MTI

Kiberterrorista támadásoktól tart az amerikai belbiztonsági miniszter

A washingtoni kormány attól tart, hogy a következő nagy terrorista merénylet kiberakció, informatikai rendszerek elleni támadás lehet - fejtette ki Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter pénteken újságíróknak Münchenben, a hat legnagyobb népességű uniós tagország belügyminiszterei, valamint az Egyesült Államok belbiztonsági és igazságügyi miniszterének találkozóján.


Janet Napolitano aggódik
A hatok belügyminiszterei és az Egyesült Államok két tárcavezetője kétnapos értekezlete közben tartott sajtótájékoztatón Napolitano hangsúlyozta: Washington "erősen aggódik" a kiberterrorizmus miatt, hiszen "a technológia adott, és lehetőség is van" informatikai rendszerek elleni merényletek kivitelezésére. Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter hozzátette: "globális szövetséget" kell létrehozni a kiberbűnözés ellen, amely "a világ túl sok részén öltött már válságos méreteket".

A G6 csoportnak is nevezett informális uniós egyeztető fórumon Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország vitatja meg a belügyi együttműködés kérdéseit, ezúttal az illetékes amerikai miniszterek bevonásával. A 2003-ban alakult - eredetileg 5 tagból álló, majd 2004-ben, az uniós csatlakozást követően Lengyelországgal bővült - csoportnak nincsen hivatalos döntéshozó szerepe, tekintélye viszont igen jelentős, főleg azért, mert ebben a hat országban lakik az unió mintegy 500 milliós lakosságának háromnegyede.

Az idei, müncheni találkozón megvitatták egyebek között az Európai Bizottság egy javaslatát, amely szerint ki kellene fejleszteni egy adatbázist, amelyben az unión kívüli országok állampolgárainak be- és kiutazására vonatkozó adatokat rögzítenék. Az unió külső határain évente mintegy 700 millió ki-, illetve belépést regisztrálnak, a harmadik országok állampolgárainak aránya nagyjából egyharmados. Az Entry/Exit System (Ki- és belépési rendszer - EES) elnevezésű rendszert Brüsszel a terrorizmus elleni küzdelem támogatására építené ki. Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter elmondta: a hatok úgy vélik, az adatbázis kiépítése "nagyon költséges lenne", ezért meg kell vizsgálni a technikai kivitelezés lehetőségeit, valamint azt, hogy mennyire volna hasznos az adatbázis, majd el kell dönteni, hogy "'egyáltalán van-e szükség ilyen rendszerre".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Papichulo #29
    Nezdd, te ossze vissza beszelsz olyan dolgokrol, amirol meg Tom Clancy sem almodozott. Amikor arra kerlek, hogy tamaszd ala valamivel ezeket a kijelenteseket, akkor konkret adatokat, linkekkel kiegeszitve szeretnek. Ezt te sehol sem szolgaltattal. Tenyekkel vitatkozz es ne csak "hallottamok"-kal, meg "ugy emlekszem"-ekkel!!!

    "A "műholdgyilkos" rakéta mind a szovjeteknek, mind pedig az amcsiknak elkészült."

    Igen, melyek a LEO muholdakat (RORSAT, KH-11, stb...) kepesek voltak - elmeletileg - tamadni. NEM LETEZIK olyan raketa, mely GEO muholdakat tudna megsemmisiteni! De mutass KONKRET linket az ilyen szovjet/usa rendszerekrol!

    "A rendszerek ugyan nincsenek fellőve, de a hardverek léteznek és bevethetőek a mai napig."

    Az USA-nak egyedul az ASAT rendszere volt, melyet egy F15-rol nagy magassagban inditottak. Nem kellett elore felloni. Amugy, bizonyitek, hogy ezek a mai napig bevethetoek? btw: "In 1988, the Reagan Administration canceled the ASM-135[ASAT] program because of technical problems, testing delays, and significant cost growth" - http://en.wikipedia.org/wiki/ASM-135_ASAT

    "már jópár éve sikerült az amcsiknak geostacionárius pályára állítani olyan rakétát, ami képes lenne kilőni műholdat."

    Ugy baromsag, ahogy van! Linket!!!

    "Írtam, hogy mindkét fél rendelkezik megfelelő repülőgépre felszerelt eszközzel."

