2234
\"Porból lettünk, porrá leszünk\"
  • LittleL
    #154
    Miféle részecskék, megfigyeltek már ilyeneket ?
  • FtranX
    #153
    Azért nem teljesen "semmi".
    Az űr "anyaga" maga a tér. Még egy olyan doboz sem teljesen üres, amiben teljes vákum van, hiszen állandóan virtuális részecskék keletkeznek és tűnek el benne.
  • LittleL
    #152
    Azért valamiből csak áll az űr, mert a rádióhullámok is terjednek benne meg a fény.
    Ez már régi nagy kérdés, ami vitákat is kavart.
  • Free
    #151
    Na de annyit én is tudtam :o) Épp arról van szó hogy nem első közelítésben miből van a világűr anyaga
  • Guest
    #150
    Ezért írtam, hogy első közelítésben, leegyszerűsítve. :)
  • Free
    #149
    Komolyan kérdeztem ... Nincs olyan hogy semmi. Nincs tökéletes vákum stb stb. Szóval nem semmi
  • Guest
    #148
    A semmi... :)

    (Első közelítésben, leegyszerűsítve.)
  • Free
    #147
    Télleg elméletileg mi az űr anyaga????
  • LittleL
    #146
    Bámulatos, hogy már 1976 -ban képesek voltunk ilyet építeni,
    és azóta kinnt van az űrszonda 2-3 Kelvines hőmérsékleten
    és mégsem ment tönkre.
  • [NST]Cifu
    #145
    A Voyager szondák energiaellátásáról úgynevezetet Nukleáris Hőelemek (Radioisotope Thermo Generator - RTG) gondoskodnak. Ezek belsejében, egy kapszulában egy erősen radioaktív anyag (általában Plutónium-238) van, amely a maghasadás miatt folyamatosan hőt termel, és ebből a hőből úgy állítanak elő energiát úgy, hogy az RTG külső felén hűtőlamellák vannak, és egy olyan anyag van a hőátadásnak kitéve, amelynek ha az egyik felét melegítik, és a másik felét hűtik, elektromos energiát ad le (van valami pontos meghatározás erre az anyagra (talán Thermoelektromos anyagok?), de most lusta vagyok utánanézni...:)).
    A probléma az, hogy bár a Plutónium felezési ideje 90 év felett van (tehát a radioaktvitása miatt ennyi idő alatt egyszerűen különböző hullámhosszú sugárzássá alakul a tömegének fele), de elöbb-utóbb egyszerűen már nem ad le annyi hőt, hogy elegendő mennyiségű energia termelődjön.


    Egy RTG modelje
  • LittleL
    #144
    Értem, köszi Cifu.

    Azért bámulatos dolog, hogy a Voyagerek még mindig működnek 26 év után is,
    a tudósok maradandót alkottak.

    Azt olvasom, hogy 2020 táján kifogy az üzemanyagból, de nem tudom miféléből, mert valahol mondták, hogy atommeghajtású az energia-ellátó rendszere.
    Igaz lehet ez ?
  • Prank
    #143
    azért nem lehetett semmi kiszámítani és megtervezni egy ilyen útvonalat...
  • [NST]Cifu
    #142
    OFF:
    Igen, amennyire én tudom a magyar netes közegben nincs másik Cifu, de külföldön rengeteg van (főleg Spanyolok).

    LittleL:

    Eredetileg a Voyager 1 és 2 csak a Jupitert és a Szaturnuszt látogatta volna meg, de két különömböző pályán indították el őket. A Voyager 2 esetén egy olyan pályát határoztak meg, amelynél ideális esetben elérhették az Urányuszt és a Neptunuszt. A Voyager 1 egy másik (biztonságosabb) útvonalon repült (bár 16 nappal később indult, elöbb érte el a Jupitert, mint a Voyager 2), hogy ha esetleg a Voyager 2 valamiért kudarcot vallana, akkor is elérjék a kitűzött célt, a Jupiter és a Szaturnusz vizsgálatát.
  • LittleL
    #141
    Íme így látta a Voyager 2 űrszonda a Naprendszert
    1990 -ben, ez volt az utolsó küldött képe.


    Csak apró pont vagyunk a világűrben.
  • Cat #140
    mért nem ütöd be a keresőbe hogy voyager?

    http://www.sg.hu/cikk.php?cid=29731
  • LittleL
    #139
    Azt találtam, hogy a Voyager 1 , 1980, november 12.-én
    kezdte meg az útját kifelé a Naprendszerből, amikor végzett a
    Szaturnusz felderítésével.
  • LittleL
    #138
    Engem még érdekelne az, hogy ugyebár voltak Voyager űrszondák,
    és az egyik ugye rendesen végigment az úton : Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz, és még a Plútóról is készített egypár távoli fotót.
    De, a másik űrszonda a Szaturnusz után kirepült egyenesen a világűrbe.

