840
Helyesírás?Minek?
  • tomsolo
    #678
    "számítógépbu... (na ebből hogy jövök ki) ... buheráns volt. Persze a tanárok megállapították nála a dyslexiát..."

    1, ha diszleksziás, akkor a számítógéppel is baja lenne
    2, valószínű hogy nem is ez a baja, hiszen tudott olvasni szöveget, inkább más volt a probléma
    3, tanár nem állapít meg semmi ilyet, ennek a megállapítása szakember - pszichiáter meg ilyeneknek a feladata
    4, valszeg rosszul fogsz ebből kijönni :P
  • Takezó
    #677
    Így: "Ugyan az tény, hogy az emberek az "ugyanaz" szót "ugyan az"-nak írják, de..."? :)
  • Loál János #676
    Egyre több eNbertől látom itt a fórumon az "ugyan az"-t. :C
  • Vlala #675
    holnap folytatjuk, tele vagyok melóval
  • Dzsini
    #674
    szerintem értelmes emberek beszélgetése esetleg vitája nem lesz flame, ha egyik oldal sem akarja.

    Mike #672: #620 :)
  • Vlala #673
    azért, mert nem szeretnék ismét világméretű lángot indítani. Igaza van, Neked is igazad van, mindenkinek igaza van, Ámen.
  • Mike
    #672
    régebben a c-t még cz-vel tz-vel irták

    az a névelőt meg a'
  • Mike
    #671
    a nyelv változik
    ha sokan használják akkor létjogosultsága lesz a két cc-nek
    mint az x-nek is
  • Takezó
    #670
    Csak egyetérteni tudok :P
    #669: azért, mert meggyőzött, vagy mert hülyeségnek tartod, amit írt? :)
  • Vlala #669
    ezt is kitárgyaltuk
  • Dzsini
    #668
    ..hibásan, mert az, hogy nem egy régi kiadású könyv szerint ír meg nem úgy, ahogy a Szent Könyvben meg van írva, attól még azzal nincs baj. Mixáth problémás, mert az egy név - de a kimehecc-el semmi gond. ugyanolyan hosszú az írásban jelölt és jelöletlen hasonulások (sőt, átalakulások) listája, az hogy melyik köznapi nyelv hova veszi a dolgot, az meg kb annyira változó, mint az időjárás. te sem "tsz" hanggal mondod valószínűleg.
    folyamatosan alakul a nyelv, ha a holnap megjelenő helyesírási ajánlásban az lenne benne, hogy a kimehecc-et így kell írni akkor kinek lenne igaza? ugyanúgy mint eddig - mindenkinek. az, hogy a közoktatásban és (tisztelet a kivételnek mindkét esetben) a tudományos akadémián olyan emberek vannak akik nem hajlandóak felismerni és elfogadni a változást, az a nyelvet marhára nem érdekli. változik és kész.
  • Vlala #667
    ezzel nincs is baj.
    Viszont valahol határt kellene szabni a rövidítgetéseknek, mert a végén Mézgás újmagyar nyelvben találjuk magunkat.
    A másik, hogy pl. a "tsz" hangokat hajlamosak az emberkék cc-vel helyettesíteni. ecc, pecc, kimehecc, holnapután bejöhecc. Ez egész addig még hecc is, amíg a napi 2-3 őrát "esgéző" emberke nem kezdi el a dolgozataiban is használni a netes nyelvet. Láttam már tollbamondást, amelyben Mikszáth neve x-szel vlot, a "mehetsz" szó pedig két c-vel. A gyermek köztudottan számítógépbu... (na ebből hogy jövök ki) ... buheráns volt. Persze a tanárok megállapították nála a dyslexiát...
  • Takezó
    #666
    :D megpróbálok akkor kussban lenni és kivárni, amíg leírod :D Amúgy majd a filozófiában is válaszolok, csak kevés válaszolnivaló van, mert nagyon szimpatikusnak tartom a leírtakat :) Amúgy épp most olvasok egy könyvet a Panteizmusról, és khmm... nagyon meggyőző volt :)
  • Dzsini
    #665
    jó, most már meg kellene beszélni, hogy mikor melyikünk válaszol, mert hülyének vagyunk nézve amikor mindketten leírjuk szinkronban ugyanazt ;)))
  • Dzsini
    #664
    ahogy lent is említettük volt, amíg az érthetőség kárára nem megy, addig maximum esztétikai kifogást lehet emelni a dolog ellen - az pedig már teljesen egyéni preferencia.

