139
Mitől jó egy MMORPG?
  • Hmuda
    #59
    Megragadva BBird mondandójának egy aspektusát:

    Ha tényleg mesteri szinten ki lenne dolgozva egy MMOG-ben a PC-NPC interakció, akkor már semmi szükség nem lenne arra, hogy a játékosok egymással érintkezzenek. Max akkor ha kicsit nehezebb küldiket kapnak és kénytelenek beteamelni.
  • BBird
    #58
    De közben szóba hoztátok, hogy milyen monoton a játék, és hogy más offline játék meg milyen változatos...
    Ezért reagáltam. Ne a kifogást keresd, helyeselj! :-D
    Mint minden másnak, a játékoknak is van negatív és pozitív oldala.
    Természetes, hogy egy offline valamiért izgalmasabb tud lenni, mert ott a fejlesztők arra törekednek, hogy ne unatkozzunk, mindig leessen az állunk, stb.
    MMORPG-ben még csak felépítenek egy egyszerű világot, és a játékosok formálják olyanná, amilyen.
    És már leírtam első hozzászólásomban is, nekem attól jó, hogy végre nem kussban ülve játszok egy játékot, hanem csapatban, haverokkal. Beszélgetek, kalandozok,...
    Majdnem mint egy chat, csak itt grafika is van :-)
  • Hmuda
    #57
    A csaj jól megragadta a lényeget:

    Nincs pénz rá.
    Nincs idő rá.
    Nincs lehetőség rá.
    Nincs elég nagy tábor hozzá.

    Azonban hibázott is, mert mostanában kezdenek szaporodni az olyan MMOG-k amik nem csak abból állnak, hogy "folyamatosan gyilkoljuk a mobokat a szintekért és ne lehessen túllépni az álalndó erőszakon" (nyers fordítás, hirtelen csináltam). Az SWG pl már mérföldekkel túlmutat ezen. Abban is lehet szerepjátékot játszani, feltéve hogy nem rögtön úgy kezdi az ember az egészet, hogy "nabazd-mégegy-mobos-overhent-szar".
  • lwb
    #56
    ez nem egy offline vs online vita. hanem arról van szó, hogy mi az ami (nekem) hiányzik egy online játékból.
  • BBird
    #55
    És végülis az offline játékban mikor társalogsz bármiről a csapattársaddal? Odaböksz neki, és a választékos 10 mondatából majd reagál vmit. És mikor fog helyetted dönteni a csapattársad offline módban? ;-)
    Online módban meg mész az úton, látsz egy jó harcost, ő tanít erre-arra, aztán elindultok csapatban. Dumáltok közben, eldöntitek merre menjetek...
    Ezért nem lehet unatkozni online-ban. Az tény, hogy változatosabb néha egy offline, de az online-ban annyira változatos, amennyire te szeretnéd, hogy az legyen! :-)
  • lwb
    #54
    most nem. később talán.

    itt egy cikk, ami a témába vág. ha van öt perced, fusd át.
  • Hmuda
    #53
    Márpedig egyik kiadó sem olyan hülye, hogy ilyen távlatokban kondolkozzon.
  • Hmuda
    #52
    Nem vveszem személyes sértésnek, nem tudom miböl veszed ezt. És még egy ideig (min 3 évig) lehetetlen lenne megfelelő játékosszámmal elérni a vágyálmaidat. Nemcsak a technológia miatt hanem a mérhetetlenül nagy programozási idő, a dialógusok megírása, meg még millió egy dolog. Egy ilyen project nem készülne el 5 év alatt. Erősen DNF szintű lenne ha belekezdenének.
  • lwb
    #51
    "egyetlen ember szavától"

    nagyon tévedsz, ha azt hiszed egyedül vagyok ezzel a véleményemmel. azt is megsúgom: ezek a dolgok nagyrészt nem bennem fogalmazódtak meg először. külföldi (c-)rpg site-ok fórumjait, cikkeit, élménybeszálmolóit olvasva már mindezekkel találkozhatott az, aki pl. az sg-n kívül is szokot még nézelődni. (javaslom az rpgcodex fórumában a vonatkozó threadet)

    az elvárásaim nem "megvalósíthatatlanok". húsz éve a számítógépes játékok még abból álltak, hogy egy pixel kergetett egy másikat. én biztos vagyok benne, hogy idővel lesz olyan mmog, ami megfelel ezeknek az elvárásoknak.

