29
  • Papichulo
    #29
    Nezdd, te ossze vissza beszelsz olyan dolgokrol, amirol meg Tom Clancy sem almodozott. Amikor arra kerlek, hogy tamaszd ala valamivel ezeket a kijelenteseket, akkor konkret adatokat, linkekkel kiegeszitve szeretnek. Ezt te sehol sem szolgaltattal. Tenyekkel vitatkozz es ne csak "hallottamok"-kal, meg "ugy emlekszem"-ekkel!!!

    "A "műholdgyilkos" rakéta mind a szovjeteknek, mind pedig az amcsiknak elkészült."

    Igen, melyek a LEO muholdakat (RORSAT, KH-11, stb...) kepesek voltak - elmeletileg - tamadni. NEM LETEZIK olyan raketa, mely GEO muholdakat tudna megsemmisiteni! De mutass KONKRET linket az ilyen szovjet/usa rendszerekrol!

    "A rendszerek ugyan nincsenek fellőve, de a hardverek léteznek és bevethetőek a mai napig."

    Az USA-nak egyedul az ASAT rendszere volt, melyet egy F15-rol nagy magassagban inditottak. Nem kellett elore felloni. Amugy, bizonyitek, hogy ezek a mai napig bevethetoek? btw: "In 1988, the Reagan Administration canceled the ASM-135[ASAT] program because of technical problems, testing delays, and significant cost growth" - http://en.wikipedia.org/wiki/ASM-135_ASAT

    "már jópár éve sikerült az amcsiknak geostacionárius pályára állítani olyan rakétát, ami képes lenne kilőni műholdat."

    Ugy baromsag, ahogy van! Linket!!!

    "Írtam, hogy mindkét fél rendelkezik megfelelő repülőgépre felszerelt eszközzel."

    En meg arra kertelek, hogy KONKRET TIPUSOKAT emlits. Peldaul a Fencer-nek voltak ECM valtozatai, de kommunikacio zavarasara nem voltak alkalmasak. Kerlek adjal linkeket olyan szolgalatba allitott szovjet eszkozokrol, melyekkel kepesek lennenek a foldi kommunikacio zavarni!

    "ahogy írtam, az amcsik erre 707-eseket alakítottak át, az oroszoknál nem tudom a típust"

    Mondjal KONKRET B707 varianst, amit ECM-re, de meginkabb kommunikacios rendszerek zavarasara hasznaltak. NEM LETEZIK ilyen. A USAF leginkabb a Ravent es a Prowlert hasznalta regebben, mostanaban meg a Growler-ek veszik at a szerepuket, egyiknek sincs koze a B707-hez!

    "ha a támadást megfelelően megszervezik, az ellenfél ellen pedig zavarást indítanak, akkor nem szükséges a rádiós összeköttetés a támadók számára. "

    Kerlek emlits egy KONKRET offenziv muveletet a 2. vilaghaboru ota, melyet mindenfele radios koordinacio nelkul sikerult vegrehajtani!

    "ha a támadáskor a kommunikáció akadályozva van, nincs olyan vonal, amint értesíthető lenne a légvédelem a támadásról."

    Ismetlem, lehetetlen az OSSZES kommunikacio csatornat blokkolni. Ilyen lehetetlen scenariokkal meg a WarPac/NATO tervezoi sem szamoltak. Ez meg Irakban sem sikerult es az egy elegge specialis eset. Annyira idealis korulmenyek nagyon ritkan vannak.

    "Itt jegyezném meg, hogy ennyi erővel az AWACS gépeket sem használhatnák háborús időszakban, hiszen azok is fegyvertelen, hatalmas nagy célpontok..."

    Es ezert is van az, hogy a BARCAP-et es a HAVCAP-et pont ezekre koncentraljak. De gondolom ezek neked semmit sem mondanak...

    "Lényegében ma nincs olyan kommunikációs rendszer, amit ne lehetne észrevenni és igen gyorsan kiiktatni."

    Muholdas kommunikacio? Plusz nagy melysegben hogyan benitod a rendszert? Tobb szaz kilometer tavolsagbol? Ismetcsak KONKRET platformokat es eszkozoket kerek toled!

