94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • ghost cb
    #913
    Mit neveznek pontosan Precíziós fegyvernek?
  • Tikal #912
    a morál nem téma? egy hadseregben az az egyik legfontosabb...a katonáknak fontos a bajtársiasság, de ugy látszik a civilek még kegyetlenebbek mint a katonák.
  • Guest
    #911
    Szerintem te félreértettél, én is pont ezt magyarázom... :))
  • Tikal #910
    nem nagyon értik :) mindenáron katapultülést akarnak mindenhova....
  • Tikal #909
    és ha van a feneked alatt katapult ülés akkor mikor fogsz katapultálni? vajon megfogsz mindent tenni a többiekért és a gépért vagy kiugrasz amint füstöl a motor? végölis ha már megusztad utána azt hazudsz amit akarsz, hajrá srácok!
  • Tikal #908
    milyen filmekről beszélsz?
    én real pilotákrol beszélek akik jol mellbe rugnának ha meghallanák amiket irogatsz....

    ja és mégis hogy gondoltad? lenne vmi szabálykönyv hogy a piloták mikor ugorjanak? loller
    az egy dolog hogy a háboru nem erkölcsről szol, de mikor majd hazajön a pilota, akkor majd arrol fog neki szolni az élete....

    nem is értem mit csodálkozom rajtatok...
  • Guest
    #907
    #903: "Van olyan eset, amikor még van esély menteni a menthetőt, van olyan eset, amikor nincs."

    Igen, csak egy konkrét eset besorolását nagyban befolyásolhatja az a tény, hogy van-e katapultülés a feneked alatt, vagy nincs...
  • Nyers
    #906
    Lol, nem a tiédre volt válasz. Véletlen egyszerre küldtük el, én nem olvastam előtte a #903 számú hozzászólásodat. Mindig benézek ide, s gondoltam, eljött az ideje, hogy elmondjam én is mit gondolok róla.
    "Minden emberi élet fontos ? Akkor a zuhanó gépben már halálra ítélt 60 + 2 emberből mentsünk meg kettőt." - ezt máshogy értem. Az utolsó pillanatig van remény. Ennyi.
  • Yetike
    #905
    Vagy nem olvastál vissza, vagy megint frankón elbeszélünk egymás mellett. Minden emberi élet fontos ? Akkor a zuhanó gépben már halálra ítélt 60 + 2 emberből mentsünk meg kettőt.

    Részemről a téma lezárva.
  • Nyers
    #904
    Jó kis vita. Erkölcsi értékrend? Kinek az élete a fontosabb? Szerintem minden katonának, pilótának az élete fontos, ezért is próbálják a pilóták az utolsó pillanatig letenni a gépet. Minden emberi veszteség óriási. Minden emberi élet fontos!!!
  • Yetike
    #903
    Tényleg nincs sok értelme ezen morfondírozni, mindazonáltal "mentsük a menthetőt" nem mindig realisztikus tényekre alapozódik. Van olyan eset, amikor még van esély menteni a menthetőt, van olyan eset, amikor nincs. Az utóbbiban igen praktikus a katapult ülés.
  • Guest
    #902
    #898: Ez most is így van, és nem tudok róla, hogy szállítógépek pilótái ezt nehezményezték volna...
  • Guest
    #901
    #899: Ezek szerint katonai gépeknél nem várható el, hogy "a legjobb tudásuk szerint mentsék ami menthető"?
  • [NST]Cifu
    #900
    Másképpen fogalmazok: a világ egyetlen egy országának hadserege sem támasztott eddig igényt arra, hogy a légi szállítójárművek pilótái katapultülést kapjanak. A gyártók pedig nyilván beszerelnék azokat, ha a vásárló kérné - de nem kéri. Még a C-2A Greyhound esetében sem, pedig az talán a legnehezebb és legveszélyesebb feladatott látja el a szállítógépek közül - teher- és személyszállítást végez a szárazföld és a repülőgéphordozók között.

