4862
Hardware Probléma, Kérdés
  • suba53
    #4541
    Sajnos bármennyire is szabványosítva van minden a PC világban, mindenki törekszik valamival kitűnni a tömegből, és ezért sokszor előfordul, hogy egy-egy eszköz nem működik együtt egy amúgy szabványos másikkal.
    Memóriáknál ez viszonylag gyakori, ezért érdemes megnézni, hogy az adott alaplap milyen típusokkal működik megfelelően, az alaplap gyártója által ellenőrizve.

    Az alaplap manuáljában az szerepel, hogy 2400MHz-ig ismeri fel automatikusan, a magasabb frekvenciájú ramoknál azt írja, hogy (OC - overclock ), ami azt jelenti, hogy ezeknél manuálisan kell beállítani a RAM paramétereket.
    Vagyis a memória frekvenciát be kell írni az adott helyre, vagy ha lista van, akkor abból kiválasztani.
    Az "OC" jelentheti még azt is, hogy esetleg a RAM feszültségét is emelni kell kis mértékben.

    A memória gyártójának honlapján érdemes körülnézni, hogy ők ezekre miket javasolnak.

    Valamint érdemes a legfrissebb BIOS-t használni, mert a memória kompatibilitást szokták javítani.
    Utoljára szerkesztette: suba53, 2017.09.21. 13:32:53
  • strepsils
    #4540
    Mostmár értem. A gond csak az hogy vajon milyen beállításokkal fog működni mert hiába tudja az alaplap ha rányomok az automatikus 3200 tuning gombra akkor lefagy az egész és resetelni kell a bioszt. És pendrájvra se tudom elmenteni a biost mert nem csinál semmit , csak az OC beállításokat tudom pendrájvra tenni. És akkor van vagy 20 féle órajel beállítás amit végig kéne próbálgatni és annyiszor ahányszor nem találom el törlődik a bios. alaplapom msi mortal b350m memóriám
    Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz Vengeance LPX White CMK16GX4M2B3200C16W
  • suba53
    #4539
    Az, hogy egy memória 3200MHz-es, az azt jelenti, hogy max ezen a frekin járathatod, ha az alaplapod, procid memória vezérlője ezt képes kihasználni. Elvileg a BIOS-ban vannak a memória paramétereinek a beállítási lehetőségei, már ha olyan alaplapod van, ami ezt engedi.
    Brand gépek: HP, DELL, Lenovo stb biosában nem nagyon lehet tuning paramétereket állítani, aminek felismeri a szerint működik, függetlenül attól, hogy a RAM esetleg tudna feljebb is menni.

    Nézd meg a BIOS-ban, hogy miket enged. Gyárilag minden paraméter AUTO-ra van állítva, így tudják garantálni a stabil üzemmódot.
    Ha te ettől eltérő beállításokat akarsz, azt csak a saját felelősségre vállalhatod.
  • Crazy85
    #4538
    igazából szétesik a kép és a szín, de csinálok egy új felbontás beállítás és megint jó
  • Tetsuo
    #4537
    Mit lehet látni az eredeti képeken amúgy? Mert amit mutatsz, azon semmit.
  • Crazy85
    #4536
    Sziasztok,

    A következő hiba miért jön elő youtube, twitch nézésénél néha?
    A kép újra jó lesz, ha a windowsban felbontást váltok.

    VGA: RX 580
    Monitor: LC27FG70FQUXEN 144Hz-n

    Ötlet?

    gondolom valami szoftveres dolog lehet inkább, mert játékoknál mindennél teljesen jól működik minden.

    Chrome-t használok.

    köszi előre.
  • strepsils
    #4535
    Hogy kell a ramoknak nagyobb frekvenciát beállítani ? csak a feszültséget lehet állítani a programjában de abból a fasz se tudja kiszámolni a Hz t . 2133Mhz en jár miközben 3200Mhz est vettem
  • suba53
    #4534
    Ha ez egyszeri feladat, viszonylag nagy adatmennyiséget jelent és asztali gépekről van szó, akkor a leggyorsabb, és egyszerűbb, ha az egyikből kiveszed a HDD-t, átrakod második harmadik diszknek a másik gépbe, és a gyors SATA portokon másolsz.

    Ha kevesebb adatról van szó, akkor egy USB kulcs, vagy külső USB merevlemez segítségével is átviheted az adatokat.

