625
A Maple egy fejlett matematikai problémamegoldó és programozói szoftver.
  • xDJCx
    #345
    Igen, mondani akartam a stop gombot is, bár sajnos nem 100%-osan megbízható.
    Lehetne hatékonyabb algoritmust is az osztó keresésre, meg lehetne elemibb uton is a divisors parancs nélkül. A felhasznált divisors parancsot egyébként ki is lehet listázni, ahogy a legtöbb maple parancsot. Az látszik, hogy a primtényezős felbontás parancsát, az ifactor-t, pontosabban ennek egy változatát használja. Itt a törzstényezők szerepelnek, valamilyen hatványokon, az összes osztóhoz elő kell állítani a törzstényezők kívül az összes ilyen hatványt is, ennyivel csinál többet a divisors lényegében. A divisors parancs eredménye egyébként halmaz típusú, benne az osztókkal {..}, az elemeinek számát a nops paranccsal lehet megkapni (nops=number of operands).

    A geometry csomaggal pedig a szabályos sokszögeteket (regularpolygon) és a kört is fel lehet rajzolni, illetve mindenféle paraméterét számolni, beeértve a kerületet is.
    Lásd a helpben ?geometry
    Az evalf lebegőpontos kiértékelő parancsban pedig meg lehet adni hány digitre számoljon. Pl evalf(K, 20);


  • hajnee
    #344
    Még szerencse, hogy a Maple-ben van STOP gomb !

    Először nem értettem a kerületképletek miértjét, de én előbb kérdezek, aztán gondolkodom..úgyhogy felrajzolás után már érthető volt minden.
    A programszerkezetet meg elemeznem kell kicsit, de nem nagy feladat...magamtól nem biztos, hogy ment volna :D
  • xDJCx
    #343
    Szívesen!
    A kerületképletek egyszerűen adódnak, ha felrajzolja az ember a sokszögeket meg a kört, és megfelelő derékszögű háromszögeket.

    Az osztós feladatnál pedig célszerű lehet az infintiy helyett valami nagy számot megadni a ciklusban, akár bemenő paraméterként is, hogy ne keressen akármeddig, mert arra lehet, hogy nincs garancia, hogy van éppen k darab osztós szám egyáltalán, vagy ha van, akkor lehet, hogy az ilyenből a legkisebb is nagyon nagy.
  • hajnee
    #342
    Nagyon szépen köszönöm a gyors választ !!
  • xDJCx
    #341

    A kerüetek különbsége függni fog n-től, és r-től is a kör sugarától:

    Kk:=proc(n,r)
    local K, k:
    K:=n*2*r*tan(Pi/n):# kör köré írt szabályos sokszog kerülete
    k:=n*2*r*sin(Pi/n):# körbe írté
    evalf(K-k);
    end proc;

    Kk(5,1);
    1.387572757

    Ha n nagy, akkor a kerületek különbsége nullához tart, és az egyes kerületek meg 2*r*Pi-hez.

  • hajnee
    #340
    viszont van mégegy feladat és NAGYON örülnék neki ha ebben is segítenél

    Számítsuk ki a körbe és a kör köré írt szabályos n-szög kerülete közti különbséget (n paraméter)
  • hajnee
    #339
    bocs, hülyeséget írtam. mégegyszer köszi a segítséget!
  • hajnee
    #338
    Vagyis tudom az osztók számát, ami mondjuk 5, és meg akarom keresni azokat a számokat, amiknek 5 osztója van. Ezek közül pedig a legkisebbet akarom kiíratni.
  • hajnee
    #337
    Köszi!! :):)
    Azt esetleg meg tudod nekem mondani, hogy ha tudom az osztók számát, akkor visszafelé hogyan keresem meg a konkrét számok közül a legkisebbet?
  • xDJCx
    #336

    A numtheory beépített csomag divisors parancsa egy egész szám pozitív osztóit keresi meg, ennek segítségével egy eljárás (Maple 11-ben):

    koszto:=proc(k::posint)
    local n,q:
    for n from 1 to infinity do
    q:=nops(numtheory[divisors](n)):
    if k=q then break:end if:end do:
    return ['szám'=n,'osztók'=numtheory[divisors](n),'osztók_száma'=q];
    end proc;


    pl.

    koszto(12);

    [`szám` = 60, `osztók` = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30, 60}, `osztók_száma` = 12]
  • hajnee
    #335
    Sziasztok!

