Gyurkity Péter

Kiüthet minket egy nagyobb napkitörés 

Kicsi az esély a korábban már bekövetkezett nagyobb kitörés megismétlődésére, ám az csaknem végzetes lenne.

Kutatók, az emberiség túlélésének kérdésével foglalkozó fanatikusok, valamint a média egy részének érdeklődését is állandó szinten tartja a napkitörések témája, amire a meg-megújuló híresztelések szolgáltatnak megfelelő alapot. A kétkedők ugyan nem számítanak egy újabb nagyobb kitörésre, a kutatók pedig alacsony valószínűséget tulajdonítanak annak, a nagy katasztrófa esélyét azonban nem lehet kizárni.

Már csak azért sem, mert korábban volt példa olyan nagy napkitörésekre, amelyek ma csaknem végzetes következményekkel járnának. A legutóbbi ilyen esetet 1859-ben jegyezték fel a tengerentúlon, azt is csak azért, mert már használatban voltak olyan vadonatúj technológiák, mint például a távíró. Akkor az elektromágneses behatás mindössze a távírók által használt kábeleket "sütötte meg", ma azonban sokan egyetértenek abban, hogy egy hasonló méretű esemény a sokak által imádott kábeltévé mellett az áramellátást, azzal együtt az internetet, sőt még a műholdakat is parkolópályára küldené, ami óriási csapás lenne.

1989-ben a 19. századi kitörés egy miniatűr változatát figyelhettük meg, amely Québec tartományban és az USA északkeleti részén ütötte ki az áramellátás egy részét. Nyugtatólag hathat, hogy az 1859-es esemény megismétlődését a szintén amerikai Geological Survey mindössze 6 százalékban tartja valószínűnek ebben az évtizedben, a NASA ezzel foglalkozó szakemberei szerint pedig nem is áll rendelkezésünkre elegendő statisztikai adat, hogy hozzávetőleges számokkal álljunk elő - tekintettel arra, hogy alig 160 év állt eddig rendelkezésünkre a minta felállítására.

A kétkedők szerint a napkitörésektől való félelem még a nagyobb koronakidobódásokra fókuszáló írások és hírek esetében is inkább a totális pusztulást állandóan előrevetítő szenzációhajhász egyének számlájára írható, ennek bekövetkeztétől nem kell tartanunk. Mivel azonban ezt kizárni sem tudjuk, nem teljesen alaptalan a fent említett félelem. A politikusok inkább a terroristák által nagy magasságban felrobbantott atombombák által gerjesztett EMP-hullámoktól tartanak, ebbe viszont a Napnak nem sok beleszólása lehet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Molnibalage #35
    Általában értelmes dolgokat írsz, de most nagyon mellélőttél....
  • Irasidus #34
    Nem tudom kinek írod ezt, mert nem azt vitattam, hogy lehet 28 fölötti értékű napkitörés is, vagy ahogy te írod "szuper nagy" (elméleti határérték valahol 50 - 100 között van). Lassan mondom, hogy te is megértsd: azt vitatom, hogy ez katasztrófát okoz. Leírtam, hogy miért gondolom így (és még tudnék írni), ezekre semmiféle érdemi válasz nem jött, hogy miért tévednék. Csak annyi, hogy dehát Te egy "szuper nagy" napkitörésről beszélsz! Ne írd le többször légyszi, felfogtam, hogy miről beszélsz, és te felfogtad, hogy miért nem okoz ez a "extrém-hiper-szuper-turbó-elképzelhetetlenűl nagy" napkitörés világvégét/apokalipszist/stb-t?