    a "mondandómat" meg azért írom, mert megszólítottak. sőt, kérdést tettek fel. felénk ilyenkor válaszolni szokás. nem értem, mintha személyes sértésnek vennéd, hogy NEKEM nem teccenek ezek a játékok.
  • Hmuda
    #50
    És ezek után vagy képes vagy belenyugodni, hogy az MMOG-k nem fognak megváltozni egyetlen ember szavától, vagy irogathatod a mondandódat újra és újra, megállás nélkül.
  • Hmuda
    #49
    Nyugodj bele, hogy az irrelális és megvalósíthatatlan élképzeléseid még jóideig azok is maradnak.
  • Hmuda
    #48
    "de nehezen hiszem hogy valaki azért fizetne havonta X dollárt, hogy az ő multis játékélménye kimerüljön abban, hogy pl. levágja a csapattársai haját azt kész. mer' kalandozni ne menjenek már a fodrászok."

    Igenis ismertem olyan mebereket akiknek nem állt másból a játékuk mint a fodrászat, zenélés táncolás, mivel profi módon vannak ezek megoldva és szórakozást nyújt, nem számítva az igazi társaági életet. És ha megfelelően kombinálod a szakmákat akkor igenis elmehet a szakács is vadászni ha úgy tartja kedve, csak fel kell venni hozzá mégegy szakmát és megfelelően kell gazdálkozni a skill pontokból, hogy olyan karaktert csinálj, ami a te izlésednek megfelelő. Egyelőre nyugodj bele, hogy még jóideig nem lesz olyan MMOG ami neked tetszene.
  • lwb
    #47
    viszont szükség van pékekre és egyéb "népszerűtlen" figurákra is. sőt, belőlük kell, hogy kikerüljön a többség, különben a játékos nem érzi különlegesnek/egyedinek magát. meg a világ is logikátlan lesz.
  • lwb
    #46
    kicsit még tovább ragozom a saját kedvemért.

    szóval a lényeg az, hogy a supporting castot (eccerű köznép) és néhány fontosabb, kulcspozícióban lévő npc-t a gép adja, irányítsa. ezek töltsék meg a világot (tudom, lagzana mint állat, ezért nehezen megoldható még). a játékosok pedig (mint a rendes PnP rpg-kben) különleges és érdekes karaktereket alakítsanak. senki nem szeret 126. szürke senki lenni (ilyesmire adott a valós élet sajnos), mindenki szeretné, ha a karaktere nagy dolgokat vinne véghez, fontos szereplője lenne a világnak és alakítaná azt. befolyásra és hatalomra tenne szert, vagy ismertségre és elismerésre. egy eccerű pék pl. ezt soha nem fogja megtapasztalni, ezért nem sok játékos akar majd péket jáccani, de mondjuk varázslót már annál több.
  • lwb
    #45
    1. nem akarok mmog-kal jáccani. legalábbis a jelenlegi formájukban nem.
    2. a trialok lényege pont az, hogy az ember ráérezzen: bejön-e neki a játék v sem. nem kell ahhoz 100000000+ év, hogy valaki rájöjjön, ez neki nem teccik. nem csak a tök hozzánemértő és a szőröstökű vérprofi kategória létezik. amúgy UO-val elég sokat nyomultam. olyan fenenagy trendváltást nem éreztem az újabb mmorpg-knél sem.
    3. az egy dolog, hogy pl SWG-ben lehet ilyen entertrainer izéket is jáccani és az milyen RPs. ettől még a világ nem él. szerintem érted te, hogy én mire gondolok. az meg hogy valahol lehet fodrászt meg szakácsot jáccani az jó, de nehezen hiszem hogy valaki azért fizetne havonta X dollárt, hogy az ő multis játékélménye kimerüljön abban, hogy pl. levágja a csapattársai haját azt kész. mer' kalandozni ne menjenek már a fodrászok. ezért kell az ilyesmiket scriptelt npc-kre bízni. boltban is npc áruljon és igenis áruljon, mert ha egy fantasy világban bemegyek egy kovácshoz akkor elvárom tőle, hogy csináljon/eladjon nekem egy új kardot pl. és ne csak tanítson v questet adjon.

