840
Helyesírás?Minek?
  • gz8
    #760
    Pontosan :)
  • Prank
    #759
    Azt hiszem, csak akkor kell kötőjellel csatolni, ha a külföldi szó vége néma betűre vagy a magyartól eltérő írásrendeszerű betűcsoportokra végződik.
  • North
    #758
    :))) A chat számomra külföldi szó, saját szokásom, hogy ezekhez kötőjellel csatolom a toldalékot. Így egyértelműbb, ha nem is minden esetben helyes.:)
  • gz8
    #757
    Főleg sms-ben izgalmas dolog a rövidítés, ott még én is eleresztek néháy y-t az ly helyett, már csak poénból is. Chaten használt rövidítések is hasznosak lehetnek, bár ennek ugye előfeltétele, hogy a fogadó fél is értse, mi lehet a rövidítés, bár némi angoltudás azért sokat dobhat az ügyön.
  • gz8
    #756
    Ebből a szempontból jobb a magázódás (Ne tessék csuklani! Ne tessék siklani! ).

    A mindig rossz helyesírása is eléggé elterjedt, de amikor valaki az ilyen helyett azt írja, ien, arra már én is hörrenek.

    Amúgy chaten, nem chat-en.
  • North
    #755
    De ez már magázó forma, nem? Anno nekünk az osztályfőnökünk a csukladozzál szót javasolta. Nem tudom igaza volt-e, elég hülyén hangzik.:) A siklik igénél is érdekes a helyzet.:)

    Amúgy én is idegbajt tudok kapni azoktól, akik egyeltalán nem figyelnek a helyesírásra. Senki senki sem ír tökéletesen, de akkor is. Egy chat-en, sms-en még megértem, mert ott fontos a gyorsaság, de egy fórumon? Amire mostanában allergiás vagyok, az a "mindíg" szó. Miért nem képesek rövid "i"-vel írni mindkettőt?
  • gz8
    #754
    Jogos :)

    A gondolat- és zárójel használata között nincs túlzottan nagy különbség, de ha lehetőségem nyílik rá, inkább vesszőt használok, vagy lehetőség szerint úgy fogalmazom meg a mondatot, hogy használatát ne vigyem túlzásba egy adott szövegrészen belül. Amikor minden második mondat gondolatjeles beszúrásokkal van tele, az még csúnyán is néz ki :))

    A csuklik ige felszólító módja: csukoljon, csukoljék.
    A kotlik és a hámlik hangzik elég furán felszólító módban.
  • gz8
    #753
    És egy különírás is %-)
  • Rettenthető
    #752
    upsza, nem a csuklás, hanem a csuklik szót
  • Rettenthető
    #751
    Amikor a gondolatjeles megjegyzés a mondat végére esik, akkor nem kell záró gondolatjel - tudtommal.
    A gondolatjeles és zárójeles írásjelek között van valami jelentésbeli különbség, vagy csak alaki eltérés van?


    Hogy lehet felszólító módba tenni a csuklás szót? :)

    A válaszokat utólag is és előre is köszi.
  • Taranov
    #750
    Ja, kimaradt egy :)
  • gz8
    #749
    személy[ ]szerint hova[,] milyen írásjel kell
  • gz8
    #748
    És elé akkor kell vesszőt tenni, ha az egy másik tagmondat része, nem pedig felsorolásé. Pl.: Elmentem a belga sörözőbe, és megittam két Leffét. ()
    Felsorolásban nem kell. Pl.: Megsimogattam a gepárdomat, aki szép, okos és gyors.

    Pontosvesszőt tagmondattömbök elhatárolásásra használunk. A többszörösen összetett mondatok tömbökre tagolódhatnak. Egy mondattömb általában több tagmondatból áll.
    A pontosvessző jól alkalmazható párhuzamos mondattömbök elkülönítésére.

    Gondolatjeles magyarázat: a záró idézőjel után akkor kell vesszőt tenni, ha amúgy is kellene. Pl.: Az elmúlt három hónapban csak ritkán - kéthetente - beszéltünk.
    Záró gondolatjel mindig kell.
  • Taranov
    #747
    Sajnos én nem nagyon tudok válaszolni a kérdéseidre, mert én személyszerint csak érzem, hogy hova milyen írásjel kell, elmagyarázni nem tudom.
  • gz8
    #746
    Jogos.

