Balázs Richárd

Megtiltották Japánnak a bálna­vadászatot

Leállíttatta az ENSZ Nemzetközi Bírósága Japán tudományos bálnavadászati programját, miután azt "nem tudományos kutatási célúnak" minősítette.

Az ügyet Ausztrália robbantotta ki, kereskedelmi bálnavadászattal vádolva Japánt, amit 1986 óta nemzetközi egyezmény tilt. Japán állítása szerint tevékenységével tudományos ismereteket szereztek a bálna állományokról a vadászat folytatásához, Ausztrália azonban azzal érvelt, hogy a program csupán egy álcázott kereskedelmi tevékenység volt, a bálnák húsát Japán értékesítette.

A Nemzetközi Bíróság 12 igen és 4 nem szavazattal elfogadta az ausztrál indítványt, ami értelmében Japánnak vissza kell vonnia minden vadászati engedélyt és nem bocsáthat ki újakat, fellebbezésnek nem adva helyet. Japán fejet hajt a döntés előtt, azonban csalódottságát fejezte ki, úgy vélik, Ausztrália megpróbálja rájuk erőltetni kulturális normáit.

Japán közel 3.600 csukabálnát fogott a jelenlegi program 2005-ös indulása óta, korlátozott tudományos eredményekkel. 1986-ban a japánok is aláírták a bálnavadászati moratóriumot, azonban a Csendes-óceán északi és déli részén folytatták tevékenységüket a tudományos kutatások nyújtotta lehetőségek zászlaja alatt. A leölt bálnák húsa, ahogy fentebb is írtuk. értékesítésre került Japánban, mégsem ez alapján született meg a bíróság döntése. Az ítélet alapja a fogások mérete, ami nincs összhangban a tudományos szükségletekkel, ezt a bizonyítékot japán szakértők is alátámasztottak.


A nemzet többször is összeütközésbe került Ausztráliával és több nyugati országgal, melyek szigorúan ellenzik a bálnák vadászatát. Japán azzal érvelt, hogy a csukabálnák bőségesen rendelkezésre állnak és vadászatuk egy fenntartható folyamat. A Greenpeace üdvözölte a döntést. "Az a hiedelem, miszerint ez a vadászat bármilyen szempontból is tudományos volt, most már végleg a múlté" - mondta egyik szóvivőjük, Willie MacKenzie.

Hogy, hogyan folytatódik az ügy, még nem tudni, ez ugyanis Japán következő lépésén múlik. A nemzet elhagyhatja a Nemzetközi Bálnavadász Szövetséget, ezáltal kikerülve a moratórium alól, csatlakozva Izlandhoz és Norvégiához, akik eleve alá sem írták.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bmw #50
    Nagyon helyes dontes.....
    Minden nyuvesnek megtiltanam... Izland, Norveg, tok mindegy....

    Sokaig ez a halaszat sem folytathato amit most az oceanokon muvelnek... Elfogy lassan minden....
    Szep lassan lelakjuk ezt a bolygot igaz aki most el nem eli meg ezert nem is erdekli....
  • Tetsuo #49
    A föld lakosságának jelentős része elégedetlen, többet szeretnének fogyasztani.
    Nem hiszem, hogy neked pl. elég lenne az átlagos fogyasztás pl. vízből, ételből, áramból, de akár a havi keresetből. ;-)

    Ahhoz, hogy kényelmesen, teljes értékű életet éljen az emberiség, bizony csökkennie kell a lakosság számának drasztikusan és a fogyasztási szokásainkat, technológiánkat is meg kellene változtatni.
    Eleve a metropoliszokat fel kellene számolni.
    Nem tudom, minek lenne ez propagandája, hiszen nem megvalósítható, tisztában vagyok vele. Csupán közöltem, hogy ez lenne a kiút...
  • gforce9 #48
    Mindekután az erőforrásfogyasztás jórészzéért a föld lakosságánkak csak kis része felelős - jellemzően a kisnépességű fejlett társadalmak - így a 7-ről 1-re törtnő redukció semmit sem jelent, viszont propagandaszövegnek tökéletes. A valósághoz viszont semmi köze.
  • Tetsuo #47
    miomassza = biomassza :-)
  • Tetsuo #46
    Nem a mesterséges tenyészeteket kell pártolni, hanem a természetest. ;-)
    Miután hagytuk regenerálódni a különböző biomokat, bizonyos arányban és szétterjesztve kivehető az adott miomassza, ami számunkra erőforrás.

