4862
Hardware Probléma, Kérdés
  • MerlinW
    #4862
    Igen
  • JaSoN HuNTeR #4861
    Aha értem köszönöm, csak nem voltam benne teljesen biztos, DDR4 3466 ugye jó is vagyok?
    Alaplapom leírása.

    4 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB of system memory
    * Due to a Windows 32-bit operating system limitation, when more than 4 GB of physical memory is installed, the actual memory size displayed will be less than the size of the physical memory installed.
    Dual channel memory architecture
    Support for DDR4 3466(O.C.) /3400(O.C.) /3333(O.C.) /3300(O.C.) /3200(O.C.) /3000(O.C.) /2800(O.C.) /2666(O.C.) /2400(O.C.) /2133 MHz memory modules
    Support for ECC UDIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
    Support for non-ECC UDIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
    Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules

    Szóval ha veszek bele 2x16GB 3200mhz ramot akkor menni fog a maximális mhz-n.
    Ezt néztem ki: G.skill

    Most jelenleg 4x8GB van, 2400mhz-n mennek, mivel kettő 2400mhz és kettő 2666mhz-s van benne és ugye a kisebb órajelet tudja ilyenkor.
    Az XMP bekapcsolva.
    Utoljára szerkesztette: JaSoN HuNTeR, 2023.01.22. 18:03:37
  • MerlinW
    #4860
    Intel 6-7. generációnál a processzor memóriakontrollerének frekvenciája DDR4 esetében 2133/2400 MHz. Ekkor lesz az FSB:DRAM kommunikáció 1:1. Alapvetően, ha gyorsabb memóriát teszel a gépbe, akkor ez az arány felborul és instabilabb/lassabb lesz a rendszer. Viszont, az okosok kitaláltak egy olyat, hogy XMP (Extreme Memory Profile), ami ezt kezeli (BIOS-ban tudod bekapcsolni).

    Magyarul, bármilyen sebességű memóriát vehetsz, lényeg, hogy támogassa az XMP-t, amit tudtommal ma már mindegyik támogat. Én ilyet használok már 3 generáció óta, nem drága, nem lassú és megbízható.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.01.22. 16:06:53
  • JaSoN HuNTeR #4859
    Sziasztok.
    Van egy Gigabyte GA-Z170-HD3P alaplapon.
    Szeretnék bele rakni 2x16GB DDR4 3200 vagy 3400mhz ramot,

    Megnéztem a support listát de nekem nem egyértelmű hogy támogatná és teljesen kihajtaná ezeket a 2x16GB DDR4 3200 vagy 3400mhz ramokat.

    Ha igen és nyugodtan belerakhatom akkor ajánljatok pár olcsó 2x16GB 3200-3400mhz CL15-16-os DDR4 ramokat.

    Köszönöm.
  • eddie999
    #4858
    Köszönöm! Már azt is megtettem.
  • MerlinW
    #4857
    Lehet elvitte a kóboráram. Mindenesetre próbáld meg kihúzni/bedugni a jack dugó(kat).
  • eddie999
    #4856
    Köszönöm a tippet! Kipróbáltam, de sajna nem segített. Valószínű, hogy vásárlás lesz ebből.
    Utoljára szerkesztette: eddie999, 2022.11.09. 07:53:11
  • Tetsuo
    #4855
    BIOS-beállítás esetleg? Ott a hang kikapcs, újraindít, majd bekapcs. Talán...
    Különben hangkártyák már 30-40 ezer Ft-tól egész jók vannak.
  • eddie999
    #4854
    Sziasztok! Adott egy alaplapi Realtek hangkártya. Az alaplap Gigabyte GA-970A-UD3P. 2 nappal ezelőtt kikapcsoltam a számítógépet akkor még minden rendben volt a hanggal, majd mikor 2 óra múlva visszakapcsoltam nincs hang. Azóta sem. Már elég sok mindent megpróbáltam, de semmi. Cseréltem drivert többször is, töröltem az eszközkezelőből illesztőprogrammal együtt, letiltottam majd újra indítottam az audiószolgáltatást. A hibaelhárító azt írja: "a hangszolgáltatások nem válaszolnak. Mind a Windows audió, mind a windows - hangvégpontépítő szolgáltatásnak működnie kell. Legalább az egyik nem válaszol" Ezeket is újraindítottam, majd kikapcsoltam és visszakapcsoltam. Valaki tud segíteni? Mi Lehet a gond?
  • MerlinW
    #4853
    parancssorba:
    sfc /scannow

    <reboot>

    Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

    <reboot>
  • Madi92
    #4852
    Üdv.
    Technikailag off topic, de jobbat nem találtam hirtelen.

