Hunter

Nyomásra tágul egy új anyag

Képzeljünk el egy olyan párnát, ami felemelkedik amikor ráülünk, ahelyett hogy lenyomódna. Lehetetlen? Az úgynevezett "negatív összenyomhatóságú" anyagok kutatásai szerint koránt sem.

Már korábban is készültek olyan metaanyagok, amik húzás hatására sűrűbbé válnak, nyomás hatására pedig tágulnak. Ilyenek például a parányi üregekkel ellátott rezgő alumínium rudak, amik a rájuk nehezedő nyomó- vagy húzóerővel ellentétes hullámokat hoznak létre. Ehhez azonban folyamatos és megfelelő frekvenciájú rezgésre van szükség.

Zachary Nicolaou és Adilson Motter, az Illinois állambeli Northwestern Egyetem kutatói kifejlesztettek egy metaanyagot, ami bármilyen körülmények között képes a fent leírt hatást produkálni. "Az érdekessége, hogy olyan rendszereket tanulmányoznak, amik nem egy rezgésre reagálnak, hanem egy állandóan alkalmazott erőre" - mondta John Pendry, az Imperial College London tudósa.

Mindez lehetetlennek tűnik, mivel minden így viselkedő anyag természeténél fogva instabil és azonnal összeomlik egy stabil állapotba, elveszítve speciális viselkedést. Nicolaou és Motter ezt úgy küszöbölte ki, hogy jelenleg még csak a tervezőasztalon létező anyagukat olyan belső szerkezettel ruházta fel, ami bár stabil állapotba megy át, azonban ez az állapot összenyomottabb vagy kitágultabb az eredeti állapotnál.


Elméleti tervük négy, molekula csoportokból álló "részecskét" magába foglaló soron alapul, amik különböző mértékben vonzzák egymást. A két belső részecskét vonzó erő gyenge, ezért az anyagra gyakorolt húzóerő szétszakítja a kötést. "Amint ez bekövetkezik, a külső részecskék nagyobb vonzást fejtenek ki egymásra" - mondta Motter, vagyis összességében az anyag összehúzódik. Ha azonban az anyagot összenyomjuk, a két belső részecske elég közel kerül egymáshoz, hogy újraalkossa a gyenge kötést és az anyag újra tágulni kezd.


Mivel nem könnyű elképzelni az anyag gyakorlati működését, Nicholau és Motter elkészített egy modellt. ami segít vizionálni a folyamatokat. Christopher Smith, a brit Exeter Egyetem szakértője szerint hasonló alapelven működő anyagok egy napon a katonai járművek védőborításánál lesznek alkalmazhatók. "Ha robbanás éri a jármű egyik oldalát, az visszanyomva kiegyenlítheti a hatás egy részét" - taglalta.

Motter elmondása szerint a metaanyagok eddigi kutatásai főként az újszerű elektromágneses tulajdonságok kialakítására összpontosultak, mint a fény meghajlítása, amivel láthatatlansági álcákat alkottak. Az új tanulmány a "mechanikus" metaanyagok felé történő elmozdulást jelzi, amik szokatlan reakciókat tanúsítanak az erőhatásokra és terhelésekre. "Már szinte a legvégsőkig elmentünk a nagy erejű anyagokkal" - mondta Smith. " A következő fázisnak azoknak az anyagoknak kell lenniük, amik teljesen más dolgokat művelnek"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #28
    Nem, mert csak bizonyos nyomasertekek kozott jon letre ez a hatas, raadasul csak addig tagul, amig az osszes kotes felszakad (vagy letrejon).
  • TomecK #27
    Ez az anyag nem létezhet, mert bizonyos értelemben perpetuum mobile-ét lehet készíteni a segítségével ami pedig lehetetlen, és nem is lesz lehetséges soha. Szerintem olyannyira lehetséges, hogy nyomás hatására kitágul valamennyit aztán meg összeomlik. Nem fogják stabilizálni a szerkezetét soha.
  • orbano #26
    miért lenne nagyobb a nyomás?
  • nearo #25
    O.o
    Csinálok ilyen anyagból egy rudat, az egyik végét egy tengelyhez rögzítem, a másik végére teszek valami súlyt (ez mondjuk nem is fontos). Elkezdem forgatni a tengelyt, a rúd összehúzódik, a tengely egyre gyorsabban forog, és bumm így lett a csokapik. Miközben írtam rá is jöttem, hogy ez miért nem végtelen energia. De attól még nice^^
  • vasedeny2 #24
    ha kész, a végtelenségig fog felfúvódni, hiszen minnél nagyobb, annál nagyobb nyomás fogja érni. már csak az a kérdés, hogy mit kezdünk vele?
  • orbano #23
    Én meg elméletben kitaláltam egy olyan elemet, ami 1 millió évig biztosít folyamatos áramot hidegfúzióval. megcikkezi valaki? mórickaábrát is rajzolok hozzá szívesen.
  • Inquisitor #22
    Mennyi hitetlen arc. Anno amikor először felkapta a sajtó és média a nem newtoni folyadékokat és anyagokat, akkor sem hitték el sokan, hogy de igen ebben ledobod a tetőről a tojást és semmi baja, vagy igen ezen a folyadékon át lehet futni ... :D
  • philcsy #21
    Én tudok olyan anyagot ami nyomás hatására tágul. Úgy hívják nitroglicerin, meg ammónium-nitrát, higany-fulminát meg úgy minden mechanikai hatásra érzékeny robbanóanyag. :)
  • hammerjoe #20
    Az idézőjel lemaradt. Bocsi!!
  • hammerjoe #19
    Aztakurva!! Nem is tudtam, hogy itthon jobban vágják az amik költségvetését az emberek, mint ott helyben!! Most őszintén, ki a f*szt érdekel, hogy a hülyék mire költik a pénzüket? Ide úgy sem ér el soha, még ha sikerül elkészíteni, akkor sem!
    eddigi kutatásai főként az újszerű elektromágneses tulajdonságok kialakítására összpontosultak, mint a fény meghajlítása, amivel láthatatlansági álcákat alkottak.
    Ezek szerint sikerült elhajlítani a fényt?? Mert a mondat ezt jelenti....