    Szeretnék segítséget kérni maple programozáshoz!
    Milyen algoritmussal található meg a legkisebb pozitív egész szám, amelynek pontosan k pozitív osztója van (k paraméter) ?

    Köszi, hajnee
  • joebacsi
    #334
    finom :)

    torrenten még nem kapható :(
  • xDJCx
    #333
    Itt találhatók bemutató-filmek róla:

    http://www.maplesoft.com/products/Maple/demo/index.aspx#
  • xDJCx
    #332
    Megjelent a 12-es!
  • xDJCx
    #331
    Ha konkrétan megadod a függvényeket, többet lehet segíteni.
  • ZilogR
    #330
    az első felét meg is oldottam, jól működik, csupán a szorzatfüggvény integrálásával van gond... :( Még játszom vele egy kicsit, ha nem jön össze, akkor lehet numerikusan kell megoldani.
  • ZilogR
    #329
    sziasztok!
    Biztosan tudja valaki, hogyan lehet két piecewise()-al adott függvény szorzatát, mint függvényt előállítani!?!
    Egyszerű sziltanos számításhoz kell, ott van olyan, h két hajlítónyomatéki függvény szorzatát kell előállítani. Itt mindegyik hajlítónyomatéki függvény szakaszonként adott, de az értelmezési tartomány ugyanaz.
    Minden ötletnek nagyon örülök! Előre is köszönöm!

    Más - régi téma:
    Biztos, hogy nem lehet egy kis ipaq-ra ráerőszakolni vmelyik régebbi MAPLE-t? Mi van ha DOS-os vagy még 16 bites windowsra (??nem értek hozzá) változatot próbálok installni egy modernebb masinára?

    Valaki megpróbálhatná a kedvemért egy memókártyáról felnyomni egy PDA-ra, hátha összejön! Legfeljebb a kijelző okozhat gondot, de még talán az sem!
  • xDJCx
    #328
    Mert nyilván az illető maple-rajongó, és jó gyakorlás ilyet írni maple-ben. Egyébként meg mapleben izgalmasabb progamozni mint a hagyományos programnyelvekben írja is az illető, és ez szerintem is így van, mondjuk ezt nem csak a maplet-írásra értem. Az persze jó lenne, ha valaha a mapleben is lehetne ilyen szép flashes dolgokat csinálni, de hát nem ez az elsődleges célja a programnak.
  • joebacsi
    #327
    jópofa, de ezt minek maple-ben csinálta az elvetemült? :)
    akár flashben is például sokkal egyszerűbben létre lehet egy ilyet hozni, sokkal normálisabb irányítással, és az erőforrásokat se zabálná ennyire

  • xDJCx
    #326

    Itt meg learás van hozzá:
    http://www.geocities.com/andy_revenko/MyMaplet.html
  • xDJCx
    #325

    Bűvös kocka forgatása maple (11)-vel:
    http://www.mapleprimes.com/files/8024_CubicRubik.mla
    A letöltött mla kiterjesztésű fájlt be kell másolni a maple főkönyvtárán belüli lib alkönyvtárba, majd elindítani a maple-t, és ezt a sort bemásolni egy üres munkalapra és enterezni:
    with(CubicRubikPackage): ShowCubicRubik();

  • xDJCx
    #324

    Volt már itt a fórumban is linkelve (#166) egy dos-os maple demo a hőskorból.
    Egyébként meg volt valamikor egy windows ce-s maple próbálkozás is:
    http://www.maplesoft.com/company/publications/articles/1999/Spectrum_0ct99.aspx

    A legújabb verziókban is rendelkezésre áll parancssoros módja is a maple-nek, ez is windows alatt fut, és jóval kevesebb erőforrást használ.
  • ZilogR
    #323
    áhh, nem akarok 15-20kHUF-nál többet rászánni, max egy ipaq! Szomorú vagyok, h ez nem megoldott. Bár én is túrtam Google-val, csak inkább "városi legendák" kerültek elő!