    "Minthogy én se látok bele Top Secret doksikba, elég nehéz lenne megmondanom, hogy mi a műholdról való rádiós zavarás kódneve."

    KONKRET link, hogy valaha is letezett ilyen rendszer?

    "a rádióforgalmazás mennyiségét figyelve ahonnan több adás jön, az nagy valószínűséggel nem csak 1 egység, hanem valamilyen irányító részleg lesz"

    Ezeken mar olyan regota tuljutottak a katonai tervezok, hogy el sem tudok kepzelni. Ez mar regota nem mukodne. Szet vannak telepitve a hirados egysegek es ahol csak tudnak foldi telepitesu/vezetek nelkuli eszkozoket hasznalnak. Ha ezek esetleg nem mukodnek, akkor ternek at a vezeteknelkulire.

    "4-6 órányi adatgyűjtés szükséges, ennyi adattal már lehet dolgozni. Ezután újabb 6-8 óra, míg a megfelelő teljesítmény mellett feltörik a kódolást."

    Mondod te. KONKRET linket szeretnek arrol, hogy ez a realitas a mai NSA Type 1 rendszereknel!

    "Ha csak a napi kódcserét nézzük is, akkor is marad pár órányi lyuk a törés és a kódcsere között... "

    Mi akadalyozza meg oket abban, hogy par orankent csereljek a linket? Bizonyitsd be azt, hogy ez nem lehetseges!

    "Ha nekik ekkora sikerült volt, képzeljük el, mit érhetne el egy ügynökség, ha úgy döntene, hogy "zombie hálózat" segítségével növelné a számítási kapacitását."

    Bizonyitsd be, hogy vannak ilyen projectek a legfejlettebb katonai szervezeteknel es, hogy ez egy haboru alatt is hasznalhato maradna!

    "Anno egy radartechnikáról szóló kiadványban szerepelt az a tény, hogy a rendszerrel képesek zavarni a kommunikációt. A teljesítmény megvan hozzá, a rendszernek pedig csak az egyik véglete ez a frekvenciatartomány."

    KONKRET linket szeretnek amiben ez le van irva! Meg mi az a hulyeseg, hogy egy gigahertzes ado, kepes megahertzes savban ugyanazzal a teljesitmennyel adni? Bizonyitsd be!

    "A Pentagon és a NASA rendszereit is feltönkretehetetlennek hitték, míg nem jött egy 16 éves hacker, aki lazán bejutott pár heti munkával mindkét rendszerbe."

    Milyen rendszerekbe jutott be ez a hacker es egy haboru alkalmaval ezzel KONKRETAN milyen kart tudott volna okozni? Linkeket!

    "Abszolút védett rendszer nem létezik, csak olyan, amit még nem törtek fel (hivatalosan)..."

    Ez igy van. Egy pillanatig sem vitatkozok ezzel. Viszont eddig SEMMILYEN KONKRETUMMAL nem tamasztottad azt ala, hogy egy szofisztikalt orszag mindennemu katonai kommunkaciojat annyira konnyu lenne legallgatni/zavarni/megakadalyozni. Mivel te ezt allitottad!!!

    Ismetlem, konkret platformokat/cikkeket/tanulmanyokat szeretnek az allitasaidrol, linkekkel alatamsztva!
  • lordsithlord
    #28
    "SOHA SENKINEK sem sikerult geostacionarius palyat elerni kepes fegyvert kifejleszteni."

    A "műholdgyilkos" rakéta mind a szovjeteknek, mind pedig az amcsiknak elkészült. Nem csak kommunikációs műholdakat támad, hanem MINDEN KIJELÖLT műholdat, lévén annyira nem fejlett, hogy a célpontokat funkciójuk szerint osztályozza. Mindkét fél még a "csillagháborús" projektek időszakában valósította meg a rendszer technikai részét, majd lényegében süllyesztőbe kerültek a SALT-1 szerződéssel és a SZU felbomlásával. Az orosz rendszerről sok info nem jutott ki, az amcsiról volt néhány szivárgás ("gyilkos műhold", rakétakilövő műhold, stb.). A rendszerek ugyan nincsenek fellőve, de a hardverek léteznek és bevethetőek a mai napig. A rakétának elérni a geostacionárius pályát nem kell önállóan, egy hordozó buszter kell hozzá, ami nem más, mint egy hagyományos műhold, ami rendelkezik rakétakilövővel és radarrendszerrel. Egyébként nem földi indítású rakétával való kísérleteknél már jópár éve sikerült az amcsiknak geostacionárius pályára állítani olyan rakétát, ami képes lenne kilőni műholdat.

