309
  • Sundance
    #69
    Jujj, nagyon rossz ez a cikk. Már a sg.hu főoldalon kint lévő 2 sorból tudtam, hogy ezt sem Richárd Balázs írta :) Az ő keze közül csak csodásjó cikkek kerülnek ki. De ez valami horror.
  • LowEnd
    #68
    És az angol leírásban ő is ilyen zárt ciklusról beszél....
    Baszki. Tuti hogy olvassa az sg-t.
  • sz4bolcs
    #67
    Én meg nem neked válaszoltam, hanem #54-re. :-)
  • LowEnd
    #66
    itt irtam: http://www.sg.hu/listazas.php3?id=1031060713

    lol

    csak én nem kerültem be a cikkbe



    [i]Az időutazás problematikájáról gondolatébresztő.
    Tétel 1: tegyük fel, hogy az időutazás lehetséges.
    Tétel 2: pillangó - effektus. minden befolyásol mindent - kis mértékeben.
    Tétel 3: Az időutazás által létrehozott változások a mi világunkban hoz létre eredményt.
    --------------------------
    Eredmény 1 a: Ha visszautazunk a múltba, akkor mindenképpen megváltoztatjuk valamilyen szinten azt a jövőt, amiből a visszautazás türténik.
    Eredmény 1 b: A megváltoztatott jövőből másképp - máshogy történik a visszautazás.
    --------------------------
    Eredmény 2 a: Időutazás megvalósítása esetén instabillá változik a jelen
    Eredmény 2 b: Egyetlen stabil állapot létrejöttéig folytatódik a ciklikus változássorozat: amikor az időutazás nem kitalált / nem megvalósított / lehetetlen.

    Nem következik-e ebből, hogy az időutazás megvalósítása egyúttal lehetetlenné is teszi azt?

    őőőőő... Hogy semmilyen hatást ne gyakoroljanak a jelenre, az múltba utazás esetén csak abban az esetben képzelhető el, ha 1. a múltba "utaznak", 2. csak szemlélődnek
    (tehát fizikalag meg sem jelenhetnek, csak információszerzés folyik). Bár mint tudjuk, a vizsgáló mindig hatást gyakorol a vizsgálandóra.


    ja igen, egy adalék, és egy magyarázat a conspiration theories rajongóinak: a felvetésem alapján "természeti szükségszerűség", hogy aki kitalál/megépít múltba utazó időgépet, azt annak alkalmazása előtt pl. baleset érje.


  • kuncika
    #65
    A determinált világhoz meg szart sem értek nem is arra válaszoltam.
  • kuncika
    #64
    Neazér de a pénzkérdés itt a legkisebb probléma. Ez még tiszta elméleti kérdés.
  • Kis-Bob
    #63
    minek beszélnek erről, ha senki sem hajlandó pénzt fektetni ebbe? Olyan, mint ha én azon agyalnék naphosszat, hogy felvásárolhatnám-e a Microsoft-ot vagy nem.
  • Darth Sith
    #62
    csak eszembe jutot valami, amitidéznék Stephen Hawking-től, lehet hogy nem teljesen pontos az idáézet, de ő így magyarázta az idő utazás lehetőségét: "Az időt úgy kezeltük, mintha egy egyenes vasúti vonal lenne, amelyen csak oda vagy visszafelé utazhatunk. De mitörténik, ha a vasúti vonalon hurkok és elágazások lehetnek, amelyek lehetővé teszik, hogy a vonat vissaztérjen egy korábbi állomásra, miközben csak előre felé haladt? Másképpen megfogalmazva: elképzelhető-e, hogy valaki a jövőbe vagy a múltba utazzon?" Mind ezt egy a féreglyukakkal kapcsolatos fejezet elején említi meg. Nagyon érdekes meglátásokat magyaráz el a könyv, még az egyszerü olvasó is megértheti nagyából.
  • sz4bolcs
    #61
    Mégis ebből hogy következik, hogy a világ nem determinált?
  • kuncika
    #60
    Habár nem vagyok nagy tudós, sőt hülye vagyok, azt mégis észrevettem, hogy bármiféle időutazás ellentmond a pillangó-effektusnak nem? Ha akárcsak mittudomén csúnyán nézek egy nénire. Az meg úgy megy át az úttesten, hogy "ejnye ez mér nézett rám ilyen csúnyán" és elüti egy autó, akkor már beavatkoztam a múltba. Tehát akár csak egy levegővétellel is gondot okozhatok értitek?
  • sz4bolcs
    #59
    Továbbá ez az a dolog, amitől félek, és nem is tudom elfogadni, hogy nincs döntésem.
  • sz4bolcs
    #58
    az, hogy valami véletlenszerű, még nem ad választási lehetőséget.
  • sz4bolcs
    #57
    húha, ez nagyon súlyos gondolatokat idézett föl bennem.
    1. káosz van, akkor is determinált a világ, mivel nem te irányítod a részecskéket.
    2. nincs káosz --> "meghatározott, mi fog zajlani"