    No és természetesen nem akarok mást használni, ha már van a MAPLE! :P

    Ellenben van egy HP OmniGo 700LX-em, amin 5.0-ás DOS fut!!! Tud vki DOS-os MAPLE-ról híreket?! A Wikipedia nem eléggé informatív, ellenben ott van egy képernyőkép egy Amiga-s változatról! :P

    Még meglesem a hivatalos honlapot, hátha van History menüpont!
  • xDJCx
    #322
    Nincs pda-s változata szerintem sem.
    Itt van viszont két pda-s matematikai program, hátha jók valamire:
    Lyme:
    http://www.calerga.com/products/LyME/index.html
    Meditor
    http://www.freeware-palm.com/download-meditor-v2-0.html


  • joebacsi
    #321
    maplenek nincs sztem pda változata, csak ilyet találtam most így hirtelen, de sztem ez nem elég neked...
    olcsó laptop nemjó? :)

    profi alternatíva egy tabletpc lenne, vannak azokból komolyabbak, amiket még vízbe nyomva is tudsz használni...igaz olyan 6-700e környékén :)
    dehát ugye manapság, amikor egy postásbicikli negyedmillió ft, ahhoz képest nem is drága :)
  • ZilogR
    #320
    HELP! HELP! :)

    Tud-e valaki arról, hogy milyen hordozható PDA-n futtatható a Maple? Régebbi verzió is tökéletesen megfelene, pl. a 7-es! Nem puskázni kell, hanem egy bárhová vihető, olcsón összerakott, ipari feladatoknál terepen sem sajnált eszköz kellene, amikor gyorsan kell komolyabb számítást végezni (előre megírva otthon, de terepen behelyettesítve a kiindulási adatok (pl.: nyíltfelszínű csatornahálózat számítása, komolyabb áramlástechnikai méretezések, stb...))
  • joebacsi
    #319
    köszi! :)
  • xDJCx
    #318

    Maple 11-hez gyorsreferencia angolul:

    http://www.math.sc.edu/~meade/maple/maple-ref11.pdf

  • ZilogR
    #317
    ...akko' gondolom nem olyan fontos... :P
  • ZilogR
    #316
    ha pontosítod a kérésedet, akkor lehet fogok tudni tippeked adni
  • ZilogR
    #315
    mivel egy "normális parabolának" van 1 szélsőértéke, így öt parabola összege ha jól vannak eltologatva egymnáshoz képest adni fog öt szélsőértéket. az más kérdés, mik lesznek a változók (ugyanis BIZTOS vagyok benne, hogy NEM együtthatókra gondolsz, mint változóra, hanem "klasszikus" független változóra, mint pl.: "x")

    tehát:

    y = SUM(i=1..5, a(i)*(x-xszélsőértékhely(i))^+c(i) ) jűól megválasztott xszélsőértékhely() esetén öt szélsőértékkel rendelkezik, ellenben 1 változós, ha változónak az x-et tekintem.

    egy hatodfokú függvény is ötszélsőértékes, ha jók az együtthatói, de persze az is egyváltozós.

    lehet gondolkodni, h az együtthatók legyenek atz ismeretlenek

    de én úgy érzem, te vmi "lineáris programozós" témakörrel kapcsolatban keresel holmikat...
  • xDJCx
    #314
    Olyan parancsról nem tudok, ami ad neked egy ilyen függvényt. Neked kell találnod egy jelöltet erre, az Optimization csomag parancsaival megkeresheted a szélsőértékeit (pl. adott tartományokban), ha jól értem a feladatot.
  • r0nan
    #313
    Sziasztok!