    "Ok, lassuk, hogy PONTOSAN milyen eszkozokkel es platformokkal szeretned ezt megvalositani. Egy listat szeretnek es linkeket ezekrol a szovjet rendszerekrol..."

    Írtam, hogy mindkét fél rendelkezik megfelelő repülőgépre felszerelt eszközzel. Azt is leírtam, hogy pontosan hogy néz ki a rendszer, egy pontosan erre a célra kialakított repülőgépről van szó (ahogy írtam, az amcsik erre 707-eseket alakítottak át, az oroszoknál nem tudom a típust).

    "Es akkor ez nem arulja el az ellenfelnek, hogy tamadas keszul? Plusz leginkabb a tamadonak van szuksege a vezetnelkuli hirkozlesre, a vedok azok sokkal konnyebben ki tudnak epiteni vezetekes es mikrohullamu rendszereket."

    Úgy látom, nem volt egyértelmű, amit írtam, tehát pontosítanék: ha a támadást megfelelően megszervezik, az ellenfél ellen pedig zavarást indítanak, akkor nem szükséges a rádiós összeköttetés a támadók számára.
    A védők ilyen szempontból elég komoly hátrányba kerülhetnek: a zavarással a kommunikációjuk megbénítható. A mikrohullámú és a vezetékes rendszer több irányból is támadható (légi támadás, beszivárgó egységekkel való szabotálás, stb.), tehát megintcsak nem megbízható eszköz. Lényegében ma nincs olyan kommunikációs rendszer, amit ne lehetne észrevenni és igen gyorsan kiiktatni.

    "Es ezzel automatikusan fel is tetelezel egy legifolenyt, mely abszolut ketseges. Raadasul a home-on-jam funkcio az osszes modern BVR AAM-ben (AA9,AIM54,AIM120) rendelkezesre all."

    Az abszolút légi fölény elég egyszerűen elérhető: ha a támadáskor a kommunikáció akadályozva van, nincs olyan vonal, amint értesíthető lenne a légvédelem a támadásról. Ráadásul az elsődleges célpontok támadásokkor pont a légi bázisok, ha azokat megfelelően megbombázzák (ergo üzemképtelenné teszik a kifutókat), akkor meg is van az abszolút légi fölény.
    Itt jegyezném meg, hogy ennyi erővel az AWACS gépeket sem használhatnák háborús időszakban, hiszen azok is fegyvertelen, hatalmas nagy célpontok...

    Minthogy én se látok bele Top Secret doksikba, elég nehéz lenne megmondanom, hogy mi a műholdról való rádiós zavarás kódneve. Amit tudok az az, hogy ez is még a csillaháborús projektek része volt. Mivel ugye az a projekt hivatalosan le lett állítva, nem lehet tudni, hogy ténylegesen elkészült-e. Ahogy írtam, nem tartom valószínűtlennek a dolgot, hiszen ez tipikusan egy olyan projekt amit "fű alatt" bármikor meg tudnak csinálni észrevétlenül.

    "Es ismetlem, ha meg meg is fejtenek 1-2 uzenetet, akkor platoon szintu kommunikacio egy reszletenek megfejtese 1-2 nap utan mennyi relevanciaval fog birni?"

