4862
Hardware Probléma, Kérdés
  • Béluska74
    #4741
    Videokártya típusa? Ad jelet jelet a displayport kábelen keresztül úgy,hogy be van dugva a hdmi? Displayport kábel milyen?
  • hiper KOCKA
    #4740
    Üdv

    A monitoromon (Acer ed323qurabidpx 144 Hz) van Display Port és HDMI csatlakozó is, a VGA-n szintén. A HDMI-nek van képe, a DP-nek nincs. Összekötöttem DP kábellel a monitort és a VGA-t, s mikor átállítom HDMI-ről DP-re, akkor fekete képernyőt mutat, majd visszaáll HDMI-re. Ez miért van?
  • Béluska74
    #4739

  • csoszi87
    #4738
    Memória volt a gond.
    Rosszul tettem vissza...
  • csoszi87
    #4737
    Ha JAUD1 kábelt leveszem ugyan az történik.
    Nincs kimenet.

    JFP1-ről meg ha leveszek mindent akkor nem is indul. A bekapcsolásért is felel onnan 2 pin.

  • Béluska74
    #4736
    És ha ezt a két kábelt lehúzod és úgy próbálod meg bekapcsolni a gépet akkor mit reagál?
  • csoszi87
    #4735
    Vége lemaradt

    Bill-, egér usb az alaplapról közvetlen.

    Pasztázás után a hűtő egyik lába kicsit nehezen ment a helyére, akkor megnyomhattam az alaplapot?

    Pineknél nem jó valami?
    Már többször levetem, hogy látok-e valamit, vagy hogy biztosan jól tettem-e fel.


    MSI B150 Nigh Elf
  • csoszi87
    #4734
    Vége lemaradt

    Pasztázás után a hűtő egyik lába kicsit nehezen ment a helyére, akkor megnyomhattam az alaplapot?

    Pineknél nem jó valami?
    Már többször levetem, hogy látok-e valamit, vagy hogy biztosan jól tettem-e fel.


    MSI B150 Nigh Elf
  • csoszi87
    #4733
    Helló,

    Tegnap proci hűtő pasztázás és ssd-re bővítésnél levettem JAUD1 és JFP1 kábelek a pinekről.
    Miután visszaraktam, a gép nem indult.
    1 mp-ig ment, leállt.
    Ezt ismételgette folyamatosan.
    Kábeleket megnéztem, levettem hogy biztos jó helyen legyenek.

    Kicseréltem az elemet, hátha az merül.
    Azóta, bekapcsolás után folyamatosan pörög minden venti.
    VGA és alaplapi rgp, proci hűtő is megy.
    Viszont a kimenetek (bill, egér, hdmi monitor) nem kap jelet/áramot usbről.
    HDMI kábel tesztelve, jó.
    Reset gomb sem reagál.

    A kérdésem lenne:
    Mi az istent csináltam?
  • suba53
    #4732
    Szia!
    Ha hosszú évekig nem volt gond, és most elkezdtek jönni a kék halálok, akkor nagyon valószínű, hogy valamelyik hardver elem kezdi megadni magát. Nem írtad, hogy milyen a konfig, mennyi idős, pedig ezek lényeges infók.
    Alaplapok esetén a fedélzeti stabilizátorok elkóinak kiszáradása okozhat gondot. Bár újabban már szilárd elektrolitú elkókat használnak, ott nem jellemző. De bármilyen másik alkatrész is okozhat gondot. Valamelyik elem elöregedett, esetleg hő, terhelés hatására rosszul működik, és meg is van a gond. Tápegységeknél még jellemzően hagyományos elkókat használnak, azok kiszáradhatnak, és az évekig stabil sima feszültség ennek hatására berogyadozik, tüskék jelennek meg rajta. Nézd meg a hűtőbordákat, elég komoly por és szösz tömeg tud lerakódni ami eltömi a hűtő levegő útját, azt ki kell tisztítani. Ha nincsenek tartalék alkatrészeid, akkor elég nehéz behatárolni a hibát. Ha vannak, akkor szisztematikus hibakeresés. Táp csere, memória csere, stb
  • Puhos
    #4731
    Ha megy az angol akkor itt van még ez is: bsod lista.
  • Wreck86
    #4730
    Ja, hogy kifejezetten a STOP utáni kódra kerestél, aha!

