840
Helyesírás?Minek?
  • Dynamic
    #1
    Mikor tanuljuk már meg végre, hogy:

    -mindig és nem mindíg
    -muszáj és nem muszály
    -plusz és nem plussz
    -egyelőre és nem egyenlőre

    Eszméletlen, hogy mennyit romlott a helyesírásunk az utóbbi időben.Biztos vagyok benne, hogy nagyrészt az internet a felelős ezért.Pl. 1 éve még szinte nem is láttam a "mindíg"-et.Ma már 10 emberből 9 így írja.Érthetetlen módon divat lett sok magánhangzó hosszan írása és ejtése:útál,Kórea,pószter(már nem csak a pestieknél),mindíg(ugyebár:)...
    A másik ami bosszant itt a SG-n, hogy sokan még hírből sem hallották a pontot,vesszőt,nagybetűt.Hogy a fenébe lehet leírni 3-4 sort vessző és nagybetű nélkül?
    Szívesen síránkoznék ötször ennyit, de ugye "kit érdekel?":)
    (A másik kedvencem a szleng: müxik,uccsó,prószál...bööeeehhh.De ezt majd máskor.)
  • FREAK
    #2
    hihi, azért a "töxar" az jól néz ki, nem? :D

    amúgy tök igazad van, engem is irritál az "egyenlőre", "külömbség", "mazoista", "dánkór" és társai....
  • FREAK
    #3
    ja meg amitől ütni tudnék, az a "nől" és a "fől"..... grrrrrrrrrrrrrrr parasztok
  • Tikal #4
    A mindígről még nem hallottam, de a többi :)))
    Amugy az internet az oka, ezt én is észre vettem magamon, mondat szerkesztésem nulla, se vessző se nagybetű, szoval ahogy ömlik a gondolat, de mostmár odafigyelek azért is :)
  • FREAK
    #5
    én tudatosan nem kezdem nagybetűvel a mondatokat, végül is a netre nem minden szabály érvényes, itt gyorsan kell sokat írni általában, de a vesszők hiánya viszont gyakran értelmetlenné teszi a mondatot
  • K.András
    #6
    Figyusz(ezt csak azért mert látom szereted a szlengeket :),szerintem felesleges ezen filozofálni,egész egyszerüen ez itt nem a suli.Bár van valami abban amit irtál,de hogy nem ezen fogom a körmöm rágni az éjjel az biztos...
  • FREAK
    #7
    szerintem, aki nem tud helyesen írni, az simán KEVESET OLVAS

    namármost a mostani tinik lószart sem olvasnak, max. divatos újságokat, abból meg nem jön le a helyesírási kultúra

    én anno, amikor csak M1 volt a TV-n, kurva sokat olvastam, és 10 éves korom óta nem igazán fedeztem fel új helyesírási szabályt, míg sokan még az én korosztályomból is botrányosan írnak
  • K.András
    #8
    "a netre nem minden szabály érvényes"
    Ez igaz, csak mindenki maga dönti el melyik szabály alol vonja ki magát,az eredményt látjuk...
  • Dynamic
    #9
    Szerintem sokan lerendezik azzal, hogy neten nem kell foglalkozni a helyesírással, azt sugallva, ezzel, hogy ő amúgy tudja a szabályokat, csak éppen nem foglalkozik vele.Márpedig ez nem mindenkinél igaz.Egy eléggé közismert és közkedvelt cégnél dolgozom, ahol feladatom közé tartozik hetente több száz levél olvasása és "megoldása".Azt kell látnom, hogy a helyzet a szó szoros értelmében elkeserítő.A géppel írott levelek még visítva elmennek(ott a Word ugyebár), de a kézzel írott levelek...tragédia.Nem túlzok itt sem, ha azt mondom a 80%-uk tele van hibával.
  • Dynamic
    #10
    Igen ezt le is akartam írni, de mivel sok a fiatal, nem akartam, hogy "lenagyképűzzenek":)
  • Dynamic
    #11
    Félreértés ne essék én is rengeteg hibát vétek, de nem mindegy hogy valaki elgépeli, vagy tudatosan írja rosszul az egyik szót.Ha véletlenül kihagyok egy betűt az valószínűleg nem fog elterjedni, de a tudatos elírás nagyon könnyen terjed.Mint az ominózus "mindíg".