    Olyan problémával fordulok hozzátok hogy a egy olyan 5 változós függvényt kellene találnom(vagy az eljárásnak) aminek 5 db szélsőértéke van, mindent pedig az "Optimization" csomag használatával , valamint különböző egyéb feltételeket kéne még hozzá adatni, de azt hiszem azzal már boldogulnék! :)
    Szóval a kérdés hogy hogyan keressek egy olyan függvényt aminek 5 szélső értéke van( valami parancs?)?

    Köszönöm válaszotok.
  • xDJCx
    #312
    A 10-es nem igazán támogatja a Vistát, trükközéssel felmegy, legalábbis itt írnak erről:
    http://www.mapleprimes.com/forum/installation-of-maple-10-fails-on-windows-vista
    meg itt http://www.mapleprimes.com/forum/windows-vista-and-maple-10

    "It looks like the best way is to log on as an administrator and run the installer in XP compatibility mode. You may have to wait a long time for the installer to complete, but it should work...
    What you need to do is turn off Aero and switch to Classic view in display properties. Make sure to run your install as XP SP2 compatible and everything should work"

    A 11-es már támogatja, legalábbis az utolsó patchchel, úgy tudom.
  • Boyz
    #311
    Hali tudna nekem segíteni valaki h vistára miért nem megy fel a maple 10? Nem ír ki hibát meg semmit csak félóráig küzd és megunom és megszakítom!
  • xDJCx
    #310

    Itt is van egy jó magyar nyelvű bevezetés a Maplehez példákkal:

    http://kataszter.apertus.hu/index.php/curriculum/Curriculum?tananyag=pte_maple
  • xDJCx
    #309

    Magyar nyelven elősorban a magyar nyelven megjelent könyveket javaslom. Pl #264-ben ajánlottam egy viszonylag friss könyvet. Ez jó kezdésnek. Internetes magyar maple doksikra is volt itt a fórumban már több ajánlva. De nézd meg a google magyar oldalait.
    pl. ez egy magyar nyelvű gyorsreferencia: http://www.math.bme.hu/~wettl/okt/info1/2006/wfqr.pdf
    Angol nyelven van persze több jó leírás. A legteljesebb és legrészletesebb maga a maple súgója. (Ha pl. egy parancssorban egy utasítás elé ?-et gépelsz és enterezzel akkor egyből megkapod róla a részletes súgó oldalt.)
    De ha van konkrét kérdés akkor dobd föl itt.
    A legújabb verzó a 11-es (pontosabban a 11.01 patcchel), érdemes azt használni.




  • szemlits
    #308
    Köszönöm!

    Van valakinek magyar használati útmutatója a progihoz?
    Belegabajodtam, mint majom a házi cérnába...
  • xDJCx
    #307
    Attól függ. Ilyenre közvetlen parancs nincs.
    Ha van több ilyen adatsor és hozzá tartozó pontszámok, akkor megpróbálkozhat az ember valamilyen alakú képletet feltételezve, pl. a képlet együtthatóit meghatározni a maplevel egyenletrendszer felírásával és megoldatásával.
    Egyszerű esetben lehet a képlet pl. egy súlyozott átlag is, ahol az egyes súlyozó tényezőket meg lehet a maplevel határozni lineáris egyenletrendszer megoldatásával. Ennél többet így nehéz mondani, nem ismerve a konkrét adatokat.


  • szemlits
    #306
    'Napot!

    Van egy olyan problémám, hogy kaptam egy táblázatot. Amiben van néhány adat és ebből kihoznak egy pontszámot. Nomost azt nem tudom, hogy hozzák ki.
    Meg tud a progi oldani ilyen feladatot?
    Igencsak jól jönne...