    Javaslom olvasd el KVP írását is, jót ír. Esetleg annyit hozzátennék, hogy a műholdakat ki szokták kapcsolni, vagy legalábbis részlegesen működtetik ilyenkor (illetve néhány védelemmel látnak el).
  • kvp #33
    A kanadai baleset ota van tulfesz vedelem a teljes elektromos halozaton. Tulfesz eseten egyszeruen lefoldeli magat az adott vezetek a felszultsegszint visszaeseig. Ez normal esetben azt jelenti, hogy a ket vegen gyakorlatilag meg sem erzodik hogy volt egy tuske, mert a folosleg tavozik, az alapfeszultseg meg marad. Szoval nemcsak a tulfeszvedelemmel ellatott hosszabbitok vannak kitalalva, hanem ugyanilyen tipusu vedelem van minden fontosabb elektromoshalozati komponensen. Ez nemcsak a napszel ellen ved, de a magaslegkori atomrobbantasok es egyeb celzott emp fegyverek ellen is. A legrosszabb esetben egy par perces aramszunet johet letre, ami utan a rendszer magatol felall.

    A muholdakat nehez foldelni, de ma mar joreszt faraday kalitkaban van az osszes erzekeny aramkoruk, az ado-vevo egysegek vegfokain meg van vedelem. Igazabol ugy megijdetek anno a kanadai esettol, hogy jo alaposan tulterveztek a vedelmet. Persze sokat segitett az is, hogy olcso vedekezni, tehat megeri.
  • Vol Jin #32
    Most olyan sötét vagy, hogy fáj.
    Vegyük példának a vulkánokat. Te abból kiindulva, hogy egy vulkán lokálisan okoz általában katasztrófát, pár kilométeres körzetben, figyelmen kívűl hagynád a szupervulkánokat. Mintha a Bajkál tónál az ezer kilométer hosszú repedés a Földkérgen meg sem történt volna. Mintha a szokványos vulkánkizöréseknél ezerszer nagyobb soha nem történt volna.

    Napkitörésből is van ilyen szuper nagy. Amióta elektromos hálózat van a Földön, még nem történt ilyen. De bazmeg, nem jelenti azt, hogy soha nem is lesz. Nem a szokásos pár évenkénti recseg a műholdas tévéadás kategóriájú kitörésekről van szó, ami maximum 10 perces áramszünetet okoz két faluban az egész bolygón. Érted bazmeg, hogy mit jelent az ezerszer nagyobb intenzitás. Ismered bazmeg azt a számot, hogy egy egyes után három nulla? Mit vigyorogsz te szerencsétlen? Azon baszod, hogy nem érted mit ír a másik?

    Egyszerűen felbasztad az agyam azzal, hogy engem nézel hülyének, akinek az agyadat teszve-veszve okoskodsz a tök ismerttel, hogy mit okozhat egy szokványos napkitörés. Én is tudom bazmeg, csak én most nem azokról beszéltem, hanem arrül, amiről ez a retkes cikk is szól. Egy rendkívüli kibaszott ritka, gigantikus napkitörésről, amihez képest picsafüst az elmúlt száz év összes napkitörése összesen.
  • Irasidus #31
    "A 19. század közepén egész Afrikában is sarkifény volt. Az lenullázta volna a jelenlegi elektromos hálózatot."