    Néha, mondjuk 10/3 esetben, boot után fekete képernyő fogad. Ami érdekes, hogy taskmanager bejön (tehát nem monitor gond), de csak újraindítás segített eddig. Viszont újraindítás után, mindig elsőre megy minden mint a karikacsapás.

    Milyen irányban kezdjek el gondolkozni a hiba okán? Driver, Vírus, sz*r Windows 10?
  • bajgunar
    #4851
    Üdv.
    Kijelző hiba. Drágább a javítás (vagyis csere, mivel ezt nem javítják), mint egy új, újabb készülék.
    Talán ha Varsó-ból tudsz bele szerezni ~50-70k közt egy kijelzőt + behozatni... + arra vám... Akkor SE éri meg.
    Sajnos, a két szélén vagy alul van egy széles vagy több keskenyebb szalagkábel, tized mm-nyi lábakkal.
    Nah ebből a lábakból az a 2-3 elengedte magát, ami a hibás csíkokat vezérelné. Innen már jöhet a többi hiba... Lehet csak ettől kékesebb, lehet már a vezérlő panel-re is hatással van, vagy már azt is elrontotta.... Passz.
    T con, táp, main board, tesetleg a káva, ezt így egyben talán el lehet passzolni alkatrésznek ~20-25k-ért. Talán....
    De van pár szaki tv szerelő neten, meg lehet esetleg kérdezni őket, vagy közeledben párat.
  • rvn
    #4850
    Sziasztok!

    Adott egy 5 éves LG 43UH650v TV. Tegnap az aljától kb 15 centire eljőjött 3 vízszintes fekete csík az alatta lévá terület pedig picit kékesebb árnyalatú lett.

    Mi a baja illetve érdemes e vele foglalkozni vagy ha nem el lehet e még passzolni valamennyiért?
  • Tetsuo
    #4849
    2. VGA-t használsz vagy IGP-t?
    3. Ha VGA-t, van-e IGP-d? Ha igen, próbáld azzal BIOS-ból, miután kivetted a VGA-t.
    1. A HDMI-kábelt nem mozgatta valaki? Húzd ki, majd dugd vissza mind a két végét.
    4. Elfekvőben vagy a szomszédodnak nincs egy VGA-ja, amivel tesztelheted, hogy az volt-e a rossz?
    5. Vidd szervízbe.
  • eddie999
    #4848
    Sziasztok! Az milyen hiba lehet, hogy tegnap este kikapcsoltam a számítógépet és a mai indításnál a monitoron azt írja ki, hogy "nem érzékel jelet", majd újra indul és mindig ugyanez? Köszi előre is!
  • MarkBlade
    #4847
    Igen. Feltéve ha nem ugyanazt a tipust veszed.
  • xido
    #4846
    technikai kérdés...

    procihűtőknél a felfogató keret szabványos vagy minden hűtőre egyedi méretű?..azaz ha én hűtőt akarok cserélni akkor a deszka elejéről-hátuljáról le kell szednem mindent és a másik csomagot feltenni az elejéről kezdve? :)
  • Zsombor99
    #4845
    Ismerőstől kaptam egy "Huawei E220" USB modemet, hogy kezdjek vele, amit akarok/tudok. Lehetne-e ezzel egyáltalán bármit is kezdeni?
  • Dodo55
    #4844
    "mivel 25 képkocka/másodperc felett az emberi szem már folyamatos képet lát."

    Légyszíves ne. 15 éve rendszeresen olvasom ezt a butaságot, ami ilyen formában ugyanaz, mintha azt mondanám, hogy a jack dugós fejhallgatók USB portról is működnek:
    - Tény, hogy vannak USB-s hangkártyák
    - Tény, hogy bele lehet dugni a 3,5-es jack dugókat simán egy USB portba
    - Mellette viszont az is tény, hogy egyszer nem figyeltem oda és véletlenül bele is dugtam egyet. Mondanom sem kell, hogy hang helyett fény és szag lett a vége.

