339
  • Pheel
    #259
    Azért nem olyan nagy baj az, ha van róla fogalmad, hogy miről beszélsz...
  • Lola.
    #258
    az azért volt, mert az a nyomtató ismert egy régebbi nyelvet amit az amiga egyik bebetonozott drivere felismert. Azt ugye nem gondolod komolyan, hogy magától kitalálta az os egy belé nem betonozott nyomtató leírónyelvét...
  • Laci
    #257
    "Mi nem megy a dma-n pc-n?" Főleg ha floppy, de minden más lemezegység kezelésekor egyszerűen úgy lelassul a rendszer, hogy nem lehet mellette rendes sebességen mást csinálni. A Rendes sebesség azt jelenti hogy nem akad halálra a gép miközben, másolás alatt másra is használom. Az első pécék meg nemhogy nem boldogultak a DMA-val, de az se volt mindegy melyik winchestert kötötték rá, mert hol az egyik pc ezt, hol a másik pc azt a hdd-t nem akarta sehogy sem felismerni. Persze ez az AT-vel megszünt.
  • Laci
    #256
    "gy tegnap kijött pnp nyomtatót, rádughatsz egy win95-re és fel fogja ismerni. ezt az amigáról nem lehet elmondani. (ha különleges leirónyelvet használ, akkor persze nyomtatni nem tudsz, de ott lesz a device managerben a pontos tipusa, fel fogja ismerni, ha drivert próbálsz installálni hozzá, hogy ahhoz a nyomtató tipushoz jó-e stb.)"

    Számtalanszor elmondtam, de leírom itt is: Egy A1200-ason mutogatták nekem hogy szines grafikát, meg mindent kinyomtat és azt a nyomtatór előtte 386-oson használták. Akkor azt nem tudtam ezt miért kellett volna nagy dolognak tartanom, de a pécével való szarakodás során rájöttem. És nem telepítettek fel rá előtte semilyen drivert.
  • Lola.
    #255
    nézd meg a lenti listát, vpn, streaming stb-stb...
    Hogy írtak rá egy lassú és semmit nem tudo webszerver alkalmazást az ezen nem sokat változtat.

    "DMA: Ez sem bír rendesen működni pécén, vagy csak szoftveres rásegítéssel, de a legtöbb hardware-nél igy se megy."

    Ez már megin mellébeszélés konkrétum nélkül. Mi nem megy a dma-n pc-n? Ill. a pc már jópár éve túlnőtt a dma-n és ma már ultradma-t használ és tökéletesen működik. A szoftveres rásegítés eleve butaság, mivel elméleteddel ellentétben (ill. a mesekönyvek csak ennyit irnak valóban, de a valóság bonyolultabb) a szoftver a processzort irányítva felprogramozza a dma vezérlőt adott transzfer végrehajtására, majd továbblép, csinál egyéb dolgot, majd mikor dma ack megszakítást kap, akkor ellenőrzi, hogy rendben zajlott-e az adatátvitel majd ismét mással foglalkozik...

    "A pécé architektje kiépítésénél még nem voltak divatban ezek a funkciók."

    Dehogynem voltak... Pont ugyanaz mint az amigában a sima dma. Csak efelett is eljárt már az idő.

    "Plug&Play: Ez talán az xp-nél kezd jól működni "

    Sajnálattal kell közöljem, hogy semmit nem változott ez a része az xp-nek a 2000-hez képest, egyszerűen csak belekerültek az új driverek is. (régebbiek pedig kikerültek, sok régi hardvereket használó user bosszúságára.)

    "Amúgy a Commodore PET 1977-ben 100%os Plug&Play volt, ezért nem értem miért pont a pécénél nem vették ezt sem figyelembe"

    Úgyérted, hogy mekkora dolog volt, hogy a mind a kb. 10 féle rárakható hardver "driverét" belebetonozták a rendszerbe, majd pedig próbálgatós alapon rájött, hogy mi van rákötve? Hát ezzel nem kérkednék 2004-ben. (akkoriban remek volt) Szemben a win-ek flexibilis (nem kell az oprendszer kódjába betonozni) driver architektúrájával amit éppen most próbálnak belekoppintani a bsd-kbe és a linuxba... (jó kis baklövés ugyanis fél éven belül elkészül az új architektúra - a windows történetének legnagyobb driver szintű változása)
    Egyébként az egész felvetés hatalmas öngól :))
    A pnp-t a microsoft fejlesztette ki az intellel karöltve, az első pnp kompatibilis oprendszer a win95 volt és az első valóban pnp kompatibilis hardverek 96 környékén jelentek meg. (mégegyszer hangsúlyoznám az amiga/commodorral ellentétben winen nem próbálgatás alapú és bebetonozott drivereken alapul a pnp. Egy tegnap kijött pnp nyomtatót, rádughatsz egy win95-re és fel fogja ismerni. ezt az amigáról nem lehet elmondani. (ha különleges leirónyelvet használ, akkor persze nyomtatni nem tudsz, de ott lesz a device managerben a pontos tipusa, fel fogja ismerni, ha drivert próbálsz installálni hozzá, hogy ahhoz a nyomtató tipushoz jó-e stb.) És igen, ezt a ms találmányt is bemásolták sok-sok évvel később a linuxba pl.

