625
A Maple egy fejlett matematikai problémamegoldó és programozói szoftver.
  • blackgamer
    #1
    Kedves Matematikusok!

    Ezt a topicot azoknak nyitottam, akik főiskolai/egyetemi szinten foglalkoznak a matematikával, illetve akiknek nem szenvedés (hanem öröm?) egy feladat megoldása.
    Ha ezen kategóriák valamelyikébe tartozol, akkor kérlek tegyed gyorsan "kedvencek" () közé a topic-ot nehogy eltűnjön

    Én csak mostanában ismerkedek a software-el, szeretném ha ide gyűjthetnénk a tapasztalatokat.

    rövid leírások:

    A Maple egy fejlett matematikai problémamegoldó és programozói szoftver.

    A Maple-t alkalmazva könnyedén definiálhatjuk, megoldhatjuk, optimalizálhatjuk és felderíthetjük a matematikai problémákat vagy a technikai jellegű projektek adatait. (Modellalkotás, szimuláció, elméleti analízis, mérnöki tervezés és tudományos alkalmazásfejlesztés.)

    Mint egy matematikus, a Maple ismeri a szimbolikus műveletek összes szabályát. A Maple tudja, hogyan kell kifejezéseket egyszerűsíteni, deriválni és integrálni, vagy éppenséggel részcsoportokra bontani egy véges csoportot, és még sok minden mást. A Maple azonban a többnapi kézi számolás és munka helyett másodpercek alatt végzi el ezeket a feladatokat! Sőt, fejlesztőink a tudományos irodalom által ismert leggyorsabb és legprecízebb numerikus algoritmusokkal szerelték fel a Maple-et.

    A Maple 2D és 3D grafikonjai és animációi segítenek Önnek ábrázolni a matematikai problémákat, például fraktálokat, vektormezőket vagy dinamikus rendszereket.

    A Maple intuitív nyelvezete még kezdők és tanulók számára is lehetové teszi, hogy kiterjesszék a Maple funkcióit, saját alkalmazásokat hozzanak létre, és új algoritmusokat készítsenek.

    hivatalos oldal , bemutatók , forgalmazó oldalán ismertető , leírás ELTE-n

    Az időzítés azért is jó, mert éppen most jött ki a 10-es verzió. Nekem még 9.5-ös van de kezdésnek régebbi is megfelel.
    Szóval várok ide minden érdeklődőt sok szeretettel!
  • SoDI---
    #2
    Én épp tegnap egy adócsalás-kalkulátort adtam be ebből a tárgyból (ELTE TTK).

    Elfogadták :D

    Bővebben itt
  • Koppernikusz
    #3
    Vannak problémáim a matekkal. Azokat a problémáimat megoldja?
  • blackgamer
    #4
    megnéztem az adócsalás-kalkulátort gratulálok hozzá tökjó (bár gazdasági részéhez nem értek) (én szintén ELTE)
    Lin. algebra, Analízis plusz egyéb matekos tantárgyhoz szeretném használni, most hogy vége a szorgalmi időszaknak, lesz is időm tesztelni

    Koppernikusz: nemtom, szerintem nem, jobb ha tisztában vagy a matekkal, és csak hobbiként HF ellenőrzésre használod a progit
  • Bercy #5
    nem fogja megoldani a problemaidat, sot eleinte meg bonyolultab is lesz vele a matek, de ha megtanulod hasznalni jelentosen megkonnyiti az eleted.
    nalunk a fosulin a matekot hivatalosan is maple segitsegevel tanuljuk.
  • Antifasiszta
    #6
    Szia béack,nemtudod hol lehet leötlteni a maple 9.5 mert van egy hely de az csak patch hozzá:(
  • Antifasiszta
    #7
    bocs a helyesirásért...
  • Antifasiszta
    #8
    nekem megvan a maple 7es verzio vágom márt de sajnos nem találtam meg a progiban azt hogy necsak a végeredményt irja ki hanem a számitás menetét...nemtudod hogy kell beálitani? vagy ez a 7es verzioju progi a végeredményt adja csak?
  • Antifasiszta
    #9
    az a baj a maple 7 -es verzioban hogy az osztást enm végzi el hibátlanul,nemegy neki az osztás,gondolom a 9.5ösben kijavitoták a hibát..
  • Antifasiszta
    #10
    hm?
  • CattiBrie
    #11
    Sziasztok!

    Tudna valaki segíteni, hogy honnan lehetne ingyér letölteni a progit?

    Köszi!
  • blackgamer
    #12
    eMule
  • CattiBrie
    #13
    wHere?
  • Antifasiszta
    #14
    black nemtudsz segiteni,hogy hol tötlsem le a maple 9.5-öt?
  • Antifasiszta
    #15
    hm? segits már lécives....
  • Antifasiszta
    #16
    jovan hadjuk ako a maplet,ugyse lehet leötlteni elég a 7 verzio..
    nagyn jo a láthatatlanalító programod!:)
    ennek nem adod meg a forrását c++ ban? vagy delphiben?
  • Antifasiszta
    #17
    nah most látom hogy kaptam privátot,nagyn szépen köszönök minden segitségedet:)
  • Antifasiszta
    #18
    köszz:)
  • Misty19
    #19
    Sziasztok!!!