    Szóval még mindig nem teljesen értem, mit kell ezen ennyit morfondírozni... :)


    C-2A Greyhound
  • steweee
    #899
    szerintem neked van igazad.nem a pilóta tehet arról ha találatot kapnak és lezuhannak.ő miért ne mentse az életét?viszont a polgári gépeknél valóban nem indokolt a katapult.mivel ott nem kell számolni rakéta/egyéb találattal, elvárható a pilótáktól, hogy egy esetleges műszaki hibánál a legjobb tudásuk szerint mentsék ami menthető.sok esetben van, hogy le tudják úgy tenni az utasszállítót, hogy maradnak túlélők
  • Yetike
    #898
    Most nem az a kérdés, hogy melyik gépben van és melyik gépben nincs katapult ülés.

    A morálfenntartás egy más téma, itt a lényeg azon van, hogy két pilóta élete megéri e két katapult ülés beszerelését. Amúgy ugyanezzel a logikával : hát bocs ti ketten nem kaptok katapult ülést ezért ugyanúgy meg fogtok halni mint a többiek, csakmert hogynézne már ki hogy ti megmenekültök ők meg meghalnak ?!
  • [NST]Cifu
    #897
    Ezzel a gondolatmenettel csak az a baj, hogy tartod te fel a morált egy olyan seregben, ahol közlik veled, hogy a gép elejében ülő pilóta kap katapultülést, te meg nem, mert nem érsz annyit. Ezek után is olyan nagy hévvel mennél harcolni?

    De már harmadszor írom le, hogy a harci- és kisérleti gépek kivételével egyetlen repülőgépen vagy helikopteren sincs katapultülés. A V-22 Osprey esetében is csak első prototipusokban volt, mivel azok kisérleti gépek voltak, egy új techológia próbababája. És egy kisérleti gépnél tényleg számít az emberélet, a sorozatpéldányoknál viszont a használhatóság és a racionalitás számít.
  • Yetike
    #896
    Te ne vívj háborút, mert nem a te tésztád :).

    Egyrészt a háború nem az erkölcsről szól, hanem számokról és tényekről. Jó persze persze, szép amikor a sok ami filmben a pilóták mindent vállvetve próbálják menteni a gépet (és ez általában sikerül is nekik :), hogy aztán bebizonyítsák, mekkora hősök ők. Ilyenkor érdemes elvonatkoztatni a filmektől és érzésektől.

    Itt most véletlenül sem arról van szó, hogy 2 pilóta > 60 katona, hanem hogy 2 ÉLŐ pilóta >>> 2 HALOTT pilóta. Szerintem ezt te is megérted. Szörnyű dolog, hogy meghal az a sok katona, ezzel én is együtt érzek, de akit lehet menteni, azt mentsék. Semmi értelme, hogy a két pilóta pusztán szolidaritásból és összetartásból együtt haljon meg a többivel.

    Hogy vicces vagyok... szerintem csak neked volt humoros.

    Azonfelül meg az, hogy a háborúban ki a jó fej és ki nem, kinek van gerince és kinek nem, senkit nem érdekel.
  • antijedi
    #895
    ez a háború onnét jött hogy ugye harci gépekről volt szo, amugy a hirekben nem mutat jol, és énse modnom azt hogy ez a helyes meg logikus is hogy nem igy van, ebben teljesen igazad van nem is mondtam mást, de attol még a piloták 2értéke" nagyobb akárhogy osztod szorzod... :)
  • Tikal #894
    "a háború nem az erkölcsöről szol ha nem tünt volna fel :)"
    az nem, de nem is errol volt szo, ha nem tunt volna még fel.
    persze biztos jol mutatna a hiekben mikor bemondják: eltéritették az american airlines 712-es járatát, de a pilotáknak sikerult katapultálniuk, igy most megusztuk két pilota kiképzését ami ugye nagyon sok pénz lenne.
    vagy: találat érte az air force egyik csaptszállitogépét, de pilotáinknak sikerult katapultálniuk, az elhunytak hozzátartozoinak részvétunk.
    szoval ez az éték dolog nem ide paszol, ez másrol szol.
    Nem véletlenul mondják azt is hogy a kapitány hagyja el utoljára a süllyedő hajot... jol néznénk ki ha ő menne az első mentőcsonakkal... bár lehet igazatok van és ma már mindenki csak magára gondol........
  • antijedi
    #893
    a háború nem az erkölcsöről szol ha nem tünt volna fel :)
    és 1 pilota nem = 60 katona de "értékre" egy pilota akkor is többet ér mint egy sima gyalogos ami akárkiből is lehet mig pilota nem feltétlen lehet bárkiből (a kiképzési időt már ne is feszegessük) mongyuk az tény hogy ennek a aktapultülésnek nem sok értelme van szerintem se ha csak a pilotákat menti meg...
  • Tikal #892
    ez aztán az érv... tehát egy pilota élete = 60 katona
    persze a hatvan katonát vagy éppen jármuveket is elő kellet állitani, szoval már itt is sántit a dolog.

