Gyurkity Péter

Nyugaton már csökken a várható élettartam

Az Egyesült Államokban legalábbis aggasztó a negatív trend.

A tengerentúlon – mint ahogy a fejlett világ egyéb részein – évtizedek óta, gyakorlatilag a teljes huszadik század során, folyamatosan emelkedett a várható élettartam, az utóbbi néhány évben azonban ez a lendület megtört, ahogy új betegségek (és jelenségek) vették át a vezető szerepet. A csökkenés nagyon lassú, viszont folyamatosnak tűnik.

A Centers for Disease Control által most közzétett részletes anyagban többek között arról olvashatunk, hogy az átlagos várható élettartam picit csökkent, ennek hossza 78,7 év helyett már csak 78,6 év. Ez ugyan nyilván nem jelentős visszaesés, sokkal fontosabb azonban, hogy 2014 óta folyamatos a csökkenés, több kiemelt területen pedig egyértelműen vesztésre állunk, ami az első világháború és a közvetlenül azt követő spanyolnátha-járvány óta precedens nélkül áll a nyugati világban. Leszögezik, hogy ugyan a korábbi elsődleges betegségek, így például a rák, a szívbetegségek, valamint a szélütés (stroke) terén jelentős eredményeket mutathatunk fel, eközben azonban más betegségek vették át a vezető szerepet, itt pedig egyértelmű a visszaesés.


A születéskor várható élettartam rasszonként - megállt az eddigi növekedés

Ez utóbbiak között sorolják fel a túladagolást, ami nemcsak a kábítószerekre, de a túl gyakran (és túl nagy adagban) felírt gyógyszerekre is vonatkozik, különösen a fájdalomcsillapítók és az antidepresszánsok esetében komoly a probléma. Emellett azonban a krónikus májbetegség és az öngyilkosság is kiemelt helyen szerepel, ami további, szélesebb értelemben vett, társadalmi jellegű gondokra is utal. Nagy viszont az eltérés az egyes államok között, hiszen amíg Hawaii esetében 81,3 év a várható élettartam (ezzel pedig a szigetek inkább hasonlítanak Hollandiára, mintsem az USA többi részére), Mississippi államban ez már csak 74,7 év – több szomszédos, elsősorban déli államban pedig szintén komoly a helyzet.

A gondokat nehezíti, hogy több probléma esetében eddig csak a felszínt kapargattuk, most kezdenek igazán napvilágra kerülni a kiváltó okok, a megoldástól pedig messze vagyunk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Dobronski #23
    ez itt egy koztudott teny, az osszes doki ilyen, nyilvan a magandokikrol nem tudok. ha gondom van hazarepulok es megoldom, mivel itt a fizetos kezeles 1000 fontrol indul
  • Sequoyah #22
    Ha nem tetszik a doki, akkor keress jobbat. Ugy nez ki van boven jo doki is ott...
  • Sequoyah #21
    A magyar egeszsegugy objektiv mercevel nezve is eleg szar... Egy olyan felmeres sincs ami sokra tartana.

    Ha a "ráfordított pénzhez képest" alatt arra gondolsz hogy a 0 penzert szart kapunk, akkor hat lehet aranyaiban vegulis nem olyan rossz, de ettol nem lesz senki egeszsegesebb... Nyilvan tobbet kene a magyar egeszsegugyre forditani...
    Egyebkent pedig latva hogy mennyit vonnak le TB-jarulek jogcimen a fizumbol, es hogy aztan mennyi halapenzt kell adni, hat annyira mar nem is olcso...
  • bdzsana #20
    https://healthpowerhouse.com/media/EHCI-2017/EHCI-2017-report.pdf

    Az UK tényleg nem a legjobb, de azért Magyarországnál még mindig jobb
    Utoljára szerkesztette: bdzsana, 2018.12.05. 09:53:32
  • Dobronski #19
    ja majd ha legkozelebb megyek dokihoz mantrakent mondogatom a kutatasokat hatha tudnak segiteni
  • fonak #18
    A ráfordított pénzhez képest (és nem abszolút értelemben) a magyar egészségügy szerintem jobb volt az elmúlt 30 évben, mint bármelyik nyugati, persze ez nem azt jelenti, hogy jó, és erősen helyfüggő volt mindig is. Legalábbis a közelmúltig az volt, amíg meg nem jelent a nyugati jobban fizető lehetőségek elszívó hatása a hazai orvosokra.
    Persze emögött ott volt az, hogy fekete pénzek, nevezetesen a hálapénz forogtak, forognak ami nem éppen európai megoldás.
    Ha anekdotáknak nem hiszel, akkor a magyar egészségügyről szóló rémtörténeteket is nyugodtan figyelmen kívül hagyhatod (az épületek, vécék állapota, vagy a kórházi kaja gusztusossága nem elsőrendű szempont egy egészségügy hatékonyságának megítélésében).
    Speciel külföldön dolgozó orvosoktól is olvastam elég sok hasonló sztorit a brit vagy a skandináv szocialista egészségügy működéséről. Eléggé ilyen a hozzáállás, hogy amíg menni tud a beteg, addig nincs komoly baja. A svédek sem azért élnek tovább, mert jobb orvosaik lennének, hanem kevesebb stressz, egészségesebb életmód stb.
  • Sequoyah #17
    Ahhoz kepest eleg sok listan elol szerepel az UK egeszsegugy a legjobbak kozott, anekdotaknak pedig nem hiszunk.
    De meg ha szar is az UK egeszsegugy, az nem jelenti azt hogy a Magyarnak barmire is buszkenek kene lennie, mert az ugyanugy szar marad, mig van egy rakas nyugati orszag ahol viszont minden szempont szerint jol mukodik...
  • Dobronski #16
    nem kene ennyire a magyar egeszsegugyet szidni, UK-ban egy kalap szar MO-hoz hasonlitva. elmesz az orvoshoz tudogyulladassal, fejfajassal, vesekovel barmivel "hm hm hm here, take this paracetamol" kosz... le se fosnak, egyel 50 penis paracetamolt.

    inkabb remote dolgozom egy hetet es hazaugrok orvoshoz, maganklinika.
  • Sequoyah #15
    Na igen, ez abszolut igaz, ugy ertettem hogy a messze a legkapitalistabb rendszer az osszes fejlett vilagbeli kozul.

    Sajna ott elegge oszver felmegoldasok szulettek a kapitalista tulkapasok letoresere, legutobb peldaul Obama es a republikanus iranyitasu Kongresszus kotelhuzasanak eredmenyekepp... Ez meg annyit rontott a helyzeten, amennyit javitott...
    Az oszvermegoldasnak pedig felelmetesen sok adminisztracio a vegeredmenye, ami meg tovabb dragitja az egeszet, mert egy hadseregnyi irodistat is el kell tartani az egeszsegugyi rendszernek.
  • kékherceg #14
    ja, hogy amerikában