    Köszönöm! :)
    M.
  • Puhos
    #4729
    Szia!
    Kb. 2 perc és itt van bsod. A google a barátod, használd
    Utoljára szerkesztette: Puhos, 2020.03.11. 16:12:04
  • Wreck86
    #4728
    Sziasztok,

    Kb 1 hónapja jött először elő a képen látható kék halál probléma.
    A tegnapi napon már 3-szor.


    Nekem sajnos nem mond sokat, kérdezném, hogy szerintetek mi lehet a probléma?

    Köszi,
    M.
  • Bokafix2
    #4727
    Az Uncore Ratio értéket méri a hardver monitorod. Ne piszkáld. Benne is van a nevében, hogy nem konkrétan a processzor magot jelenti, hanem olyan funkciókat, amelyek szorosan összefüggnek a mag működésével a nagyobb teljesítmény elérése érdekében, pl. QPI vezérlő, L3 gyorsítótár, memóriavezérlő stb. Ilyeneket foglal magában az Uncore.
    Ha belépsz az advanced frequency settings-be ott látni is fogod, hogy akkora értékre van belőve az Uncore, mint amennyit a hardver monitor mutat. Ennek direkt magasabbnak kell lennie a processzor alap órajelénél, szóval semmiképp ne nyúlj hozzá.
    Írd be az alaplapod típusát a Youtube keresőbe és ki fog dobni olyan videókat, ahol a Bios felépítését mutatják be lépésről lépésre, és mindegyiknél az Uncore értékét mutatja a hardver monitor, miközben az alap órajel jóval kisebb. Egyébként ha a Windows is 3.6 Ghz-et mutat, akkor tuti annyin is fut a processzorod.
  • suba53
    #4726
    Furcsa. Szerintem nézd meg a CPU-Z legújabb kiadásával, meg talán az AIDA-val. Azok is mutatják az aktuális processzor sebességet.
    Bár valószínű hogy azok is az alaplap szolgáltatásából veszik a mért értéket.
    Van kint egy újabb bios is ehhez a laphoz. Egy próbát megér. Vagy próbáld meg ugyanezt a biost újra beégetni.
    Lehet hogy szimplán sérült a bios és a felülírással azt javítod.
  • hiper KOCKA
    #4725
    Sorry, nem is figyeltem mi van lent, régen még a gép adatai voltak ott, csak közben cseréltem az aláírást.

    Alaplap: Gigabyte B360M Aorus Gaming 3
    Processzor: Intel Core i7 9700K 3.6 Ghz

    Amit pedig a Biosról ki tudtam hámozni a rendszerinformációk közül: F13 2019.06.05; SMBios verzió: 3.1; Bios mód: UEFI
  • suba53
    #4724
    Ha valóban kocka vagy, akkor tudnod kéne, hogy ilyen kérdéseket nem teszünk fel csupaszon.
    Vagyis: alaplap típusa, processzor típusa, esetleg a bios verziója stb.