    En meg arra kertelek, hogy KONKRET TIPUSOKAT emlits. Peldaul a Fencer-nek voltak ECM valtozatai, de kommunikacio zavarasara nem voltak alkalmasak. Kerlek adjal linkeket olyan szolgalatba allitott szovjet eszkozokrol, melyekkel kepesek lennenek a foldi kommunikacio zavarni!

    "ahogy írtam, az amcsik erre 707-eseket alakítottak át, az oroszoknál nem tudom a típust"

    Mondjal KONKRET B707 varianst, amit ECM-re, de meginkabb kommunikacios rendszerek zavarasara hasznaltak. NEM LETEZIK ilyen. A USAF leginkabb a Ravent es a Prowlert hasznalta regebben, mostanaban meg a Growler-ek veszik at a szerepuket, egyiknek sincs koze a B707-hez!

    "ha a támadást megfelelően megszervezik, az ellenfél ellen pedig zavarást indítanak, akkor nem szükséges a rádiós összeköttetés a támadók számára. "

    Kerlek emlits egy KONKRET offenziv muveletet a 2. vilaghaboru ota, melyet mindenfele radios koordinacio nelkul sikerult vegrehajtani!

    "ha a támadáskor a kommunikáció akadályozva van, nincs olyan vonal, amint értesíthető lenne a légvédelem a támadásról."

    Ismetlem, lehetetlen az OSSZES kommunikacio csatornat blokkolni. Ilyen lehetetlen scenariokkal meg a WarPac/NATO tervezoi sem szamoltak. Ez meg Irakban sem sikerult es az egy elegge specialis eset. Annyira idealis korulmenyek nagyon ritkan vannak.

    "Itt jegyezném meg, hogy ennyi erővel az AWACS gépeket sem használhatnák háborús időszakban, hiszen azok is fegyvertelen, hatalmas nagy célpontok..."

    Es ezert is van az, hogy a BARCAP-et es a HAVCAP-et pont ezekre koncentraljak. De gondolom ezek neked semmit sem mondanak...

    "Lényegében ma nincs olyan kommunikációs rendszer, amit ne lehetne észrevenni és igen gyorsan kiiktatni."

    Muholdas kommunikacio? Plusz nagy melysegben hogyan benitod a rendszert? Tobb szaz kilometer tavolsagbol? Ismetcsak KONKRET platformokat es eszkozoket kerek toled!

    "Minthogy én se látok bele Top Secret doksikba, elég nehéz lenne megmondanom, hogy mi a műholdról való rádiós zavarás kódneve."

    KONKRET link, hogy valaha is letezett ilyen rendszer?

    "a rádióforgalmazás mennyiségét figyelve ahonnan több adás jön, az nagy valószínűséggel nem csak 1 egység, hanem valamilyen irányító részleg lesz"

    Ezeken mar olyan regota tuljutottak a katonai tervezok, hogy el sem tudok kepzelni. Ez mar regota nem mukodne. Szet vannak telepitve a hirados egysegek es ahol csak tudnak foldi telepitesu/vezetek nelkuli eszkozoket hasznalnak. Ha ezek esetleg nem mukodnek, akkor ternek at a vezeteknelkulire.

    "4-6 órányi adatgyűjtés szükséges, ennyi adattal már lehet dolgozni. Ezután újabb 6-8 óra, míg a megfelelő teljesítmény mellett feltörik a kódolást."

    Mondod te. KONKRET linket szeretnek arrol, hogy ez a realitas a mai NSA Type 1 rendszereknel!

    "Ha csak a napi kódcserét nézzük is, akkor is marad pár órányi lyuk a törés és a kódcsere között... "

    Mi akadalyozza meg oket abban, hogy par orankent csereljek a linket? Bizonyitsd be azt, hogy ez nem lehetseges!

    "Ha nekik ekkora sikerült volt, képzeljük el, mit érhetne el egy ügynökség, ha úgy döntene, hogy "zombie hálózat" segítségével növelné a számítási kapacitását."

    Bizonyitsd be, hogy vannak ilyen projectek a legfejlettebb katonai szervezeteknel es, hogy ez egy haboru alatt is hasznalhato maradna!

    "Anno egy radartechnikáról szóló kiadványban szerepelt az a tény, hogy a rendszerrel képesek zavarni a kommunikációt. A teljesítmény megvan hozzá, a rendszernek pedig csak az egyik véglete ez a frekvenciatartomány."

