94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • traXion
    #754
    Ahga :D
  • Punker
    #753
    baloldali fószer csúzlija?
  • traXion
    #752
    Mi a furcsa a képen?









    Több képet és leírást fukkaz!
  • [NST]Cifu
    #751
    Ez a szinvonal sajnos, és az a legszomorúbb, hogy valószinüleg az eredeti szöveg is így szólt, tehát nem a fordító volt hülye ez esetben...
  • Cat #750
    nézem national geographicot, ilyet mondat:
    "A repülőgép hordozó ötlete vizonylat új, 1910ben született meg"

    AAAAAAAAAAAAAAAA, bazzeg, repülő is csak 1905 óta van, hogy lett volna korábban ilyen :D
  • Cat #749
    tigrisek :)
  • PREMIERE1
    #748
    A Spectrumon elkezdték leadni - ha még jól emlékszem - a korábban "Nagy csaták" néven futott sorozatot. Lesz majd benne Budapest is egyszer a közepe táján. Mostani címe "Hadszínterek". (Ha jól emlékszem ez az a sorozat lesz vagy volt vagy mifene ...)
  • Cat #747
    Oroszország hadászati programot indít
    2004. február 19.

    Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: Oroszország további fejlesztésekbe kezd a stratégiai fegyverek terén, hogy atomhatalomként megtartsa katonai erejét - számol be a Le Monde, francia napilap. A közlemény egy napon jelent meg a ballisztikus rakéták sikertelenül végződött próbarobbantásával.


    „Oroszországnak gyors fejlődésre van szüksége, hogy az újgenerációs fegyverek birtokában megtarthassa katonai erejét" – nyilatkozta Valgyimir Putyin orosz elnök szerdán, egy sikertelnül végződött hadgyakorlat után. Meg nem nevezett katonai forrásokból kiderült, hogy egy tengeralattjáróról próbáltak ballisztikus rakétát indítani, de az célt tévesztett és idő előtt megsemmisítette magát.

    Az orosz elnök a fejlesztésekről szólva egy globális rakétaelhárító rendszer kialakításáról is beszélt és nem zárta ki az Amerikával való együttműködés lehetőségét sem.
  • Tikal #746
    de komolyan ez a legjobb: egyszer baszol rá de akkor nagyon
  • [NST]Cifu
    #745
    Engem is megfenyeget, hogy idejön és felképel (miután a Street Legal fórumban elküldött mindenkit, én meg szóvátettem magas értelmi képességeit), szóval ilyen szinten mozog az arc...
  • Tikal #744
  • Tikal #743
    jo az aláirásod, tényleg beirta ezt a jony? lol
  • Blasta
    #742
  • Cat #741
    HELSTF is designated as the Department of Defense (DoD) National Test Facility for high energy laser test and evaluation. HELSTF is the home of the Mid Infrared Advanced Chemical Laser (MIRACL), the United States' most powerful laser, which is a CW, megawatt class deuterium-fluoride laser operating in a band from 3.6 to 4.2 microns. In the more than ten years since operations began, HELSTF has supported a broad range of both laser and non-laser related test activities. High energy laser tests have included damage and vulnerability testing for all three uniformed services as well as materials and chemical research for industry and academia. HELSTF represents an approximate $800 million investment, with about $80 million of that in military construction funds.

    These elements have been combined into an integrated system that can acquire and track targets at extended ranges, accept a very high energy beam, focus and aim the beam on a moving target, and keep this beam at the same position as long as necessary to destroy or disable the target. The SLBD has successfully engaged five BQM-34 drones as well as a supersonic Vandal missile, all at tactically significant ranges.

    http://www.fas.org/spp/military/program/asat/miracl.htm
  • Tikal #740
    persze hogy elképzelhetetlen ma MÉG.... de gondolj bele 100 éve még a gondolata sem merult fel egy ilyennek. Most még azt mondjuk hogy nem lehet, de lehet hogy 30 40 év mulva tankokra szerelhető verzio is lesz vagy mitttudomén, a technika megállithatatlan :)
    Végulis azt mondod hogy az energián mulik, de mi lesz ha kitalálnak egy olyan energia forrást ami ezt megoldja. vagy ez elképzelhetetlen?

