MTI

Miként éli túl a szúnyog a záporozó esőcseppeket?

A szúnyognak a esőcseppek hullása nagyjából annyit tesz, mintha az emberre autók potyognának az égből. Egy új kutatás azt mutatta meg, hogy a vérszívó rovar teste könnyűségének és taktikájának köszönheti megmenekülését a záporozó esőben. A Georgiai Műszaki Egyetem (GIT) munkatársai filmre vették, és elemezték, ahogyan a rovar esőcseppekkel ütközik.

A szúnyog teste olyan könnyű, hogy az esőcsepp nem loccsan szét rajta - állapították meg a kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb számában. Ehelyett a szúnyog testével hozzátapad a csepphez, akár testhossza 20-szorosát is együtt esik vele, majd sértetlenül válik szét tőle. "A csepp egy üstökös sebességével érkezik, a szúnyog pedig ahelyett, hogy ellenállna a csepp által kifejtett erőnek, tulajdonképpen hozzátapad valamiféle potyautasként. A szúnyog ezzel valójában minimalizálja a csepp által kifejtett energiát" - magyarázta David Hu kutatásvezető, az egyetem gépészmérnök és biológia professzora a LiveScience portálnak.

Ez a képesség segíti a szúnyogot, hogy túlélje az esős éghajlatot, de a kutatás eredményét kis méretű, repülő robotok megtervezésében is hasznosíthatják. Hu elmondta, hogy eddig senki nem kutatta, hogy az ilyen apró robotok miként élik túl az esőt, ahogyan a szúnyogok reakcióját is először vizsgálták. Létrehoztak egy kísérleti helyzetet, amelyben a szúnyogokat egy néhány másodpercenként rezgő necchálóba tették, hogy megakadályozzák leszállásukat. Így hullajtottak rájuk vízcseppeket olyan erővel, mintha viharos esőzés zajlana.



Bár a cseppek nagyjából ötvenszer nagyobb súlyúak voltak, mint a szúnyogok, és az ütközési energia átszámítva a rovar testsúlyának tízezerszeresét képviselte volna, a találkozás nem vált halálossá. A szúnyogok cseppel való összetapadását, majd sértetlen különválást ebben az esetben is megfigyelték. Mint megállapították, az összetapadás egyúttal azt is jelenti, hogy a rovar testét a csepp energiájának csupán 10 százaléka éri. Amikor azonban a talajhoz közel repülve találja el az esőcsepp a szúnyogot, akkor a rovart veszély fenyegeti, mert nincs elegendő távolság a közös eséshez, vagyis a csepp energiájának abszorbeálásához. Ha a becsapódás még a csepptől való szétválás előtt történik meg, akkor másodpercenként 1000 szúnyoghossznyi sebességgel ütközik a talajnak a rovar.

Hu az eredmények értékelésekor emlékeztetett arra, hogy amit a szúnyogok tesznek, az megegyezik a kínai harcművészeti ág, a taj csi filozófiájával: "ha nem állsz ellen kihívód erejének, nem fogod érezni azt".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • B0nFire #21
    Kezdjük ott, hogy a szúnyog nem is repül esőben!
  • nagylzs #20
    "Bár a cseppek nagyjából ötvenszer nagyobb súlyúak voltak, mint a szúnyogok, és az ütközési energia átszámítva a rovar testsúlyának tízezerszeresét képviselte volna, a találkozás nem vált halálossá."

    Egy kis fizika:

    * A szabadon eső eső vízcseppnek nincsen súlya. Ez van. Esetleg a tömege lehet ötvenszer nagyobb.
    * Az "ütközési energia" az mi akar lenni? Az ütközéskor átadott mozgási energia? Amit természetesen joule-ban mérünk. Az nem hasonlítható össze a rovar testsúlyával, amit meg newton-ban mérünk.

    Ez a mondat így értelmetlen. Értelmesebb lett volna a gyorsulás nagyságáról beszélni, és egyébként a videóban pont hogy a gyorsulást nézték. Csak a fordítás valahogy félresiklott...
  • cateran #19
    "Hu elmondta, hogy eddig senki nem kutatta, hogy az ilyen apró robotok miként élik túl az esőt"

    Tulelo robotok gondolom....Amugy ezek a kis robotok merrefele elnek?
  • kisemlős #18
    Fejlődik a tudomány! Pár éve még azt olvastam (talán itt) hogy fejlett receptoraival érzékeli őket és kikerüli. Most kiderült, nem kerüli ki. Még pár ér év és bebizonyítják, hogy belepusztul! :-)))
  • Merces #17
    jó felölem kezdheted az előzmények megválaszolásánál
  • Tau Tang Wou #16
    És ezt pont te mondod.
  • Merces #15
    ugyan ez az apróság számodra nem lehet akadály
  • Tau Tang Wou #14
    Ostoba kérdés.

    A tudomány lépésről lépésre halad. Nem tesz fel olyan kérdést, aminek még az előzménye sincs megválaszolva.
  • Reparamorf #13
    Ja, csak ez a baj...
    -Hát persze ez is a Gyurcsány miatt van...
    -Hogy mi?... akármi...
  • immovable #12
    Mert érdekes a cikk.