    Gondolom van routered. Ha mindkét gépet rákötöd, akkor hálózaton keresztül is mehet. Beállítod a megfelelő megosztási opciókat, hogy a két gép lássa egymást, vagy legalább azt a mappát amiből másolni akarsz, és simán másolhatsz.
  • Akuman
    #4533
    Sziasztok!
    PC-ről PC-re szeretnék adatokat átmenteni. Milyen módszerrel a legegyszerűbb illetve leggyorsabb? kábel illetve program tekintetében. (1 monitor használatával ha ez számít)
    Egyoldalú adatforgalom lenne valószínűleg.
    Köszönöm
  • Tetsuo
    #4532
    Köszi, megpróbálom.
  • suba53
    #4531
    Próbáld meg futtatni a Windows Update-et. Az ilyen jellegű drivereket meg szokta találni.
    Ha már túl vagy rajta, akkor a Sony oldalán keresgélhetsz az adott típus driverei között.

    https://esupport.sony.com/US/p/select-system.pl?DIRECTOR=DRIVER&icid=home|type1_us_en|drivers
  • Tetsuo
    #4530
    Ha a Sony notebook-on van olyan eszköz újratelepítés után, amit nem ismer fel a Windows 7, mit kell tenni, hogy a korrekt driverre találjak?
    Van ilyen ingyenes szoftver, ami ebben segít? Nem akarok minden VAIO-vackot felrakni, csak a legszükségesebb dolgokat, hogy fenn legyen minden driver.
    A Hardver ID miatt úgy tűnik valami memorystick-hez nem talál drivert, de ehhez az ID-hez vagy tízféle driver és gyártó tartozik (pl. Ricoh).
    Ezenkívül az FN billentyűk nem kelnek életre... eddig a Sony Control Centert telepítettem, de semmi.
    Valaki tud segíteni?
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.09.11. 21:52:47
  • JaSoN HuNTeR #4529


    Azért van itt bőven vesztés, akár -20 fps is ,
  • Tetsuo
    #4528
    Nem olyan lényeges. Kb. 10% a sebességkülönbség, nagy általánosságban.
    Úgy látom, alább a cikk 2-7%-ot ír játékok FPS-ét figyelembe véve.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.09.05. 23:52:33
  • suba53
    #4527
    Dual channel üzemmódban megduplázódik a memória sávszélesség a memória és a processzor között. A processzor számítási teljesítményét ez nem befolyásolja ugyan, de a nagy memória igényű műveleteknél érződik a hatása.
    Itt egy jó kis leírás és teszt, ami ezt tárgyalja:
    https://logout.hu/cikk/single_channel_vs_dual_channel/bevezeto_a_teszt.html
  • JaSoN HuNTeR #4526
    Fontos hogy dual-channalben legyen? Mennyivel gyorsabb úgy? Most 16GB singlebe megy.

    Bájgúnár amugy vágom hogy kell rakni őket, így sem jó...
  • suba53
    #4525
    Akkor itt valami inkompatibilitás van. Vagy lehet hogy sérült valami a memória kezelésben.
    Próbálj meg egy BIOS frissítést. Én még azért szereznék kölcsönbe más típusú ramokat is, hogy azokkal is ezt csinálja, vagy nem.
    Általában nem szokott érzékeny lenni a memória típusra, lehet hogy a moduljaiddal van valami gixer. Vagy csak ezzel az alaplappal nem boldogulnak. Azért kellene egy oda vissza próba, hogy kiszűrd mi hibázik.
    Vagyis ezeket a ramokat másik alaplapba is próbáld ki. Ha ott kifogástalanul működnek, és a te alaplapodban is jól működik a más típusú ram páros, akkor csak fatális véletlen az inkompatibilitás.
  • bajgunar
    #4524
    1 és 2 slot-ba tedd a ram-okat (a két világosabb színű slot, nem a fekete), minél távolabb kell kezdeni rakni az első ram-ot a procitól, tehát a legtávolabbi az 1. (dual-ba meg 1-2 ; 3-4 megy). Egy slot kimarad a ram-ok közt. Bios-ba meg állítsd be az időzítéseket. 16-18-18-35 és a feszültséget 1.2 V. -al.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Vettél volna Kingston HyperX -et,
  • JaSoN HuNTeR #4523


    Még mindig nem jó, egyik fórumban se tudtak segíteni... Ha berakom őket dual-channelbe akkor csak 8GB-t ismer fel.
    Jó helyre raktam a ramokat.
  • suba53
    #4522
    És a BIOS mennyi memóriát, milyen frkvencián lát a különböző beállításokban? Mert az az alap.
    Az ilyen Speccy, meg CPU-Z, meg Aida programok csak kiolvassák ezeket az adatokat. A Speccy a legfrissebb?
    Én csak megnézném a legújabb win10-es CPU-Z vel is.
  • Tetsuo
    #4521
    Köszi, ezt nem tudtam.
  • JaSoN HuNTeR #4520
    3-4 slottot kipróbáltam, nem jó.
  • JaSoN HuNTeR #4519
    Piroform speccy:

    16,0GB Single-Channel Unknown @ 1334MHz (18-19-19-44) így ismeri fel. 1-3 slot,

    Ha berakom a 1 és 2 slotba akkor elindul a gép de csak 8GB ramot lát. 3-4 slottot kiprobálom.
  • suba53
    #4518
    Akkor van Dual channel konfig, ha az azonos színű slotokba rakod a két egyforma modult. Ha az egymás mellettiekbe teszed, akkor csak single channelben működik. Elvileg az 1-3 az jó lenne.
    Próbáld meg felcserélni, illetve a 2-4 slotokban is nézd meg. Ha semmiképpen nem mutat dual channelt, akkor gáz.
    Mivel nézed? A CPU-Z legfrissebb verzióját használd, mert a régebbiek lehet hogy nem ismerik még ezt a chipsetet.
  • JaSoN HuNTeR #4517
    Sziasztok, vettem 2db Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2666MHz CMK8GX4M1A2666C16R ramot a Gigabyte Z170-HD3P alaplapomba, miért nem tudom ezeket Dual-Channelben használni?
    Nincs rá valami megoldás? Ha berakom dual channelbe akkor csak az egyik ramot ismeri fel, ha berakom 1 és 3 slotba akkor meg single channelként ismeri fel és csak 1333mhz. HELP.
  • MekNzi
    #4516
    Sziasztok!

    Már régebben nyitottam ide egy topikot, azzal a kérdéssel, hogy mi a teendő akkor, ha gépem nem minden indításnál bootol be, mivel lehet orvosolni a problémát. Ott azt kaptam, hogy próbáljak meg egy BIOS frissítést, amit már máshol is olvastam.
    Eddig még nem frissítettem biost, nem volt rá szükségem, de már kezdett valóban idegesíteni, hogy néha 2-3x újra kell indítani a gépet, mire bootol, ezért utána olvastam 1-2 helyen a bios frissítésnek usb-ről és tegnap előtt megcsináltam.
    Véleményem szerint minden jól ment a biosban már 1.20 es verziót ír. Aznap használtam is a gépet, játszottam is, minden rendben volt.
    Viszont tegnap kapcsolom be, megint nem bootol, újraindítás, bootol, mondom jó szarok akkor most már rá. Viszont ami feltűnt, hogy maga a gép nem volt lassú, viszont a GTA Onlinet kb 20-25 perc alatt töltötte be, ami igaz, hogy eddig is sokáig töltött, de azért megúsztam 3-4 percekkel. És amint bedobott a játékba, a játék érezhetően, és láthatóan is fps laggal küszködött, tehát gyengébben futott.
    Gondoltam először, hogy a gta-ban basztak el valamit a nemrég kijött frissítéssel, de miután megtudtam, hogy másoknál igazából semmi ilyen töltési és fps probléma nincsen, kezdtem kicsit arra gondolni, hogy létezhet, hogy a bios frissítés következtében jött ez létre?
    Más játék nem volt a gépen, mivel a héten tettem újra a gépet, szóval nagy összehasonlítást nem tudok végezni, magát a gépet nem érzem lassúbbnak semmivel, sőt. Viszont az hogy a GTA Online konkrétan játszhatatlan számomra, az kicsit bosszantó és aggasztó.
    Lehet összefüggés a kettő dolog között?

    Ha igen, lehetséges-e a biost visszaállítanom az eredeti 1.0-ás verziójára, ha már a célt ami miatt frissítettem nem értem el vele?

    Vagy csak tényleg az online-t baszták most el egy frissítéssel?

    Válaszokat előre köszönöm!

    // Ja ami lemaradt, hogy egy ASRock G31M-VS2 alaplapom van //
  • suba53
    #4515
    Fordítva, ha sztereo kimenetet akarsz monó jellé alakítani, akkor kellenek összegző ellenállások.
    Általában két 5-10kOhm jó szokott lenni, hacsak nem extrém alacsony ellenállású a monó bemenet, de az ritka mint a fehér holló.
  • suba53
    #4514
    Simán összeköthető a két pont. Nyilván sztereo jack dugót kell használni, és annak a két meleg pólusát ( a képen tip, és ring jelűeket ) összekötve a monó aktív eret rákötni.
    Az árnyékolást, ( vagy hideg-föld vezetéket ) meg a sleeve jelű pontra.
    A kimenetek általában kis ellenállásúak, a bemenetek meg nagy ellenállásúak, úgyhogy nem lesz semmi gixer.
    Utoljára szerkesztette: suba53, 2017.09.03. 07:46:40
  • Tetsuo
    #4513


    Valahol azt írják, simán össze lehet kötni a Tip-et és Ringet, valahol 10k Ohm-os ellenállással rajzolják...