    Tehát semmikép nem mi döntünk a sorsunkról???
  • Darth Sith
    #56
    most olvasok Stephen Hawking-től egy könyvet, az időről. Ő is arról ír, hogyha sikerül megismernünk az idő bármely pontját, akkor abból már megismerhetjük a többi részét is. Bár ezt 300 oldalon keresztül írja le, de ilyesmi a lényege.
  • Hege15
    #55
    hát egy qrva kukkot nem értek az egészből
    de mindegy
    kár basztatni az időt
    inkább vegyen már valaki neken ram-ot (256-ot , please)
  • Alfa Of NS
    #54
    "A kvantumfizika viszont arról szól, hogy magába a részecskébe van beépítve bizonytalanság a külső körülményektől függetlenül."

    Ez lenne a valasz arra is, hogy miert nem determinalt* a vilag?

    * Ha ismerjuk minden reszecske allapotat, akkor a fizikai torvenyek ismereteben meghatarozott, hogy mi fog zajlani.
  • Kelta
    #53
    szerintem se a mult se ajövö nem létezik, csak a jelen, és minden pillanatban ujra és ujra kialakul, változik.
    egyébként meg ha a jövöben valamikor, pl: 3200 körül feltalálják, akkor az azt jelentené, hogy az utána következö évek évszázadok, évezredekböl bárki bárhova vissza tudna menni, mondjuk ide 2005be vagy akárhova, és elvihetnének mondjuk a jövöbe, bármikorra. ez azt jelentené, hogy a jövö és a jhelen, meg a mult egyszerre létezik!!!a végtelen idöfolyam egyszerre létezik és nincs idö!! csak a mi bilologiai oránk ketyeg:)
    hát szerintem nem lehetséges....
  • NEXUS6
    #52
    A semmiből igen is tud valami lenni!

    Sőt a kvantummechanika törvényei szerint egy normál részecske leírható úgy mint egy időben visszafelé haladó antirészecske!

    Szal semmiből (kvantumvákumból) is létrejöhet akármi, még piros kokakólás kamion is, csak éppen minnél összetettebb és minnél nagyobb tömegű a dolog annál kevésbé valószínű.

    Ráadásul ezek a virtuális részecskék folyamatosan befolyással vannak a valós részecskékre, tehát igen is létezik időutazás, és a világon minden és mindenki azt csinálja.;)))))
    De mivel annyi az ellentétes törekvésű rendszer, a végeredmény egy nyugodt tempóban zajló oksági elvre épülő világ.

  • papabear
    #51
    Ebből a kísérletből konkrétan már üzletet is csináltak. Van egy cég, aki vállalja, hogy ha egy kevéske összeget befektetsz, azt 500 évig kamatoztatja, és amikor már lehetséges lesz az időutazás, akkor az így már igen nagyra hízott összegből finanszírozzák, hogy visszajönnek érted.

