Gyurkity Péter

Google: olajmezőből naperőmű 

A Google komoly összeget fektet egy kimerült kaliforniai olajmezőn épülő naperőműbe.

A Google az utóbbi években számos eltérő területen fektetett be olyan érdekes és újszerű projektekbe, amelyek igencsak elütnek az eredetileg internetes keresőként induló cég szűkebb profiljától. Most egy Kaliforniában felépülő naperőmű támogatását jelentették be, amely még tovább növeli a megújuló energiára fordított összeg méretét.

A hivatalos blogban arról olvashatunk, hogy a napenergia-rendszerek gyártásával és a kapcsolódó szolgáltatások értékesítésével foglalkozó SunEdison egy 20 éves megállapodás keretében építi fel Kalifornia államban új naperőművét, amely egy egykori olajmezőre épül. Ezen olajmező valamikor 30 kútból állt, ezek száma azonban az utóbbi időben 5-re csökkent, mivel kimerültek azon készletek, amelyeket a jelenlegi olajárak mellett gazdaságosan lehetett kitermelni (ez utóbbi kitétel igencsak fontos, mivel a rendelkezésre álló készleteket globális szinten a gazdaságosan kitermelhető mennyiség alapján számolják ki). A Google 145 millió dollárt fektet a projektbe, amivel 1,5 milliárdra ugrik a megújuló energiára fordított teljes összeg mértéke.

A rendszert magát a TerraForm Power épít ki, amely idővel összesen 248 ezer monokristályos fotovoltaikus modult fog itt alkalmazni, ezzel pedig egy csaknem 3 négyzetkilométeres területet fednek majd le. A végeredmény a remények szerint egy 82 megawattos erőmű lesz, amely egyébként a Google 17. legnagyobb ilyen projektje, a SunEdisonnal közösen. Ahogy azt említettük, ezzel összesen 1,5 milliárd dollárt költöttek hasonló fejlesztésekre, ezek és a velük kapcsolatban megkötött hosszú távú szerződések révén csak tavaly 870 ezer megawattóra kapacitás állt rendelkezésükre, amivel a teljes fogyasztás 23 százalékát biztosították – az egyéb források és a házon belüli projektek révén állításuk szerint a cég fogyasztásának 35 százaléka származik megújuló forrásból.

A Regulus projekt egyébként 10 ezer háztartást tudna ellátni, ezzel pedig évente 57 ezer tonna szén elégetése válna feleslegessé.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • subertus #32
    Cefet: nem ismerem Molni-t, belekötnék szívesen, de nem tudok. Amit írt az jó. Túlfűtött optimizmust lehet érezni a hangodon, és minden irányból meg lehet támadni a hozzászólásaidat, főleg mivel nem vagy túl tájékozott. Vettél is napcellákat, ezzel előre fizetted a villanyszámláidat egy hosszú időre, de ahelyett hogy megvárnád vajon igazad volt-e, amit csak az idő fog igazolni, vered a mellkasod, mert ennyire biztos vagy benne, és mindazokon, akik nem így vélekednek sírva röhögsz. Szerintem csak csendben várakozz és számold a költségeket, mert a végén még CSAK sírni fogsz.
  • teddybear #31
    Tudod van már pár újabb adat a németországi megújuló energiaforrások hosszabb távú hatásairól. Mármint arról, amit szépen elhallgatnak a méregzöldek.


    www.energiafocus.hu/elemzes/szelet-vetettek-szenet-arattak/

    www.haszon.hu/hirlevel/9692-csucson_a_nemet_szeneromuvek.html

    http://www.origo.hu/kornyezet/20130718-nemetorszag-szeneromu-nap-szel-atomenergia-nema-gyilkossa-valt-a-nemet-legszennyezes.html

    Olvasd el, aztán ideje lenne kissé visszavenni.
  • Molnibalage #30
    Na, megszólalt a főbalfasz...
  • Molnibalage #29
    Sajnos nem... Miért? Gondolád át egy picit és ne csak mennyiséget láss mindenféle egyéb tényezők nélkül.

    no. 1 Az autók soha nem merülnek le teljesen együtt, tehát a valós tárolási kapacitása ennek még a felét sem éri el, de talán még a harmadát sem. Még az átlag német fogyasztás mellett sem menne el 2 óra kiegyenlítésre sem úgy, hogy nem 100%-os pótlásról beszélnek, hanem csak kicsit tologatni a csúcsoknál a gradiens játékről lenne szó...

