840
Helyesírás?Minek?
  • Taranov
    #718
    Jártam már Szabolcsban, Nyíregyházán és Mátészalkán is. :)
  • JackDaniels #717
    Ettől jobban csak a "konci"=koncert tudja felbaszni az agyam. A sok barom, miért nem beszél magyarul??
  • Dynamic
    #716
    Azért Budapestet mint várost ne hasonlísd már össze egész Szabolcs megyével, amely magában foglal egy csomó falut és tanyát.A korrekt az lenne, ha mondjuk Nyíregyházával vetnéd össze.Hidd el teljesen más lenne a szitu.Vagy néznéd meg egyszer.Lehet, hogy csodálkoznál egy nagyot.(Mint sokan mások akik Nyh-t egy kalap alá vették a képzeletükben megalkotott "sötét Szabolccsal".)
  • Taranov
    #715
    A legújabb divat a "komoly kapcsit keresek" :D
    Ez már poén.
  • Taranov
    #714
    Nem így képzelem el Szabolcsot, én az ország egyik legszegényebb, és legfejletlenebb megyéjének képzelem el, ahol ha nem a legnagyobb a munkanélküliség, akkor az egyik legnagyobb.

    Vannak Budapesten is sötét és tanulatlan emberek, ráadásul nagyon sokan, de az biztos, hogy az értelmiségiek vagy az érettségizettek aránya is sokkal nagyobb, mint Szabolcsban, és ugye ők valószínűleg tudnak beszélni.
  • JackDaniels #713
    Amiket itt felsorolsz, csak apróságok. A sok buzi becézgetéses gügyögés( pari, ubi, kazi, stb.) mind a dicső fővárosból ered. Lassan elfelejtünk magyarul beszélni, tisztelet a kivételnek!!
  • Dynamic
    #712
    Ha már helyesírás topik, akkor a budepestiek nagy része már eleve nem is tud beszélni.Az "add oda", "pószter,Kórea,pósta", "a Jani"-zás már az agyamra megy.Ilyet legalább Szabolcsban nem hallasz.
    Gondolom te is azok közé a sztereotípiáktól cseppet sem mentes emberek közé tartozol, akik Szabolcsot egy nagy sártengernek képzelik el, nádfedeles kunyhókkal, meg a sárban dagonyázó cigánypurdékkal, ahol mindenki szekérrel vagy régi Csepel biciklivel közlekedik, mert csak egy busz van az is naponta kétszer jár.
  • JackDaniels #711
    Ez a te cigány jótanuló-jósportoló ismerősöd egy a kétmillióból, ami eléggé xar arány, úgyhogy [moderálva]
  • Taranov
    #710
    Van benne valami, amit mondasz.
    Csak ha a te megközelítésedet veszem alapul, mi hagyjuk magunkat lenyilazni, sőt, felajánljuk, hogy lenyilazhatnak.

    Hiába nem erről szól, ha itt vetődött fel ez a téma
  • Vlala #709
    "igazán nem lehet azt mondani, hogy Magyarország egy rasszista ország."
    dehogynem! Nem vetted még észre? Itt diszkrimináció van, ugyanaz, mint a honfoglalás korában: bejöttünk és lenyilaztuk az őslakosokat. Most új honfoglalás van, és mi vagyunk az őslakosok...

    de ez a topic nem igazán erről szól...
  • Taranov
    #708
    Azt nem mondják be, ha cigány ember követ el valamit, azt mondják csak be, ha egy cigány az áldozat.
    Ez is rasszizmus, és magyarként ezt rosszabb dolognak tartom, mint a negatív diszkriminációt, főleg egy olyan országban, ahol enyhén szólva nem lehet bírni a cigánysággal.
    Itthon a kínaiakkal, a négerekkel, semmi baj nincs, őket nem éri diszkrimináció, szóval igazán nem lehet azt mondani, hogy Magyarország egy rasszista ország.
  • Vlala #707
    ...még be sem mondják.
    Volt ez a tüntetés a pozitív diszkrimináció ellen, láttátok valahol is a tévében? Nem szabad ilyet leadni, az ORTT harap érte...
  • Taranov
    #706
    Te figyelj, ki a fene mondta, hogy te paraszt vagy?
    A cigány haverod nagy kivétel volt, mert a legtöbben mihaszna tolvajok, 5 ezer Ft-ért képesek kirabolni és agyonütni egy öregembert (és ezek az esetek pont Szabolcsban voltak).
    Persze Budapesten is lopnak rendesen.

