Hunter

Hatalmas csillagkitörést észleltek

A NASA Swift műholdja a valaha észlelt legnagyobb csillagkitörést rögzítette, ami ha a mi Napunktól származott volna, ma már igen kevesen barangolnánk e sárgolyó felszínén.

Szerencsére az esemény tőlünk kellő távolságban, 135 fényévnyire zajlott le. Egy kettős csillagrendszer egyik instabil tagja produkálta, ami tömegét tekintve 20 százalékkal kisebb a Napnál, kitörése azonban több százmilliószor erősebb volt, mint a mi szülőcsillagunk legnagyobb kitörései.

Az észlelt röntgensugarú fény olyan erővel zúdult a műholdra, hogy elsőre a megfigyelést elemző Maryland Egyetem csillagászai azt hitték, egy csillag felrobbanásának voltak a szemtanúi, különösen azért, mert a Swift legerősebb robbanásokat jelző Burst Alert távcsöve észlelte, ami általában a csillagok robbanásokkor aktiválja magát. A Nap kitörésein edződött csapatot meglepte a Pegasi II esemény ereje, ami pontosan emiatt bizonyult páratlan lehetőségnek egy másik csillag kitöréseinek tanulmányozására.

A kitörésből a tudósoknak sikerült közvetlen megfigyelési bizonyítékokat szerezniük arra, hogy a Naphoz hasonlóan más csillagoknál is részecskegyorsítás zajlik le egy-egy kitörés során.

A Nap esetében a kitörések az úgynevezett koronából, a csillag atmoszférájának legkülső rétegéből eredeztethetők. Ennek hőmérséklete több mint egymillió Celsius fok, míg a felszíné csupán 3300 Celsius. A kitörés maga egy az elektromágneses spektrum nagy részét magába foglaló, az alacsony energiájú rádióhullámoktól a nagy energiájú röntgensugarakig terjedő sugárzáslöket, ami a Napnál néhány percig tart, a Pegasi II esetében azonban több óra volt.

Egy-egy ilyen kitörést elektronzápor kísér, ami a koronából a fotoszféra, a Nap látható felszíne irányába hullik vissza, olyan hőre hevítve a koronai gázokat, ami csak a Nap belsejében tapasztalható. A tudósok szerint a folyamat során a mágneses mezővonalakban végbemenő tekeredések és törések hozzák létre a részecskegyorsítást.

A Pegasi II esetében erre a nagy energiájú "kemény" röntgensugár észlelése utalt, melyből úgynevezett nem-termális röntgensugarak jöttek létre, ami a napkitöréseknél is megfigyelhető.

A tudósok a csillagoknál eddig csak hőkibocsátásból származó kis energiájú "lágy" röntgensugarakat észleltek, energikusabb társaikkal csak a Nap esetében találkoztak. A Pegasi II csillagai meglehetősen közel helyezkednek el egymáshoz, ennek eredményeként az árapály erők mindkét csillagnál gyors forgást idéznek elő, ami fokozza a kitörések erejét.

Bár a Pegasi II legalább egymilliárd évvel idősebb a mi középkorú Napunknál, ugyanez a gyorsaság jellemzi a fiatal csillagokat is, azaz a Nap korai időszakában minden bizonnyal produkált néhány hasonló erejű kitörést, ami könnyedén szakítaná át a Föld védelmet nyújtó légkörét, jelentős éghajlatváltozást és tömeges kipusztulást idézve elő. Különös módon egy elmélet szerint ezek a csillagrészecske kitörések nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a porból bolygók formálódjanak, és talán még az élet beindításában is szerepet játszanak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #40
    Amúgy nincs egyre hidegebb minél magassabban vagyunk... hullámzó a hőmérséklet, pl mint írtam 50 km-en teljesen tűrhető +9 fok van.

    A sztratoszféráig, csökken a hőmérséklet.
    A sztratoszférában (7-50km) növekszik a hőmérséklet
    a mezoszférában (50-85km) újra csökken, majd a termoszférában (más néven ionoszférában) újra növekszik a hőmérséklet 640 km-ig mivel a napszél részecskéi itt ütköznek a már nagyon ritka, de még jelen lévő levegő részecskéivel, napszél aktivitástól függően akár 2000 fokig is. De ez a forroság nemnagyon érezhető a levegő ritkasága miatt.
  • Epikurosz #39
    Amúgy, van remény, a rádiósok is művelődnek, legalábbis nyelvileg :-))

    [URL=http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=203001]Üzenjünk-e ET-nek, és ha igen, miért semmit?"[/URL]

    Itt csak annyit módosítanék, hogy "üzenés" helyett "SMS-ezés". Amúgy jó. :-)
  • Epikurosz #38
    "nálunk azóta is minden nap vannak amúgy:P"

    Szerintem, kölcsön adhatnál belőlük, mert jönnek a hosszú téli esték, és uncsi lesz a világ.
  • Epikurosz #37
    "mocsokgyorsan halad"

    Na, végre, vki érthetően megmagyarázta.
    AgentKis, te vagy az én emberem. :-))

    (Monduk én aszontam vón, hogy piszok gyorsan mozog, de a tiéd rövidebb, így viszed a pálmát.:-)
  • BiroAndras #36
    Csak a rendezetlen mozgást szabad számolni.
  • AgentKis #35
    A gázok hőmérséklete a részecskéik mozgásának átlagsebességének függvénye.
    Ha egy m3-ben csak 1 részecske van, de az mocsokgyorsan halad, akkor a gáz forró! Igaz ritka is.
  • menyus001 #34
    szóval gondolom az anyagi részecskék rezgése adja át a hőt avgynemtudom, nincs itt valami fizikus??:D hát ezmár elég off...
  • menyus001 #33
    ezolyan mint amikor mutogatják a tvben hogy a hold napos oldala 300 fok vagymi a másik meg marhasok minusz, meg a marsnál is így van, és a föld azon részén is így van ahol már a légkör elenyésző.
  • menyus001 #32
    nálunk azóta is minden nap vannak amúgy:P

    azon meg mitkell már lovagolni hogy 135 éve történt? ha friss és marha izgalmas hírekre vágytok, olvassátok a blikket:P :DDD
  • Epikurosz #31
    Ja, és utálom még azt is, hogy mihelyst csökken az olvasottság (mnert már nincsenek tüntetések, kint szép idő van), a bulvársajtó - és az Index ilyen - mindjárt azzal riogat, hogy jönnek az UFO-k. Telejsen lejáratják a témát.