    No 2. Az energitárolásnál a kinyerési/tárolási sebességet lazán figyelmen kívül hagyod...
  • Cefet #28
    Van igazság is abban, amit mondanak. Engem csak a kommentjeik stílusa, és a teljes elutasítás bosszant egy kicsit. Azért valahogy túlélem...
  • Cefet #27
    Klasszikus a stílusod, intelligens, művelt emberre utal. De már megint terelsz. Hol van az, hogy kicsi volt a fogyasztás? Hol van az, hogy fújt a szél? Ha cikk igaz, akkor ez csak a napenergia. A németek pontosan tudták, hogy drágulni fog az áram. Ez az ára annak, hogy ne legyen atomerőmű. 500000 villanyautó tárolási kapacitása - a 85kWh-s Modell S-ből kiindulva - 42,5 GWh. Ez azért nem elhanyagolható, és ez csak 1 gyár 1 éves termelése lesz. 85kWh-s akkuról az én háztartásom majdnem 2 hétig működne. Akkor is, ha közben végig éjszaka lenne. Ha pedig véletlenül tovább lenne éjszaka, akkor használnám Paks II áramát, és sírva röhögnék azon, hogy Te kétszer annyit fizetsz azért, ami nekem ingyen van.
  • T2k #26
    Kár fárasztanod magad velük molnibalage teddi mackó meg violinkulcs az sg - ha nem az egész internet - leghíresebb idiótái, kizárólag olyanba pofáznak bele amihez a lehető leghalványabb fingjuk sincs és ennek megfelelően valami elképesztő baromságokkal fárasztanak mindenkit. Ahogy az igazi vérreménytelen csákóknál lenni szokott, ráadásul még halálosan meg is vannak győződve arról, hogy ők marhára értenek ahhoz amihez hozzászólnak.
    Inkább dőlj hátra és élvezd a bohócok produkcióját a porondon.
  • Molnibalage #25
    Nincs értelme magyarázni neked, mert egyszerűen nem akarod megérteni a valódi helyzetet. Örülj inkább a lenullázott villanyszámládnak. Hogy ez nekünk többieknek mennyibe kerül, azt te nem tapasztalod.

    Pontosan. Minden hálózatba ilyen módon visszatápláló más faszával veri a csalánt...

    Ismerem a problémákat, de örülök a lenullázott villanyszámlámnak, és sírok a többiek miatt. Ahogy tanult kollégád kicsivel korábban írta, a betáplált megújuló forrásból származó energia aránya nagyjából molyfing itt Magyarországon. A lehetőségeket és a terveket figyelembe véve ez legalább 50 évig nem is fog változni. Akkor miért is sír a szád? Mennyibe kerül ez Neked?

    Most még szinte semmibe. Csak te azt suggallod vagy egyenes állítod, hogy a jövő ez a te egységsugarú élményed miatt. Németorszában meg viccből készeres az áram ára mi...? Eszemfaszom megáll rajtad. De tényleg...
    Utoljára szerkesztette: Molnibalage, 2014.09.25. 11:04:08
  • Molnibalage #24
    Édes istenem, tudtam, hogy azt a balfasz linked fogod betenni...

    Az, hogy volt egy kiviételesen olyan időszak, amikor fújt a szél, sütött a Nap és alacsony volt a fogyasztás úgy jött össze a 40% egy rövid időre. Az egész éves áramtermelési arányt nézd meg te nagyokos. Azt is leszarom, ha 100% lenne, ha van olyan időszak, mikor 1% táján sincs a kettő. Mert bizony van ilyen. Akkor mit csinálsz azon kívül, hogy a seggedet törölheted ki ezekkel a szarokkal...?

    Az 500k villanyautó tárolási kapacitása is fing a szélben kategória ott ahol több száz GWe nagyságrend folyamatosan az igény.
  • Cefet #23
    Ismerem a problémákat, de örülök a lenullázott villanyszámlámnak, és sírok a többiek miatt. Ahogy tanult kollégád kicsivel korábban írta, a betáplált megújuló forrásból származó energia aránya nagyjából molyfing itt Magyarországon. A lehetőségeket és a terveket figyelembe véve ez legalább 50 évig nem is fog változni. Akkor miért is sír a szád? Mennyibe kerül ez Neked?