idutazik pl. a jövőbe, ha megérkezik akkor számára már az lesz a jelen. tehát megváltoztathatja, ugyanolyan fizikai és kvantummechanikai törvények fognak ott is vonatkozni rá. Ha visszatér a múltba abból jövőből amiben járt akkor arra már nem lesz hatással. De a visszatért jelenben megváltoztathat dolgokat amelyek egy alternetív jövőt hoznak létre (ez már dimenzió elmélet is lehet)..

    Ha a múltba megy lelőheti ugyan az öregét, de ő is életben marad mert a kvantummechanika törvénye megköveteli ugye (ha nem akkor paradoxon lépne fel), na most a megváltoztatott múlt ismét egy alternetív jövőt eredményezne, de ebbe már nem biztos hogy vissza tud térni. Bár az is elképzelhető hogy vissza tud térni, de az már alternetív jövő lesz... nem az amiből elindult..

    Szerintem.... szerinted?
  • Maximilian
    #28
    "A múlt elmúlt, a jövő még nincs itt, követlezésképpen csak egyetlen hely marad a cselelekvésre, a jelen." by lmisi

    Ez jogos, de ha filozófiailag kellene boncolgatni, akkor azt lehetne mondani, h a jelenünk és a jövönk is meg van írva, vagyis mind1 mit csinalsz, mert ez már eleve eldöntetett, mert a választható lehetőségek közül a számódra megfelelőt fogod kiválasztani. Következésképp, hiába okoskodsz, h "mi lett volna ha..." mert egy bizonyos dolgot választottál cselekvésként, és nem az X-edik lehetőséget. Szóval, mindenféleképpen cselekszünk a jelenben, de van aki elfogadja, van aki nem. Ha írsz 1 naplót, és leírod, h milyen lehetőségeid voltak, amikor megoldottál egy problémát, akkor ezek a megoldások folytonosak és nem térhettél ki elöle, mert mindenkinek van 1 célja. Tehát hiába van szabad akarata mindenkinek, mégis mindig egy bizonyos utat fog bejárni.
  • mixi
    #27
    Elindul a fény, ugye fénysebességel ;-) Mondjuk innen a monitoromról. Ha én elkezdek fénysebességgel távolodni a monitoromtól, akkor mindig ugyanazt a pillanatot látom. Ha fénysebességnél gyorsabban kezdek távolodni, akkor utolérem a már régebben elindult fényt, és azt fogom látni, ami korábban volt a monitoromon.
    Vagyis visszamentem a múltba. De beavatkozni nyilván nem tudok, sőt az eredeti helyemen (a monitor előtt) megszűnök lenni, mert épp fénysebességgel távolodok tőle. Na?
  • sirdond
    #26
    én is ezt akartam írni. miért kell mindenkinek a fizikára alapoznia? egyáltalán nem biztos hogy a mostani fizikai ismereteink teljesen lefedik a tényleges valóságot. én teljesen egyetértek azzal hogy az időutazás lehetséges!
  • Inquisitor
    #25
    Lehet én vagyok lemaradva, de nekem mind az idő, mint a "dimenzió" a tér kiterjedéseinek számát (egymásra merőleges összes sík?) mutatja, innentől nem vágom mi az, hogy "másik dimenzió"?
    Azt hittem a dimenzió(k) száma a tér adott pontjának egy tulajdonsága, és úgy szoktak számolni, hogy X db térdimenzió + 1 az időnek.

    A kvantumfizikában, meg húrelméletben volt is egy kérdés, hogy mennyi dimenzió "kell", hogy kielégítően magyarázza a fizikai törvényeket. Einstein meg egy ázsiai tudós levelezése szerint minimum 6, a mai kutatások szerintmeg azt hiszem maximum 11?
    Nem a párhuzamos valóság(okk)al keveredik a dolog?
  • lmisi
    #24
    Az időutazáshoz egyvalami fontos hiányzik a józan ész!!!!
    Mindenki elfelejti az általunk kitalált fizikai "törvények" csak közelítik a valóságot és nem helyettesítik azt.
    Azaz ha egy f."törvény" jól modellezi a mérhető tapasztalati tartományokat, semmi garancia nincs arra, hogy működik azon túl is. Sőt inkább nincs gari mivel a mért dolgok is csalókák tudnak lenni. Már az x-edik idő-térdimenziót állítják fel tudósaink elméleteikben.
    Holott lehet, hogy idő mint olyan az emberi elme tévképzete-önteremtése. Emiatt utazni sem lehet benne lásd keleti filozófiák. A lényeg az ok okozati viszonyokat nem lehet változtatni. A fizikai "törvényeket" ügyesen igen. Ha lehetne berhelni az ok-okozaton akkor önnön valóságunk értelmetlenné válna.
    Ami megtörtént, az megtörtént. A következményeket mindíg viselni kell és nem lehet nem megtörténtté tenni. Az időutázás elemi részecske szinten problémás, ehhez képest hogy az "időutazó" tudata miről tud és miről nem, nevetséges.