    KONKRET linket szeretnek amiben ez le van irva! Meg mi az a hulyeseg, hogy egy gigahertzes ado, kepes megahertzes savban ugyanazzal a teljesitmennyel adni? Bizonyitsd be!

    "A Pentagon és a NASA rendszereit is feltönkretehetetlennek hitték, míg nem jött egy 16 éves hacker, aki lazán bejutott pár heti munkával mindkét rendszerbe."

    Milyen rendszerekbe jutott be ez a hacker es egy haboru alkalmaval ezzel KONKRETAN milyen kart tudott volna okozni? Linkeket!

    "Abszolút védett rendszer nem létezik, csak olyan, amit még nem törtek fel (hivatalosan)..."

    Ez igy van. Egy pillanatig sem vitatkozok ezzel. Viszont eddig SEMMILYEN KONKRETUMMAL nem tamasztottad azt ala, hogy egy szofisztikalt orszag mindennemu katonai kommunkaciojat annyira konnyu lenne legallgatni/zavarni/megakadalyozni. Mivel te ezt allitottad!!!

    Ismetlem, konkret platformokat/cikkeket/tanulmanyokat szeretnek az allitasaidrol, linkekkel alatamsztva!
  • lordsithlord #28
    "SOHA SENKINEK sem sikerult geostacionarius palyat elerni kepes fegyvert kifejleszteni."

    A "műholdgyilkos" rakéta mind a szovjeteknek, mind pedig az amcsiknak elkészült. Nem csak kommunikációs műholdakat támad, hanem MINDEN KIJELÖLT műholdat, lévén annyira nem fejlett, hogy a célpontokat funkciójuk szerint osztályozza. Mindkét fél még a "csillagháborús" projektek időszakában valósította meg a rendszer technikai részét, majd lényegében süllyesztőbe kerültek a SALT-1 szerződéssel és a SZU felbomlásával. Az orosz rendszerről sok info nem jutott ki, az amcsiról volt néhány szivárgás ("gyilkos műhold", rakétakilövő műhold, stb.). A rendszerek ugyan nincsenek fellőve, de a hardverek léteznek és bevethetőek a mai napig. A rakétának elérni a geostacionárius pályát nem kell önállóan, egy hordozó buszter kell hozzá, ami nem más, mint egy hagyományos műhold, ami rendelkezik rakétakilövővel és radarrendszerrel. Egyébként nem földi indítású rakétával való kísérleteknél már jópár éve sikerült az amcsiknak geostacionárius pályára állítani olyan rakétát, ami képes lenne kilőni műholdat.

    "Ok, lassuk, hogy PONTOSAN milyen eszkozokkel es platformokkal szeretned ezt megvalositani. Egy listat szeretnek es linkeket ezekrol a szovjet rendszerekrol..."

    Írtam, hogy mindkét fél rendelkezik megfelelő repülőgépre felszerelt eszközzel. Azt is leírtam, hogy pontosan hogy néz ki a rendszer, egy pontosan erre a célra kialakított repülőgépről van szó (ahogy írtam, az amcsik erre 707-eseket alakítottak át, az oroszoknál nem tudom a típust).

    "Es akkor ez nem arulja el az ellenfelnek, hogy tamadas keszul? Plusz leginkabb a tamadonak van szuksege a vezetnelkuli hirkozlesre, a vedok azok sokkal konnyebben ki tudnak epiteni vezetekes es mikrohullamu rendszereket."

    Úgy látom, nem volt egyértelmű, amit írtam, tehát pontosítanék: ha a támadást megfelelően megszervezik, az ellenfél ellen pedig zavarást indítanak, akkor nem szükséges a rádiós összeköttetés a támadók számára.
    A védők ilyen szempontból elég komoly hátrányba kerülhetnek: a zavarással a kommunikációjuk megbénítható. A mikrohullámú és a vezetékes rendszer több irányból is támadható (légi támadás, beszivárgó egységekkel való szabotálás, stb.), tehát megintcsak nem megbízható eszköz. Lényegében ma nincs olyan kommunikációs rendszer, amit ne lehetne észrevenni és igen gyorsan kiiktatni.

