2234
\"Porból lettünk, porrá leszünk\"
  • K.András
    #274
    Nem, de megnézem feltétlen!
  • hykao #273
    Azt feltételezik, hogy még ma is nagy mennyiségű vízjég van a regolitban, és valamelyik sarkvidéken (fagyott széndioxid biztos)
  • GregSB
    #272
    NasaTV
  • Dzsini
    #271
    kén (szulfát)nyomok, gipsznyomok - mind mind vízközelben gyakori a földön
  • Dzsini
    #270
    nasaTV-n megy élőben - realplayerrel vagy mediaplayerrel nézhető

    sorolják a forrásokat amik alapján elég biztosnak tűnik, hogy az Opportunity egy volt tómederben mászkál
  • GregSB
    #269
    nem vízet találtak, hanem nyomokat arra, hogy víz vót valamikó. teccik érteni?
  • hykao #268
    Na és a Celestia programot ismeritek??? Ez egy amolyan virtuális világegyetem modell, az összes ismert bolygóval, csillaggal, síppal, dobbal, nádihegedűvel.
    Van hozzá egy csomó mod is, komolyak (mint pl. műholdak, űrállomások pl: MIR, Nemzetközi űrállomás, Hubble stb.) és komolytalanok (star wars-os csillagrombolók, star trek-es hajók miegymás...).
  • K.András
    #267
    Lehet találtak életet?Persze nem zöld emberkéket hanem mikrobákat vagy akármit??
  • Punker
    #266
    nekem irak megy cnn-n
  • GregSB
    #265
    izé, világvégés :D
  • GregSB
    #264
    Dzsini már leírta a világvágás topikban:

    "megfelelően elég a bizonyíték arra, hogy ahol az Opportunity jár, ott nem túl régen (csillagászatilag) nagyon sok víz volt. vízmosta kövek, stb."

    Nézzétek a CNN-t, most nyomatják!
  • Prank
    #263
    mondtak valami olysamit a Hír TV-ben tegnap, hogy a NASA egy nagy felfedezést készül bejelenteni pár nap múlva, amit az eddigi adatok alapján figyeltek meg a Marsról...
    kiváncsi vagyok, de nem értem mondják most, vagy majd csak akkor, amikor készen vannak a jelentéssel...
    vagy ez is Blikkesen hangzik:)
  • K.András
    #262
    A maestro nevü prg-t ismeritek?Be lehet vele járni azt a területet amit már megtettek a kis marsjárok...
  • GregSB
    #261
    És hogy érzékeljétek a távolságokat itt egy jó kis idézet:

    "Gigantikus terek

    Az Univerzum óriási távolságai miatt nehéz helyes fogalmat alkotni nagyságrendi viszonyairól. Már a legközelebbi csillagok távolsága sem mérhető földi léptékkel. A könnyebb megértést segítse három modell:

    1. modell: Ebben a modellben minden méret kicsinyítve van 1:100 000 000 000, azaz 1: százmilliárd arányban. Ezáltal a drasztikus redukció által 1 cm a valóságban 1 millió km-nek felel meg. Napunk 1,392 millió km átmérőjű korongja 1,4 cm-esre, vagyis cseresznye méretűvé zsugorodik. A homokszem méretű Föld másfél méter távolságban kering körülötte. A Jupiter tőle 8 méterre, a Plútó viszont 59 méter távolságban kering körülötte! Ebben a kicsinyítésben a cseresznye méretű Naptól 410 km-re (!) helyezkedne el az Alpha Centauri legközelebbi állócsillag! A második legközelebbi csillag, a Barnard féle nyílcsillag helye 560 km-re. Az Androméda-köd pedig már nem férne bele földi léptékű modellünkbe, ezért azt mondhatjuk, hogy a valódi Nap-Föld távolság másfélszeresénél(kb 216 millió km) kell elhelyeznünk!! Az Univerzumban általunk ismert legnagyobb távolság, a modellben 7800-szoros valódi Nap-Föld távolságnak felel meg (1,123,200,000,000 km)!!!

    2. modell: A Voyager 2 űrszondát 1977 augusztus 20-án indították útjára, hogy átszeljék a Naprendszert, és információkat gyűjtsenek és közvetítsenek a Földre. Az űrszonda 50.000 km/h sebességgel haladt, ami 50-szerese egy sugárhajtású repülőgépnek, és ezzel a sebességével is 92.000 évig kellene haladjon, hogy a hozzánk legközelebb álló csillagra - az Alpha Centaurira - eljusson, és ugyanennyi időre, hogy visszatérjen a Földre!

    3. modell: A jól ismert Androméda-köd kiterjedése 150 ezer fényév. Ha beleszúrnánk egy gombostűt a ködről készült fényképbe, akkor a lyuk mérete 600 fényévnek felelne meg a valóságban. Ha egy sugárhajtású repülőgéppel kellene keresztülhaladnunk a lyukon, ez 650 millió évig tartana!"

    Eléggé nehezen elképzelhető
  • LittleL
    #260
    CSak olyat láttam, hogy rólap neveznek el egy csillagot,
    54 dollár az ára, csak.
    Kapsz érte egy szép kis mappát, meg koordinátákat, stb..