    az, h a hogy kötőszó h-vá rövidült az már lassacskán mindenki számára ismert, és nem okoz problémát a kiolvasása és értelmezése. az általad lent összerakott izé viszont értelmezhetetlen a kívülálló számára, így problémás.

    az pedig, hogy ki milyen felületen hogy kommunikál - legyen ez írás, beszéd, telepátia vagy bármi - az teljesen az adó és a fogadó közti kapcsolaton múlik. te sem beszélsz mindenkivel ugyanazokkal a szavakkal és ugyanabban a stílusban, és ez így természetes. az pedig, hogy az általánosba átjött néhány gumis kifejezés az pedig várható volt, és - mivel a "topig", "htx" és ilyesmi szavak értelmezése maximum elsőre problémás - elfogadottá válnak itt is. nem kötelező használni, de nem helytelen és nem rossz. maximum egyes személyeknek nem tetszik, és ők problémázhatnak. de a nyelvhasználatban egyértelműen a sok lúd módszere működik, minden változást a tömegek hoznak meg, amit sokan egyféleképpen használnak, az lesz a közösségben elfogadott. az SG-nyelv nem fog elterjedni általános beszédben, mert nagyon kicsi a kör aki ezt használja, egy helyi szleng-nyelvjárásnak viszont teljesen jó.
  • Takezó
    #663
    Nem ugyanaz, úgy nem írhatunk, mert nem értjük meg egymást, viszont a "h" és a "v" kifejezések használata elfogadott, és nem teszi érthetetlenné a hozzászólást ;)
  • Vlala #662
    Fontos!
    Az alábbi sorok a véleményemet tartalmazzák, NEM az igazságot!
    (sajnos ezt le kell írni, mert folyton belémkötnek...)


    Ez sajnos nem vicc, néhányan tényleg nincsenek tisztában a helyesírásunk szabályaival. Sajnos a rossz példa ragadós, ráadásul néhányan a nemgumi fórumokban is elkezdtek gumiul írogatni. Rendben, szép dolog a rövidítgetés, de pl. "h" szó nem létezik! a hogyot lehet h.-val rövidíteni, mint ahogy a vagyot v.-vel, de a rövidítések utáni pont elhagyása eléggé kaotizálja írásművünket.
    J r! Sz i v. H s m? M a t? T o h v, m a f
    Írhatunk így is.
  • Takezó
    #661
    Oks, rászakadok :P Amúgy írjá' hejesen, hadd tanuljon a pórnép :P
  • Dzsini
    #660
    mondjuk azokat amelyikeket még nem :) az például tök érdekes
  • Takezó
    #659
    A nyelv beadja a derekát
    [Magyar Narancs, 2005/01/06]
    Erről van szó?
  • Takezó
    #658
    Azt szoktam néha olvasgatni, de az utóbbi időben kimaradt, mindjárt megnézem :)
  • Dzsini
    #657
    úgy úgy - olvastad a legújabb cikkjeit? lent van a link #609ben :)
  • Takezó
    #656
    Jah :) Sok a hejes, meg a hejtelen ;), pedig a jó öreg Nádasdy prof... :P
  • Dzsini
    #655
    szerintem te is ugyanolyan helyesen írsz mint bárki más :) (vagy ugyanolyan helytelenül, szabadonválasztott)
  • Takezó
    #654
    A másik meg, hogy én se tudok helyesen írni, akkor hogy "tanítsak" másokat? :)
  • AnuluWork #653
    Te tudod. Csak egy ötlet volt.
  • Takezó
    #652
    Miért is érdekeljen engem, hogy más helyesen ír-e? A lényeg, hogy én tudjam, hogy hol és mikor engedhetem meg magamnak például azt, hogy elvi okokból "j"-t használjak "ly" helyett :P Szóval nem tudom, miért is tartoznék én felelősséggel a "nem helyesen" írókért ;)
  • AnuluWork #651
    Olvasgatva pár fórumot, szerintem ha van kedvetek, akkor elindíthatnátok egy olyan "kezdeményezést", amivel megpróbálnátok rávenni a fiatalabb forumozókat arra, igenis érdemes helyesen írni. Magyarul mindenki helyesen írna.