    Akkor itt ismét leszögezném, hogy ahhoz, hogy ténylegesen használható infókhoz jussanak, nem az egység szintű kommunikációt fogják visszafejteni. Elég pár műholdas vagy légi kép a kommunikáció területéről ahhoz, hogy lehessen tudni, értékes-e hírszerzésileg egy adó vagy sem. De tovább megyek: még ez se kell hozzá. Szimpla beméréssel is meg lehet oldani a dolgot (a rádióforgalmazás mennyiségét figyelve ahonnan több adás jön, az nagy valószínűséggel nem csak 1 egység, hanem valamilyen irányító részleg lesz). Ehhez nem kell más, csak háromszögelés.
    Ha utánanézel, az amcsiknál 1-1 kód 1-2 napig érvényes általában. Vegyük alapul, hogy valaki rendelkezik a megfelelő hardverrel (ami mint írtam, pár szuperszámítógépet vagy pár adatközpont teljesítményét jelenti). 4-6 órányi adatgyűjtés szükséges, ennyi adattal már lehet dolgozni. Ezután újabb 6-8 óra, míg a megfelelő teljesítmény mellett feltörik a kódolást. Ha csak a napi kódcserét nézzük is, akkor is marad pár órányi lyuk a törés és a kódcsere között...
    De tovább megyek: ma már létezik az informatikai hadviselés fogalma is ugyebár. Ennek keretében lehet tudni, hogy vannak olyan tervezetek, melyek "zombie hálózatok" használatát feltételezik, így növelve a számítási kapacitást. Nincsenek pontos számok, de azt lehet tudni, hogy legutóbb az ilyen támadásnál egy szimpla hacker csoport többtízezer számítógépet uralt. És ez még csak nem is katonai projekt volt... Ha nekik ekkora sikerült volt, képzeljük el, mit érhetne el egy ügynökség, ha úgy döntene, hogy "zombie hálózat" segítségével növelné a számítási kapacitását. Erre még becslésekbe se mertek mind a mai napig menni a szakértők.

    "Remelem nem azt akarod mondani, hogy a gigahertzes radarjukkal fogjak zavarni a megahertzes radiokat! Szoval akkor, hogyan is fognak ezek zavarni?"

    Anno egy radartechnikáról szóló kiadványban szerepelt az a tény, hogy a rendszerrel képesek zavarni a kommunikációt. A teljesítmény megvan hozzá, a rendszernek pedig csak az egyik véglete ez a frekvenciatartomány.

    És akkor itt jegyezném meg, hogy abszolút védett rendszer nincs. A Pentagon és a NASA rendszereit is feltönkretehetetlennek hitték, míg nem jött egy 16 éves hacker, aki lazán bejutott pár heti munkával mindkét rendszerbe. A németek is azt hitték az Enigma-ról, hogy feltörhetetlen, míg ki nem derült, hogy mégse az. Vagy vegyük a WiFi kommunikáció titkosításait: az USA szakértői anno agyon dícsérték az WEP és a WPA titkosítást, míg egymás után, pár hónap eltéréssel ki nem derült, hogy hopp, valaki rájött, hogyan törhetőek.

    Mi ebből a tanulság? Abszolút védett rendszer nem létezik, csak olyan, amit még nem törtek fel (hivatalosan)...
  • Papichulo
    #27
    "Műholdas kommunikációról annyit, hogy már a szovjetek is megvalósították az u.n. "műholdgyilkos" rakétát..."

    NEM, NEM es NEM. A Szovjetunionak nem volt semmi olyan rendszere, amivel egy kommunikacios muholdat tamadni tudott volna. Meg az is kerdeses, hogy volt rendszerbeallitva LEO-ra veszelyes fegyvere, de meg SOHA SENKINEK sem sikerult geostacionarius palyat elerni kepes fegyvert kifejleszteni.

    "még a hidegháború időszakában kifejlesztett mindkét fél olyan rendszert, ami hatalmas területeket fedhet le"

    Ok, lassuk, hogy PONTOSAN milyen eszkozokkel es platformokkal szeretned ezt megvalositani. Egy listat szeretnek es linkeket ezekrol a szovjet rendszerekrol...

    "Ugyanakkor a támadónak elég tudnia, mikortól van "rádiócsönd" és ennek megfelelően megterveznie a végrehajtandó hadműveleteket."

    Es akkor ez nem arulja el az ellenfelnek, hogy tamadas keszul? Plusz leginkabb a tamadonak van szuksege a vezetnelkuli hirkozlesre, a vedok azok sokkal konnyebben ki tudnak epiteni vezetekes es mikrohullamu rendszereket.