    A "plussz"-ról meg szinte biztos, hogy a pezsgőtabletta tehet:)
  • Hunnenkoenig
    #12
    Teljesen egyetértek! Nekem az a hibám, hogy nem írok ékezeteket, mivel nem magyar a billentyüzetem és ezért komplikált az ékezet írasa, hosszú ö,ü meg egyáltalán nincs. Amúgy megpróbálok mindig helyesen írni. Mikor egy hasonló témát dobtam fel a Gamestar-on, akkor kapasból lehülyéztek, pedig ott a webmaster tudatosan szlengben írt és azt tettem szóvá. Legalább nekik nem szabadna roszra tanítani a fiatalokat, ha már könyvet nem olvasnak, csak internetet.

    De hát, aki meg akarja tanulni, az meg fogja, aki meg hülye akar maradni, annak hiába mondod....
  • Hunnenkoenig
    #13
    Ja, nálam még az is közrejátszik, hogy keveset beszélek magyarul és csak itt a fórumokon írok. Ezért sajnos felejtem a dolgokat :-)

    Mint például lejjebb a "rossz" szót, valamint az LY-nal kezdenek bajaim támadni. Mindenhova azt akarom írni, mert félek, hogy elvétem :-)))
  • Dzsini
    #14
    a nyelvtan is folyamatosan változik, az sem marad ugyanaz mint amit mi anno megtanultunk, vagy amit ma tanítanak... egyértelműen a tömegek nyomása után áll, ha a mindig-et az emberek nagyobb része (szóban is és írásban is) hosszú í-vel fogja mondani (ez most 10+ év távlata talán) akkor el kell fogadni, hogy az lesz a szabályoknak megfelelő. hiszen egy nyelv fejlődését, átalakulását nem lehet megállítani, a szabályok pedig azok, amiket "mi" csinálunk magunknak. (lásd a -ba -ban ragok elcsúszása, szóban már egyre inkább, és lassan írásban is elfogadott tud lenni az 'épp suliba voltam amikor...' (engem zavar így leírni, pedig élőbeszédben nem feltűnő, az egyszerűsítés és rövidítés ott már elterjedt).
    persz ezek más kategória mint a lent említett 'muszály', de látszik, hogy a nyelv - főleg a beszélt - folyamatosan változik (mostanság rengeteg a külföldi szó ami bejön, és egyszerűsödik minden ragozás)... és ami számunkra (vegyük bele azokat akik mondjuk már leérettségiztek) furcsa, az a mostani ifjabbak számára természetes, és pár év múlva szabályos is lesz... :) (még akár a mindíg is, ha mindenki szóban ÉS írásban így fogja használni)
  • [HUN]PAStheLoD
    #15
    ja, vazz!
    xsak hogy valamit a nyelvtanról... én épp 9edikes vagyok és jó helyesírónak tartom magam, de a vesszőkkel és a mondatszerkesztésel bajaim vannak :( persze ez nem miattam van hanem a tanárok miatt!
    A lényegesebb: nyelvtanórán nem számít az hogy milyen helyesen írsz de hogy megmondd mi az az általános névmási kötőszó meg mi az a predikatív szintagma ... na ez a sok xar ! EZ számit! =>Magyar oktatás SUXX!
  • [HUN]PAStheLoD
    #16
    meg csodálkoznak ha egy "értelmiségi" egész nap "vaffancúlózik"... ha haggyák a "valóságshow"-kat akkor a bíróságon is ez lesz :(
  • Coine, The A&O
    #17
    Tudod sokkal egyszerűbb másokra hárítani a felelősséget (tanárok hibája), de nem lenne jobb inkább tenni valamit a probléma ellen ?
  • [HUN]PAStheLoD
    #18
    de teszek: nem tanulok szart se!
  • [HUN]PAStheLoD
    #19
    nekem nincs szükségem arra hogy tudjak mondatot elemezni!
  • Coine, The A&O
    #21
    Nemes hozzáállás, csak jó származhat belőle.
  • Coine, The A&O
    #23
    Jó meglátás.
  • Dynamic
    #26
    "Hibát vét