  • traXion
    #891
    Az, hogy amíg kiképeznek egy pilótát, az sok idő, és nem mindenki alkalmas erre.
  • Tikal #890
    2 pilota mitől értékesebb mint 30 vagy 100 másik katona? nem értem az erkölcsi értékrended...
  • Tikal #889
    vicces vagy, bár ha belegondolok biztos jo érzés lehet a katonáknak ott hátul mikor arra gondolnak hogy a piloták megtesznek mindent azért hogy letegyék a gépet ugy ahogy ha találat érte őket, de a te áláspontod szerint te jobban élveznéd ezt a dolgot ugy hogy tudod a piloták már nincsenek a gépen, gondolom még elmondanátok pár imát stb, netán beulnél előre és megprobálnád elvezetni?
    nevetséges...

    De merem remélni hogy a piloták ennél azért jobb fejek és több bennuk a gerinc....
  • Tikal #888
    bocs, de nagyon nem figyeltél, de poénnak jo volt....
  • antijedi
    #887
    boldog szülinapot :PPP
  • LizardX
    #886
    Tejfölösszájú!
  • [NST]Cifu
    #885
    26
  • [NST]Cifu
    #884
    Közben találtam egy érdekességet: talán emlékeztek azokra a furcsa repülőgép/helikopter járművekre a 6. napon cimű Swarci filmben. Nos azt tudtam, hogy régebben ez téma volt (még a 70-es, 80-as években), de csak terv szinten. Nos úgy tünik, hogy gőzerővel dolgoznak rajta a Boeing-nél.

    A dolog lényege, hogy a gép fel- és leszálláshoz egy iszonyú nagy húrhosszúságű (vagyis nagyon széles) rotorlapátot használ, ami aztán a törzsre merőlegesen megáll, és utána szárnyként funkcionál tovább. Ezt hívják "Canard Rotor/Wing"-nek (rövidítve CRW), amit talán a Canard Rotor/Szárny-nak lehet magyarítani.


    A Canard Rotor/Wing működési elve


    A Boeing Phantom Works (ami a sokkal ismertebb Lockheed Skunk Works megfelelője a Boeing-nál, és a titkos vagy kevésbé titkos fejlesztő/kutatómunkát végzik a cégnél) az X-50A demonstrátoron dolgoznak, amely még 2002 végén hajta végre első felszállását. A Boeing mérnökei szerint 2010-re már kiforrot rendszer lesz a kezükbe, amit mind ember vezette, mind pilótanélküli gépeknél fel lehet majd használni.
    A dolog érdekessége, hogy ez a megoldás egy kvázi konkurense a billenőrotoros technológiának, ami ugye éppen most volt téma.


    Az X-50A kisérleti gép, amelyen a CRW technológiát tesztelik a Boeingnél.


    Fantáziarajz egy CRW technológiára épülő, hajófedélzetről üzemeltethető pilótanélküli gépről.
  • Punker
    #883
    hanyadik? :))
  • [NST]Cifu
    #882
    Köszönöm mindeninek a jókivánalmakat :)

  • Cat #881
    énis, énis :)
  • Guest
    #880
    Off: Boldog szülinapot, Cifu! :)

  • Cat #879
    hő, miket találok, 300 mrdből 30 a lényegi kiadás

    A kormányfő hozzátette, a most folyó felülvizsgálatnak kell meghatározni a honvédség átalakulásának stratégiai irányait. A miniszterelnök többek között elfogadhatatlannak minősítette, hogy a szaktárca 310 milliárdos költségvetésének felét olyan feladatokra költik, amelyekre a többi NATO-ország - okkal - alig áldoz. Medgyessy kijelentette, a haderőreform csak úgy valósítható meg, ha azt minden érintett sajátjának tekinti.

