Berta Sándor

Felgyorsítja a kiberfegyverek fejlesztését a Pentagon

Az amerikai védelmi minisztérium kiemelt figyelmet fordít a kiberfegyverek kifejlesztésére. Az egyik ilyen megoldás egy szoftver, amely képes akkor is kiiktatni az ellenséges katonai hálózatokat, ha azok éppen nem csatlakoznak az internethez.

A kiberfegyverekre jelenleg általában a hagyományos fegyvereket kiegészítő megoldásokként tekintenek a szakemberek. A feladatuk az ellenséges fegyverrendszerek megbénítása, az ellenséges csapattevékenységek koordinálásának megnehezítése vagy a felderítőakciók megakadályozása. Az iráni és a szíriai konfliktus kapcsán az Egyesült Államok egyre inkább érdeklődik az olyan programok iránt, amelyek képesek a fontos katonai infrastruktúrák - például a parancsnoki láncok, légvédelmi rendszerek - működését megbénítani, függetlenül attól, hogy ezek a hálózatok éppen csatlakoznak-e a világhálóhoz vagy sem. Éppen az ilyen célok elérésére kapott a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) tavaly 500 millió dolláros költségvetést.

A DARPA számos kiberfegyver-projektet indított. Ezek között van a Fast Track program is, amelynek keretében olyan szoftvereket készítenek a szakemberek, amelyek gyorsan bevethetők. Ezzel párhuzamosan a Pentagon is kidolgozza azt a stratégiáját, amelynek lényege az olyan kiberfegyverek gyors beszerzése, amelyek képesek lépést tartani a fenyegetésekkel és a technikai fejlődéssel.Az internetre nem csatlakozó hálózatok támadásának céljából az amerikai kutatók rádióhullámokkal kísérleteznek. Ezek a megoldások azonban még gyerekcipőben járnak, emellett számos problémát kell kiküszöbölni.


A Pentagon az idén 3,4 milliárd dollárt fordít kibertechnológiai kutatásokra és általánosságban elmondható, hogy az erre a célra fordított összeg folyamatosan nő. Ugyan zajlik a védelmi megoldások kifejlesztése, de egyre erősebbek azok a hangok, hogy az Egyesült Államoknak jobban kellene összpontosítania a támadó kiberfegyverek kifejlesztésére. A hálózatok támadásánál az egyik lehetőség a kártevők forráskódokba való becsempészése, míg a másik az, hogy a vírusokat és kémprogramokat ügynökök és fertőzött USB-kulcsok, illetve manipulált alkatrészek segítségével juttatják a kiválasztott célpont számítógépes rendszerébe. A Pentagon ugyanakkor a leginkább az előre nem látható nehézségektől tart, amelyek alaposan megnehezíthetik az ilyen jellegű akciók megtervezését.

A Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója 2010 áprilisában úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államoknak gyorsan és keményen vissza kell vernie az őt érő kibertámadásokat, a fenyegetéseket akkor is hatástalanítania kell, ha a támadó kiléte ismeretlen. Alig egy hónappal később már az amerikai védelmi minisztérium egy magas rangú tisztviselője azt mondta, hogy az USA katonai erővel válaszolhat, ha kibertámadás éri. Az amerikai légierő 2010 októberében hozta nyilvánosságra kiberháborús stratégiai fehér könyvét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • willcox #9
    És ki venné el? Ne bohóckodj már!
  • willcox #8
    A hadi kiadásokból bőven lehetne normális munkahelyeket teremteni annak az állítólag 3 millió embernek _is_.
  • sube #7
    Végülis a DARPA-nak semmi köze ahhoz, hogy te most egy gép mögött ülve szitkozódhatsz a nagyvilág felé, tényleg semmi 'jót' nem csináltak. Hogy mennyire sírnál, ha elvennék előled a netet :)
  • denes123s #6
    Ha jól tudom, akkor az Amerikai Védelmi Minisztérium a legnagyobb foglalkoztató az USÁ-ban. Kb 3.000.000 főre emlékszem. Ez azért szerintem elég pozitív, ők mind lehetnének munkanélküliek is..
  • adamq01 #5
    Fogyatékos hatalommániás kockafejek. Fegyverkezésre mindig megvannak a milliárdok. Egyszer, csak egyszer tennétek valami jót is az emberiség számára...
  • lordsithlord #4
    Megjegyezném, hogy a hozzászólásomból egyértelműen kiderül, hogy HÁLÓZATI SZEPARÁLÁSRÓL beszélek.

    Valóban, belső hozzáférésű támadástól semmi meg nem véd, ez tagadhatatlan. De ehhez be kell juttatni valakit egy eszközhöz, amiről meg is lehet csinálni a támadást (megjegyezném, ez is szerepel a hozzászólásomban).

    Ergo tény, hogy a hálózat leggyengébb pontja általában a felhasználó, de vegyük figyelembe, hogy amint azt leírtam, egy belső támadás elég sok problémával jár (hogy csak a az alapokkal kezdjem, nem mindegy az időzítés).
  • philcsy #3
    A szeparálásnak vannak szintjei. Attól még, hogy az internettel nincs összekötve adathordozón keresztül elérhető. Teljes szeparáció pedig elképzelhetetlen és addig amíg általános célú számítógépeket használnak támadhatóak lesznek. És végül, a legtöbb hekker úgy kezdi, hogy megkeresi a leggyengébb láncszemet, a rendszerhez hozzáférő felhasználót, és őt hekkeli meg először. Ha titkárnő akkor mind két értelemben. :)
  • lordsithlord #2
    A hír szép, csakhogy van benne egy óriási baki.

    A modern katonai hálózatok magas védelmi szintű hálózatok, azaz külső forráshoz semmiféle módon nem érhetőek el, mivel teljesen zártak. Ezek a hálózatok pontosan azt a célt szolgálják, hogy ha minden más kommunikációs rendszert megbénítanak, akkor is legyen egy olyan rendszer, amin keresztül a katonai vezetés tud a csapatokkal kommunikálni. Ergo ezen hálózatokat egyetlen esetben lehet lebénítani: ha egy csomópontot elfoglalnak, vagy belső embert juttatnak a rendszer közelébe, aki a megfelelő időpontban lebénítja a rendszert.

    Mégegyszer mondom, ez természetesen a modern és ténylegesen magas biztonsági szintű hálózatokra igaz. Persze ha a szeparálás nincs megoldva, azaz bármilyen módon elérhető kívülről a hálózat(vezeték nélküli kapcsolat, esetleg az interneten át), bármelyik hálózat viszonylag könnyedén lebénítható.
  • willcox #1
    Ez is egy életképtelen ötlet, mint a gépelési stílus alapján történő azonosítás.
    Nagy pénzmosoda lehet ez a DARPA. Eredménye nem lesz soha, viszont jó sok zsetont el lehet tüntetni.