    "Valóban, a zavaró eszköz elég sérülékeny tud lenni, lévén egy marhanagy gépről van szó"

    Es ezzel automatikusan fel is tetelezel egy legifolenyt, mely abszolut ketseges. Raadasul a home-on-jam funkcio az osszes modern BVR AAM-ben (AA9,AIM54,AIM120) rendelkezesre all.

    "Itt jegyezném meg, hogy elméletben a zavarás a hagyományos radargépekről is megvalósítható, hiszen teljesítményük megvan hozzá, készülékeik pedig alkalmasak a feladatra."

    Melyik berendezese alkalmas a radios kommunikacio zavarasara? Remelem nem azt akarod mondani, hogy a gigahertzes radarjukkal fogjak zavarni a megahertzes radiokat! Szoval akkor, hogyan is fognak ezek zavarni?

    "anno volt tervezet arra is, hogy a földközeli rádióforgalmat műholdról zavarják."

    Melyik rendszerre gondolsz? Link?

    "így nem tudom ,hogy végül tovább jutott-e a tervezési fázison, de nem lepne meg, ha valamelyik félnél igen."

    Nem jutott. Nem letezik ilyen rendszer.

    "Kb. 1-2 nap alatt egy hírszerző ügynökség vissza tudja fejteni a kulcsot megfelelő erőforrásokkal."

    Bizonyitek, hogy az NSA type 1 algoritmusokat 1-2 nap alatt vissza lehet fejteni? Plusz honnan tudjak, hogy melyik adatcsomag milyen kulccsal van titkositva? Es ismetlem, ha meg meg is fejtenek 1-2 uzenetet, akkor platoon szintu kommunikacio egy reszletenek megfejtese 1-2 nap utan mennyi relevanciaval fog birni?

    "Minél több a megfejetett üzenet, annál több a kulcs visszakereséséhez használható infó is"

    Es szerinted minden radio ugyanazt a kulcsot hasznalja? Peldaul ezt az eszkozt is azert fejlesztettek ki, mert ok erre nem gondoltak: http://en.wikipedia.org/wiki/KY-57

    "Az információ mennyiség megszűrése nem bonyolult feladat: a lehallgatott adás irányát belövik, berepüléssel vagy műholddal megnézik, milyen egység van arrafelé és máris megvan, fontos-e az adott infó vagy csak mazsola."

    Ilyen szinten pontos felderitest keptelenek osszehozni. De ha mutatsz erre barmifele bizonyitekot is, hogy ilyet valaki valahol is effektiven tudott alkalmazni egy szofisztikalt ellenfel ellen, vagy hogy leteznek az ehhez szukseges eszkozok, protokolok, szervezetek, akkor el fogok gondolkozni rajta.

    ps: A valaszban legyszives minden pontra kulon valaszolj, idezve, azt is, hogy mire reagalsz! Igy sokkal jobban atlatom. Meg amugy is ugy szokas ;) Koszonom!
  • lordsithlord
    #26
    Műholdas kommunikációról annyit, hogy már a szovjetek is megvalósították az u.n. "műholdgyilkos" rakétát...

    A zavarás baromi egyszerű dolog, szintén még a hidegháború időszakában kifejlesztett mindkét fél olyan rendszert, ami hatalmas területeket fedhet le. Lényegében az egész egy repülőgépre épül és a rendszer hasonlóan néz ki, mint a légi radarok. Valóban, a saját kommunikációjukat is zavarják ezzel, ezt nem is tagadom. Ugyanakkor a támadónak elég tudnia, mikortól van "rádiócsönd" és ennek megfelelően megterveznie a végrehajtandó hadműveleteket. Valóban, a zavaró eszköz elég sérülékeny tud lenni, lévén egy marhanagy gépről van szó (emlékeim szerint az USA erre a célra is 707-eseket alakított át, a ruszkiknál már nem emlékszem, milyen gépet használtak). Itt jegyezném meg, hogy elméletben a zavarás a hagyományos radargépekről is megvalósítható, hiszen teljesítményük megvan hozzá, készülékeik pedig alkalmasak a feladatra.
    De tovább megyek: anno volt tervezet arra is, hogy a földközeli rádióforgalmat műholdról zavarják. Ehhez mondjuk elég durva teljesítményű adó szükséges a műholdra, így nem tudom ,hogy végül tovább jutott-e a tervezési fázison, de nem lepne meg, ha valamelyik félnél igen.