    Az van valójában, hogy 24hz környékén az emberi agy már képes elhinni, hogy mozgóképet lát, AMENNYIBEN az egyes képkockákon pontosan egy képkockaidőnyi (pl. 41,6ms) történés látható végtelen mennyiségű időpillanatból egyenletesen összemosva. Ennek tökéletes módja pl 1/24s expozícióval készíteni hagyományos filmre egy felvételt (vagy korszerűbb példával élve egy digitális képszenzorral ennyi ideig mintavételezni egy képkockára), viszont az teljesen alkalmatlan erre, hogy a számítógép szimplán lerenderel másodpercenként 24 alkalommal 1-1 tű éles képkockát.

    A motion blur effektről gondolhatnánk elsőre, hogy segíthet, de az eredmény alacsony (<75) képkockaszámnál, főleg G/FreeSync nélkül általában még mindig bőven kevés, mert egyrészt az algoritmus csak odainterpolál valamit két képkocka alapján (csak annyit tud, hogy a mozgó objektum a kép bal szélén volt, aztán meg a következő képkockán hirtelen már a kép közepén lett, de hogy közben mit csinálhatott még, arról nincs képi adat), illetve általában a képkockaidők sem egyenletesek eléggé, főleg amikor a teljesítmény hiánya miatt nincs meg a magasabb framerate.

    Nem véletlenül írtam amúgy <75-öt alacsony képkockaszámra, mert az én agyam/szemem pl. úgy érzésre 70hz/fps körül kezd megbékélni a látottakkal éles képkockák esetén, az én esetemben tehát ez az a bizonyos minimum, amit már tökéletesen természetesnek ható optikai trükkök nélkül is képes vagyok folyamatosnak látni, a felső határ pedig ha jól tudom olyan 250-300 környéke általában.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2022.02.01. 22:14:17
  • MerlinW
    #4843
    Én sem mérem, de 80-100fps + GSync teljesen más világ a szemnek. Mármint nem epénisz méregetés céljából költöttem annyit 3080+144Hz Gsync monitorra :) Ha nem lenne 100x jobb élmény a 60+ fps, hülye lennék ennyit pocsékolni. Nekem sem a legyek hordják össze :D
  • Synchronous
    #4842
    Nekem 50 körül van mindig, és tök oké. Sosem feszültem rá, hogy elérjek egy bizonyos minimum határt... csak ne legyen frame drop, és megfelel. Nem is mérek soha fps-t, csak egyszer tettem, amikor megvettem az új gépet, és az az érték nekem megfelelő volt. Azóta minden játék hozza nagyjából ezt a hasonló szintet. Én gyorsnak érzem a sebességet, úgyhogy nem is törekszem ennél nagyobbra, ha esetleg nagyobb igényű a játék, akkor lejjebb veszek némileg a beállításokon, a zombit úgy is kiválóan lehet gyakni.
  • Madi92
    #4841
    Nem kétlem, sőt, neked kevesebb pénzt is kell költeni akkor, ami nagy előny!! :D

    Szerk: Csak példának, kb fix 40fps meglenne, Cyberbug 2077 ultrán RTX-el meg mindennel. De inkább offolom az RTX-et, hogy meglegyen a fix 60.
    Itt sajnos már kevés a proci, ha lenne egy kicsit combosabb cpu, szerintem meg lenne a fix 60RTX-el is, 1080pben. Az más kérdés, hogyha kicsit optimalizálnának a játékok, akkor jó lenne a mostani is...
    Utoljára szerkesztette: Madi92, 2022.01.01. 14:32:55
  • Zsoltee_a_bator
    #4840
    En speciel a 144 fps-t preferalom, mar ahol sikerul, de alig merek megszolalni sem ezek utan :D
  • Zsombor99
    #4839
    Nekem ha 30 fps körül stabil maximális beállításokkal is, akkor az már megfelel ‒ a microlaggokat pedig lesz**om, csak ne akadjon feltűnően nagyot, amit éppen futtatok.
  • MerlinW
    #4838
    Nem. Nem azt.