    amugy a navy seal-ekről is volt egy sorozat, az nagyon tetszett, minden rész felért egy kis akcio filmmel :)
  • Cat #739
    a jövő fegyvere a fézer :)
  • Cat #738
    az mivel tudod hogy amcsi reklám, nem akkora baj
    legalább szponzorálja valaki a haditechnikai műsorokat is :)
  • [NST]Cifu
    #737
    Szvsz a lézer, mint kézifegyver elég nevetséges, mivel olyan brutális energiát kellene leadnia, hogy az döbbenet. A YAL-1A lézerfegyvere is 1MW körül lesz, de még így is hosszú másodperceket kell lézersugarat a rakéták (amúgy papírvékony) aluminiumburkolatának egy pontjára fokószálni, mivel ennyi idő kell ahoz, hogy eléggé felhevítse azt ahoz, hogy vagy berobbanjon az űzemanyag, vagy olyan kárt okozzon, amitől a rakéta már nem képes elérni a célját.

    Namost kézifegyvereknél ugyanez - ahoz, hogy kellő mértékű sebzést okozzon, vagy elementális energiát kell átadnia, vagy ugyanazon a ponton kell tartani, hogy kellő energiát tudjon átadni a ruházatnak/páncélzatnak. Ez szinte kivitelezhetettlen a belátható jövőben. Alternatíva persze a katonák megvakítása, mivel erre a lézer tökéletes - ha a katona szemét "eltalálja" egy megfelelő (nem is különösebben nagy energiájú) lézer, akkor a katona minimum időlegesen, de akár véglegesen is megvakulhat. Nem véletlen, hogy a Land Warrior egyik eleme egy olyan szemüveg, amely a fontosabb (főleg infravörös) frekvenciákon "tükröz", így megóvja a katona szemét az ilyen támadásoktól.
  • Tikal #736
    mondjuk elég ijesztő belegondolni egy ilyen lézerfegyver létébe, mert mi lesz ha kisebb lesz, és használhatják majd szárazföldi egységek is, szoval elég nagy pusztitás lenne elképzelésem szerint.

    néha tényleg elég bosszantoak ezek a magyaritások :)
    a másik hogy egynémelyik dokfilm ugy fényezi az amcsi eszközöket hogy az már gusztustalan, mint pl ez a musor is.
  • [NST]Cifu
    #735
    Kezdem a végéről: A Discovery és NGC féle "magyarítás" erősen nevetséges, nem csak a kiejtés miatt, hanem a tartalom is erősen nevetséges, a fordítás tele van szakmai hibákkal (tipikus: .50 caliber machinegun -> 50mm-es géppuska), de már az eredeti szöveg hemzseg tölűk (pl.: ...a harrier a valaha épített egyetlen helyből is fel- és leszálni képes vadászgép -> bocsi, a Jak-38 mi volt?).

    A YAL-1A ABL (AirBorne Laser - Légijárműre Telepítet Lézer) a program prototipusa, elméletileg idén év végére tervezték az első rakéta-elfogási tesztet, de várhatóan a jövő évre csúsznak át. Eredetileg 2006-ra tervezték a rendszerbe állítását, de várhatóan ez is csúszni fog...


    A YAL-1A 2003-ban. Látható az orron lévő torony, de még nincs működőképes állapotban.

    Az ABL-ről részletesebben @ Aeronautics.ru
  • Tikal #734
    tegnap discoveryn ultimate top 10 ment, haditechnikai eszközökről...mondanom sem kell mindegyik eszköz amcsi volt :)

    kérdés, ha látta valaki a musort: az a lézeres boeing milyen állapotban van most, mert a listán szerepelt, viszont tudtommal ez még erősen a kisérletek állapotában van, nemde?