    egy dinamikus, ÉLŐ világ kellene, alacsonyabb player/server számmal. többet nyújtana, mint egy szingli rpg, mégis megmaradna rpg-nek. a playerek csinálják azt, amit szeretnének: felfedezzenek, questeljenek. aki mást szeretne (pl. craftolni), hát csinálja, de ne legyen senki rákényszerítve, hogy playertől vegyen pl. dolgokat. legyenek színes npc-k erre is.
    nem igazán vágom, hogy mit nem értesz ezen. de ha gondolod, tudom még tovább is ragozni. :)
  • Jockey
    #44
    a pvp alapú mmo-k között mai nappig a daoc viszi a prímet, egyszerűen verhetetlen, akárki akármit mondd
    lehet ki kéne probálnod
    nem akaro belemenni az ismertetésébe met hosszu lenne, de ami az l2-be megy pvp néven az kb kisegér-elefánt összehasonlításba torkollna
    itt mondhatjuk mmo-k között két fő vonal van: pvp alapú, és a többi
    kettőt nem nagyonlehet ötvözni, vagyis eddig még senkinek nm sikerült, hogy pvp és pve rész is nagyon ütős, és hosszú távon élvezhető legyen
    l2 pl tipikus hibája a max szint, valamint az egyetlen normális pvp szagú esemény zergizálása, az ostrom
    daoc-be 14fő is foglalhat várat sikeresen, bármikor, nics időhöz kötve, ellenben akié a vár, értesítést kap róla azonnal ha ostrom folyik, és máris szervezheti a védelmet meg, és mehet a helyszínre. egyedül itt vannak normális ostromgépek, amihez nem törpe férhet hozzá csak kurva drágán, összeálltok 8an haverok, és elmenek várat foglalni vagy sikerül vagy nem
    daoc az egyetlen mmo, ahol ténylegesen, és élvezhetően jó nyíltszini pvp van, nem cak ostrom, ahova halálodkor (semmi veszteség nem jön belőle) azonnal vissszamehetsz, ujrapróbálkozni, had ne soroljam még
    szal vanak itt alternatívák, de hogy egy mmo mindent tudjon, no az még várat magára sztem:)
  • Jockey
    #43
    nem értelek
    te miért akarsz akkor mmo-l játszani? mardj a normális inle rpg-l, ahol ezt leprogramozzák neked előre az npc-k-nek
    kérdésem a kövi:a mai társadalom nem felhazsnálóbartáság jellemző? itt is mindeki másért van, csak több a szenny, mmo-ba is erröl szol, a felhazsnálóbarátságrol. (jo esetben, pl l2 abszlute nem)
    swg-be alig van npc, nem tudsz venni semmit npc-l, max néhány skillt, de azt sem éri meg
    akrmit is mondasz, egy mmo-k pont az a lényege, hogy a playerek feltöltsék a világot, és ez nagyjábol (pl swg) meg is történt
    szakács, vagy fodrász vagy zek neked nem elég életszerű mesterságek?:)
    sztem te nem nagyon vagy tisztába mmo-kal, és ne bántásnak, vedd, de 1hetes meg 2 jetes trialok alapján nemis nagyonlehetsz sztem
  • Ferro_TwL
    #42
    PvP. Ha nincs PvP fene ette az egeszet (lasd sajnos City of Heroes).

    A PvP megad mindent ami a jatekosoknak kell, lehet szerepjatsznai, ha valaki azt akar, allando kihivas, mindig tartogat meglepeteseket. Csakhogy egy jo PvP-t megcsinalni marha nehez. Valahogy ugy lenne az idealis a PvP, ha jobban a jatokosok ugyessege dontene nem a szintjuk es felszerelesuk (persze azert eszeru hatarokon belul szoval egy level 1-es azert soha nem tud leverni egy level 50-est), sok alacsonyabb szintu leverhetne egy magasabb szintut, lenne valami jutalom a PvP gyozelemert, a Pk-ok ellen valami jo kis rendszer lenne ami buntetne oket (pl verdij, valami reputacio ami ha sokkal alacsonyabb szintueket olsz csokkene, igy dragabban vehetnel cuccokat stb). Az is jo dolog amivel az L2 meg a D&L probalkozik, hogy varakat foglalhatsz el, es igy tenyleges hatast gyakorolhatok a vilagra (meghatarozhatjak az arakat a boltokban, adot vethetnek ki stb.)

    A masik szerintem a dinamikus vilag. A mobok folyamatosan vandorolnak, alszanak, esznek szoval elnek, az NPC-k nem csak egy helyben allnak hanem reagalnak az esemenyekre, a jatekosok akcioi kihatnak a vilagra stb.