    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2021.12.31. 14:41:14
  • Madi92
    #4837
    Na, de akkor most már érted, hogy miért számít nekem ennyire.
    Úgy vagyok vele, ha az ember rákölt nem kevés pénzt, hogy számára élvezhető legyen a hobbija, ami nálam a fix 60fpsnél kezdődik, akkor már igenis úgy menjen a masina, ahogy kell. Még ha az a gyakorlatban csak +3fps. (3.9GHz vs 4.3 GHz). Az ilyen microlaggokat meg már nem is említem. Gondolom ott is segít.
  • Bokafix2
    #4836
    Tehát a játékok fps értékeinél nem a VGA számít jobban, hanem az, hogy a processzor 4.3 GHz helyett csak 3.9 GHz órajelű. Ugye nem ezt akarod mondani?
  • Bokafix2
    #4835
    Nem azt írtam, hogy egyáltalán nem lehet észrevenni, meg nem is azt, hogy mindegy, hogy 50 vagy 60 fps. Van, akinek nem mindegy. Pl. neked. De én arról beszéltem, hogy a játékélményt alapvetően nem teszi tönkre, ha mondjuk 60 helyett 55-el megy egy játék. Ne vicceljetek már... :D Annak idején 2004-ben, amikor a nagy játékmagazinok tesztelték a Doom 3-at, az akkori "izombrutál konfiggal", 45-46 fps-t kaptak, és a legpörgősebb adrenalinbombának írták le az élményt. Mivel a gyengébb konfigokon 25-30 fps-eket produkált a játék, és akkoriban ilyen fps értékekkel mentek az újabb játékok egy átlagos vagy gyenge konfigon. De a 46 fps effektíve nem jelentett egy élvezhetetlen játékélményt, sőt, pörgősnek számított. Az objektívan élvezhetetlen élmény ugyanis 25 képkocka alatt kezdődik.
    Ezért írtam, hogy ez csak pszichológia, mert kizárólag attól függ, mihez van hozzáidomulva az agyad. Neked a 60-hoz, ezért zavarni kezdett az 55. De ha folyamatosan 55-tel játszanál, akkor ahhoz szoknál hozzá, és idővel megszoknád, ergo nem jelentene diszkomfort érzetet. Azt csak a 25 alatti jelentene, mert az konstans szaggatás a szó fizikai értelmében, tehát egy objektíven rossz játékélményt adna.
    De 55 fps nehogy már egy rossz élményt jelentsen. Ilyen értékeknél ez már tisztán csak arról szól, hogy te személy szerint mihez szoktál hozzá, és mik az igényeid.
    Olyan, mint amikor bejössz a mínusz 20 fokról, és a csapból folyó hideg vizet langyosnak érzed. De nem arról van szó, hogy tényleg langyos, mert ez csak placebó, amit a hirtelen különbségek váltanak ki.
  • MerlinW
    #4833
    "A játékoknál amúgy is mindig a VGA volt a bottleneck, sőt ma már egyre inkább."
    Úgy érzem le vagy maradva ~10 évvel. Hajtd kérlek bottleneck-re bármelyik RTX 20/30-as VGA-t. Cryptobányászatra is azért használunk VGA-kat, mert a processzorok olyan gyorsak.

    "Ez a probléma inkább csak pszichológiai jellegű"
    Ne menjünk ebbe bele megint, 20 éve ez a téma. Nem az. És persze pszichológiai okokból hajtják magukat a szakik évtizedek óta, hogy a konzolokon is meglegyen a 60fps :)
  • Madi92
    #4832
    Na ez volt az a komment mikor teljesen elveszítettél. :D
    Ne haragudj, de ha valaki fix 60 fpshez van szokva, akkor ha akárcsak 55-re is leesik azt észrevenni. Én elhiszem, hogy aki pl consolal játszik 30fpsn vagy nincs fix 60 minden játékban, lehet nem zavarja, de hidd el, én afterburner nélkül is megmondom mikor nincs fix 60.

    Jó pár éve volt, mikor mindenki ezt szajkózta, hogy 24fps, film, meg stb, de azt hittem, azok az idők elmúltak.