    Nem árt, ha az ember zsengébb korában sajátítja el a helyesírás alapjait, mert már láttam leírva bajt ly-nal, milyent ly nélkül, muszájt ly-nal, csak hogy a durvábbakat említsem.
  • Rettenthető
    #745
    Azt szeretném kérdezni, hogy:
    - "és" elé mikor kell vesszőt tenni?
    - pontosvesszőt milyen esetekben lehet alkalmazni?
    - ha olyan mondatot írok, melyben gondolatjeleket alkalmazok megjegyzéshez - mint itt -, akkor az olyan szavak elé, mint jelen esetben az "akkor" elé kell-e vessző?
    Ha kell, akkor helyes-e, ahogy használtam, vagy simán a vessző írása is zárja a gondolatjelet és ezért nem kell záró gondolatjel?
  • sapkafej
    #744
    sztem meg nem egészséges ha ilyen fiatalon a helyirással foglalkozik vki

    Ha fiatalon nem foglalkozol vele, öregen se fog menni...
  • Butthead
    #743
    Fiatal korod ellenére meglepően jó a helyesírásod, gratula! Azonban engedj meg egy javítást: "Remélem nem nagy gond, hogy..." Ez helyesen: Remélem, nem nagy gond, hogy...
    A 'remélem' után vesszőt kell tenni, mivel új tagmondat következik, márpedig tagmondatokat vesszővel választunk el egymástól!
  • Liliomfa
    #742
    sztem meg nem egészséges ha ilyen fiatalon a helyirással foglalkozik vki. főleg nem neten. én ennyi idősen úgy írtam mint egy vak akit a gép elé ültettek had verje a klaviatúrát.
  • Dynamic
    #741
    hadjuk...
  • lord nihilus
    #740
    méri kriszmasz tu evrivan, máj frendz!!:)
  • Taranov
    #739

    Örülök, hogy Te is figyelsz a helyesírásra fiatalon is, mások csak az egyetem elvégzése után fordítanak erre figyelmet, vagy azután sem.
  • moralosan
    #738
    "chikagoi cuca"

    Wow.
  • moralosan
    #737
    Remélem nem nagy gond, hogy "áppolok", de már felgyülemlett bennem egy jó adag, e téren kapcsolatos gondolat.

    Igen, a netes helyesírás valami hihetetlenül rossz. Sokan egyszerűen hallás után írják le a szavakat, de ha például tisztáznák magukban a szótövet, nagyon simán le tudnának írni jól x szót.

    Nos igen... A másik nagy gond az, ha valaki egy jó 4-5 soros szöveget nemhogy vesszőkre, mondatokra(!) sem tagolja.
    Van egy teljesen lényegtelen témájú honlap, ahol egy srác a sokat emlegetett "egyelőre - egyenlőre" szót, az "egyelőre" értelmében egyenlőrré-nek írt ... hihetetlen. Én tényleg nem bunkó módon leírtam ott is a véleményemet erről az egészről (ugyanis természetesen ott is nagyon sok bénázás van még helyesírás-ügyileg), majd erre kaptam egy 3 bekezdéses, elég hosszú szöveget az admintól, hogy hát én minek szólok be... A másik, hogy amikor írtam az azelőtti hozzászólást, egy játék nevében egy betűt elgépeltem... Ő pedig a kommentjében úgy felemlegette, mintha valami tajparaszt' lennék, hogy hú-há-hű mit fikázok itt egyeseket, ha már elírtam egy betűt .

    Egyébként pár hónapja múltam 14, de mind kézírásban, mind neten megpróbálok figyelni a helyesírásomra.