    "Es ezzel automatikusan fel is tetelezel egy legifolenyt, mely abszolut ketseges. Raadasul a home-on-jam funkcio az osszes modern BVR AAM-ben (AA9,AIM54,AIM120) rendelkezesre all."

    Az abszolút légi fölény elég egyszerűen elérhető: ha a támadáskor a kommunikáció akadályozva van, nincs olyan vonal, amint értesíthető lenne a légvédelem a támadásról. Ráadásul az elsődleges célpontok támadásokkor pont a légi bázisok, ha azokat megfelelően megbombázzák (ergo üzemképtelenné teszik a kifutókat), akkor meg is van az abszolút légi fölény.
    Itt jegyezném meg, hogy ennyi erővel az AWACS gépeket sem használhatnák háborús időszakban, hiszen azok is fegyvertelen, hatalmas nagy célpontok...

    Minthogy én se látok bele Top Secret doksikba, elég nehéz lenne megmondanom, hogy mi a műholdról való rádiós zavarás kódneve. Amit tudok az az, hogy ez is még a csillaháborús projektek része volt. Mivel ugye az a projekt hivatalosan le lett állítva, nem lehet tudni, hogy ténylegesen elkészült-e. Ahogy írtam, nem tartom valószínűtlennek a dolgot, hiszen ez tipikusan egy olyan projekt amit "fű alatt" bármikor meg tudnak csinálni észrevétlenül.

    "Es ismetlem, ha meg meg is fejtenek 1-2 uzenetet, akkor platoon szintu kommunikacio egy reszletenek megfejtese 1-2 nap utan mennyi relevanciaval fog birni?"

    Akkor itt ismét leszögezném, hogy ahhoz, hogy ténylegesen használható infókhoz jussanak, nem az egység szintű kommunikációt fogják visszafejteni. Elég pár műholdas vagy légi kép a kommunikáció területéről ahhoz, hogy lehessen tudni, értékes-e hírszerzésileg egy adó vagy sem. De tovább megyek: még ez se kell hozzá. Szimpla beméréssel is meg lehet oldani a dolgot (a rádióforgalmazás mennyiségét figyelve ahonnan több adás jön, az nagy valószínűséggel nem csak 1 egység, hanem valamilyen irányító részleg lesz). Ehhez nem kell más, csak háromszögelés.
    Ha utánanézel, az amcsiknál 1-1 kód 1-2 napig érvényes általában. Vegyük alapul, hogy valaki rendelkezik a megfelelő hardverrel (ami mint írtam, pár szuperszámítógépet vagy pár adatközpont teljesítményét jelenti). 4-6 órányi adatgyűjtés szükséges, ennyi adattal már lehet dolgozni. Ezután újabb 6-8 óra, míg a megfelelő teljesítmény mellett feltörik a kódolást. Ha csak a napi kódcserét nézzük is, akkor is marad pár órányi lyuk a törés és a kódcsere között...
    De tovább megyek: ma már létezik az informatikai hadviselés fogalma is ugyebár. Ennek keretében lehet tudni, hogy vannak olyan tervezetek, melyek "zombie hálózatok" használatát feltételezik, így növelve a számítási kapacitást. Nincsenek pontos számok, de azt lehet tudni, hogy legutóbb az ilyen támadásnál egy szimpla hacker csoport többtízezer számítógépet uralt. És ez még csak nem is katonai projekt volt... Ha nekik ekkora sikerült volt, képzeljük el, mit érhetne el egy ügynökség, ha úgy döntene, hogy "zombie hálózat" segítségével növelné a számítási kapacitását. Erre még becslésekbe se mertek mind a mai napig menni a szakértők.

    "Remelem nem azt akarod mondani, hogy a gigahertzes radarjukkal fogjak zavarni a megahertzes radiokat! Szoval akkor, hogyan is fognak ezek zavarni?"

    Anno egy radartechnikáról szóló kiadványban szerepelt az a tény, hogy a rendszerrel képesek zavarni a kommunikációt. A teljesítmény megvan hozzá, a rendszernek pedig csak az egyik véglete ez a frekvenciatartomány.