    Világítanak a kiscicák? Mert az alap elvárás !!
  • hiper KOCKA
    #4723
    Üdv

    Biosban észrevettem, hogy a processzorom valami 4,3 Ghz körüli órajelen üzemel, legalábbis a hardware monitor szerint, ami jobb oldalról nyílik meg ha rákattintok a nyílra. A CPU frequency-nél viszont 3,6 GHz-et ír, és a Windows 10 is 3,6 Ghz-et ír a Vezérlőpultban, tehát elvileg nincs tuningolva.
    Érdekes módon a memória órajele stimmel, mert az 2133 Mhz-en megy a hardware monitoron is és a Bios memória beállításainál is ugyanannyit ír. Akkor a processzornál miért van ez a majdnem 1 Ghz órajelnyi különbség? Igazából azt sem tudom eldönteni, hogy akkor most mekkora órajelen megy a processzor, 3,6-on vagy 4,3-on? Mert ha 4,3-on megy az gáz, ugyanis nem akarom tuningolni.
  • ntex
    #4722
    Közben úgy néz ki megoldódott, valami driver kavarodásom volt, Gigabyte oldaláról rossz drivert szedtem le az alaplaphoz.
  • ntex
    #4721
    Na akkor én is jövök ide mert nálam is gondok adódtak

    Pár napja váltottam alaplapot, processzort és videókártyát.

    Az alaplap egy Gigabyte B450M DS3H, benne egy Ryzen 5 2600X van. Emellett még egy GIGABYTE GV-N1660OC-6GD GeForce GTX 1660 6GB OC került a gépbe. A gép többi fontosabb paramétere:

    - 16GB HyperX Predator 2666MHz CL13 kit
    - Samsung 860 EVO 256GB SSD
    - Toshiba DT01ACA200 2TB HDD
    - FSP Hexa+ 500W (3 éves)

    Az első 1-2 nap nem telepítettem újra a Windows 10-et, igazából nem is volt probléma a géppel, az előző Intel drivereket uninstalláltam miután elindult először a rendszer az új alkatrészekkel. Majd ismerős ajánlotta hogy újra kéne tenni a rendszert hogy ne keveredjenek a dolgok az előző gépről meg ne legyen esetleges lassulás miatta, igazából amúgy is érett már mert több mint 1,5 éves rendszer volt a gépen, eléggé belakott volt. Úgy döntöttem újrateszem akkor. Az alaplap F41-es BIOS-al érkezett aminél volt már 2 újabb verzió is így felfrissítettem a legújabb F50-esre még telepítés előtt.

    Nincs semmiféle tuning aktiválva BIOS-ban, egyedül a memória XMP profilt aktiváltam. Minden más defaulton (ill. Auto-n) van.

    Innen kezdődnek a problémák. 29.-én telepítettem újra a Windows-t, Azóta volt 2 alkalommal egy egy váratlan gép újraindulás, majd két teljes napon át használtam a gépet gond nélkül, játékok is futottak, nem volt semmi probléma. Majd ma bekapcsolás után ahogy betöltött a rendszer és az alap alkalmazások megint újraindult magától a gép. Előzőleg miután újratettem a rendszert, a Gigabyte oldaláról leszedtem egy ~520 MB-os "AMD Chipset driver" programot és feltettem. Ma miután újraindult a gép mondom megpróbálom leszedni a gépről azt a drivert hátha az kavar valamit, aztán meglepődtem hogy az AMD Radeon Software logó jött fel uninstallnál (nem tudom mennyire kapcsolódhat hozzá, kíváncsiságból kibontottam azt a drivert és tényleg van benne Radeon GPU szoftver is bár nem tudom annak hiányában települ e egyáltalán az a része a szoftvernek alapból). Erre már ráküldtem a DDU-t is inkább, csökkentett módú indítás után ahogy kell, az AMD és nvidia drivereket is legyalultam vele majd újratettem az NV drivert egy normál indítás után.