    ja és szerintem elég ciki ha nem tudják leforditani az eszközök nevét, pl longbow apache [ami ugye apacsi és nem apacs) vagy ha már azt mondja hogy dzséjdéem JDAM, akkor döntse már el hogy angolul vagy magyarul mondja és ne félig igy félig ugy, mert szerintem a helyes vagy dzséjdem, vagy dzséjdééjem :)))
    egy kis aproság de az ilyenek ugy idegesitenek :)
  • [HUN]PAStheLoD
    #733
    ilyen sokan ? nem is hittem volna ..
  • [NST]Cifu
    #732
    Gondolkodj a Mongol vezetők fejével. Ott vannak Kína és Oroszország közé beékelődve, mindössze 32.000 fős hadsereggel, amelyek a 60-as és 70-es évek szovjet harci eszkövezivel van felszerelve. A légierejükről annyit, hogy a 8db MiG-21PFM és 2db MiG-21UM vadászgépük három éve még a hangárokban dekkolt, mivel lejárt az üzemidejük (nem tudom, jelenleg mi a helyzetük), és nincs pénz a felújításra. Emellett van még 4db Mi-24V harci helikopterük. Harci járműveik is hasonló állapotban vannak, a fő ütőerőt 40 éves T-55 harckocsik adják...

    Egyszóval katonailag nem vagy egy nagy erő, gazdaságilag sem (Mongolia GDP-je kb. 400$), tehát mindenáron törekedned kell a jó politikai kapcsolatokra a nagyhatalmakkal. Mongoliának nem oszt és nem szoroz az Iraki hadjárat támogatása (max. Oroszország nézhet ferdén), viszont cserében van egy nagy jó pontjuk az USA vezetőinél, amit alkalomadtán majd beválthatnak...
  • Cat #731
    mert megkérte rá amerika
    bazinagy ásványkincsek vannak mongoliában + nagyon fontos amcsiknak, mivel szovjetunió és kina, egy volt és egy leendő világhatalom között van. Biztos vagyok benne hogy olaj és gázkitermelés miatt is fontos amcsiknak, és a jövőben méginkább az lesz mint erős szövetséges ha kina megerősödik. Valószinuleg bazinagy befektetéseket igértek nekik.
  • a.carkey
    #730
    Ez akkor olyan, mint "a mit kerestek a Portugálok az első világháborúban az Antant oldalán?" kérdés ...

    Mi érdeke van egy tök fejletlen országnak, egy ilyen akcióból, mint az iraki kiküldetés?

    Se nem NATO tag, 2x volt külpolitikai tényező is a 2. VH után. Minek van ott? Röhej!
  • Cat #729
    teljes friss dosszié, hogy hol, melyik nemzetiségnek hány katonája van nincs a neten, iszonyat nehéz lenne karbantartani mert állandóan változik

    itt van néhány nagyobb összeföglaló:
    http://index.hu/politika/kulfold/irakdosszie/
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_depth/middle_east/2002/conflict_with_iraq/default.stm
    http://edition.cnn.com/SPECIALS/2003/new.iraq/
    http://www.msnbc.msn.com/id/3032572/
  • [NST]Cifu
    #728
    Számtalan ország katonái szolgálnak Irakban, főleg politikai okból (USA-barátság).

    Jelenleg a következő országok tartoznak a "Koalicióba":

    Albánia, Amerikai Egyesült Államok, Anglia, Ausztrália, Azerbaidzsán, Bulgária, Csehország, Dánia, Dél-Korea, Dominikai Köztársaság, El Salvador, Észtország, Grúzia, Honduras, Hollandia, Japán, Kanada, Kazasztán, Lengyelország, Littvánia, Macedónia, Magyarország, Moldova, Mongólia, Nikaragua, Norvégia, Olaszország, Portugália, Ukrajna, Új Zéland, Thaiföld, Fülöp-Szigetek, Románia, Spanyolország, Szlovákia.

    Mongólia katonákat küldött a Kongói békefentartó egységbe, Afganisztánba, és tavaly Szeptember óta 173 főt az Iraki koalicióba is.
  • ghost cb
    #727
    Ja nekem is volt egy kis anomáliám a hírrel kapcsolatban !
  • a.carkey
    #726
    Egy mai hír részlete:

    ""...az őrséget ellátó mongol katonák tüzet nyitottak a robbanóanyaggal megpakolt teherautókra ..."

    Ki tud ezekről a mongol katonákról?