    Egy jo PvP es egy dinamikus vilagu MMORPG-t nagyon nehez lenne megunni, mert allandoan valtozna, mindig lenne kihivas es izgalom.

    A masik dolog ami zavar egy kicsit az az uj tendecia, hogy mostanaban minden MMORPG-ban probaljak belerakni, hogy lehessen solozni. Ezzel nincs is baj. De vannak olyan gamek (pl Coh sajnos) ahol a jatek 90%-at vegig lehet solozni. Szerintem ez hujeseg. Egy MMORPG arrol szol, hogy sokan jatszanak egyutt (vagy egymas ellen). Persze legyen lehetseg solozni, de legyen rengeteg rengeteg olyan dolog amit csak csapatban lehet megcsinalni. (Mondjuk ez lehet, hogy csak a Coh-nak a hibaja L2 ebbol a szempontbol jobb volt.)

    ps.s: Ezt a Neverwinter Nights-os dolgot marhara nem ertem, el nem tudom kepzelni, hogy egy serveren ahol 3-5000 ember van meselok lennenek??? Es ez jo lenne lol.
  • lwb
    #41
    csak egy elemét hasonlítottam össze a kettőnek. nem sokat jáccottam l2-vel (még a régi taiwanos bétán) és swg-vel is csak a 30 napos trialt. ennyi nekem elég volt arra, hogy rájöjjek, ez nem az én stílusom. bár volt még vagy három trial kódom, de már nem használtam fel azokat.
    realitás: a világ éljen. ne minden és mindenki a karakterek és a "felhasználóbarátság" jegyében létezzen. a jó rpg-ben az ember úgy érzi, tényleg él abban a világban. mintha egy filmben szerepelne, mégha nincs is mainplot. mmorpg-kben egyszerűen túl sok a player és túl kevés az npc. egy világot (egy reális/életképes világot - ami akár fanty vagy sf is lehet, mind1) min. 90%-ban jelentéktelen figurák alkotnak. parasztok, kézművesek, rabszolgák mittoménmik. namármost minden játékosok értelmeszerűen fontos valakit akar a karakteréből csinálni. nem nagy móka, ha mindig alárendelt szerepben kell jáccanod. tehát a pléjerek nem fogják "feltölteni" a világot. nem fognak életet lehelni belé, hacsak nem feltételezzük, hogy egy adott világ 60-80%-át harcosok/varázslók/magas szintű kalandozók teszik ki. ezért kisebb playerszámú szerverek kellenének és interaktívabb npc-k. "szinglisebb" legyen a multi.

