Berta Sándor

Bolygók össze­ütközését szimulálták

A kutatók lehetséges forgatókönyveket modelleztek le.

A nemrég megszerzett tapasztalatok hasznosításával a szakemberek számos lépéssel közelebb kerülhetnek az égitestek keletkezésével kapcsolatos kérdésekben. A Durham Egyetem és a Glasgow-i Egyetem dolgozói arra voltak kíváncsiak, hogy mi történne az atmoszférával akkor, hogy ha egy Földre hasonlító bolygó összeütközne egy másik égitesttel. A szituációt egy szuperszámítógép segítségével szimulálták.

A tudósok többek között arra akartak választ kapni, hogy az ilyen események hogyan hatottak korábban és hogyan hatnak a jövőben a Naprendszerünkre, illetve milyen mértékben és hogyan járultak hozzá a különböző égitestek kialakulásához. A szimulációról egy videó is készült.

Jacob Kegerreis, a Durham Egyetem munkatársa az elkészített tudományos anyagban azt taglalta, hogy tudják, hogy az ütközések drámai hatással járnak egy bolygó légkörére, de ez volt az első alkalom, hogy az ilyen eseményeket részletesen is meg tudták vizsgálni. Mint kiderült, egy ütközés sokkal kisebb mértékben érinti az atmoszférát akkor, ha az egyik bolygó csak súrolja a másikat és nem közvetlenül találja el. A nagy sebességgel bekövetkező frontális találkozások következtében ugyanakkor teljes mértékben eltűnhet a légkör.

Az új számítások segítenek a kutatóknak abban, hogy jobban megértsék a Föld keletkezésének történetét, valamint pontosabb információkat szerezzenek az exobolygókról és a csillagokról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!