    Jelenleg itt tartok, nem tudom ez meg fogja e oldani ezeket a random géprestartokat, gondolom ha hardware problémám lenne akkor talán nem ment volna két napig probléma nélkül a config. Mindenesetre bármilyen ötletet - tippet meghallgatnék.
    Utoljára szerkesztette: ntex, 2020.02.02. 12:48:55
  • suba53
    #4720
    Bármi lehet. Alaplap, táp, videokártya.
    Ha egy procit rendesen raktak be, akkor soha nem kell újra pasztázni, csak akkor ha valami miatt megbontod, leveszed a hűtőt róla.
    A pasztának egyetlen feladata az, hogy a proci fém felülete, és a hűtőborda fém felülete közötti mikro karcokat, vájatokat kitöltse.
    Ergo a pasztát lehellet vékonyan kell felkenni, mert egyetlen pasztának sem olyan jó a hővezetése, mint magának a fémnek.
    Sok paszta az idő múlásával megkeményedik, ezért ha megbontod, akkor már nem tudod ugyanúgy visszarakni, mert a keményebb
    paszta darabok miatt rés alakul ki, ami a legrosszabb. Ilyenkor a teljes régit le kell tisztítani, és újra kenni. De csak ha megbontottad.
  • Lantee
    #4719
    Melegedést nézném meg először, aztán esetleg a memóriákat, végül a tápegységet.
  • El Gigante
    #4718
    Szevasztok! Játék közben újraindul a gépem! Processzor vagy a videokártya melegedhet túl? Kb 4 éves a gépem, processzor nem volt újrapasztázva!
  • bowden
    #4717
    Sziasztok!
    Pc-hez használpk Xbox One controllert. Vezeték nélkül nem tudom kikapcsolni a vibrálását Win 10 alatt. Ha be van dugva usbvel akkor ki lehet kapcsolni de ha nincs nem tudom ezt elérni. Valaki csinhált már ilyemsit esetleg?
  • cibi17
    #4716
    Köszike. Alaplap nem hiszem, h ludas lenne ASRock fatal1ty z370 gaming k6. Írna szerintem hiba kódot rajta, ha bármi lenne.
    Maradt akkor a táp. Nem szarakodok, nézek egy zsír újat, valami 5 év garisat. Addig meg csak nem tesz semmit tönkre. Most stabil már 3 órája. 3 nap alatt volt 4 reset.
    Max az SSD nem szereti annyira a leállást
  • suba53
    #4715
    Vagy táp, vagy alaplapi hiba szokott ilyesmit okozni. Általában a kapcsoló üzemű stabilizátorok puffer elkói szoktak az impulzus áram terhelés hatására melegedni, felforrósodni. A bennük lévő elektrolit felforr, szétnyomja az elkó házát, az púposodik, felhasad, az elkó kapacitása lecsökken, és a stab a sima egyenfeszültség helyett berogyó, ingadozó feszültséget ad, ami bőven elég ahhoz, hogy resetelődjön néha a táplált áramkör.
    Az alaplapodon valószínűleg már szilárd elektrolitú elkók vannak, azok nem így viselkednek, de a tápegységekben még folyadék elektrolitos elkók vannak, azokat kell ellenőrizni.
    Szét kell szedni a tápot, és ellenőrizni a benne levő elkókat. Ha púposak, akkor az a gond. Elvileg lehet javítani elkó cserével. De talán egyszerűbb egy új tápot venni.
    Ma már hála az égnek nincs "Vargáné és társa" táp forgalomban. De bármelyik komolyabb táp gyártó megfelel.
  • suba53
    #4714
    Az SSD önmagában is tudja a vezérlője által a cellák egyenletes terhelését biztosítani, nem kell külső segédprogi.
    Én leszedném azt a progit is. Több gépemben is van SSD, sehol nincs külső szoftver a kezeléséhez. Hibátlanul mennek évek óta.
  • cibi17
    #4713
    Sziasztok. 3 napja ilyen jelenségem van:
    Játszok, és egyszercsak a gép minden figyelmeztetés nélkül kikapcsol, majd újra be. Leáll teljesen. Semmi hiba. Mintha elmenne az áram.