    És akkor itt jegyezném meg, hogy abszolút védett rendszer nincs. A Pentagon és a NASA rendszereit is feltönkretehetetlennek hitték, míg nem jött egy 16 éves hacker, aki lazán bejutott pár heti munkával mindkét rendszerbe. A németek is azt hitték az Enigma-ról, hogy feltörhetetlen, míg ki nem derült, hogy mégse az. Vagy vegyük a WiFi kommunikáció titkosításait: az USA szakértői anno agyon dícsérték az WEP és a WPA titkosítást, míg egymás után, pár hónap eltéréssel ki nem derült, hogy hopp, valaki rájött, hogyan törhetőek.

    Mi ebből a tanulság? Abszolút védett rendszer nem létezik, csak olyan, amit még nem törtek fel (hivatalosan)...
  • Papichulo #27
    "Műholdas kommunikációról annyit, hogy már a szovjetek is megvalósították az u.n. "műholdgyilkos" rakétát..."

    NEM, NEM es NEM. A Szovjetunionak nem volt semmi olyan rendszere, amivel egy kommunikacios muholdat tamadni tudott volna. Meg az is kerdeses, hogy volt rendszerbeallitva LEO-ra veszelyes fegyvere, de meg SOHA SENKINEK sem sikerult geostacionarius palyat elerni kepes fegyvert kifejleszteni.

    "még a hidegháború időszakában kifejlesztett mindkét fél olyan rendszert, ami hatalmas területeket fedhet le"

    Ok, lassuk, hogy PONTOSAN milyen eszkozokkel es platformokkal szeretned ezt megvalositani. Egy listat szeretnek es linkeket ezekrol a szovjet rendszerekrol...

    "Ugyanakkor a támadónak elég tudnia, mikortól van "rádiócsönd" és ennek megfelelően megterveznie a végrehajtandó hadműveleteket."

    Es akkor ez nem arulja el az ellenfelnek, hogy tamadas keszul? Plusz leginkabb a tamadonak van szuksege a vezetnelkuli hirkozlesre, a vedok azok sokkal konnyebben ki tudnak epiteni vezetekes es mikrohullamu rendszereket.

    "Valóban, a zavaró eszköz elég sérülékeny tud lenni, lévén egy marhanagy gépről van szó"

    Es ezzel automatikusan fel is tetelezel egy legifolenyt, mely abszolut ketseges. Raadasul a home-on-jam funkcio az osszes modern BVR AAM-ben (AA9,AIM54,AIM120) rendelkezesre all.

    "Itt jegyezném meg, hogy elméletben a zavarás a hagyományos radargépekről is megvalósítható, hiszen teljesítményük megvan hozzá, készülékeik pedig alkalmasak a feladatra."

    Melyik berendezese alkalmas a radios kommunikacio zavarasara? Remelem nem azt akarod mondani, hogy a gigahertzes radarjukkal fogjak zavarni a megahertzes radiokat! Szoval akkor, hogyan is fognak ezek zavarni?

    "anno volt tervezet arra is, hogy a földközeli rádióforgalmat műholdról zavarják."

    Melyik rendszerre gondolsz? Link?

    "így nem tudom ,hogy végül tovább jutott-e a tervezési fázison, de nem lepne meg, ha valamelyik félnél igen."

    Nem jutott. Nem letezik ilyen rendszer.

    "Kb. 1-2 nap alatt egy hírszerző ügynökség vissza tudja fejteni a kulcsot megfelelő erőforrásokkal."

    Bizonyitek, hogy az NSA type 1 algoritmusokat 1-2 nap alatt vissza lehet fejteni? Plusz honnan tudjak, hogy melyik adatcsomag milyen kulccsal van titkositva? Es ismetlem, ha meg meg is fejtenek 1-2 uzenetet, akkor platoon szintu kommunikacio egy reszletenek megfejtese 1-2 nap utan mennyi relevanciaval fog birni?

    "Minél több a megfejetett üzenet, annál több a kulcs visszakereséséhez használható infó is"

    Es szerinted minden radio ugyanazt a kulcsot hasznalja? Peldaul ezt az eszkozt is azert fejlesztettek ki, mert ok erre nem gondoltak: http://en.wikipedia.org/wiki/KY-57

    "Az információ mennyiség megszűrése nem bonyolult feladat: a lehallgatott adás irányát belövik, berepüléssel vagy műholddal megnézik, milyen egység van arrafelé és máris megvan, fontos-e az adott infó vagy csak mazsola."