    Én speciel 60Hz monitoron játszom, Vsncy-el, mert a srcreentearingtől is hülyét tudok kapni. Nem mondom, lehet monitortól is függ, meg ilyesmi, de ilyet mondani, hogy mindegy hogy 50 vagy 60 fps.. hát na. : )
    Utoljára szerkesztette: Madi92, 2021.12.30. 00:03:41
  • rvn
    #4831
    Én sem ertek teljesen egyet veled, pl nálam RDR2 járek közben észrevehető a 50 és 60 fps közötti külömbség. Elhiszem hogy 25 fps től folyamatosnak látod a képet de számomra érzhetően simább a 60 fps el futó játék mint pl a 45-50 fpssel futó. És nem mondanám magam egy nagy saszemű felhasználónak. Vagy pl itt van a farming simulator 22 simán észreveszem ha nagy fordulásoknal leesik az fps mondjuk 50 körülre a nélkül hogy ránézek az fps számlálóra.
  • Bokafix2
    #4830
    Nézd, ezek a játéktesztek nem annyira objektív, kőbevésett dolgok. A játékoknál amúgy is mindig a VGA volt a bottleneck, sőt ma már egyre inkább. Ez számít, a ram, meg a háttértár... leginkább ezek határoznak az fps-nél, és a betöltődés sebességénél.
    Továbbá az sem mindegy, hogy milyen játékoknál tesztelték a processzort, mivel nagyban számít, hogy mennyire van optimalizálva az adott játék, mennyi mag kezeléséhez írták, stb.
    Az 55 és 65 fps közötti különbséget a szemed nem nagyon veszi észre, mivel 25 képkocka/másodperc felett az emberi szem már folyamatos képet lát. A sok fps meg a magas képfrissítési frekvencia csak az e-sport versenyeken számít igazán, de egy jó otthoni játszás élményét szvsz nem teszi tönkre, hogy 65 helyett 55 az fps. (Sőt, 60 Hz-es monitornál felesleges is a 60 fps-nél nagyobb érték).
    Ez a probléma inkább csak pszichológiai jellegű, mintsem a játékélmény tényleges komfortját érintő. Magyarán a gond csak a "fejedben létezik", mert van egy elvárásod hogy 65 fps, és ha látod, hogy nem éred el ezt az értéket, az frusztrációt okoz. De ha nem lenne módod az fps-t mérni, és valaki azt mondaná neked az 55 fps-re, hogy ő megmérte, és az 65 fps, akkor ugyanolyan nyugodtan játszanál tovább, mintha tényleg 65 lenne az érték.
  • Madi92
    #4829
    Természetesen értem, hogy az órajel nem minden.
    Teljesen nem értek veled ebben egyet.
    Pl én magam nem hiszem, hogy bármikor is foglalkoznék órajel bütyköléssel. De én olyan ember vagyok, akinek gamingben minimum a 60 fps. Ha ez nincs meg, akkor minden bajom van sajnos.
    Na mármost, tesztek szerint, az én jelenlegi cpu-m, akár stabilan 5.0Ghzen is elketyeg, megfelelő beállításokkal és hűtővel egyetemben.
    Ez játéktesztekben kb +10fpst jelent, ami nem tűnik soknak, de adott esetben, 55fps helyett 65 az sokat számít.

    De én nem foglalkoztam sosem tunningal, meg nem is nagyon érdekel a dolog, csak úgy voltam vele, hogy ha a gyári 4.3, akkor azért legyen már 4.3, mert ha nem annyin megy, akkor valami nem okés a PC-vel véleményem szerint. Ez esetben BIOS volt a ludas, amit frissíteni amúgy is ajánlott és eléggé el voltam maradva vele. Még ha teljesítményben nem is jelent mást, mint max 1-2 fps-t

    Jelenleg azon gondolkozom, hogy cserélek egy i9 9900K-ra, mivel ez a legbivalyabb proci amit még bevesz a lapom. Csak nem vagyok benne biztos, hogy nem-e járnék jobban, ha inkább az 1700-as lapok felé nézelődnék, amivel az a baj, hogy ezek még nagyon drága lapok, hiába kerül pl az i5 12600K kb annyiba mint az i9 9900K.