    Hehe, és biztos van néhány balfék, aki erre befizet..
  • Darth Sith
    #50
    Einstein kvantum fizikájára alapoznak? Tudtommal Einstein a relativitás elméletet készítette el, a kvantumfizika nem az ő nevéhez tartozik, sőt ő el is ítélte azt. Vagy én tudom rosszúl?
  • Inquisitor
    #49
    Vagy olyasmi, hogy a virtuális részecskék azon része realizálódik valódinak, ami az elvi "jelen" felépítéséhez kellenek :)
  • nenad
    #48
    eppen ez a teoria, amit eloadsz (es mellesleg egyetertek vele tobbe kevesbe, a szervet kiveve :D) adja meg a lehetoseget a mult es jelen, es jovo ismeretenek...
    Persze azt hozza kell tenni, hogy az a "felépítés" bizonyos rendszerben tortenik, bizonyos torvenyek szerint. Es ezert lehetseges.
  • Gladiator
    #47
    jó megvilágítás.
  • HUmanEmber41st
    #46
    Amúgy nekem is kedvenceim az időutazásos sci-fik, de csak úgy olvasom, mint valami mesét.
  • HUmanEmber41st
    #45
    Az elemi részecskék minden pillanatban felépítik a jelent,( majd helyet cserélnek egy hasonló részecskével) (mint valami 3D filmvetítés) előtte utána nincs semmi...
    Se múlt se jövő.
    A múlt benyomásait az agy rögzíti, aztán kész.
  • blaze
    #44
    Valahol olvastam egy kísérletről, de annak már van vagy 2-3 éve. Konkrét dolgot erről a bizonyos kísérletről nem tudok, na de a lényeg, hogy akárki megcsinálhatja, akármikor. Arról van szó, hogy üzenetet kell hagyni a jövő számára, amikor már az időutazás lehetséges lesz. Az üzenetben pedig megírni, hogy utazzanak vissza az időben hozzád mondjuk a levél megírása után 1 órával későbbre. A levél megírása, meg tárolása (elásod v. tudom is én) a leleményességeden múlik. Ha nem sikerűl a kísérlet, akkor vagy rosszúl csináltál valamit vagy nem létezik az időutazás ebben a formájában. Rengeteg befolyásoló tényező van, amik miatt nem sikerűlhet. Akkor meg tuti, hogy nem fog működni, ha sikertelen kísérlet után megsemmisíted vagy elérhetetlenné teszed a leveled az "időutazásos" kor számára. Ezt lehet nem így tervezed előre, de valami miatt mégis így lesz. Én is megcsináltam ezt a kísérletet, nem jött össze sajnos, nem voltam elég leleményes.:(((
  • Gladiator
    #43
    Az egés film (vissza a jövőbe) egy nagy marhaság (ettől függetlenül imádom).
    Azt hiszik a történelem csak akkor változtatható meg, ha vkit megölünk, vagy ilyenek. közben az is elég, hogy egy fűszálat kiszakítsunk úgy, hogy senki nem látta. már akkor is az egész világ más lesz. Az a bogár, amelyik éppen arra fűszálra mászott volna fel, az most nem fog, így nem szúrja ki egy ragadozó így életben marad, a madár meg mondjuk amelyik megette volna az tovább repül. leszáll egy ház tetejére, ahol észreveszi őt egy gyerek és lelövi légpuskával, ezt a szomszéd észreveszi, feljelenti, az apját lecsukják, és akkor egy fűszál miatt már teljesen másképp alakul a világ.
    Szóval attól függetlenül, hogy imádom a vissza a jövőbe-t, végig fogom a fejem a hülyeségek miatt.
  • Asperot
    #42
    Előre utazni talán még megoldható….hisz egy tökéletes hibernáció is gyakorlatilag időutazás.
    Nagyobb gondok és feladatok valószínű a visszafelé utazásban lesznek.
  • Caro
    #41
    Ez nem egészen így van, mert nem a semmiből kerülsz elő, hanem az anyagi tested kerül át.
    Most volt itt nemrég egy cikk a féregjáratokról, és hogy a kvantumféreglyuk térben is és időben is instabil.
    Az azt jelenti, hogy ott más időpontokba kerül át a rajtuk áthaladó anyag?
  • Amergin
    #40
    Ha már azidőutazásnál tartunk: úgy tanultam semmiből nem lesz valami(legalábbis a fizika szerint). Ha a fizikai testem vissza tudna menni az időben akkor a semmiből lenne valami mivel a testemet felépítő részecskék előző állapotukban léteznek abban a "mult"-ban is meg az én testemet is ezek építik fel, szóval ez nem lehet ugye. A jövőbe utazással is ugyanez a helyzet.
    A tudatunk kivetülése egy lehetséges múltunkba vagy egy lehetséges jövőnkbe viszont tekinthető "időutazásnak", de ez olyan messzire vezetne hogy itt inkább nem mennék ebbe bele...
  • Sub
    #39
    Ha létezik is időgép, vagy fel fogják találni akkor a hozzánk képest jövőben élő ember visszautazhatott már réges-rég a múltba(a mi jelenünkbe). Vagy nincs is idő csak mi érezzük úgy mintha lenne? Akárhogy is, qrvára érdekes dolgok ezek. Kár, hogy hülye vok a fizikához :) De eljátszogatni a különféle eshetőségekkel érdekes. Mellesleg olvastam vhol, hogy a fizikai törvényeknek csak vmi nagyon elenyésző százalékát ismerjük. Rengeteg dolog van még amit nem ért meg az ember, s talán sosem fog.
  • MiZo@game
    #38
    és ne nézzetek hülyének plz, én tényleg nem hiszek az olyan idiótáknak akik azt állítják hogy láttak már idegeneket stb.. nem is vagyok scifi fan, de tény hogy van 1-2 megmagyarázhatatlan jelenség a világunkban, ami igaz lehet, és sztem az ufo-k esete is ide sorolható
  • MiZo@game
    #37
    sztem igenis léteznek időgépek, még ha bizarr is az elméletem, és belekeverem az UFO-kat.. sztem igenis az UFO-k időgépek, és utasaik ugyanúgy emberek mint mi.. nem avatkoznak be (nem hiszek azoknak akik azt állítják hogy elrabolták őket stb), nem akarják megváltoztatni a történelmet, mert az katasztrófális dolgokat okozhat.. és ha megfigyeltétek, minden az előző években történt fontosabb eseménynél (pölö world trade center) is lencsevégre kaptak ufo-kat.
  • Asperot
    #36
    Most hozta a futár :))) már kezdem is