    Mi ez? Mit keresnek azok ott?

    Mire fel?

    Ha ismereteim pontosak, 1258 óta nem volt mongol katona Irakban. Akkor éppen Genghis (vagy Dzsingisz) kán csapatai, de ők is kirabolták a várost, ha már elfoglalták.

    Mondjuk az elnökük is egy űrhajós, Natsa Bagabandi, szóval nem csodálkoznék, ha ez igaz lenne. De érdekelne az iraki konfliktus eme hatalmas részvétele. Hányan lehetnek ott?

    Bár ez nem haditechnika, de mégis: HELP! Tök meglepődtem a híren ... (Persze, ha ez igaz ...)
  • ghost cb
    #725
    Huhh... Egy napig nem olvastam a fórumot és tessék. Nem tudnátok most kcsit pihenni?
  • [NST]Cifu
    #724
    Mostmár a HM oldalán is kint van - képekkel illusztrálva
  • [NST]Cifu
    #723
    Akkor passz. A páncélzata mondjuk elmarad a Bismarck vagy a Tirpitz csatahajókétól, de még az angol csatahajóktól is, ám eddig mindenhol, ahol láttam, "Battleship"-nek írták. Ott egye a fene, tőlem legyen csatacirkáló. :)
  • harcu
    #722
    Yes, of course, kevertem a nehézcirkálókkal.

    A Gneisenau besorolása a "híres" Hadihajók c. könyv szerint csatacirkáló.
  • steweee
    #721
    nem bonyolult ilyen kis légijárművet elvezetni, nem kell hozzá sok idő megtanulni.
  • steweee
    #720
    igen, én is érzem az ellentmondást abban amit írtam,viszont a helikopterről szóló cikk sem ad elég tájékoztatást hogy pontosan mi is ez,milyen célra készül.igazából oda próbáltam meg kilyukadni, hogy ahol nagy ellenállásra és légvédelemre kell számítani, azért ott most is a vadászbombázóké lesz a főszerep,nagy sebességgel megközelítik a célt,ledobálják a bombákat és gyorsan visszatérnek.fordulnak egy párszor,aztán mehet a földi támadás egy már jelentősen meggyengített ellenállás felé.átlagos körülmények között, ahol nincs, vagy nem valószínű jól kiépített védelem, viszont igen nagy hatékonysággal képesek tevékenykedni.a pillanatok allatt azt értettem, hogy sokkal gyorsabban, mint arra mondjuk gépjárművekkel vagy csapatszállító helikopterrel számítana az ellenséges hadvezetés,illetve ők már a levegőből ütőképesek.kissebb távolságokra kell gondolni, nem univerzális fegyverről van szó.
  • Ren
    #719
    Szerintem annyira nem egyszeru ilyen nagy mennyisegben embereket helikopterpilotanak kikepezni, foleg hogy ha jol ertem, akkor gyalogos katonakent is meg kene allniuk a helyuket. Tovabba a pancelozatlan, 2 raketaval felszerelt mini-helikopter az egesz ut alatt kivalo celpontot nyujta kiskaliberu fegyverek szamara is.
  • Punker
    #718
    várható volt hogy előbb utóbb megtalálják őket is.
  • Cat #717
    Tíz magyar katona sérült meg Irakban

    Szerdán reggel két nagy erejű robbanás történt Irakban, a többnemzetiségű hadosztály al-hillahi bázisánál. A robbanásban tíz magyar katona sérült meg, kettejük állapota súlyos, de nem életveszélyes - közölte a Honvédelmi Minisztérium. A tárca tájékoztatása szerint a magyar szállítózászlóalj a merénylet után is folytatja feladatainak végrehajtását.

    A Honvédelmi Minisztérium honlapján közzétett tájékoztatás szerint szerdán reggel hét óra után nem sokkal két nagy erejű robbanás volt az al-hillahi bázisnál, a magyar szállítózászlóalj lakóépületeitől mintegy száz méterre. A robbanásban tíz magyar katona sérült meg, kettejük állapota súlyos, de nem életveszélyes - közölte Matyuc Péter, a tárca kommunikációs főigazgatója.