    Mivel a fórumokon "néhányan" - nem viccből - úgy írnak, mint egy elsős, talán ez lenne a megoldás, hogy a mai "fiatalság", akik közül sokan sem helyesen írni, sem folyékonyan olvasni nem tudnak, megtanuljanak. Ez viszont csak úgy fog menni, hogy ahol sokat mozognak - fórumok pl. - ott lássák a helyes/jó példát, és előbb utóbb megtanulják, s azt kövessék. Lehet, hogy ez most hülyén hangzik - idejét múlt stb. -, de szerintem a sok "ujj", "jáccik", "ez mellett" (stb.) szót és kifejezést talán egyszer azok is képesek lennének helyesen leírni, akik most még nem, és nem azért, mert vicces kedvükben vannak, vagy csak lusták. Ezek egyszerűen nem tanulták meg. Ha most nem tanulják meg, már nem fogják, pedig a jövőben - ha esetleg tényleg lesz színvonalas magyar oktatás - még talán jól jöhet.

    Mondom ezt azután, hogy mint kiderült, a középsulis felvételi tesztben tévéműsorokat kellett behatárolni: ha ekkor ez megy itt, akkor mi megy a másik adón ugyanekkor. Nos, ide jutottunk.
  • QuippeR
    #650
    elnézést, tévedni emberi dolog. ma is tanultam valamit.
  • Dynamic
    #649
    Pedig úgy van ahogy a #622-ben írtam.

    "A sorszámnevek után – ha számjegyekkel írjuk őket – pontot teszünk: 1. osztály, 3. sor, 1978. évi, a 10–12. oldalon stb. A pontot a toldalékokat kapcsoló kötőjel előtt is megtartjuk: 3.-nak futott be, a 8.-ba jár, a 10.-kel, a Tutaj u. 4.-ben stb.

    A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)"
  • Punker
    #648
    nekem 1 év etikett és 1 év üzleti komm volt középsuliban.
  • Dzsini
    #647
    sajnos csak annyit, amit az OF órákból erre áldozott a tanerő. ahogy a "történelem és állampolgári ismeretek" is szimplán töri volt.

    a maradékot a józan ész hozza...
  • Takezó
    #646
    neked tanítottak Etikettet? :P
  • Dzsini
    #645
    , annyiban is, hogy az illemszabályok legalább ugyanannyit változnak, mint a 'helyes'írás. viszont sajnos iskolában ez utóbbit nem oktatják és várják el olyan szinten, mint az elsőt :) (de ez már szigorúan személyes vélemény)
  • Vlala #644
    hasonlítsuk a helyesírást inkább az illemszabályokhoz. Nem kötelező betatrani, nem büntetnek meg érte, de mégis kialakul Rólad egy kép, ami nem igazán előnyös.
  • Dzsini
    #643
    a stop tábla nem jó, mert ott megbüntetnek ha nem tartod be. a hypo stimmel, mert ha megiszod nem vernek rád halmazati büntetést :DDD (bár ha jól tudom az öngyilkosságot (vagy akár a kísérletét) van jópár ország ami bünteti, nálunk csak pszichológiai vizsgálatra köteleznek ha túléled)
  • Vlala #642
    Igen, mint ahgy a STOP-tábla is "csak" egy jótanács, és a hypón a halálfej is "csak" egy óva intés.
    Az "elsején" szót tényleg 1.-jénként írták, a halmozott írásjelek miatt azonban elhagyták a pontot. Tudod, mint a férfiingnél...
  • QuippeR
    #641
    hülyeséget írtam. helyesen:
    nem csak dátumra vonatkozik. minden számra.

    tehát pl: hetediknek érkezett a célba = 7-nek érkezett a célba
  • Dynamic
    #640
    "Az évet és a napot jelölő számjegyekhez a toldalékok pont nélkül, kötőjellel kapcsolódnak: az 1838-i árvíz; Magyarország 1514-ben; 1848. márc. 15-én; április 4-ig vagy 4-éig; 12-től vagy 12-étől; stb.

    A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)"
  • QuippeR
    #639
    #77, és a dátumra is vonatkozik.