    A törésről annyit, hogy nem úgy kell a dolgot elképzelni, hogy minden üzenetet Brute Force-szal kell megtörni. Minél több a megfejetett üzenet, annál több a kulcs visszakereséséhez használható infó is. Kb. 1-2 nap alatt egy hírszerző ügynökség vissza tudja fejteni a kulcsot megfelelő erőforrásokkal. Ez pedig elvileg csak úgy kerülhető el, hogy ha naponta váltják a kódolás kulcsát.

    Az információ mennyiség megszűrése nem bonyolult feladat: a lehallgatott adás irányát belövik, berepüléssel vagy műholddal megnézik, milyen egység van arrafelé és máris megvan, fontos-e az adott infó vagy csak mazsola. 1-1 berepülés vagy műholdas megfigyelés adatai 4-8 órán át frissnek számítanak, tehát ennyi ideig lehet tudni, hogy az adott adás milyen prioritású.
  • Papichulo
    #25
    Ugy erzem abszolut nem vagy tisztaban sem a harcaszattal, sem a katonai kommunikacio mai helyzetevel.

    Demonstralom, ezt mondtad: "AES256bit-es törése valóban, elég durva. Persze nem megoldhatatlan, szükség van hozzá pár szuperszámítógép vagy szerverpark összevont teljesítményére. Az erre szakosodott hírszerző ügynökségek pedig általában rendelkeznek ilyesfajta erőforrásokkal."

    Tudod hol hasznalnak manapsag AES256-ot? Meg platoon/squad szinten is ilyennel vannak ellatva, mondjuk a US Army alakulatok. Belegondoltal, hogy parhuzamosan hany ilyen kommunikacio folyik? Es, hogy ezek mennyire lesznek relevansak mire egy szuperszamitogep egyetlen ilyen diskurzust megfejt? Ha egyaltalan rogziteni tudod, mivel ma mar minden ilyen eszkoz frequency hoppingot hasznal es ezt nagyon komoly felkeszultsegu ellenfel kepes csak - jo esetben - megoldani. Ugyanezert zavarni is nehez, mivel akkora frekvenica-spektrumot kell zavarnod, hogy a sajat kommunikaciod is - gyakorlatilag - lehetetlenne teszed.

    Amugy kifejthetned, hogy ezt a zavarast milyen platformrol es milyen eszkozokkel kepzeled el, mivel szerintem ebbe sem gondoltal bele, ugymint energiaszukseglet, terjedesi karakterisztika (horizont), eszkoz merete, serulekenysege, stb...

    "Huiába irányított, ha kiszúrják bármelyik végpontot, bármikor a 2 végpont közé helyezhetnek egy lehallgató/átjátszó egységet."

    Sok sikert ezt egy muholdas kommunikacional megoldani ;)
  • lordsithlord
    #24
    Nem azt mondtam, hogy könnyen lehallgatható, természetesen nem arról van szó, hogy Kis Pista fogja magát és rákampol a katonai frekire, aztán szépen hallgatózik. De egy ellenséges ország már meg tudja oldani a lehallatást, ha úgy találják szükségesnek. Bármilyen vezeték nélküli rendszernek pontosan az a hátulütője, hogy kiszúrhatatlan, ha az ellenfél rákapcsolódik. Huiába irányított, ha kiszúrják bármelyik végpontot, bármikor a 2 végpont közé helyezhetnek egy lehallgató/átjátszó egységet.

    Emellett a rádiós rendszernek van mégegy komoly hátulütője: mégha nem is tudják visszafejteni, zavarni viszont tudják. Tehát nem nevezhetjük stabil, biztonságos rendszernek, hiszen megfelelő eszközökkel bármikor meg lehet annyira zavarni a vezetéknélküli kommunikációt, hogy az teljesen használhatatlan lesz.