    "Az Amigát, meg az oprendszerét meg lényegében zárt rendszere védi meg a biztonsági problémáktól"

    Ez meg mi? Már megint maszatolás... Miféle zárt rendszer? Ilyet kár leírni.
  • Pheel
    #254
    "Nekem egyébként win3.11 es van ami 1995 óta működik egy 486oson"

    Gondolom évente egyszer(sem) bekapcsolod és örülsz neki. Csoda, ha nincs semmi baja...
  • Laci
    #253
    Feltelepítetted? Mik a főbb különbségek?

    Nekem egyébként win3.11 es van ami 1995 óta működik egy 486oson, de az megint más mint a win95 meg azutáni winek...
  • Laci
    #252
    Az Amigát, meg az oprendszerét meg lényegében zárt rendszere védi meg a biztonsági problémáktól. Persze ez sem konkrétum, csak egy szóval akartam összefoglalni, majd áttanulmányozom az Amiga hw-t meg OS-t.

    Nyilván nincs tökéletes rendszer, de ezek a problémák nehezebben jönnek elő egy ilyen automatizált, zárt rendszeren. Szerintem ez jobb, de ez lehet egyéni megítélés kérdése is (bár ezt akkor ismerem el ha valaki kipróbálta ezt is, meg azt is), ugyhogy vitatkaozhatunk róla sokat:)
  • Laci
    #251
    Persze most kibeszéltük a multitaskingot, de van még két elem az oprendszereket illetően:

    DMA:(Mint tudjuk Direct Memory Access, a processzor igénybevétele nélküli adatátvitel a tárolók és a memória között) Ez sem bír rendesen működni pécén, vagy csak szoftveres rásegítéssel, de a legtöbb hardware-nél igy se megy. Az Amigánál ez a funkció is olyan amit már a tervezésnél figyelembe vettek, így nem volt nehéz beépíteni. A pécé architektje kiépítésénél még nem voltak divatban ezek a funkciók.

    Plug&Play: Ez talán az xp-nél kezd jól működni (Amúgy a Commodore PET 1977-ben 100%os Plug&Play volt, ezért nem értem miért pont a pécénél nem vették ezt sem figyelembe).
  • Laci
    #250
    "azon kivül hogy nincsen normális net elérése" - Ezt is már megbeszéltük, webszevert is üzemeltetnek (Amiga 500-al is, de mondjuk az elég lassú is állítólag). Nemtudom pontosan hogy értsem a normális net elérést.
  • NEXUS6
    #249
    Igen, az biztos, hogy a DX9.0c gyorsabb mint a b verzió, de a c nemzetközi és angol verziója között is van különbség.

    Hozzá teszem NVidián.
  • mikike
    #248
    na én pl. a DX9c-t nem raktam fel, de azt tudom, hogy az SP2ben benne van (lesz)
    szal igazából nem tom mitől lehet lassabb az SP2
  • NEXUS6
    #247
    Vigyázni kell, mert a pl DX9b angol és nemzetközi verziója között is volt sebesség különbség!

    Az SP2-ben nem tudom van-e DX frissités, valami ezzel kapcsolatos rendszerfájlokat biztos frissit. Viszont nálam pl a DX9c jelentős sebesség növekedést hozott azoknál a programoknál, amelyek játszhatatlanul akadtak. Itt még nem teszteltem a nemzetközi meg az angol verzió ,közötti különbséget.



    És most a titkos perverziónk: ;)))))

    "The Amiga AGA Chipset
    The AGA chipset formed the basis of the third generation of Amiga hardware. In the USA it was known as the AA chipset (Advanced Amiga), however the name was changed in Europe to avoid confusion with a certain motoring company.

    The AGA chipset was released in August, 1992 as the new graphics processor for the A4000 high-end system, and later, in October, for the entry level A1200. It allowed screens to be opened that had 256 colours on screen from a palette of 16.8 millions (24-bit graphics), or over 640,000 in HAM8 mode. It was quite an advancement over the ECS.

    Graphics Resolutions
    The AGA chipset could display resolutions varying from 320 x 200 pixels non-interlaced 50 Hz up to:

    1280 x 512 pixels interlaced 50 Hz.

    640 x 480 pixels non-interlaced 60 Hz.

    640 x 400 pixels non-interlaced 70 Hz.