    A bér viszi el a honvédelmi költségvetés legnagyobb részét

    A honvédelmi kiadások hatvan százaléka sajnálatos módon bérre és szociális juttatásokra megy el, harminc százalék jut a fenntartásra, s csupán tíz a fejlesztésre és a gyakorlatozásra. Ezeken az arányokon mindenképpen változtatni kell - hívta fel a figyelmet a miniszter. Ismertette, hogy a laktanya-felújítási program folytatása érdekében hitelt vesz fel a tárca, a katonák lakásproblémáinak rendezése érdekében pedig nincs kizárva a vállalkozói tőke bevonása sem.


    Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a kabinet ülése utáni tájékoztatón elmondta: döntöttek a szaktárca hosszú távú finanszírozásáról is. Eszerint a honvédelmi költségvetés jövőre a GDP 1,71 százaléka, 2005-ben 1,76 százaléka, 2006-tól pedig tíz éven át 1,81 százaléka lesz. Juhász Ferenc szerint az a cél, hogy a honvédség jól felszerelt, modern és finanszírozható legyen. Ennek érdekében megszabadulnak azoktól a többnyire működésképtelen technikai eszközöktől, amelyekre már nincsen szükségük. A működésképtelen eszközöket a miniszter saját hatáskörben vonhatja ki a hadrendből, a még forgalomképes járműveket pedig az ÁPV Rt. értékesíti majd.

    2006-ban a Magyar Honvédség és a szaktárca együttes létszáma 35 ezer lesz. A tervek szerint 2013-ban a Magyar Honvédség létszáma 26 500 lesz, a szaktárcánál, valamint háttérintézményeinél 3 500-an fognak dolgozni.
  • Cat #878
    Kerestem pontos összegeket költségvetésről, ezt érdemes ELOLVASNI
  • Cat #877
    jelenleg másfészerannyi van, és ingyen kapsz egy csomó ingatlant, felszerelést, amik közül eladva a szükségtelent a fejlödő államoknak csomo jo cuccot lehetne venni.

    Egyébként mobil hadsereg: valóban röhejes, hogy nincs légi szállítókapacitás, az iraki missziohoz is egy uj gépet kell venni, pedig ott csak 150 katonát és a cuccukat kell szállítani

    A baj az, hogy van egy iszonyat nagy vízfej, ahonnan nem történt eddig leépítés. Nyugdijas kor környékén lévő, változni nem képes, de a változtatásoknak ellenálló vezérkar, és itt többezer emberről van szó!
  • Cat #876
    szerinted ennyire kikeltem volna, ha gyakorlatozna? még azt se csinálják, mert nincs rá pénz. Én abban a korban vagyok, hogy csomó haverom volt katona, és ezért iszonyat sok történetet hallottam... gyakorlatilag egymásnak csinálnak munkát. Értsd dolgoznak, tehát egyik főz a másiknak, a másik leltároz, a harmadik behordja a cuccot, a negyedik mondja hogy mit csináljon a másik három, szal van munkájuk effektive, csak az egymás között zajlik, ebből kifelé semmilyen haszon vagy egyéb nem származik, az egész szervezet egymásért van, nem pedig a konkrét védelemért. Fizikai állapot siralmas, hadfelszerelés siralmas, kiképzés = 0 (lőni nem lőnek, mert drága a golyó) szánalmas az egész ugy ahogy van.
  • [NST]Cifu
    #875
    Hát szerintem ha arról lenne szó, hogy évi mondjuk 200 milliárd forintból (~1 milliárd $!) csináljon valaki vérprofi egy kicsi, de ütős sereget, elit kiképzéssel és felszereleséssel, akkor az minden további nélkül megvalósítható lenne.

    De ez, hogy még mindig a nagybani mutyizás megy, és csak hurcolják a maradékot... Ebből nehezen lesz egy olyan Magyar Hadsereg, amire valóban büszkék lehetünk...
  • Punker
    #874
    ennyi erővel el is törölhetnék az egész sereget, mert gyakorlatilag ebben a formában csak a pénzt nyeli el de semmi haszna nincs.....