    Ilyen szinten pontos felderitest keptelenek osszehozni. De ha mutatsz erre barmifele bizonyitekot is, hogy ilyet valaki valahol is effektiven tudott alkalmazni egy szofisztikalt ellenfel ellen, vagy hogy leteznek az ehhez szukseges eszkozok, protokolok, szervezetek, akkor el fogok gondolkozni rajta.

    ps: A valaszban legyszives minden pontra kulon valaszolj, idezve, azt is, hogy mire reagalsz! Igy sokkal jobban atlatom. Meg amugy is ugy szokas ;) Koszonom!
  • lordsithlord #26
    Műholdas kommunikációról annyit, hogy már a szovjetek is megvalósították az u.n. "műholdgyilkos" rakétát...

    A zavarás baromi egyszerű dolog, szintén még a hidegháború időszakában kifejlesztett mindkét fél olyan rendszert, ami hatalmas területeket fedhet le. Lényegében az egész egy repülőgépre épül és a rendszer hasonlóan néz ki, mint a légi radarok. Valóban, a saját kommunikációjukat is zavarják ezzel, ezt nem is tagadom. Ugyanakkor a támadónak elég tudnia, mikortól van "rádiócsönd" és ennek megfelelően megterveznie a végrehajtandó hadműveleteket. Valóban, a zavaró eszköz elég sérülékeny tud lenni, lévén egy marhanagy gépről van szó (emlékeim szerint az USA erre a célra is 707-eseket alakított át, a ruszkiknál már nem emlékszem, milyen gépet használtak). Itt jegyezném meg, hogy elméletben a zavarás a hagyományos radargépekről is megvalósítható, hiszen teljesítményük megvan hozzá, készülékeik pedig alkalmasak a feladatra.
    De tovább megyek: anno volt tervezet arra is, hogy a földközeli rádióforgalmat műholdról zavarják. Ehhez mondjuk elég durva teljesítményű adó szükséges a műholdra, így nem tudom ,hogy végül tovább jutott-e a tervezési fázison, de nem lepne meg, ha valamelyik félnél igen.

    A törésről annyit, hogy nem úgy kell a dolgot elképzelni, hogy minden üzenetet Brute Force-szal kell megtörni. Minél több a megfejetett üzenet, annál több a kulcs visszakereséséhez használható infó is. Kb. 1-2 nap alatt egy hírszerző ügynökség vissza tudja fejteni a kulcsot megfelelő erőforrásokkal. Ez pedig elvileg csak úgy kerülhető el, hogy ha naponta váltják a kódolás kulcsát.

    Az információ mennyiség megszűrése nem bonyolult feladat: a lehallgatott adás irányát belövik, berepüléssel vagy műholddal megnézik, milyen egység van arrafelé és máris megvan, fontos-e az adott infó vagy csak mazsola. 1-1 berepülés vagy műholdas megfigyelés adatai 4-8 órán át frissnek számítanak, tehát ennyi ideig lehet tudni, hogy az adott adás milyen prioritású.
  • Papichulo #25
    Ugy erzem abszolut nem vagy tisztaban sem a harcaszattal, sem a katonai kommunikacio mai helyzetevel.

    Demonstralom, ezt mondtad: "AES256bit-es törése valóban, elég durva. Persze nem megoldhatatlan, szükség van hozzá pár szuperszámítógép vagy szerverpark összevont teljesítményére. Az erre szakosodott hírszerző ügynökségek pedig általában rendelkeznek ilyesfajta erőforrásokkal."

    Tudod hol hasznalnak manapsag AES256-ot? Meg platoon/squad szinten is ilyennel vannak ellatva, mondjuk a US Army alakulatok. Belegondoltal, hogy parhuzamosan hany ilyen kommunikacio folyik? Es, hogy ezek mennyire lesznek relevansak mire egy szuperszamitogep egyetlen ilyen diskurzust megfejt? Ha egyaltalan rogziteni tudod, mivel ma mar minden ilyen eszkoz frequency hoppingot hasznal es ezt nagyon komoly felkeszultsegu ellenfel kepes csak - jo esetben - megoldani. Ugyanezert zavarni is nehez, mivel akkora frekvenica-spektrumot kell zavarnod, hogy a sajat kommunikaciod is - gyakorlatilag - lehetetlenne teszed.