    A múlt elmúlt, a jövő még nincs itt, követlezésképpen csak egyetlen hely marad a cslelekvésre, a jelen.
  • Maximilian
    #23
    Re. A tudós bácsikák 99,999%-a azt mondja, h nem lehetséges az időutazás, a maradék elhanyagolhatóan kevés, de nem elhanyagolandó % pedig még éppen hisz benne. Szerintem előbb 1 igen 1szerű kérdést kellene megfogalmazni:"Időutazásról, vagy dimenziók közötti utazásról beszélünk e?" A baj az, hogy sok a megmagyarázatlan kérdés, és sok féle képpen lehet eljutni vmilyen következtetésig. Szerény véleményem szerint a 2 igenis függ egymástól. Mert ha vki 3 napot utazik vissza a multba, akkor a saját jelenében megszűnhet létezni, és a multban pedig megduplázódik(??) és láthatja saját magát abban a 3 napban, és miután akit látott, elutazik, akkor ez már a saját jelene lesz?? Hm... elég érdekesen hangzik. Viszont, ha így vélekedünk, akkor "megtörjük az idő folyását", mert akit láttunk elutazni, egyszer annak is vissza kell jönni, ergó létrejön egy állandó ciklusú időhurok. Tehát, létrejönnek a dimenziók is, a példa alapján 3 napos késéssel. Mivel, ahova mi eredetileg elmentünk 3 nappal vissza, az már egy másik dimenzió lesz. Megint jön 1 kérdés, hogy ahonnan elmentem, annak a világnak folytatódik e az ideje, tehát megy e tovább az élet. Huhhh, remélem érthető volt amit próbáltam elmondani. Pls cáfoljátok, helyeseljétek, de írjatok róla vmit. Köszi.
  • DOT
    #22
    Pfff. :) Minden tiszteltem azoké, akik értik is ezt a sok hmmm... érdekességet :) Én sajna már általánosban leragadtam a gyakorlati dolgoknál, később is hiába papoltak, hogy milyen fontos lesz a matematika a szakmához. Hálistennek jól elvagyok nélküle :) Legfeljebb nem tudom papíron levezetni amit csinálok, de ettől még működni szokott. :P
  • NEXUS6
    #21
    Szerintem középiskolás szinten meg lehet érteni a relativitás elméletet, a kvantumfizikát már nem biztos. Monnyuk még is mindkettőt tanítják.

    A lényeg a lényeg, a kvantumechanika ideje egyfajta univerzális idő. Lehetséges olyan, hogy valaminek a hatása azonnal fényévekre levő eseményeket befolyásol.
    Ez a rel elméletben nem így van, ott a hatás mindenképpen max fénysebességgel terjed. A rel elmélet által megjósolt furcsa jelenségek, tömegnövekedés, feketelyukak, miegymás, mind azt a célt szolgálják, hogy az előbb említett szabály biztosítva legyen. Ezek az egzotikus dolgok Einstein idejében még puszta idea konstrukciók voltak, amik segítettek abban, hogy az einsteini univerzum ellentmondás mentes legyen.
    Azóta ezeknek a jelenségeknek a jórészét igazoltuk, de a fizikusok mind a mai napig adósak, egy kérdéssel, amire már Einstein se tudott válaszolni, mert az egész rel. elm csak jelenség szintjén fogalmazza meg a dolgokat.
    Ez a kérdés pedig: MIÉRT?

    A kvantum mech. szintén egy jelenség szintű elmélet, nem ad végső válaszokat. A kvantummechanika ideje és tere viszont sokkal összetettebb, a fényévekre levő események nem csak hatással vannak egymásra, hanem egy egységet is képeznek. Ugyan így a múlt a jelen és a jövő is. Ezt fogalmazza meg a cikk is. Semmi sem történhet a saját multjától jelenétől és jövőjétől függetlenül.

    Csakhogy a kvantummechanika statisztikai szemléletű, egy kérdésre, nem egy adat a válasz, hanem egy függvény, végtelen lehetséges értékkel!
    Ezt rengeteg párhuzamos világként is értelmezhetjük.