    Sokan kárhoztatják a "hibát vét" kifejezést, mint ami úgymond helytelen azért, mert hogy logikailag az ellenkezõjét fejezné ki annak, ahogyan a hétköznapi életben értelmezzük, azaz (állítólag) azt kellene hogy jelentse: "elvétjük a hibát" - vagyis hogy voltaképpen nem is hibázunk. A kifejezés más kritikusai ha eddig nem is mennek, felesleges szószaporításnak tartják. Ezen a helyen kifejtem, hogy szerintem miért téves mindkét álláspont.



    --------------------------------------------------------------------------------
    A "hibát vét" kifejezés a "mit vét?" kérdésre adható logikus válasz. Ha megnézzük, hogy a "mit vét?" jellegû kérdésekre milyen más válaszokat adhatunk, akkor abból egyértelmûen kiderül, hogy mindig az elítélendõ cselekmény végeredményét nevezzük meg, és sohasem azt a személyt (vagy dolgot), akinek a rovására történik a cselekvés. Például:
    Mit vétettem? - Elcsábítottad a feleségem!
    Hát õ mit vétett? - Nem tisztelte a szüleit.
    Mit vétett neked Jóska? - Az engedélyem nélkül vitte el a kocsit.
    Sokszor vétettél? - Igen, de csak apróbb szabálytalanságokat.
    Mit vétettél? - Néhány nyelvtani hibát.

    Ha az elõbbi kérdésekre olyan formában próbálnánk meg válaszolni, hogy a károsított dolgott neveznénk meg a károsítás végeredménye helyett, meglehetõsen fura válaszokat kapnánk. Például:
    Mit vétettem? - A feleségem hûségét (tisztességét)!
    Hát õ mit vétett? - Szülei tiszteletét.
    Mit vétett neked Jóska? - Az én tulajdonomat képezõ kocsit.
    Sokszor vétettél? - Igen, de csak apróbb szabályosságokat.
    Mit vétettél? - Néhány nyelvtani szabályt.

    Látjuk tehát, hogy a "hibát vét"-nél téves az az érvelés, miszerint a "hiba hibázását" kellene jelentenie. Ezzel szemben egyszerûen arról van szó, hogy a "vét" mellett feltüntetjük a cselekvés végeredményét (hasonlóan a többi esethez). A "hibát vét" félreértése, majd pedig helytelenítése valószínûleg annak a következménye, hogy egyesek keverik a "vét" és az "elvét" szavakat."



    hehe, mos megvaty!!
  • Hunnenkoenig
    #27
    Szerintem nem! Aki a hibát ELVETI, az nem hibázik. Aki hibát VÉT, az hibázik (bar szerintem ez egy régies fogalmazás)

    Egyebkent a nemet nyelvben kb. 2 eve volt egy nagy reform. Behoztak, hogy a föneveket nem kell többe nagy betüvel irni, az "ß" helyett mostmar majdnem mindenhol "ss"-t kell irni es a betük hasonulasa (vagy inkabb eltünese) az összetett szavakban megszünt! Mostmar vannak olyan szavak, mint peldaul "Schifffahrt" ahol eddig a harmadik massalhangzo eltünt, most ki kell irni. Tök hülye szavak jönnek ki belöle :-) A legdurwabb szonak 6-7 massalhangzoja is lehet egymas mellett :-)

    Szoval a lenyeg, hogy nem a nep döntötte el, mert szinte mindenki tiltakozott ellene, de bevezettek. Most a kutya sem ismeri ki magat, mi a helyes es mi nem. A regi modot is lehet meg hasznalni, de az iskolakban mar igy tanitjak es a hivatalokban, ceges levelezesben ist ezt kell hasznalni.