    Pont most nézegettem hogy találok-e valahol olyna társaságot akik ezzel a programmal ismerkednek vagy használják!
    Szaé én BMF-re járok, 3.félévbe matekbol benyomták ennek a proginak az alkalmazását,nemnagyon értem miről van szó.
    Van olyna aki tudna nekem segíteni??? Vmi kettős integrálos, vagy valami feladatot kellene leadnom, de nem nagyon megy.
    Ha valaki tudna nekem segíteni azt megköszönném!!!
    Sziasztok!!!
  • JohnnySmith
    #20
    Misty19 #19-es hozzászólás :D
  • Misty19
    #21
    Ha nem tudsz segíteni akkor legalább ne szekálj:)
    Előre is köszi.
  • CattiBrie
    #22
    lassan már meglesz a progi...

    Nekem kb. ettől függ, hogy "megszeretem-e" a mateket, vagy sem. Mert eddig nagyon nem megy.
  • CattiBrie
    #23
    Naon teccik egyelőre!!! :)
  • Gimre
    #24
    Hello mindenkinek!
    Két dolgot szeretnék kérdezni:
    1.) Van-e magyar help a Maple V release 5-höz.
    2.) Milyen video kártya kell a maple 7-hez.Mert a leirásban a konfig a következö: Win98 64Mb ram ha jól emlékszem. Nekem sajnos Win98 256MB ram S3 savage4 16Mb video kártya van a gépben. És amikor feltelepítem és utánna el akarom inditani akkor lefagy. Kérlek sgitstek ha tudtok. Üdv Gimre
  • blackgamer
    #25
    egyetemi honlapokon található leírás, illetve kapható könyv is
    nem kell neki extra videókártya, kivéve ha 3D-s grafikai megjelenítésre akarod használni
  • Gimre
    #26
    Szia Blackgamer!Ugye azt mondtad, hogy a Maple 7-nek nem kell extra video kártya
    akkor miért fagy le nekem telepítés után ha elakarom inditani. A másik amit szeretnék kérdezni, hogy hogyan kell a Maple V-ben betölteni a linalg csomagot úgy hogy ne kelljen állandóan a with(linalg) parancsot használni,mert én álltalában a mátrixokat használom. Elóre is kösz Üdv G_imre
  • blackgamer
    #27
    sajna nem tudom, régen Mapleztem akkor is alap szinten, de tervezem pár hónapon belül a használatát
  • CattiBrie
    #28
    pár hónapja is ezt mondtad :):)

  • blackgamer
    #29
    tudom, sajna tehetetlen és lusta vagyok... (átmenetileg)
  • CattiBrie
    #30
    hogyan lehet maradékot kiiratni?
  • CattiBrie
    #31
    > 2^(341-1);


    Ezt tök jól kiszámolja (amit egyébként én fejben is), de utána el akarom osztani 341-gyel, amit Maple csak úgy ír fel, hogy

    2239744742177804210557442280568444278121645497234649534899989100963791871180160945380877493271607115776 / 341

    Ennek az értékét hogyan lehet kiíratni?
  • CattiBrie
    #32
    Megpróbáltam kicselezni, de így sem jó :):)

    > a:=(2^(341-1)/341);
    > print(a);
  • Dj Faustus #33
    "hogyan lehet maradékot kiiratni?"
    maradék -> modulus -> mod
    Tehát például:
    11 mod 5 = 1
    vagy
    14 mod 5 = 4

    Valószínűleg a Maple is tartalmaz ilyen funkciót. Például ezen az oldalon a kriptográfia kapcsán használ az emberünk Maple-t maradékos osztáshoz.
  • CattiBrie
    #34
    télleg (mint pascal) :)

    köszi


    mottmár csak azt nem tom hogyan derítem ki egyszerűen, hogy 341 összetett :)
  • CattiBrie
    #35
    11*31
  • CattiBrie
    #36
    ez mekkora jóság ez a "parancs"

    > nextprime(15);
  • CattiBrie
    #37
    De mi az a kriptográfia?

    És hogyan kell monnyuk a sqrt(341) értékét megkapni?
  • CattiBrie
    #38
    kriptográfia = titkosírás

    igaz?


    [okosodik]
  • Dj Faustus #39
    "kriptográfia = titkosírás igaz?
    Úgy van. Szteganográfia (rejtett írás - lásd: Camouflage, vagy vegytintával/citromlével/tejjel való írás) "pajtása".

    "mottmár csak azt nem tom hogyan derítem ki egyszerűen, hogy 341 összetett :)"
    Azokat a számokat, amelyeknek kettőnél több osztójuk van, összetett számoknak nevezzük?

    Talán így (nincs Maple-m kéznél, csak így Google segítségével):
    n:=341;
    for i from 1 to 200 do
    if ((n mod i) = 0) then n:=n/i;
    end do;


    Persze elegánsabb lenne, ha csak a primszámokkal osztanánk le...
  • CattiBrie
    #40
    akkor használjuk a nextprime(1)-et

    márhogy az legyen a kövi