    It could also be expanded through a number of programmable modes. These came in the form of Monitor drivers such as VGAOnly, allowing the display of any system friendly program to "sync up" to the 31KHz used by PC monitors."

    Asszem most már minden világos mindenkinek!;))))

    from:http://amiga.emugaming.com/amigaaga.html

  • mikike
    #246
    most olvastam, valaki angol SP2-est rakott fel és lassabb a gépe mint magyar SP1-el volt
    mondjuk én WindowsUpdatelni szoktam és tényleg egy ideje látványosan lassabb a gépem, lehet tényleg valamelyik XP frissítéstől
  • ThomasTheKoRner
    #245
    #194

    Ez nem igaz!Én leszedtem az SP2-t és NEM hajlandó települni magyar winfosra.
    Na még egy hónap
  • TiTuS
    #244
    http://www.nforce.nl/index.php?do=nfo&id=73617
  • Mr Manson
    #243
    Volt itt egy link SP2höz! Ha jól nézem az még béta :( 2096
  • Evil
    #242
    Hmm, letoltottem egy xp2 es winxp iso t, ugyis ujra kell dobnom a rendszert, majd meglatjuk milyen.
  • mikike
    #241
    Mikó lesz letölthető az SP2?
    jó az ungarische XPre is?
  • [CaveMaN]
    #240
    Ehem... Hajrá SP2 :) csak hogy témába vágó is legyen a hozzászólásomban ;)

    Amiga vs akármi vitához meg:
    A maga idejében a C= Amiga vert szinte minden hardvert, grafikában, hangban mindenben. Hozott egy csomó mindent, ami mondhatnánk megelőzte a korát. Tehát összehasonlítani bármelyivel amit jóval később csináltak, legalábbis badarság. Amiga OS vs Win95 most röhögjek? '88 vs '96 vicc.
    A Commodore akkor és ott valamit nagyon elbaszott, ez a tény.

    Az Amiga holt számítógép (mint nyelvben a latin ;)), hozzá kell tegyem sajnos. És mégegyszer: összehasonlítani, bármely jelenleg futó technológiával, akár egyik, akár másik oldalról nézve, faszság.
  • BlackRose
    #239
    Volt alkalmam látni NT 4.0 Servert ami még 1998-ben lett telepítve és meg mindég OK működik, tehát nem érzem ezt éppen Guiness Record-nak. De vagy hiszed vagy nem, nemrég egy haverom hozott egy Olivetti notebookot amin olasz Win 95 volt, még 1997-ből, és müködött (igaz, hogy ultra slow volt), megszenvedtem vele,mig angol Win-t raktam rá, elég bonyolult OS védelem volt rajta, csak a mai napig sem tudom felfogni, hogy miért :)
  • Lola.
    #238
    kiváncsian várom.
    jóéjt.
  • Laci
    #237
    Na jó éjszakát nektek, majd holnap ha még érdekes a téma valakinek utánanézek...
  • Lola.
    #236
    továbbra sem látom mi védi meg az amigát ettől. (azon kivül hogy nincsen normális net elérése)
    Fura lenne, ha valami olyat tudnia amit a win-unixok-linuxok nem tudnának...
  • Laci
    #235
    Én a WB-ről beszéltem inkább, tény hogy ebből fejlődött ki az AmigaOS, de ez már megint nem teljesen ugyanaz. Itt még bonyolultabbá válik a kérdés, én benne vagyok, de asszem majd inkább holnap, mer kezdek fáradt lenni:)
  • Laci
    #234
    "behatolásos ronggyá töréseket" Vagyis külső behatolással való póbálkozás esetén.
  • Lola.
    #233
    "A biztonsági rések javítására mindig ígéretet tesznek, de mivel sok ponton meg lehet fogni egy win-t "

