840
Helyesírás?Minek?
  • ildi bildi
    #800
    Köszönöm szépen a felvilágosítást.
  • Dzsini
    #799
    pedig tényleg hosszú ú-val van írva: tanú
    azért szokták hibásan rövid u-val írni, mert mostanában rövid u-val ejtik, mint a koszorú-t, árú-t (pl. emelt árú)...
  • ildi bildi
    #798
    valaki tudja, hogy a tanut rövid, vagy hosszú u-val kell-e írni?
    Álatalános iskolában úgy belém verték, hogy a szavak végén az u,ü hosszú, kivéve apu, anyu, satu, kapu, tanu stb.
    Viszont most rengeteg helyen látom hosszú u-val a végén leírva, most akkor mi hogy is van?
  • praksi
    #797
    nekem csak 61 :-(
    a hosszú-rövid magánhangzók jól megkavartak...
  • Taranov
    #796
    Ez nem csak a fiataloknál van ám így. Szerintem ezt 10-ből x magyar ember nem tudja.
  • Fantomlovag
    #795
    A ragozás dolgot én se értem. Nekem diszgaphiám van, és ezért nem tudok helyesen írni. Egyszerűen nem látom a hibákat. Mindenesetre, a ragozással csak akkor van bajom, ha túl sokat használtam nem ragozó nyelveket (angol, kínai). Egyébbként általában dícsérni szokták a fogalmazási képességem. Dehát az én "szakmámban" ez elvárás is :)
  • PyRex
    #794
    Ehh, jó topik... Pont most akartam nyitni egy hasonlót.
    És ragozni miért nem tud 10 fiatalból 9 rendesen?

    Pl: "megnéztem a keresőbe" <- ez annyira szar, hogy fáj. Nem igaz, hogy ez nem logikus, hogy a HOL? kérdésre a -BAN, -BEN játszik...
  • Aspyrin
    #793
    heJes :)
  • chhaya #792
    szerintem nem olyan húdeérdekes és ismeretlen dolog az, amire a cikkíró próbálta felhívni a figyelmet. pl. ez az egybeírás-különírás dolog leginkább a szó jelentésétől függ, s abból már nyugodtan el lehet dönteni, hogy igektötőt vagy határozószót tett a szó elé.. egy alapvető helyesírásra pedig mindenképp szükség van, akárki akármit mond.
  • Dzsini
    #791
    érdekes
  • gz8
    #790
    Egyszerűen Megyeri híd (a tárgyragos alakja pedig Megyeri hidat).
  • desigo
    #789
    a " megyeri híd " at ,hogy kell helyesen leírni?
  • Rettenthető
    #788
    Köszönöm a válaszokat.

    "Rettenthető barátunk második kérdésében is legyetek szívesen állást foglalni :)"

    És külön köszönet Önnek, kedves Taranov, hogy alaposan ügyel arra, hogy minden helyesírási kérdésemre válasz érkezzen :-)
  • Vlala #787
    Én pont az ént nem szoktam naggyal írni, csak mondat elején, lásd ott: <---
  • Loál János #786
    ÉNE magamat is mindég nagyval írom.
  • Vlala #785
    Elvileg nem kell, de megtisztelő hatású, ha naggyal írjuk. Ez egy gesztus.
  • Dynamic
    #784
    Jó.Köll a vessző:)
  • Taranov
    #783
    Rettenthető barátunk második kérdésében is legyetek szívesen állást foglalni :)
  • I.C.ram
    #782
    Szerintem egyiket sem kéne nagybetűvel írni. Szvsz az angolszászoktól vettük ezt át, és max a megszólításnál kéne nagy betűvel.
  • Dynamic
    #781
    Viszont ha magadról beszélsz, azt lehetőleg ne írd nagy betűvel:)
    Sokan tévesen nagy betűvel írják az én, nekem, magam stb. szavakat is.
  • Galy
    #780
    nagy betű, ha fokozott tiszteletet akarsz vele kifejezni.
  • Rettenthető
    #779
    Mikor kell a személyes névmásokat(?) nagy betűvel írni?
    A "Mi a véleménye Önnek?" esetében kell (tudtommal), de abban az esetben, ha konkrét személyről van szó, nem pedig általánosságban hangzik el a kérdés, nagy betűvel kell-e írnom a sznévmást, pl.: És Te jártál már ott?