    Sajnos pár helyen már láttam, hogy bizony, pár helyen a jelenlegi cpu elfogy, a vga meg csak nézelődik közben.
  • Bokafix2
    #4828
    Oké, én leginkább csak arra reagáltam, hogy azon problémázol, hogy 4.3 GHz helyett miért csak 3950. Hidd el, otthoni felhasználásra bőven elég egy 3,5 GHz körüli órajel. A gyárilag túl magas értékeken működő processzorok sem épp jó választás, az előbbi posztban említettek miatt. A túl magas órajelek semmi mást nem céloznak meg, csak marketingszempontokat, és nagy részben csak parasztvakítás, mert a magas órajel jobban mutat, és eladhatóbbá válik a termék. De otthon a gyakorlatban nincs rá szükséged, sőt inkább hátrány, mint előny. És amikor az újabb termékeket piacra akarják dobni, a marketingosztály elkezdi szorongatni a mérnökök tökét, így nem tehetnek mást, tovább emelik az órajelet. Ezeknek a fogásoknak nem kell bedőlni, mert semmit nem vesztesz azzal, ha valamivel kisebb az órajel, sőt... ezt csak a gyártó cégek akarják elhitetni veled, mert akkor jobb fogyasztó leszel.
  • Madi92
    #4827
    Félreértetted.
    Alapból nem gyári értékeken ment a proci. 4.3 GHz helyett csak 3.9 GHz.
    Amúgy anno egy bika hűtő lett véve a procihozMacho, úgyhogy szerintem tunningnak sem lenne akadálya, mivel ez direktben K-s proci, ami úgy tudom erre lett kitalálva. De az alaplap viszont nem tunnig képes, szóval mindegy.

    A poszt lényege az volt, hogy se a RAM se CPU nem a gyári számokon mentek.
  • Bokafix2
    #4826
    Én sose értettem ezt az eszetlen processzortuningolást. Csak felesleges hő keletkezik, megemelkedik az energiafelhasználás, és akár hamarabb is tönkremehet a géped, amennyiben nem megfelelő benne a hűtés, vagy ha szakszerűtlenül csinálod. A gyári értékek pont jók, nem érdemes őket baszogatni, főleg a feszültségértékeket, mert egy nem jól eltalált emeléssel instabillá teheted a tranzisztorokat, és megförmesztheted a processzort.
    Jobb megoldás a teljesítménynövelésre időnként újratelepíteni a Windowst, és letiltani a felesleges, háttérben futó alkalmazásokat, vagy folyamatokat, amik csak zabálják a ramot és a processzoridőt. Szerintem menj végig ezeken az egyszerű lépéseken, és máris gyorsabb lesz a géped, és tuningolni sem kell hozzá.

  • MerlinW
    #4825
    Pár FPS-t nyerhetsz vele játékokban 1080p és alatta. A RAM frekin nem sokat fogsz érezni, lévén a proci memóriavezérlője fix frekin ketyeg, így érezhető különbséget max feszültség tuningolással érhetsz el (tuningra képes memóriamodulokkal) , de az már egy másik történet.

    A legtöbbet az egy magot használó alkalmazásokkal nyersz, lévén turbo-val egy magra 4,6Ghz jut, míg összkerekes módban csak 4,3.
  • Madi92
    #4824
    Cseréltünk benne egy tápot, illetve frissítettük a BIOS-t. Ezek közül valamelyik megoldotta. :)

    Illetve kiderült, hogy a ramok is csak 21xx körül ketyegnek, 2666 helyett, szintén BIOS frissítés megoldotta.

    Mennyit számít teljesítményben, hogy cpu 3,9 Mhz helyett 4.3 Mhzen ketyeg, illetve hogy ramok már 2666-on mennek? Észrevehető különbséget jelent?
  • MerlinW
    #4823
    Vagy magas a hőmérséklet, alacsony a feszültség, vagy be van(nak) kapcsolva az energiatakarékos funkciók BIOS / Windows-ban. Továbbá 4,2/3-on csak terhelés alatt fog menni.
    Gondolom a Intel Turbo Boost Technology-t bekapcsoltad BIOS-ban.
  • Madi92
    #4822
    Üdv, leìrásomban szereplő cpuval kapcsolatban kérdezném, hogy miért van az, hogy a turbo boost nem 4.3mhzra tekeri a cput, hanem csak kb 3950Mhzig?
    Biosban elvileg engedélyezve van? Lehet frissiteni kell a biost?