    Tehát, hogy a Voyager 2 (vagy 1 azt nem tudom)
    műszaki/technikai hiba miatt repült el, vagy így tervezték a mérnökök ?
  • Guest
    #137
    OFF:

    No problem, elég sokféleképpen szólítanak itt a nickem alapján, és az elgépelt változatokat is felismerem. :D

    Amúgy ugye te futsz más fórumon is Cifu néven?
  • LittleL
    #136
    Bocs Franx, tényleg távolodik a Hold
    Ti tudtátok jól
  • [NST]Cifu
    #135
    OFF:
    (Bocs Gesztenye, egy "z"-t kihagytam az elöbb, így járok, ha sietve gépelek... Maxima Mea Culpa!)
  • Prank
    #134
    én csak onnan vettem, hogy a Hold közeledik, hogy még a suliban asszem földrajz órán ezt mondta a tanár, és azon viccelődtünk, hogy majd évek múlva ha felkel a Hold, akkor mindenki le fog hajolni és elrepül fölöttünk:)
  • [NST]Cifu
    #133
    Az IE6 nekem is lehalt :(
    De azért Mozillával megoldottam:

    "Mivel a Föld folyamatosan elfordul a dagálykúp alatt, súrlódás lép fel, ami bolygónk tengelyforgását lassítja, és a Hold pályájának sugarát fokozatosan növeli."
  • [NST]Cifu
    #132
    Akkor megoldódott a kérdés: FtranX tudta jól. (köszi a segítséget Gestenye!).
  • Guest
    #131
    SZTAKI szerint: receding: hátráló, csapott (homlok,áll)

    Eszerint tehát távolodik.
  • [NST]Cifu
    #130
    Az Apollo-program Hold-Föld lézer-távolságmérő programja

    Itt ezt írják:
    "Measurements show that the Moon is receding from Earth at a rate of about 3.8 centimeters per year."

    A kérdés csak az, hogy a receding mit jelent, mert ezt az angol szót még nem hallotam, de nekem úgy hangzik, mintha csökkene a távolság a Föld és a Hold között, mintegy 3,8cm/év sebességel.
  • FtranX
    #129
    link?

    Katt ide (7. oldal alja) (idézni nem tudok, mert ha megpróblom kijelölni a szöeget, lefagy az explorerem)
  • LittleL
    #128
    Ott már négy dimenziórol is beszéltek, vagy mi.

    A tudósok mindenesetre ezzel ezt az elméletet könnyen
    befogadták, mert jól tudnak vele boldogulni/számolni.
  • Prank
    #127
    jaja én is ott láttam...
  • LittleL
    #126
    Ja, a spektrumon láttam én is.
    Vannak ugye az atomok, azon belül protonok..., azon belül kvarkok,
    és azon belül a húrok.
    Elég érdekes volt.
  • LittleL
    #125
    Egy időben úgy hitték, hogy lassulva tágul, majd megáll, és
    szép lassan elindul zsugorodni.
    Most azthiszem az a verzió van, hogy egyre csak tágulunk.
  • Prank
    #124
    én a szuperhúrokról hallottam, de ez is csak egy elmélet...
  • LittleL
    #123
    És a Pulzárokról hallottatok ?
    Olyan is akad köztük ami 600 -szor forog a tengelye körül
    egy másodperc alatt.
    De, hogy hogy is keletkeznek, azt nem pontosan tudom.
  • O0D:
    #122
    a világegyetem tényleg exponenciálisan gyorsulva tágul?
  • hykao #121
    Eldöntöttem: ebben a topikban a SZPEM-szerű hozzászólásokra nem fogok reagálni...
  • LittleL
    #120
    Nem igaz, hogy távolodik, mert közeledik a Hold
  • Prank
    #119
    akkor ezt megúsztuk:)
  • Davidus
    #118
    Ez elég Blikkesen hangzik:)
  • FtranX
    #117
    a Hold évente kb. 4 centit távolodik a földtől.
  • Prank
    #116
    és mi van a Holddal, úgy tudom egyre közelebb kering a Földhöz... vagy hülyeségeket beszélek?
  • FtranX
    #115
    a nap tágulásásval a gravitációja nem növekszik, hanem állandó marad.

    Arra meg rendkívül kicsi az esély, hogy egy bolygó pályája úgy módoduljon, hogy eltalálja a földet vagy hogy egy óriásmeteor eltaláljon. (ez mindösszesen egyszer történt meg a Föld története során)