    Épp most láttam egy topicban: nadjábol
  • gz8
    #736
    A szégyen a főnév, a szégyell pedig az ige, ebből következik (és persze a helyesírási szabályzatban is úgy áll), hogy a helyes alak a szégyellem magam.
  • akyyy
    #735
    hog ykell leírni helyesen hogy:
    szégyenlem magam
    szégyellem magam
  • Sné Zsuzsa
    #734
    Pffffúújjjj ;))

    Akkor is! :)
  • Taranov
    #733
    Persze, hogy használjuk, sok Kovács Lajos van, ezzel ki lehet emelni, hogy az a Kovács Lajos.
    Nincs ebben semmi különös, teljesen szabályos. :)
  • Dynamic
    #731
    Én is hasonlóan érzem a névelős személyneveket.
    "Megyek a Gézához"-olyan mintha lenne benne egyfajta távolságtartás.
    "Megyek Gézához"-ez számomra sokkal személyesebb és barátságosabb.
  • Sné Zsuzsa
    #729
    Hmm....mi nem szoktunk névelőket használni személynevek előtt....nem tudom, nekem nagyon szokatlan...biztos igazad van, nem cáfollak meg, de nekem nagyon furcsa (hallottam egy jobbat: furcsi ) Nekem az jut eszembe, hogy lealacsonyítom azt a bizonyos palit, vagy nőt egy tárgy szintjére....de ugye azt már nem szoktátok használni, hogy "a" Kovács Lajos?

    "A Kovács Lajos az igazgató az általános suliban" :DD

    Vagy mégis? Pff :)
  • akyyy
    #728
    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDdddddddddddddd
  • Asperot
    #727
    Komoly kapcsit keresek!
    Én pedig néha nevetnék!


    A szép beszéd, a pallérozott elme lakmusza! Itt, írva, miért nem megy?
  • Taranov
    #726
    Szerintem a legdühítőbb az "úszunk a tóba" és társai.
  • CLINT EASTWOOD9
    #725
    hát tudod ugyanezt csinálják a parasztok de lassan már divat a parasztok jelző meg el repül mint a repüló ott süvít már feletted de lassan leszál a fejedre.
  • Vlala #724
    nah ezért voltam én felköszöntve nemrég, Alajos napon. (mert én vagyok a Lajos.)

    Személynevek előtti névelőkkel kapcsolatban nem szólnék hozzá, annyira nem zavaró, mint a (buzis) becézgetés... lassan eljutunk addig, hogy minden szó utolsó két-három betűjét lehagyjuk, és i-t teszünk a végére. Nincs már messze a Mézga család-féle újmagyar nyelv...
  • Taranov
    #723
    Nagyon tévedsz, a névelő használata a személynevek előtt kiemeli a nevet, tehát ezzel kiemeled, hogy ahhoz az Ágihoz mentél, akire gondolsz.

    Ha pedig tévében vagy rádióban mondják azt, hogy pl. vendégünk "a" Psota (volt egy ilyen a Szólás szabadságában tavaly), vagy vendégünk "a" Laci, az megtiszteltetés, különösen az utóbbi esetben.

    Nézz néha nyelvhelyességi műsorokat a tévében, volt erről szó többször, és teljesen helyes a névelő a személynevek előtt, sőt, sok esetben ajánlott.
  • Taranov
    #722
    1., Nem mondtam, hogy paraszt vagy, csak annyit, hogy Szabolcsban vannak vérfertőzött parasztok. (Sok más megye falvaiban is nyilván)
    2., Nem szabad hangosan megkülönböztetni senkit, de azért én megteszem, ha már pozitív diszkrimináció van, akkor legyen negatív is.
    3., A másik bolygós ötletedet jónak tartom.
  • Sné Zsuzsa
    #721



    Szívből szóltál drága!!!!!

    Amúgy a Bp-iek valóban nem tudnak beszélni soxor!! :D

    Elmentem "az" Ágihoz. Névelők használata személynevek előtt teljes mértékben felesleges!
  • Sné Zsuzsa
    #720
    :))

    Aha....tudjátok, hogy off téma lesz :DD

    Én nem vagyok bűnös!!! :)

    (részemről lezárva a téma)
  • Sné Zsuzsa
    #719
    Ho-hó :))))

    Azt hiszed én cigány párti vagyok???? Én csak azt mondtam nem szabad megkülönböztetni senkit, LEGALÁBB IS NEM HANGOSAN!!! Nyugodt lehetsz nekem is megvan a saját kis véleményem :) (És nem pozitív! Arrafel mondtam a hveromat, hogy vannak kivételek, de szívesen létesítenék egy másik bolygón számukra egy várost, egy országot a lelki békéjük érdekében :D)


    Szal ennyi...de akkor sem vagyok paraszt ;)