    A gond csak ott van, h a gép előtt van egy szuntesmentes és a többi fogyasztó előtt egy másik. Egyik sem jelez, h aramingadozás vagy elment az áram. Mellette van egy hosszabbító a tvnek és hifinek egy másik konnektorról. Azok nem mennek el.
    Mi lesz ez? Táp hiba? Elöregedhetett volna? Van valami mód megnézni, h a táp e gyenge láncszem? Másra nem tudok gondolni.
    FSP raider 750 silverem van. Már jó pár éves, 4-5 tuti van, lehet 6 is. Semmi gondom nem volt vele soha.
    Ezeket hajtja:
    8600k stock
    1070
    4 ház venti
    2 SSD
    2 winyo
    Ha a táp a gond, tudtok ajánlani jó ár/érték arányú felmodular vagy modulár tápot? Silver, gold.
    Chieftec, FSP, stb, valami jót
  • eddie999
    #4712
    Bevittem szervízbe a gépet. Azt mondta a tulaj, hogy gyakorlatilag valamiért az ssd egyhuzamban dolgozik a háttérben. Kikapcsolta a Trimet a Samsung ssd szoftverében és minden hiba megszűnik. Nem dolgozik a háttérben az ssd, nem ír adathibákat. Ha viszont ki van kapcsolva a Trim akkor elöbb utóbb lassulni fog az ssd nem? Szerintetek?
  • eddie999
    #4711
    Amikor ilyen adatkapcsolati hibát ír, a gép 30-50 mp-re kifagy. A házon lévő hdd led egyfolytában világít. Ilyenkor hiába kattintok akárhová, semmire nem reagál. Mikor magához tér akkor szoktam megnézni Hd sentinellel. 1-2 hibával máris többet ír. Sata kábelt is cseréltem már.
    Nem tudom hol keressek még.
  • bajgunar
    #4710
    Cseréld ki a sata kábelt. Vagy csak fordítsd meg, ha nincs másik kéznél.
    Aztán később nézd meg, nőtt e a hibák száma. Ha igen, akkor keresd tovább a hibát.
  • josi
    #4709
    Szia!
    A sentinel néha tévesen ismeri fel az ssd-t Samsung ssd programjával ellenőrizd
  • eddie999
    #4708
    Sziasztok! Adott egy samsung ssd. Pár napja üzemeltem be. Win 10-et telepítettem fel rá. Van vele egy kis gondom. HD Sentinel adatkapcsolati problémát ír az ssd és a számítógép között. Már 141-nél jár ez a szám. Egy fórumozó kolléga leírt néhány dolgot, hogy mire kell figyelni, de ezek mind rendben vannak.Biosban AHCI - ra átállítva, SATA 3-at tudó kábel van amit cseréltem is, átraktam másik tápkábelre, Bios frissítés a legutolsó, és a legújabb firmware - t is letöltöttem. Ugyanaz a probléma fenn áll. Rossz az ssd? Valaki azt írta, hogy ha rossz lenne a kondíció romlana nem a teljesítmény. Írták azt is hogy lehet táp? Egy 4 éves Hamburg 530W van benne. Valakinek van valami ötlete?
    Utoljára szerkesztette: eddie999, 2020.01.10. 08:12:36
  • extra sensory
    #4707
    Tölts le egy hálózati adatforgalom figyelő progit, (pl. Netlimiter) az kilistázza neked a háttérben futó programok és folyamatok adatforgalmát. Azt is meg tudod nézni, mennyi sávszélességet foglalnak. Ha jelentősen foglalja a sávszéledet valami, akkor lehet gyanakodni vírusra, de ha csak 1-2 Kbyte, az szerintem normál hálózati adatforgalom. A Windows alapból amúgy is frissítőszerverként használja a számítógéped, ha nem kapcsolod ki manuálisan a funkciót.
    Alapbeállításban peer-to-peer módszerrel terjeszt frissítéseket a Microsoft, tehát az update-ek forgalmában azok a gépek is részt vesznek, amelyek már megkapták őket. Ez tehermentesíti a Microsoft szervereit.
  • hiper KOCKA
    #4706
    Sziasztok