    Az emberi társadalomban kell egy paradigmaváltás, egy új társadalmi rendszer, mert ezzel csak kiszipolyozzuk a környezetünk erőforrásait a végletekig, tönkretéve azt.
    Elsősorban a több mint 7 milliárd embert kellene legalább 1-re csökkenteni a további növekményt is szabályozni, ezzel párhuzamosan pedig egy új, hosszútávon fenntartható energiagazdálkodásra és gazdaságra átállni, ami nem a fogyasztáson és növekedésen alapul, amellett, hogy fejlődik.
    Ehhez persze más értékrend kell, ami mélyen benne kell legyen az új társadalomban. Szóval kb. lehetetlen ill. vmi hatalmas sokk hatása lehetne csak.
  • Krumplipuskaa #45
    Nem csak bálnák vannak veszélyben,sok faj van hasonló helyzetben.
    Nem elég 1-1 fajt kiemelni és azokat védeni,hanem az egészet kellene védeni (víz növényzet állatvilág)
    Addig amíg ez nem így lesz halálra van ítélve minden faj.
    Csak idő kérdése az egész,100-200 vagy ezer év mindegy.
    Talán még nem lenne késő elkezdeni valamiféle védekezést a fajok kihalása ellen,pl csak az arathasson aki vet is.Tehát amennyi mesterségesen tenyésztett ivadékot juttat vissza a vizekbe ugyan annyit foghassanak ki,ehhez hozzájönne a természetes szaporulat,és már nem is fogynának a fajok.Ez ma még tudom hogy álom,de volt idő amikor a bálnavadászat betiltása is az volt.
    Szóval Greenpeace hajrá előre!!!
  • johnfly #44
    Amikor ezt a képet először megláttam, majdnem bőgtem.

    Hol húzódik a határ állat, és intelligens, gondolkodó lény között?

    Ha a túlélés miatt kényszerül az ember egy másik intelligens lény életének kioltására, még arra is csak éppen lehet ráfogni, hogy ez a természet rendje. Viszont ebben az esetben hol van szó a túlélésről? Azok a nyamvadt Japánok éhen halnak, ha nem ehetnek bálnát?
    A szokásjogra meg végképp ne fogják rá! Nekünk sem a sámánok mondják már meg, hogy mikor vessünk, meg arassunk, meg tereljük új legelőre a jószágot!
  • wraithLord #43
    A kutatók szerint a közönséges csukabálna (Balaenoptera acutorostrata) nem veszélyeztetett faj. Viszont vannak rokonfajai (B. borealis), ami szintén előfordul Japán környékén, és veszélyeztetett, illetve jópár faj Japán környéki tengerekben, amelyekről nem tudunk túl sokat, ezért besorolni sem tudták természetvédelmi státusz szerint.
  • ostoros #42
    A csukabálna esetében 40-50 éves kort találtam, de elérhetik a 60-at is.
  • ostoros #41
    A vemhesség még egy dolog, de az igazi kérdés, hogy a bálna borjak hány százaléka éri meg a felnőtt kort természetes körülmények között. Na és az, hogy a mostani körülmények,(halászat, szennyezés) között mekkora ez a százalék. Könnyen ki derülhet, hogy csak azért képes a populáció fenn maradni, mert a bálnák sokáig élnek, és ezért sokszor tudnak próbálkozni.
    Ugye, ha kifognak egy bálnát 15 évesen akkor már nem fog szaporodni. Mert vannak bálnafajok amik megérik a 80 évet is.
    Sőt, egy kis adat a wikiből:

    "Whale lifespans vary among species and are not well characterized. Whaling left few older individuals to observe directly. R.M. Nowak of Johns Hopkins University estimated that humpback whales may live as long as 77 years.[26] In 2007, a 19th-century lance fragment was found in a bowhead whale off Alaska, suggesting the individual could be between 115 and 130 years old.[27] Aspartic acid racemization in the whale eye, combined with a harpoon fragment, indicated an age of 211 years for another male, which, if true, would make bowheads the longest-lived extant mammal species.[28][29] The accuracy of this technique has been questioned because racemization does not correlate well with other dating methods.[30]"

    Vagyis könnyen lehet, hogy a leghosszabb életű emlősök. Mi pedig levadásszuk őket mielőtt akár egyszer is sikeresen szaporodnának.