    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.09.02. 15:04:38
  • Tetsuo
    #4512

    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.09.02. 14:57:45
  • Livius
    #4511
    Hello!
    Egyszerűen nem találtam a problémámhoz való topikot, szóval bocs ha itt kérdezem meg, de inkább valami haladó szintű audió ismeretekkel rendelkezőktől kérdezném a helyes megoldást.
    Adott egy szetero mikrofon bemenettel rendelkező diktafon. Erre egy mono mikrofont kellene bedugni. Az lenne a kérdésem, hogy milyen topológia szerint (esetleg ellenállásokkal) kellene a mono mikrofont egy sztereo jack dugóra átkötni, hogy a mono egy csatornát duplikálni tudjam a szetero két csatornára? Ezen a képen látható GND-és rövid zárást szeretném elkerülni.
  • gebali
    #4510
    Sziasztok, egy nagyon különös problémám van. Lehet, hogy nem is hardveres, de határeset, ezért itt megpróbálkozom vele. Chrome böngésző alatt tapasztaltam, hogy random elvész az összeköttetés a PC és a montior között. A monitor elkezd körbemenni a forrásokon, de nem talál jelet és kikapcsol. Eközben a gép megy tovább, ha videó fut, azt is hallani, de ha ekkor billentyűparanccsal alvó módba rakom és visszakapcsolom, először feltűnik a Windows logó, hogy töltődik, majd fekete képernyő jelenik meg egy fehér csíkkal középen. Ha rendesen újraindítom a gépet, megjavul.

    Ez akkor szokott előfordulni, ha Chrome-ban böngészek vagy más programról Chrome-ra váltok. Bármi tipp, hogy mi okozhatja?
  • suba53
    #4509
    Amikor hosszabban nyomod, akkor érzésre erősebben is? Lehet hogy simán csak a nyomógomb érintkezői kicsit oxidosak, és csak egy erősebb nyomásra ad kontaktust.
    Ha az alaplapon a "Power On" csatlakozókat egy csavarhúzóval zárod, akkor a nyomógomb hibái kiesnek.
    Le kell húzni a kapcsoló kábelét, és direktben a két érintkező tüskét rövidre zárni.
    Ha egyből indul, akkor kapcsoló kontakt hiba, ha ezt is tartani kell egy ideig, akkor más.
  • Ozzyehh
    #4508
    Sziasztok egy kis segítséget szeretnék kérni, vadonat új gép (1 hónapos) valamiért azt csinálja, hogy amikor megnyomom a power gombot nem indul el, aztán egy picit hosszabban megnyomom és elindul, eddig semmi baja nem volt. Amikor elindul tökéletesen működik. valami tipp?
  • suba53
    #4507
    Ez a cikk azt írja, hogy csak az AMD SB850-es déli hídjával vannak kompatibilitási gondok, és csak a 6 Gbps-os SATA beállítás esetén.
    Vagyis ha neked is AMD géped van, és SB850-es déli híddal, és a SATA beállításod 6 Gbps, akkor segíthet a firmware frissítés.

    Egyéb esetekben: Intel platform, más típusú déli híd nem ez okozza a gondot. Lehet hogy simán haldoklik a winyód.
    Erősen javasolt egy adatmentés. ( Az egyébként pótolhatatlan adatokat érdemes menteni. )
  • ntex
    #4506
    Üdv.

    Adott egy 3,5 év körüli Samsung Spinpoint (nem tudom hogy F1 vagy F3) HD103SJ ST1000DM005 típusú 1TB-os HDD ami másodlagos merevlemezként üzemel a gépemben, csak a feltelepített játékok vannak rajta és van mostanában vele némi probléma...