    legalábbis nekem ez jönne be. és ennek semmi köze pl. a craftrencerhez, ami olyan szinten marginális a számomra, hogy ihajj.
  • Dr DeViLKiNG
    #40
    nana... kicsit eltértünk már a tárgytól... ez itt nem a L2 vs SWG, de nem is az oltsuk egymást, mert ilyen kedvünk van...
    Itt arról legyen szó a jövőben, hogy mi az ami jobbá teheti a MMORPG-eket, mi az ami óriási hiba a mostaniakban, mi az ami nagyon jó, és mi az amin javítva jó lenne.
  • Hmuda
    #39
    Gondolkozz már. Ezeken a szervereken nem párszáz ember lézeng, hanem több ezer! Ha most a szerveren van 5000 játékos, akkor monjuk minden 20-ra jutna egy DM. Szerinted melyik az a hülye cég aki fizetne plusz 250 embert? Egyik se. Márpedig hogy mindenki jól tudjon szórakozni, még ez a 1DM/20ember is kevés.
  • [Jakuza]
    #38
    Amit nagy negativumnak tartok amugy a mostani MMORPG-kben az a meselok hianya.
    Ha nem eleg nagy a bekalandozhato vilag, akkor unalmassa valnak a kuldetesek.
    Az elejen meg lekoti az embert, de amikor mar 3dszor kell ugyanazt a kuldetest vegigvinni, akkor mar nagyon ellaposodik a jatekelmeny.
    Ezert szeretem pl az olyan NWN-es vilagokat ahol sok a meselo. Es ha ez meg felvan turbozva ATS-el vagy CNR-el akkor a kraftolassal (mesterseg tanulassal) eleg jo jatekelmenyt tud nyujtani.
    De egyertelmuen ki kell jelentenem csak kizarolag akkor nyujt jo jatekelmenyt, ha jo DM-ek vannak a szerveren, mert az alapkuldetesek egy ido utan unalmassa valnak.
    Pl egy ilyen jo szerver a 0 ' Hybrid Middle Earth Neverwinter Nights szerver.
    Igaz ez nem tipikus MMORPG, hiszen az NWN-re epul, viszont az teny, hogy nagyon sok MMORPG-n tulmutat es nagyobb jatekelmeny nyujt.
    Azt viszont nem szabad elfelejtenunk, hogy az MMORPG meg gyerekcipoben jar, es meg ki kell forrni a jatekstilusnak.
    Meg egyenlore ott tartunk, hogy a legtobb szervernel a savszelesseg is gondot okoz, es ez is ront a jatekelmenyen.
    Tehat meg varnunk kell egy igazi laggmentes MMORPGre ami teljes mertekben kielegitti mindenkinek az izleset.
  • Jockey
    #37
    hát nemtom, de sztem az swg-t meg az l2-t összehasonlítani balgaság:)
    l2 a leggagyibb mmo ami létezik sztem, ennek ellenére eleég népszerű
    l2 semmi másrl nem szol csak a grindelésről, item alapú, nincs craftrendszer benne, vagyis van de csak 1 fajnak elérhető, iszonyat party rendszer, viszont csillog villog, ez adja el
    swg-ben elég sok lehetőség vann, minden playertöl tudsz venni, szvsz teljesen community alapú, szal ezek részben teljesítik az elképzeléseid. vannak eventek is, story alapú missionok, szal ez is teljesíti amire vágysz:) nemtom menniyt játszottál swg-l, de a leírásod alapján nem sokat, vagy nem ismerted meg eléggé
    én edgi előfizetője voltam daoc-l, coh-k, l2-k, swg-k, planetside-k bétaszeter shadowbane-k, és had ne soroljam, szal nem holmi bétás tapasztalataim vannak (daoc 2,5 év pl)
    wow is jön , eq2is, meg midnen, ezek (főleg a wow) nagyban igérik a quest rendszer erősségét, majd meglátjuk mi sül ki belőle, szal van mire várni
    írtad itt, hogy az mmo-ba nekd az jeletni a hogy a realitás van előtárbe, nema játéktechnika: hát ezt megint nem értem:)
    egy mmo-ba mi a realási? napjainkban játszó mmo-t szeretnl vagy mi? craftrendszerek realitásra épülnek, egy fantasy elemekböl, akár swg akár más mmo-rol van szo:)
    no mára ennyi:)
  • Hmuda
    #36
    Egyrészt nem voltam ideges, csak kifejtettem a tárgyilagos véleményem. Az offline unalmat is csak képeltesen értettem, mert míg az offline RPG-k nagyrésze lineáris, alig alig ágazik el benne a történet, addig az MMOG-k dinamikusan változnak, folyamatosan kapják az új feature-öket, új peccseket. Csak ennyit értettem unalom alatt. Ne vedd magadra. Én is pl imádom a Falloutokat, monumentális művek, jó hosszúak és sose untam meg őket, pedig már mindkettőt végig vittem oda-vissza.

    Jakuza: iagzából egy MMOG nem arról szólna, hogy csak tápoljunk ész nélkül, hanem arról, hogy csapatot keresünk, és jól szórakozzunk a többiekkel, amit mellesleg összekötünkl a tápolással. De az SWG ennél sokkal töbet nyújt, lásd a trade és helper szakmák garmadáját.
  • [Jakuza]
    #35
    Akkor lesz jo MMORPG a piacon, ha a Neverwintert felturbozzak.
    Esetleg beletesznek otleteket a Fung Wan Onlinebol.
    Amugy manapsag az MMORPG-k sivarak,egyhanguak. Sajnos nagyon soknal azt latom csak, hogy az ember a kiindulopontnal elindul, es nehany meterre onnan a kezdojatekosok a kicsi monstakat gyilkoljak amik garmadaban teremnek, aztan a jatekosok atalnak egy nagyobb mmonstas terepre aztan kezdik a tapolast ujra.
    Ez minden csak nem RPG.
  • lwb
    #34
    eh, nyugi. vegyél mély levegőt. csak beszélgetünk. tudom, hogy irreálisak az elvárásaim, ezért írtam kb. ötször le, hogy "megoldhatatlan". ettől még lehet ábrándozni, nem? amúgy, ami ma megoldhatatlan, az holnap már lehet, hogy sztenderd, nem?