    Szal, lehet, hogy Wells tévedett az időutazással kapcsolatban, de a Sliders viszont akár egy valós dokumentumfilmnek is felfogható;))))
  • Caro
    #20
    A dimenziók és az időutazás közt más elmélet van, de ezt pontosan nem ismerem.
    A lényege az, hogy ha időutazol, akkor jön létre egy új dimenzió, ami a beérkezési pontodig azonos a tiéddel. Így elkerülhetők a paradoxonok.
  • BiroAndras
    #19
    "Aszittem, a tömeget a testet alkotó elemi részecskék együttes tömege adja, ami konstans és nem változik. Tehát sebességfüggetlen."

    A részecskék tömege is változik.

    "Hasonlóan nem értem azt se, hogy miért lassul az idő a gyorsabban mozgó test számára."

    Nem vagyok benne biztos, hogy a miértre létezik egyszerű válasz. De az egyenletekből ez jön ki, és a kísérletek is igazolják.

    "Például, le tudná írni valaki milyen pályán mozog pl. egy gáz- vagy folyadék molekula?"

    A bizonytalansági reláció nem erről szól. A részecske pályája elsősorban azét kiszámíthatatlan, mert rengeteg dolog befolyásolja. A kvantumfizika viszont arról szól, hogy magába a részecskébe van beépítve bizonytalanság a külső körülményektől függetlenül.
  • Caro
    #18
    Azért nő a testek tömege, mert a mozgási energia "rárakódik" a testre.
    A mozgási energiának pedig van tömege.
    Ahogyan az anyag is csak energia, csak eléggé nagy.
    Ha van egy elég nagy energiájú fotonod, elképzelhető, hogy "szétugrik" egy pozitív és egy negatív töltésű, azonos tömegű elemi részecskére.
    Ugyanígy, ha egy részecske találkozik az antirészecske párjával, megsemmisül, és nagyenergiájú foton keletkezik.
    A részecske mozgása pedig nem véletlen, csak nagyon gyors, és sokszor ütközik.
  • Pharaoh
    #17
    Szerintem időben nem lehet utazni, max egy másik dimenzióba, ahol másképp jár az idő. Amit meg ha megváltoztatok nem hat ki rám.
  • Zedas
    #16
    "kvantummechanika egy 'fejlettebb' modell a relativitáselméletnél"

    Pont ez a gond hogy nem fejlettebb, csak más. Einstein a gravitációs erőt rakta rendbe és életének uccsó 20 évét arra pazarolta hogy megpróbálta az elektromágneses erőt egyesíteni vele hogy megalkossa az egyesített térelméletet. Azóta lett még erős és gyenge kölcsönhatás is. Ez utóbbi négy tartozik a kvantumfizika vonzáskörébe.

    Ami fejlettebb, az a húrelmélet, de az még nagyon gyermekcipőben jár.