    Februárban kezdődött, volt 1-2 olvashatatlan fájl. Feltettem a HDSentinel programot és azt mutatta hogy van pár gyenge szektor és 80% körül volt a kondíciója a HDD-nek. Csináltam egy teljes felület újra inicializálást a programmal. kb 5 és fél óra alatt végzett hibajelzés nélkül, a kondíció pedig visszament 100%-ra. Egészen tegnapig nem tapasztaltam problémát, mikor is egy kikapcsolást majd visszakapcsolást követően a Win7 betöltése közben bejött a CHKDSK segédprogram és jelezte hogy meg kell vizsgálni a G: meghajtót ami ennek a kettéosztott HDD-nek a második partíciója. Talált néhány hibát megint, köztük olvashatatlan szektorokat és a végén "meghatározhatatlan hiba történt" címszóval befejeződött a program futása és betöltött a rendszer. Lefuttattam a lemezkarbantartót azért még egyszer a biztonság kedvéért és volt egy hely ahol nagyon sokat tökölt de végül lefutott. Kíváncsiságból feltettem megint a HDSentinel-t és meglepődve látom hogy a lemez kondíció lement megint 57%-ra és azt írta 71 gyenge szektor található a lemezen. Legyalultam teljesen a HDD-t újra a progival és jelen pillanatban így fest a HDSentinel szerint:





    Közben találtam egy ilyen cikket ami pont erről a HDD-ről (is) ír: Kisebb gondok a Samsung merevlemezei körül

    Lehetséges hogy nekem is firmware-t kellene frissítenem rajta? Mi lehet a gondja?
    Utoljára szerkesztette: ntex, 2017.08.12. 19:25:16
  • suba53
    #4505
    Sajnos ez a digitális világ hozadéka. Nem akarnak foglalkozni hang alapú kommunikációval, ezért nem is adnak meg hívható telefonszámot.
    Nyugodtan odaadhattad volna a futárnak, ő gondolom megnyugtatóan tudta volna igazolni, hogy valóban a logitech szerviz megbízottja.
    Ha még garanciális, akkor visszaviheted abba a boltba, amelyikben vetted. Ha már nem az, akkor más lehetőséged is van, keresel egy egereket is javító szervizt, a mikrokapcsolókat ők is ki tudják cserélni.

    Én már cseréltem egerekben mikrokapcsolókat. Két-három alaptípus van, és általában kaphatóak elektronikai szaküzletekben.
    Illetve használt egerekből ki lehet termelni. Volt már olyan, hogy az egyszerű alap egér kapcsolója sokkal jobb volt, mint a drága csúcs egér kapcsolója. Csere után sokkal jobb érzés volt a használata.
  • attiGT
    #4504
    Van valakinek tapasztalata Logitech Magyarországi szervizével (Miskolc, rma fixit). Hétfő este bejelentettem az oldalukon egy igénylést, jött az automatikus e-mail a teendőkről (futár 1-2 munkanapon belül jön, készítsem elő a csomagot úgy, hogy kell...) majd biztonság kedvéért küldtem nekik egy mailt, mert bizonyos dolgokat sem a Súgóban, sem pedig a leírásokban nem találtam. Már itt furcsa volt a dolog, mert egy ilyen nagy márka magyarországi szervizének ne legyen egy telefonszáma, amin lehet érdeklődni... Nem csináltam gondot ebből hétfő este, gondoltam kedden érkezik válasz a mailre. Semmi nem történt, szerda (ma) reggel viszont már jött az üzenet, hogy érkezik a futár. Na most én nem hiszem, hogy szívesen odaadnám a futárnak az egeret, hogy vigye el egy olyan szervizbe, aminek se egy telefonszáma, sem pedig e-mailre nem válaszolnak. Küldtem még egy üzenetet a rma fixitnek de semmi, majd lemondtam a futárt és egy újabb üzenetben a szervizeltetési igényemet is.
    Szeretném kikérni a véleményeteket, hogy vajon én voltam ebben az esetben túl szkeptikus vagy ugyancsak nem megbízható a Logitech magyarországi szervize. Amúgy a probémám egy G303 típusú egérnek a nyomógombjaival van. Dupla kattintást érzékel egyszeri kattintásra, a jobb oldali gomb már szinte egyszeri kattintást nem is végez, a bal oldali egyelőre ritkábban csinálja ezt, de egy gamer egérnél - ugyebár mondanom sem kell - ezek a problémák használhatatlanná teszik.
  • dudusrac
    #4503
    Köszi a segítséget, jövő héten elugrom vele megnézetem.
  • suba53
    #4502
    Ha a hűtő rendesen felfekszik a processzor felületére, és nem szedegeted le, akkor a paszta, legalábbis az a leheletnyi réteg, ami kitölti a mikro barázdákat a hűtőfelület és a proci háza között, örök életű. Ha eltört, elengedett, sérült egy rögzítő csavar, vagy fül, akkor félre billenhet a hűtő, és akkor megszűnik a proci hűtése, az gáz. De a procikba épített hővédelem úgy is megvédi a procit.

    A szervizben meg tudják mondani hogy mi a baj. De lélekben készülj fel egy alaplap cserére. Még jó, hogy viszonylag korrekt áron még kapható. Ha meg még garis, akkor mázlid van.