    Olyan mondatban, ahol két olyan szó is szerepel közvetlen egymás után, ami elé vesszőt kell tenni (illetve, ha; de, ha stb.), akkor kell-e mindkét esetben vesszőt tenni, vagy az ilyen szavak egymás után helyezése nem helyes, és ezért kerülendő az ilyen mondatszerkesztés?
  • Taranov
    #778
    Szóval nem kell.
  • Rettenthető
    #777
    köszi
  • Galy
    #776
    "Ha azonos mondatrészek között és, s, meg, vagy kötőszó áll, eléjük nem teszünk vesszőt: A tésztára sok mákot és cukrot szórt. Ég és föld között lebegett. A rózsának, a szegfűnek vagy a levendulának az illatát szereted? Stb."

    forrás: A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.
  • Galy
    #775
    lehet, hogy tévedtem:

    "Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól."

    "A tagmondatokat bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt: Az ebédre nem kell senkit is megvárnom, / És mindnyájan várnak énrám, hogyha késem. Éj van-e, vagy szemem világa veszett ki? Stb. "

    forrás: A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)

  • Galy
    #774
    nem kell
  • Rettenthető
    #773
    A "vagy" elé kell vagy nem kell vessző, ha olyan eldöntendő kérdésben használom, mint amilyen ez is?
  • gz8
    #772
    A nemcsak akkor is egybeírandó kötőszó, ha elmarad utána a hanem...(is) :)
  • Galy
    #771
    mindkettőt használhatod
  • öreghupi
    #770
    Sziasztok!
    Szerintetek melyik a helyes?
    Mindig gondban vagyok hogy föl vagy fel. Pl.:felad- fölad,felső-fölső,felajánló-fölajánló,felszerel fölszerel.
  • Taranov
    #769
    A nyitva tartáson és a nemcsakon pedig nagyon meglepődtem, előbbit egybe, utóbbit külön írtam eddig.
  • Taranov
    #768
    Nekem csak 66 :(
    A sok egybe- és különírással megzavartak.
  • Balo
    #767
    Érdekes módon nem szoktam a szövegekben hibázni, de most csak 67 pontom lett:)
  • Galy
    #766
    száz kérdéses teszt :)
  • I.C.ram
    #765
    Én még úgy se :P
  • I.C.ram
    #764
    Köszi!

    "Báris"t egy vajdasági magyar leányzótól hallottam, de fogalmam sem volt, hoy mit jelent :D

    De elképzelehető, hogy azt, amit írtál, mert mindig khm mindég a mondat elején vagy végén szerepelt. :)
  • Loál János #763
    A Bárist én csak vezetéknévként hallottam. :O)
  • Dzsini
    #762
    Mindkettő helyes, bár az ajánlásban azt hiszem a mindig szerepel - a mindég ízesebb, kevésbé budapesti akcentus... de használták (és használják) költők, államférfiak... szerintem megfelelő környezetben inkább az illik, mint a mindig.

    a báris nekem is új, ahogy nézegetem google-on 'ugyanis' jellegű értelme van - bár nem vagyok teljesen biztos benne... valaki?
  • I.C.ram
    #761
    Lenne egy kérédésem:

    Mindig vagy Mindég? Nyilván a mindig biztos helyes, de a mindéggel mi a helyzet? Ez valami vidéki tájszólás?

    Másik kérdésem, hogy hallott-e már valaki olyan szócskát, hogy "báris". Ha igen, mit jelent? (értelemszerűen magyar szó) :)