    Öngyilkos merénylők

    A lengyel vezetésű, többnemzetiségű hadosztály bázisánál bekövetkezett robbantásokat is öngyilkos merénylők okozták. A HM közölte: a helyszíni vizsgálatok szerint két teherautó hajtott a tábort övező védműveknek. Az első valószínűleg megpróbálta felrobbantani azokat, hogy a másik az így keletkezett nyíláson behajtson a tábor területére, és ott robbantsa fel magát. A betonakadályok azonban mindkét teherautót megállították, így azok a tábor szélén robbantak fel.

    A robbanás helyszínén 15 méter átmérőjű, két méter mély kráter keletkezett. A jelentős anyagi károkat okozó detonáció következtében a magyar szállítózászlóalj épületeinek ablakai kitörtek, a szétrepülő ablakszilánkok több embert megsebesítettek. Hírügynökségi jelentések szerint a robbanás erejéről tanúskodik, hogy a két terrorista maradványait a támaszponttól 200 méternyire találták meg.

    Bagdadban és Babilonban ápolják a súlyos sérülteket

    A magyar katonák közül tízen orvosi ellátást igénylő sérülést szenvedtek, közülük kettőt súlyos, de nem életveszélyes állapotban egy babiloni és egy bagdadi kórházba szállították, ahol szakorvosi ellátásban részesültek. A lengyel kontingens szóvivője szerint a terrortámadásban tíz magyar, hat lengyel és egy amerikai katona sebesült meg, egyikük sincs életveszélyben. A merényletben öt iraki életét vesztette - az elhunytak közül kettő nő -, valamint legalább harminc iraki megsebesült.

    A Magyar Honvédség a sérültek családtagjait értesítette - közölte a HM. A robbanások után valamennyi nemzet katonái azonnal szigorították a biztonsági intézkedéseket. Jelenleg folyik a károk felszámolása, a robbantás körülményeinek kivizsgálása. A HM tájékoztatása szerint a magyar szállítózászlóalj a merénylet után is folytatja feladatainak végrehajtását Irakban.
  • [NST]Cifu
    #716
    Ém itt most a mini-helikopter egységet mint csapásmérő erőt vettem számításba, mert anno a cikk is erről szólt, és szerintem egyálltalán nem ostoba ötlet, csak éppen politikailag nyugati országokban nem kivitelezhető.

    Egy ilyen helikopterre a személyzet kiképzése nem venne több időt igénybe, mint egy-két hónap, ennyi idő alatt bárki megszerezheti akár a privát helikopterpilóta-engedélyét civilként, persze úgy, hogy heti 5 nap jár oktatásra. Az persze tény, hogy bizonyos egézségügyi feltételeknek meg kell felenie.
  • Yetike
    #715
    Talán inkább csak Te beszélsz magad ellen és nem olvasod el rendesen a cikkeket :).

    A cikkből az idetartozó rész :

    Egy hadosztályban 300 ilyen helikopter a darázsrajokhoz hasonlóan lerohanhat több nagy páncélozott gépet, amelyek így nem sok eséllyel rendelkeznek, bár 1-2 kis gépet leszedhetnek

    Az írásodból az ide tartozó rész : #637

    mindenki képzelje el hogy néhány perc alatt megjelenik az égbolton vagy 100-200 db, pillanatok alatt szétlövik a helyszínen lévő páncélosokat(egy új típusu rakéta ellen nincs védelem, semmilyen páncélzat nem áll ellen annak hogy behatoljon a tank belsejébe és ott robbanjon)aztán földreszállás és erősítés bevárása vagy továbbállnak.igaz hogy egy ilyen támadásnál biztosan lesznek veszteségek, hiszen géppuskával is le lehet lőni egy ilyen helit, de hirtelen olyan nagy számban támadnak, hogy pillanatok alatt lepucolják az ellenállást

    Tehát ezeket a mini helikoptereket mint _csapásmérő eszközként_ vetnék be, és nem mint önvédelmi fegyverrel felszerelt szállító egység (szállító egységként nem is lenne valami gazdaságos).

    Az meg hogy "megjelenik pillanatokok belül" felejtsük már el...