    Amugy kifejthetned, hogy ezt a zavarast milyen platformrol es milyen eszkozokkel kepzeled el, mivel szerintem ebbe sem gondoltal bele, ugymint energiaszukseglet, terjedesi karakterisztika (horizont), eszkoz merete, serulekenysege, stb...

    "Huiába irányított, ha kiszúrják bármelyik végpontot, bármikor a 2 végpont közé helyezhetnek egy lehallgató/átjátszó egységet."

    Sok sikert ezt egy muholdas kommunikacional megoldani ;)
  • lordsithlord #24
    Nem azt mondtam, hogy könnyen lehallgatható, természetesen nem arról van szó, hogy Kis Pista fogja magát és rákampol a katonai frekire, aztán szépen hallgatózik. De egy ellenséges ország már meg tudja oldani a lehallatást, ha úgy találják szükségesnek. Bármilyen vezeték nélküli rendszernek pontosan az a hátulütője, hogy kiszúrhatatlan, ha az ellenfél rákapcsolódik. Huiába irányított, ha kiszúrják bármelyik végpontot, bármikor a 2 végpont közé helyezhetnek egy lehallgató/átjátszó egységet.

    Emellett a rádiós rendszernek van mégegy komoly hátulütője: mégha nem is tudják visszafejteni, zavarni viszont tudják. Tehát nem nevezhetjük stabil, biztonságos rendszernek, hiszen megfelelő eszközökkel bármikor meg lehet annyira zavarni a vezetéknélküli kommunikációt, hogy az teljesen használhatatlan lesz.

    AES256bit-es törése valóban, elég durva. Persze nem megoldhatatlan, szükség van hozzá pár szuperszámítógép vagy szerverpark összevont teljesítményére. Az erre szakosodott hírszerző ügynökségek pedig általában rendelkeznek ilyesfajta erőforrásokkal.

    Katonai alkalmazásnál egy Ad-Hoc hálózat igencsak sérülékeny, hiszen az ilyen hálózatokat nem tudják megfelelő fizikai védelemmel ellátni. Tehát elég az ellenfélnek megtudni, merre is van a hálózat kiépítve és máris lehet szabotálni.
  • BlackVoid #23
    Ürügy arra, hogy az internetet jól leszabályozzák. Lesz valami kamu cybertámadás tutira.

  • Wittgen #22
    Van egy olyan érzésem, hogy most kezdenek megágyazni az usákok egy irán elleni csapásnak. Kicsit megtámadják magukat, mutatnak néhány kamu screenshotot, meg pár ott élő, iráni származású emberkét, aztán indulhat a bosszúhadjárat. Ez már az iraki módszer v2.0 lesz...
  • Papichulo #21
    "Rádiós forgalmazás lehallgatható, mivel gyakorlatilag mindenfelé szór, nem irányított a rendszer."

    Direkcionalis sugarzok? Mikrohullam? Laser? Meg ugye frequency-hopping, ezzel mit kezd egy unszofisztikalt ellenfel?

    "A lehallgatásához nem kell semmi extra mutatvány, pusztán megfelelő dekódoló program és számítógép teljesítmény."

    Mennyi ido lehet egy AES256-ot feltorni? Elarulom, hogy taktikai felhasznalasban ez hasznalhatatlan, strategiailag meg teljesen mast hasznalnak! Raadasul mindezt Sziria viszonylataban emlitetted!

    "Ezeknek a megoldásoknak van egy hatalmas hátulütőjük: bár viszonylag gyorsan kiépíthetőek, de pontosan emiatt igen sérülékenyek is."

    Egy optikai kabel azert nem serul olyan konnyen.

    De ha meg mindig azt kivanod bizonygatni, hogy a mai korszeru katonai radiok olyan konnyeden lehallgathatok, akkor mutass errol valami cikket vagy tanulmanyt es meg hajlando leszek elhinni ;)

    ps: Ugyan nem rendszeresen, de nagyritkan szoktam a Jane's Military Communications-t olvasgatni. Szerintuk nem annyira egyszeru a dolog, ahogy te azt elkepzled... de vegulis mit ertenek ok hozza?! :)
  • BrockSamson #20
    Ezt gyakran kell hangoztatni, mert a "belbiztonsag" az igazabol unlimited money es wallhack cheat egyben.