    De hogy hol lehet megvenni azt nem tudom.
  • Punker
    #259
    google biztos megmondja :)
  • LittleL
    #258
    Tényleg Punker, vagy valaki
    nem tudjátok melyik az az oldal ahol lehet CSILLAGOT vásárolni ?
    Veszek egyet, állítólag tök olcsó.
  • Punker
    #257
    bulis helynek tűnik, lehet veszek ott 1 hobbitelket :)))))
  • LittleL
    #256
    Íme ilyennek látta az orosz szonda a Vénuszt, csak nem 3 percig működött, hanem 23 percig, de volt egy másik ami 91 percig is bírta.


    Panoráma kép gyémántablakon keresztül
  • LittleL
    #255
    A Venyera szondára emlékeztek?
    Tudjátok, amelyik leszállt a Vénuszra. Az oroszok számára készítettek egy 2 cm-es gyémánt-ablakot, hogy ezen keresztül fényképezzék a Vénusz felszínét, de
    a szonda kb. 3 percig működött a 400 fokos környezetben.
    Azóta sem száll le egyetlen szonda sem a bolygóra.
  • FtranX
    #254
    Space Elevator
  • hykao #253
    jah, valami ilyesmi volt benne, de asszem ez még a 2068 harmadik űrodüsszeiában volt, amikor a Monolit rásegítésével a Jupiterből egy kisebb nap lett, és az Európán továbbfejlődhetett az élet...
  • hykao #252
    nem tudom, olvastam vhol.
  • Aramir
    #251
    Ja, és asszem pont gyémántból, miután találtak egy bolygóméretű gyémántot.
  • FtranX
    #250
    szerintem a gyémánt ehhez kevés lenne
  • hykao #249
    igen a 3001 végső űrodüsszeiaban is, meg egy másik Arthur C. Clark műben is szó esik ilyen elképzelésről (űrlift)
  • FtranX
    #248
    hát pont ez a probléma. elméletileg egy szén nanocsövekből álló kötél kibírná a saját súlyát, de abból asszem eddig csak max 1 centiset (de lehet csak mm-est) tudtak előállítani.
  • hykao #247
    Egyetlenegy anyag nem roppanna össze a saját tömege alatt, mégpedig a gyémánt.
  • Aramir
    #246
    Ja, az Űrodisszea valamelyik részében szerepel egy ilyen szerkezet, ha jól emlékszem.
  • LittleL
    #245
    De a kötél a saját tömegénél fogva elszakadna, nem ?
  • FtranX
    #244
    És arról hallottatok, hogy egy geostacionárius pályán lévő nagyobb tömegről egy "kötelet" eresztenének le és azt mint űrliftként használnák?
  • FtranX
    #243
    akkor nem egyre gondoltunk.
  • FtranX
    #242
    hát én erősen kétlem, hogy a csomagolás bármilyen védelmet nyújthatna. az, hogy saját meghajtás nélkül, egy kezdősebességel akarunk valamit kilőni az űrbe, az is jelenti, hogy nagyon nagy sebességre kell felgyorsítani egy tárgyat, relatíve rövid távon (lehet ez akár 1 km is). ez pedig óriási gyorsulást jelent.

    mondjuk belegondolva, talán bizonyos ellátmányt mondjuk vizet, vagy üzmanyagot fel lehetne juttatni.
  • Free
    #241
    Nem ürrepülőt. Abban semmi nem bírná ki az a gyorsulást.
    CSak tárgyak utánpótlás alkatréz miegymás
  • LittleL
    #240
    De igen, mert speciális csomagolást kapna.
    Persze érzékeny tárgyak, meg embert nem lehetne így fellőni.
  • FtranX
    #239
    ez ok, de kérdés, hogy a tárgy maga kibírná-e a kilövést? egy tömör fémdarabon kívül nem hiszem, hogy más igen.
  • LittleL
    #238
    Ja, énmeg arra gondoltam, amit Bull kitalált, hogy egy nagy ágyúval olcsón lehetne tárgyakat feljuttatni az űrbe.
  • FtranX
    #237
    arra gondolsz, amikor az űrrepülőt egy elektromágneses elven működő sínen lőnék ki?
  • LittleL
    #236
    Szevasz, a Spektrumon láttam azt a dokumentum filmet.
    Egy hosszú ágyúcsövet fordítanak majd az ég felé, azzal lehet fellőni az űrbe az utánpótlást.

    Volt egy faszi az USA- ban,Gerald Bull, aki már a 70-es években egy haditengerészeti ágyú kétszeres hosszával 178 km-es magasságba lőtt fel egy rakétácskát.
    De lelőtték terroristák, mert éppen az Irakiaknak készített egy ágyút, ami Izraelig el tudott volna lőni.
    Ezt meg is filmesítették.
  • Free
    #235
    Szia mindneki.
    Nem tudjátok merre lehet megatlálni valami infót arról az elképzelésről amiben elektromágneses ágyúval küldenék ki a teher csomagokat a világűrbe???
    Régen volt erről egy eléggé konkrét film. de mostr a neten semmit nem találtam róla