    Amíg nem tettek be neked a cigányok, nem fogod őket megkülönböztetni, azután viszont igen, mint ahogy az ország 90%-a teszi.
    Az nem tűnt fel neked soha, hogy pl. ha egy cigányt leszúrnak (mint a Moszkva téri eset), akkor rögtön tüntetés meg hörgés, mikor egy magyart szúr le egy cigány, akkor max. bemondják a Híradóban, és kész?

    Ha cigány-történetekre vagy kíváncsi, azt tudok mesélni bőven, főleg Szabolcsból.
    Azt is érdemes megfigyelni, hogy a Kékfényben minden piti tolvaj fantomképén látszik, hogy cigány.
  • Sné Zsuzsa
    #705
    Ok.


    Jelentem akkor tisztelettel, hogy anyukámék nem parasztok, az ő szóülei sem azok /voltak.

    Anyu diplomás, barátom szülei szintén, én is tervezem,Ő is.

    Asszem nem vagyok paraszt.

    Nem tudom nálatok hogy volt gimiben, de nálunk van sima tagozat...az-azáltalános tagozat. A suli diákjai természetesen lenéztek minket, mert hátmi csak "SIMÁSOK" vagyunk. Tőlünk sokan mennek továbbtanulni és nálunk még az összetartás is nagyobb volt, mint az "eliteknél"...persze nem mindig, de gyakori volt.

    Hát ennyit a megkülönböztetésről. Ja és a cigányokat hagyjukki mivel az egyik cigány volt évfolyamtársam nagyon nagy fej matekból, eszméletlenüljó sport ember és még dolgozni is szeret.

    Értelmes ember nem különböztet meg embereket faji vagy más alapon, ha már az intelligenciáról beszélünk. Nem vagy/vagyok olyan okos, hogy egy egész megyét szarba nézzek [nemkötexem].
  • Taranov
    #704
    Nézd, te hoztad fel a témát, én csak elmondtam, hogy nem alaptalan a dolog.
    Mondhatom keményebben is, csak nem akartam az előbb senkit megbántani.
    A tajparasztok sokszor egymás között házasodtak (ez sok faluban van így, a világban meg pl. Krétán), ezért sötétek, illetve nem is volt elvárható tőlük egy generációval ezelőtt, hogy a gazdálkodáson kívül valamihez is értsenek.
    Ez azért Budapesten sosem volt így, hisz az nem falu, már évszázadokkal ezelőtt is kultúrélet volt.
    A cigányokról meg ne is beszéljünk, soha nem tanultak, semmivel sem foglalkoztak.

    Na de ne veszekedjünk ezen, főleg ne itt, de én így gondolom.
  • gz8
    #703
    Az "önállóan", ha lehetne kérnem, ö-vel és egy n-nel :))

    A megszólítás végére meg ugye felkiáltójel, angolszász országokban vessző dukál.
  • Sné Zsuzsa
    #702
    Édesem....az őslakosok.....hát....ilyen tudományos megjegyzés alapján, elhiszem, hogy az "őslakosok" azok...
  • Taranov
    #701
    Persze, hogy helyes, ez a kiemelődik ige feltételes módban.
    Az viszont tényleg szövegkörnyezettől függ, hogy jól hangzik-e, most hirtelen nem tudom elképzelni, hogy mi tud kiemelődni :)
    Egyébként nyilván vannak Szabolcsban is normális emberek, de sajnos be kell látni, hogy az őslakosok nagyobb része sötét, mint a budapestiek esetében.
  • Sné Zsuzsa
    #700
    Hmmmm.....az okés, hogy használhatom, mint Szabolcsi jó ember :) , de helyes is?