    Az amigát viszont nem javítják, pedig az is olyan lyukas mint a szita... A win (linux, unix stb) ellenben folyamatosan válik egyre biztonságosabbá. Egy álomvilágban élsz, ha azt hiszed, hogy az amigaos-ben nincs hiba. Egyszerűen nem keresnek benne...
  • Laci
    #232
    "1.5 éves uptime gépre :)" Do you want to call Guiness? Y/N :)))
  • Lola.
    #231
    milyen hibaüzenet gátolja meg a ronggyá töréseket? Ja javíts ki ha tévedek, de feltélezéseim szerint az amigaos mégcsak nem is multiuser (oprendszer szinten, kiegészitők ebből a szempontból nem érdekesek), igy "admin" vagy, azaz korlátlan nagyságú kár okozható. Szemben pl. a win és unixok multiuserével ahol is egy virus csak korlátozottan tud rombolni -> amihez a usernek joga van... ezen kivül lehetőség van a szolgáltatásokat is user mode-ban futtatni igy a férgek-törések is korlátozhatóak.
  • Laci
    #230
    Ehh kezd egy kiadós chat-eléssé alakulni a mi kis párbeszédünk
  • Laci
    #229
    Na azért ne feledjük sokan panaszkodnak rá nem teljesen alaptalanul. A biztonsági rések javítására mindig ígéretet tesznek, de mivel sok ponton meg lehet fogni egy win-t (rengeteg beállító-felülete van, rengeteg behatolási pont, a memóriakezelése is sokkal bonyolultabb mint (megint hw-problémáról is szó van) más rendszereknél, sokkal több lehetőséget kap egy virus/trojan hogy a memoriából megtámadja a rendszert. Az Amigánál teljesen más memoriakezelés van, de olyan nagy hülyeséget nem akarok írni, úgyhogy ennek inkább majd még utánanézek. Mindenesetre ott "terv szerint" mennek a dolgok, ezért nem lehet behalasztani minden szarral.
  • BlackRose
    #228
    Na lenyomtam a slipstreaming-et (integráltam az SP2 az XP-be) felirtam a CD-re, és elindult a clean install a 1.5 éves uptime gépre :)
  • Laci
    #227
    Épp e hibaüzenetes példám amit jóval elébb írtam nem tenné lehetővé az ilyen behatolásos ronggyá töréseket. Itt nincs olyan hogy a felhasználó nem tud valamiről, úgy van megcsinálva, hogy bármi történés esetén tudni mit tölt/ha bármiféle hiba történik -> ha nem a rendeltetése szerint mennek az oprendszerben a dolgok. Vírus tekintetében ott is lehetne mit rombolni, mert a lámer tényleg elindítaná ott is az ilyen esetben arra írt programot, de behatolni, meg lefagyasztani csakúgy nem lehet. És ez a rendszer alapjaiban is rejlik.
  • Lola.
    #226
    "Ez a wint biztos pozicióban tartja, de sajnos felhasználói oldalról meg mégsem a legjobb megoldás koránt sem, még így sem."

    De jelenleg éppenhogy a legjobb megoldás. Nem tökéletes, hanem a jelenleg elérhető legjobb. Nem véletlen éli a fénykorát ma is, a longhorn meg nagyot fog ütni, be is vannak tojva a vetélytársak, hogy mi lesz utána, mert már ma is le vannak maradva.
  • Lola.
    #225
    "Dossal nem fogunk tudni CD-t írni, grafikát/szöveget szerkeszteni és zenét hallgatni egyszerre. "

    dehogynem, csak neked kell megirni az ütemezőt...

    "pont amennyire az amiga "biztonságosabb" a winnél."

    Pont ezért lenne megoldás az Amiga rendszere."

    Már mitől lenne megoldás? Épp azt mondom, hogy az 10x olyan lyukas mint egy win vagy linux csak mivel nincs hálózaton plusz az elterjedsége gyakorlatilag 0 ezért nem keresnek benne hibát. Ha elkezdene terjedni szinte azonnal meg is bukna, mert ronggyá törnék pillanatok alatt. Ahogy a dos-t is, ha komolyabban hálózatosítanák.
  • Laci
    #224
    "Meg lehet oldani azon is mindent, csak lenne aki megcsinálja." - Ez a wint biztos pozicióban tartja, de sajnos felhasználói oldalról meg mégsem a legjobb megoldás koránt sem, még így sem.
  • Laci
    #223
    Ez már ahhoz hasonlít mint amit valaki itt valamelyik topikban irt: vmi ilyesmi, hogy a win3.1 alapjaira kéne új win-t irni vagy mit irt az illető.
  • Laci
    #222
    " és a kutya se keres benne hibát -> hibátlan. ahogy a dos is..."
    Azért ne egyszerűsítsük le a dolgokat. Dossal nem fogunk tudni CD-t írni, grafikát/szöveget szerkeszteni és zenét hallgatni egyszerre.

    "pont amennyire az amiga "biztonságosabb" a winnél."

    Pont ezért lenne megoldás az Amiga rendszere.

    "nincs használható hálózati kiterjesztése"

    Ahhoz újra el kéne terjeszteni ezt is. Sajnos a gép ellátottsága nagy ellensége. Ettől még az oprendszere struktúrája azonban elég jó. És ez nem függ az ellátottságtól sem. Meg lehet oldani azon is mindent, csak lenne aki megcsinálja.
  • Lola.
    #221
    ill. nem térül meg a befektett munka, mert mire elkészül a program már rég elavul a hardver meg már olyan gyors, hogy 10 db nem kioptimalizáltat is elvisz úgy mint a projekt kezdetekor létező hardverek vittek volna egy kioptimalizáltat....
  • Laci
    #220
    Jó tudom az ember sok mindent hall meg olvas, de hátha....