    Egyébként aki 'jó' időutazós filmet szeretne látni (tehát ami teljesen betartja a jelenlegi elméleteket) az nézze meg a 12 majmot, a Donnie Darko-t vagy (meglepő, de igaz) a Harry Potter 3. részét. Ezek mind korrekten mutatják be az elméletileg helytálló időutazásokat.
  • immovable
    #15
    sztem időgépet nem lehet feltalálni... az vagy mindig is volt vagy sohasem lesz...na ezt abból okoskodtam ki, hogy ha én feltalálom ma az időgépet és visszamegyek 2 hetet az időben, akkor az időgépnek már két héttel ezelőtt is léteznie kellett, hiszen mikor "leszálltam vele" két héttel ezelőtt akkor az már létezett, mert ugye ott vagyok vele, tehát nem találhattam fel 2 hétre rá, nem?...lehet kicsit hülyén okoskodtam, de akinek van jobb ötlete az mondja ez csak egy teória...
  • Inquisitor
    #14
    A "Teremtés 8-ik napja" c. sci-fiben van az a beszélgetés, hogy ...
    - A jövőből jötem, ...
    - Melyikből?
  • Inquisitor
    #13
    "a tudósok Einstein kvantumfizikájára alapozva "
    WTF???
    Eisten VS Kvantumfizika relációba ez hogy illik bele? (Lásd kockajáték duma, meg hosszú tanulmány ami cáfolja a KF jogosultságát ...)
  • Pharaoh
    #12
    A test nyugalmi tömege az abszolút. A relatív tömeg már függ a sebeségtől.
  • Ironka
    #11
    Az isten kockázós kijelentést Einstein tette, attól még nem kell igaznak lennie. Hiszen a Heisenberg féle határozatlansági reláció behozza a véletlent is. A kvantummechanika egy "fejlettebb" modell a relativitáselméletnél, mégse lehet vele leírni nagyléptékben a világot. Próbálkozások vannak csak.
  • DOT
    #10
    Bevallom sose volt erősségem az ilyesmi, nem mintha középiskolás szinten meg lehetne érteni a relativitáselméletet. Ennek megfelelően nem értem, hogy ha egy test gyorsabban mozog, miért nő meg a tömege. Aszittem, a tömeget a testet alkotó elemi részecskék együttes tömege adja, ami konstans és nem változik. Tehát sebességfüggetlen. Hasonlóan nem értem azt se, hogy miért lassul az idő a gyorsabban mozgó test számára. Milyen kölcsönhatás van a sebesség és az idő közt? Amúgy sztem Isten igenis kockázik. Például, le tudná írni valaki milyen pályán mozog pl. egy gáz- vagy folyadék molekula? Nem hiszem. Egy adott szabályrendszeren belül véletlenszerűen mozog; ha jól tudom, nagy vonalakban erről szól a kvantumfizika. No, valaki elmagyarázhatná nekem elmaradottnak ezeket, de ne azzal hogy mert e egyenlő emcénégyzet, mert az értelmetlen. Valami kézzelfoghatóbb módon.
  • jefferson83
    #9
    Én meg már attól rettegek, hogy megcsinálják
  • Hedgehunter #8
    Idoutazas vissza soha nem lesz megvalosithato
  • Cat #7
    letöltöttem a belinkelt pdfet, és megállapítottam hogy szart se értek belőle :)
  • Xantia
    #6
    Egyszerűbben: annak a valószínűsége, hogy visszatérünk a múltba fordított arányban áll annak a valószínűséggel, hogy valami olyasmit csinálunk, ami kihatással van a jövőre.

    És mi a helyzet a jövőbe való utazással és onnan való visszatéréssel. Szívesen megtudnám a jövő heti lottószámokat, persze ha nem tudja meg rajtam kívül senki.

  • atlagember
    #5
    Ja még egy apróság: Pont azért érezzük ezt a világot ilyennek, pont azért létezik egyáltalán anyag, mert van idő is. Az idődimenzióban csak egyetlen irányban tudunk sodródni, bár a sebesség megváltoztatható. Ráadásul annak jelentős megváltoztatása is kihat az anyagszerkezetre, a megállás, majd az ellenkező irányban való mozgás pedig az anyag szerkezetének szétesését vonja maga után, tehát megszünne az anyagi világban létezni az, aki ezt megtenné.
  • rolika
    #4
    hát nemtom :) nem mintha értenék hozzá, de ha már egyszer visszamentem (tegyük fel :), és ráfogtam a pisztolyt az öregemre, történni fog valami, ami megakadályozza, hogy meghúzzam a ravaszt? deus ex machina? ki (vagy mi) dönti, mi lenne az a mértékű beavatkozás, hogy ne változzon a jövő? (mindenki ismeri a pekingi lepkét, ami new york-ban okoz esőt :)
  • atlagember
    #3
    Ez hülyeség. Még a körbenézés is megváltoztatná a jelent. Már egyetlen atom eltérő mozgása is olyan folyamatláncot indít be, amely hosszabb idő távlatában komoly eltéréseket okozhat, tehát minden múltbeli esemény kihat a jelenre.
  • Roli
    #2
    Elég lenne, ha nézelődhetnék a múltban, mi történt, mit csináltak az emberek, milyen is volt a vilg akkor. Bőven elég lenne, nem még bele is piszkálni, biztos minden azért történt így, mert így kellett lennie. Mi ebbe a világba születtünk, ezzel a múlttal, jövővel, jelenne. A jelenben kell valamit tennünk, hogy jobb legyen a jövő!
  • Ironka
    #1
    Einstein kvantumfizikája? Mi ez a hülyeség? "Isten nem kockázik" - ez volt a véleménye róla, és egész életében nem értett vele egyet. A mai fizika legnagyobb gondja, hogy nem is nagyon egyeztethető a relativitáselmélettel. Az egész cikk képzavarnak tűnik nekem. Időutazás elméletileg sem a filmekben lévő módon lehetséges, hanem úgy, hogy pl két személynek másképp telik az idő pl fénysebesség közeli utazással, vagy eltérő gravitációjú helyen, sőt atomórákkal kimutatható, hogy gyakorlatilag mindenki "időutazik" aki kocsiba ül vagy repülőre száll...