    Az miért lehet, hogy letöltést jelez a modemem, akkor is ha nem töltök semmit és a böngésző is be van zárva. Úgy villog, mint amikor valamilyen letöltés megy a háttérben. Már csináltam víruskeresést többféle programmal is, nem talált semmit.
  • suba53
    #4705
    Szia! Ha kerreg, akkor az nem normális állapot. A vízhűtők vízköre az egy zárt rendszer. Vagy szennyeződés került bele a feltöltéskor, ami most a szivattyúban megakadt, és a forgó alkatrészekhez ütődve adja ki a hangot, vagy a szivattyú maga kezdi megadni magát.
    Szét kell szedni, átmosni, esetleg kiszerelve meghallgatni, hogy konkrétan melyik része adja a hangot. Lehet hogy a hőcserélőjét hűtő ventilátora kerreg ( Ha ventilátoros ). Az az egyszerűbb eset, lehet hogy valami hozzáér, azt ellenőrizd.
    Az alaplap úgy amblock nem szokott forró lenni. Az alaplapon sok komponens termel hőt, általában több hűtőborda is van emiatt. Jellemzően a chipseten van méretes hűtőborda, a proci táp áramkörein, esetleg több is. Nézd meg hogy konkrétan melyik alkatrészt érzed forrónak. Sok olyan alkatrész is van, amiket konkrétan nem lehet a vízhűtéssel hűteni, de termeli a hőt.
    Lehet hogy csak az üzemi hőfokot érzed. Ha rajta tudod tartani a kezed, akkor az még nem káros. De ha úgy érzed tapintásra hogy szinte éget, akkor az nem biztos hogy jó.
    A hetven fokos videokártya sugárzó hője is melegítheti a környezetét. Esetleg egy komolyabb házhűtő ventilátorral a háznak a szellőzését fokozhatod. A vízhűtés nagyon jó, de csak azokat a komponenseket hűti, amikre rá van szerelve. A ház belső hőmérsékletét csak szellőzéssel lehet csökkenteni. Ha passzív hűtésű tápod van, amiben nincs ventilátor, akkor végképpen megszorul a forró levegő a házban. Sajnos kell valamilyen ventilátor ami a házban megülő forró levegőt cseréli. Van sok 12cm-es aminek elhanyagolható a zaja.
  • MarkBlade
    #4704
    Sziasztok! Pls help! Van egy msi m3 alaplapom benne i7 7800k és msi 1070 videókártya. A procihűtő egy coolermaster 240 es vízhűtés, ami most elkezdett kerregni furcsa hangon. Jó hangos. Gondolom a pumpa. Ami érdekes hogy a szenzorok szerint minden rendben proci 65 fok.. a alaplap 50 fok.. a videókártya 70 fok terhelés alatt. Ami igazából zavar hogy megnéztem manuálisan és az alaplap nekem nagyon forrónak tünt. Feleslegesen parázok?
  • suba53
    #4703
    Elképzelhető, hogy valami megadta magát benne.
    Milyen öreg az alaplap? Vannal még rajta hagyományos elkók, vagy már mind szilárd elektrolítú?
    A hagyományosaknak a tetején van kikönnyítés, hogy ha felforr az elektrolit, akkor ott hasadjon ki a kupakja, és ne robbanjon.
    A szilárd elektrolítúaknál nincs ilyen veszély, azoknak sima a teteje.
    Ha vannak hagyományos elkók, és azoknak a teteje már púposodik, vagy ki van hasadva, akkor selejtezheted nyugodtan.
    Az elkókat lehet cserélni, de ahhoz kellenek szerszámok, és rutin. Nézzél szét a hardver aprón hasonló alaplapért.
  • xido
    #4702
    elem cserélve,bios frissitve...még mindig mutatja..akkor lassan búcsúzzak el a laptól?:)