    nekem csak az a bajom, hogy a MUDok óta nem változott semmi az online rpg-k világában: épp csak a grafika és a hangok lettek jobbak (azaz: lettek egyáltalán, mivel MUDokon az nem volt).

    szórakozásról meg annyit: nekem ez nem szórakozás. neked igen. én kiadnám azt a havi 40 dolcsit is (keresek annyit, hogy megengedhessem magamnak), ha lenne ilyen mmorpg, de nincs és nem is várható még sokáig. a wow is pont olyan lesz mint a többi. az "offline unalom" meg lol. egy planescape-torment szintű történet és világinteraktivitás messze nem unalmas. a BG szériát (1+tosc+2+tob) legalább ötször végigvittem, mégsem jutott eszembe az unalom szó. de 64-esen a centauri alliance is egyike volt a nagy kedvenceimnek (4 floppyn terpeszkedett a rohadék). unatkozni eddig még csak online sikerült rpg alatt.
  • Dr DeViLKiNG
    #33
    nem itt veszekedni! itt csak sorolni a jobbnál jobb ötleteket!
  • Hmuda
    #32
    Ha nem vagy képes elfogadni a technika adta kereteket, akkor örökre az offline unalom birodalmába zárod magad, míg mások élik örömteli életüket online.
  • Hmuda
    #31
    Gondolja bele, most géppark árán kívül:

    Ahhoz hogy megfelelő teret biztosítsanak a sok játékosnak, kell rendesen terület. Mondjuk ez legyen kétszer 14 négyzet km. Legyen mindkettő parcellán mondjuk 4-4 város. Városonként, hogy tényleg élőnek tünjön, legyen mondjuk 500 lakos. Ez összesen 8000 NPS (mellesleg az SWG-ben ennél sokkal többszöröse van, majdhogynem százezres nagyságrendű galaxisonként). Csak 8000 karakternek külön beszédopciókat, külön múltat, saját lakást, munkahelyet biztosítani idegörlő feladat. Ráadásul mindezt leszimulálni a gépparkkal lehetetlen, hogy egyidőben még a játék összetett szabályrendszere is rendesen működjön, a több ezer játékossal együtt. Egyszerűen irreális elképzeléseid vannak.
  • Hmuda
    #30
    Te direkt a rosszat nézed mindenben? Nehogymár az NPC-k éljenek az emberek helyett. A játék így is tele van olyan NPC-kkel akik csak azért vannak, hogy legyenek, hogy élőbbé tegyék a környéket. És engem is igazoltattak már rohamosztagosok Bestineben. Másrészt meg túl nagyok az elvárásaid. Ne várd azt, hogy egy MMO game majd Gothic meg akármilyen szintű interaktivitást lemodellezzen, mert nincs rá lehetőség. Ahhoz akkora géppark kéne, amit nem lehetne finanszirozni havi 15 dolcsiból játékosonként. Havi 40 dolcsi már elképzelhetővé tenné mindezt, de annyit senki nem adna ki, úgyhogy marad ez. Ha már alapból pofátlanul magas elvárásokkal állsz egy játék elé akkor ne várd, hogy teljesüljön is mind az utolsó szálig.
  • lwb
    #29
    álom-MMORPG = ami a realitást helyezi előtérbe és a játéktechnika a másodlagos. (leglábbis nekem)
  • lwb
    #28
    (ezredik szintű kalandozó nem szó szerint értendő, tudom hogy nincs szint meg kalandozó sem swg-ben)
  • lwb
    #27
    de most nem? amikor luke meg ben kenobi beértek mos eisleyba a két droiddal a filmben nem egy csapat ácsorgó fejvadásszal találkoztak, akik ordibálva kínálták a hiperszuper-puskájukat, hanem őket igzaoltató rohamosztagosokkal. az utcákon koszos kis jawák sertepertéltek, nem ezredik szintű "kalandozók" csúcsfelszerelésben ... hiányzik az immersion. legalábbis nekem. :(
  • lwb
    #26
    sok player csak a combat fatigue (vagy mi) miatt megy kantinba zenét hallgatni/táncot nézni. :(
  • lwb
    #25
    de ez is csak a játékosokon múlt. ők teszik élővé a világot, mert az npc-k nem sokat érnek, hiszen csak quest meg tanítás miatt vannak. esetleg néhol boltolni. nekem hiányoznak az egyszerű emberek a városokból, akik csak dolgoznak, egyszerűen túl sok a fejvadász/mesterlövész/jedi/fenetuggyamilyenPC és túl kevés a normál figura. ez irreális. nem illik bele a SW univerzumba, hogy pl. egy birodalmi ügynök rendszeresen boltoljon egy jedi tanonccal, csak mert mittomén irl cimborák vagy mert olcsón ad cuccokat.
  • Taranov
    #24
    Az olyan opciókat, amiből össze lehetne eszkábálni egy álom-MMORPG-t szvsz :)
  • Hmuda
    #23
    Az SWG nem csak a mobok irtásából áll, lásd a lenti beszámolót. Csak a harci szakmáknak kell gyakorolniuk. És mivel például Mos Eisley nem tartozik teljesen Birodalmi fenhatóság alá, nem küldenek rohamosztagosokat, mert tulajdonképpen nem is érdekli őket, hogy mi van az aljanéppel. Meg játéktechnikai szempontból van kialakítva a dolog, nem realitás alapján.
  • Hmuda
    #22
    Ha azt gondolod, hogy az SWG nem mutatj, hogy tényleg élne a játék, hát akkor zenésznek-táncosnak kellett volna menned. A kantinnál jobban sehol nem megy a nyüzsi. Bemész, bekapcsolod az AFK-s emberek szövegeinek szűrését, hogy az AFK grindelők ne zavarjanak és hihetetlen jól el lehet csevegni az ottaniakkal. Előfordult, hogy egy eész napot töltöttem a Twi'lek zenészemmel a kantinban, egyszer se mentem AFK és folyamatosan szóval tartottam a látogatókat, akik ezt sok sok borravalóval honorálták. Folyamatos volt az áramlás. Minimum 5 néző mindig jelen volt. így beszélgetések útján megismertem az összes létzező kasztot (na jó ez tulzás, főleg a harci kasztokat :D). Öröm volt látni ha egy visszatérő kuncsaft tünt fel az ajtóban, mert tudom már hogyan lehet viszonyulni hozzá. Rengeteg barátságot kötöttem, amely emberektől érzékeny búcsút vettem mikor lejárt a trial. Egyszer egy játékos város kantinamegnyitójára is elhívtak hogy zenéljek a közönségnek. Azahi nevű barátommal elmentünk és átzenéltük az egész éjszakát, ökörködtünk, és fujtuk a magunkét (illetve ő pengette, mert ő húros hangszeren játszott). Hihietetlen összhang volt a szinpadon, és lent a nagylétszámú közönség eközben beszélgetett, élvezte a műsort. Aztán az est közepén volt tüzijáték, az egész népes kompáni kivonult a sivatagba és végignéztük a parádés látványosságot, majd vissza a színpadra, ekkorra előkerültek a droidok is, akik extra zenével és fényjátékokkal, illetve az én kis aranyosom habbal toldottam meg a látványosságot. Ahogy mindenki kezdett nyugovóra térni, lassan a zenészek is kezdték elpakolni hangszereiket, meghajoltak a közönség előtt, tapsvihar és a házigazda fejenként 25000 credittel honorálta a zenekart és a táncosokat. Ezután Azahival kimentünk a csehó elé, előhívtuk a járgányainkat és visszahajtottunk Bestine-be, ahhol beugrottunk a kocsmába, ott is zenéltünk, de itt MO-on már kezdett hajnali 3 óra felé tendálni az idő, úgyhogy elváltunk és tudtuk, hogy holnap is lesz nap, ami hasonlóan mozgalmas lesz.

    Bocsi, hogy élménybeszámolóba torkollot a dolog, de gondolom ez jelzi, hogy ha van olyan MMOG amit lehet az "élő" titulussal illetni, akkor az az SWG.
  • lwb
    #21
    de tényleg. L2 és SWG között alig láttam különbséget. ugyanúgy az elején azokat a kis bizbasz mobokat kellett írtani minden newbienak, hogy fejlődjön. onnan ismerted meg a kezdőket, hogy fürtökben molesztálták csóró, amúgy rendszerint békés négylábú izéket a város falai mellett.

    azt már az SWG alatt sem értettem, ha ennyire útban vannak, miért nem küldtek ki már rég egy csapat rohamosztagost? ha meg nincsenek, minek ölni őket?
  • lwb
    #20
    nem jön be != szar
    (nem egyenlő)