    Kétlem, egyrészt a mágneses északi sark folyton vándorol és a 19. században sokkal lejjebb, azaz közelebb volt az egyenlítőhöz, mint a északi sark ponthoz. Tehát sokkal kisebb energiával is Aurora Boreális volt látható délebre is. Többféle Északi fény létezik, más hatásmechanizmussal, melyik is volt? Azonkívül semmit sem tudunk a kitörés energiájáról sem. Másrészt említettem, csak nem figyeltél: nem csak a részecskeáram energiája (meg a Föld iránya) számít, sok egyéb tényező befolyásolja a hatását, és lehet ellene lehet védekezni! Lokális gondot okozhat az elektromos hálózatban, meg a műholdakban ha időben nem kapcsolják ki (szokták :) de globálisat katasztrófát nem okozhat. Ne pánikolj! ;)
  • Vol Jin #30
    Nem az átlagos napkitörésekről van szó, hanem a tíz évenkét előforduló zavar a kommunikációban, és egy-egy lokális áramszünetet okozónak a sokezerszeres intenzitású nagytestvéréről. A 19. század közepén egész Afrikában is sarkifény volt. Az lenullázta volna a jelenlegi elektromos hálózatot. Egyáltalán nem ritkák ezek a kitörések. De ahhoz, hogy problémát okozzanak, nem csak megtörténniük kell, hanem a legintentivebb zónájukkal a Föld felé irányulniuk. Ez egy lutri. Mikor történik az átlagosnál nagyobb kitörés, ami pont a Föld felé halad. Az, hogy sok apró ért már el minket, és recsegett a műholdas tévéadás, nem jelenti azt, hogy mindegyik kitörés csak ennyit tud.
  • Irasidus #29
    Ez nem ilyen egyszerű, ugyanis a magnetoszféra ellenálló képessége több dologtól is függ, és ezek közül csak az egyik a napszél. Kicsit összenyomódik ilyenkor, de meg nem szűnik, az erőssége amúgy is korrelál a napszél energiájával, mimnél erősebb annál erősebben a magnetoszféra. A probléma inkább az ekkor keletkező mágneses viharok, amik lokálisan valóban megbolondíthatják a villamos hálózatokat. Ennek köszönhető, hogy pár éve nagyon szép sarki fényben gyönyörködhettünk otthon Magyarországon (és nem lett semminek baja). De az hangsúlyozom, hogy szerencsétlen véletlenek sorozatának kell lennie ahhoz, hogy kárt okozzon - az nem elég, hogy csak eltalál minket egy plazmaáram.

    Amúgy is Magyarországon nincsenek olyan nagy hálózatok mint Kanadában vagy más nagyobb északi országokban, ahhoz, hogy túlfeszültség alakuljon ki sokkal hosszabb hálózat kell, vagy valami olyan elképesztő erejű Napszél amit még nem jegyeztek le soha, meg irdatlan gyenge magnetoszféra, és persze a hálózatnak is pörögnie kell, meg még vagy egy tucat dolognak. A másik meg, hogy ezeket a trafókat túlfeszültség ellen eleve védik, akkor lekapcsol (illetve van használaton kívüli tartalék!), ez mérnöki kérdés és megoldható! Tudom, hogy foglalkoznak vele és ott ahol reális a veszély ott tesznek, illetve régen tettek óvintézkedéseket.
  • Tetsuo #28
    Pl. itt Ángliában nem. Az emberek többsége öngyilkos lenne a Facebook nélkül, mielőtt éhenhalna. ;-)
    Ez tuti.
  • Vol Jin #27
    "Ezért kell emp biztos kütyüket venni, meg tartalák kütyüket faraday kalitkában tárolni.
    Ti talán nem nézitek a tulélési praktikákat nat geon?



    :D:D:D:D::D:D"

    Ekkora sötétség az már nekem fájdalmat okoz.
    Nem arról van szó, hogy mi lesz a kibaszott okostelefonoddal, hanem arról, hogy megszűnik az elektromos hálózat. Mindegyik és mindenhol. A teljes infrastruktúra szarrá ég, és a kibaszott konnektorodban millió voltos feszültség keletkezik. Nem fog működni többé a hűtőszekrényed, és a legtöbb embernek munkahelye sem lesz. Nem lesz telefonhálózat sem, tehát hiába véded meg a kibaszott ájfonodat, mert nem fog létezni a telefontársaság.

    Újra kell építeni az elektromos hálózatot úgy, hogy az ipar és a gazdaság összeomlott, és megszűnt a kommunikáció. Nincs telefon, nincs internet.
  • Vol Jin #26
    Most olyan kitörést képzelj el, ami extrém erős, és pont a Föld felé irányul. Ebben az esetben az átlagos zavarokat okozó napkitörésnél sokezerszer intenzívebb részecskeáram éri a bolygónkat. Ez az egyenlítőnél is sarkifényt okoz. Ebben az esetben a villamoshálózatban akkora feszültségek indukálódnak, hogy az összes trafóállomás szénné ég. Nem némelyik, hanem az összes. Ha leválasztják és leföldelik az összes berendezést, akkor ez elkerülhető.