    (amúgy nem értem sokan miért vannak oda úgy "Szabócstól, hisz Bp-n találkoztam már pár olyan kedves bunkó illetővel...pfff....szal mindenhol vannak buták...szerintem...csak lehet itt több a minimálbéres, mint az ország többi részén :( )
  • Taranov
    #699
    Szerintem minden további nélkül használhatod, csak a szövegkörnyezettől függ, hogy mennyire hangzik hülyén.
  • Sné Zsuzsa
    #698
    Sziasztok!

    Azt szeretném megtudni, hogy a "kiemelődne" szó így helyes e ebben a formában.....használhatom én ezt a szót vagy sem? Azt tudom, hogy a "kiemelődik" szó létezik, de nem vagyok biztos a kiemelődne nyelvtani helyességében.

    Köcce mindenkinek!
  • [HUN]PAStheLoD
    #697
    Én is így írnám, viszont foggalmam nincs mit ír erről a helyesírási "szótár"...
  • I.C.ram
    #696
    Csak akkor írjuk az úrat nagy ú-val, ha a bibliai Úrról van szó, vagy csak simán Úrként szólítunk meg valakit, de ha ez "suffix" tehát Pista úr, akkor kisbetű, csak akkor nagy, ha őnnállóan szerepl az úr a megszólításban. Pl:

    Tisztelt Uram
  • Froopy
    #695
    2-es
  • Taranov
    #694
    Nem, a 2-es a helyes.
    Udvariasságból az Úrt is nagybetűvel írjuk sokszor, mint pl. az Önt vagy az Ügyfelet.
  • harcu
    #693
    Szerintem meg 3-as
    Buga Jakab úr részére.
    Felkiáltójel a végén lehetne csak, de oda is felesleges.
  • Shep
    #692
    szerintem is így van, de az ¢@&{&{@ fönök ilyenekkel szórakozik, hogy oda miért nem tettem felkiáltó jelet, mondom mert én úgy tanultam, hogy nem kell, erre ő az egy dolog, hát mondom jó te tudod, azért írtam ide be, mert kiváncsi voltam mások véleményére is, de mint tudjuk a főnöknek mindíg igaza van (ami persze nem igaz)
  • sapkafej
    #691
    kettes
  • Loál János #690
    Miért kéne oda felkiáltójel?
    Szerintem 2-es.
  • Shep
    #689
    Nem találtam hasonló topicot, de újat meg nem akartam nyitni szóval itt teszem fel a kérdést, ki szerint melyik a helyes:

    hivatalos levél címzése

    1, Buga Jakab Úr! részére

    2, Buga Jakab Úr részére
  • The Termentor
    #688
    Ki kèr egy pohàr narancslèt?
  • Vlala #687
    oops, a smiley télleg lemaradt
  • Takezó
    #686
    jah, csak a mosoly nem volt ott, én meg hiszékony vok és még hülye is :)
  • Vlala #685
    de, de ezt ők nem tudják... tudod, a festék ellenség, mert dolgozni kell vele :-)
  • Takezó
    #684
    az egy festékfajta, neeem?
  • Vlala #683
    fiogyu, mostanában az "esélyegyenlők" is sorra dislexiások és disgraphiások. (ha egynek elmondanád, hogy van krónikus munkaképtelenség, amit diszperzitnek hívnak, holnapra mind diszperzites lenne. )
  • Takezó
    #682
    Dzsini: elolvastam, amit küldtél, és eegen érdekes volt :) Maga az eljárás is, ahogyan a Balassi, vagy Zrínyi féle írásokat normalizálják, de Nádasdy prof. sajátos stílusa is megint arat ;)
  • Loál János #681
    Na ja, a tanárok általában csak a dyslexia szót ismerik, nem hallottak még a dysgraphia-ról, illetve a tanulási problémákról (mint betegségek).
    Helytelenül ír - dylexiás, azt jóvan! +1 hülye... :C
  • Takezó
    #680
    A tanárok sok dolgot megállapítanak ;) Pl. van egy barátom, aki kisebb korában egyszer fellökte egy osztálytársát... Nos, a tanár utána lebaszta, hogy eltörte a gerincét a srácnak (és full komolyan gondolta...). Amúgy természetesen egyetértek Tomsoloval :)
  • Loál János #679