    pici off
    (sorry)
  • toyotakacsa01
    #35
    Amúgy a Butterfly effekt(Pillangó effektus) is nagyon nagy film: a csávókám visszatud menni a múltba, aztán mindig megváltoztat valamit ami teljesen megváltoztatja a jelent.
    Ha nem láttátok, érdemes megnézni.
  • toyotakacsa01
    #34
    "Ha én elkezdek fénysebességgel távolodni a monitoromtól, akkor mindig ugyanazt a pillanatot látom. "
    Kipróbáltam, de beb@sztam a fejem a falba miután elkezdtem fénysebességgel távolodni.

  • Asperot
    #33
    Ha jól emlékszem ez csak Superman-nek sikerült. :))
    Azóta egyre többen támadják ezt az elméletet miszerint az idő múlása esetleg iránya a sebességgel befolyásolható. Ma is erősen kétséges hogy ha eléred a fény sebességét vajon valóban másképp telik az idő az utazó számára………..szerintem nem.
  • Maximilian
    #32
    Jó az fejtegetésed mixi, de ha fénysebességgel haladsz a monitorod fényével 1szerre, akkor melletted lesz a fény előtted meg feketeség, mert nincs fény, ami megvilágítaná, mert te is fénysebességgel mész. Egy másik ilyen jó példa, amikor pl repülővel megkerülöd a földet X sebességgel, ami Y időbe telik. (Ez körpálya, kicsit eltúlzott adatokkal, csak a szemléletesség kedvéért) Ha te 3X sebességgel kerülöd meg a földet, akkor az Y/3 időbe telik. Tehát minnél gyorsabban mozogsz, ugyan az a táv egyre kevesebbb időbe telik. És ha sebességet addig növeled, amikor ugyan oda érsz vissza ugyan abban a pillanatban, ami legyen Z sebesség, neked egyre gyorsabban kell haladnod, ha ezt tartani szeretnéd, mert közben az idő is halad körülötted. Másképp értelmezve minnél gyorsabban haladsz az idő egyre inkább lassul, tehát Z sebességgel ugyanabba a pontba eljutva annyit jelent, hogy az idő megált. És ha Z+X sebességgel haladsz akkor az idő visszafelé kezd haladni. Ezzel még a fizika prof-omat is kiborítotam először
    De lehet tul sok sci-fit nézek...
  • irkab1rka
    #31
    Pathetic humans. The travel back in time is possible. Ask me later.

    Addig is egy bizonyíték: "The future myself and I" (SP)

    Ja, úgy mellékesen, van olyan részecske, ami úgy közlekedi, hogy visszefelé halad az időben, de ez most nem fontos :)
  • Asperot
    #30
    Ezt sokan keverik az időutazással pedig semmi köze hozzá. Számodra is a „normális módón” telik az idő. Amit látnál (persze nem lehet) inkább hívható délibábnak :))))