    Na most akkor hogy tanitsam a gyerekem rendes helyesirasra, ha egyikünk sem tudja, mi a helyes? :-)))
  • Dynamic
    #30
    Itt van a link.

    Még ha igazad is van, örülnék neki, ha csak annyi lenne a probléma, hogy valaki stilisztikailag hibázik.Sajnos alapvető hiányosságok vannak a magyar emberek helyesíró készségében.Ez a legszomorúbb.Lásd az első hozzászólásban említett példákat.
  • Tikal #31
    Szerintem irjátok meg Grétsi profnak, ő majd megmondja!
  • Dynamic
    #35
    Csak ismételni tudom azt amit a #30-ban írtam.

    Vegyük észre, hogy sokkal primitívebb hibák is vannak.
  • Dynamic
    #36
    (Felkiáltójel a végére, mielőtt beleköt valaki )
  • Dynamic
    #38
    Muszály mindíg belémkötni?
  • FREAK
    #40
    ideje lenne gyűjtögetni a fórumon található elrettentő példákat! :D
  • dikki*yysw
    #41
    jahh

    amit még GYŰLÖLÖK:

    PÓSTA

    pesti tájszólás..
  • FREAK
    #42
    ja, barátnőm edzéstervén: "10 perc bicigli"

    ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

    meg a Körös=Kőrözs................ brutális dolgok ezek....
  • [HUN]PAStheLoD
    #43
    hehe én kb eddig életem alatt láttam ösze-visza 2 órányi valóságszart!
  • FREAK
    #44
    büszke lehetsz rá.... te aztán tudod, hogy maradj ki a szellemi fertőből.... :)
  • FREAK
    #46
    egyértelmű
    viszont akinek eleve van némi szégyellnivalója, az szeret ezzel jönni...
  • FREAK
    #48
    erről jut eszembe, hülyét kaptam, mikor először megláttam ezt: "Szaddam Huszein" meg "Oszama"

    ezt minek kellett vajon???

    ja meg a klasszikus (bár ez már nem helyesírás téma) "Washington György tér"
  • dikki*yysw
    #49
    De ahogy a kezdő hozzászólásban is volt
    (topicindító hozzászólás)

    MUSZÁJ. Ezt mindenki muszálynak írja. Basszus amikor egyszer chaten beszóltam csajnak hogy az muszály.. hú, utána megnézette velem szótárban, mekkorát égtem :)
  • Taranov
    #50
    Egyetértek vele, dühítő dolog. Az egyelőre főleg.
    Nem bírják megérteni.
    Kicsit úgy érzem néha, hogy a csetelésnek nincs értelme így.
    Nem írástudó emberekkel nem kell csetelni.
  • Taranov
    #51
    A bicigli nagy poén :))
  • Taranov
    #52
    Hát én nem szeretek gépelni, de az durva, hogy Dead Neo miket szokott írni a RuneScape fórumon.
    Nem mondok példát, de egyrész a MUSZÁLY, ezt mindig, az egyenlőre, mindig hibája, és nem is értelmesek a mondatai, pl. amikor ismerősökről beszéltünk, akkor azt mondta,
    hogy
    a Kovács és a Balogh elment, a Ráczról és Szűcsről nem is beszélve.
    Egyik, hogy személynév elé nem teszünk névelőt, kettő pedig, hogy a nem is beszélve azt jelenti, hogy természetesen elmentek, de "Dead Neo" úgy értette, hogy nem mentek el, róluk ne is beszéljünk :)
    De kérem szépen...a magyar nyelvben a nem is beszélve róla, nem azt jelenti...
    Aztán hallottam olyat is, hogy egyetemen a szakak szerkezetével foglalkozó előadáson a diák a hal szót úgy képezte, hogy halat.
    Ugye a hal, mint kérek egy tonhalat, az nem képző, hanem rag.
    De mikor a tanár megkérdezte, hogy ezt hogy érti, a halattal rokonértelmű szónak az öletet hozta fel...ez tragikus...ez szerintem nem a tanulatlanságát, hanem az eszetlenségét mutatja...
  • Taranov
    #53
    ez is tragikus.