    AES256bit-es törése valóban, elég durva. Persze nem megoldhatatlan, szükség van hozzá pár szuperszámítógép vagy szerverpark összevont teljesítményére. Az erre szakosodott hírszerző ügynökségek pedig általában rendelkeznek ilyesfajta erőforrásokkal.

    Katonai alkalmazásnál egy Ad-Hoc hálózat igencsak sérülékeny, hiszen az ilyen hálózatokat nem tudják megfelelő fizikai védelemmel ellátni. Tehát elég az ellenfélnek megtudni, merre is van a hálózat kiépítve és máris lehet szabotálni.
  • BlackVoid
    #23
    Ürügy arra, hogy az internetet jól leszabályozzák. Lesz valami kamu cybertámadás tutira.

  • Wittgen
    #22
    Van egy olyan érzésem, hogy most kezdenek megágyazni az usákok egy irán elleni csapásnak. Kicsit megtámadják magukat, mutatnak néhány kamu screenshotot, meg pár ott élő, iráni származású emberkét, aztán indulhat a bosszúhadjárat. Ez már az iraki módszer v2.0 lesz...
  • Papichulo
    #21
    "Rádiós forgalmazás lehallgatható, mivel gyakorlatilag mindenfelé szór, nem irányított a rendszer."

    Direkcionalis sugarzok? Mikrohullam? Laser? Meg ugye frequency-hopping, ezzel mit kezd egy unszofisztikalt ellenfel?

    "A lehallgatásához nem kell semmi extra mutatvány, pusztán megfelelő dekódoló program és számítógép teljesítmény."

    Mennyi ido lehet egy AES256-ot feltorni? Elarulom, hogy taktikai felhasznalasban ez hasznalhatatlan, strategiailag meg teljesen mast hasznalnak! Raadasul mindezt Sziria viszonylataban emlitetted!

    "Ezeknek a megoldásoknak van egy hatalmas hátulütőjük: bár viszonylag gyorsan kiépíthetőek, de pontosan emiatt igen sérülékenyek is."

    Egy optikai kabel azert nem serul olyan konnyen.

    De ha meg mindig azt kivanod bizonygatni, hogy a mai korszeru katonai radiok olyan konnyeden lehallgathatok, akkor mutass errol valami cikket vagy tanulmanyt es meg hajlando leszek elhinni ;)

    ps: Ugyan nem rendszeresen, de nagyritkan szoktam a Jane's Military Communications-t olvasgatni. Szerintuk nem annyira egyszeru a dolog, ahogy te azt elkepzled... de vegulis mit ertenek ok hozza?! :)
  • BrockSamson
    #20
    Ezt gyakran kell hangoztatni, mert a "belbiztonsag" az igazabol unlimited money es wallhack cheat egyben.
  • lordsithlord
    #19
    Lényegtelen, ki képezte és pénzelte a delikvenseket, a dolgon nem változtat: egy csoport lazán lebénította a teljes ország kommunikációját.
  • lordsithlord
    #18
    Javaslom, nézz utána, hogy milyen támadásokról készültek tanulmányok.

    Van a totális támadás (a filmekben előszeretettel említik cybervihar vagy ahogy a Die Hard 4-ben hívták, tűzvihar vagy futótűz), ami lényegében pontosan arról szól, hogy hogyan lehet egy országot a teljes káoszba dönteni.

    A recept egyébként általáűban egyszerű: ha megtámadják az elektromos rendszer 4-5 csomópontját, akkora rést üthetnek az áramellátásban, hogy a hálózat lényergében magától összeomlik a túlterheléstől. Ez nem scifi, ezt tanulmányok bizonyítják. Elektromos rendszer nélkül pedig minden repül: nincs közlekedés, nincs banki rendszer, nincs informatikai rendszer, akadozik az egészségügy és a közigazgatás, stb.

    Éppen ezért szokták a kritikus rendszereket elszeparálni, így kívülről nem lehet őket elérni. A probléma azonban, mint sok más helyen is, itt is az emberi faktor: ha egy "jól képzett" munkatárs úgy gondolja, hogy neki net kell a gépre és lazán ráköti a netre, onnantól máris támadható a rendszer. márpedig sajnos az a tapasztalat, hogy igen gyakoriak az ilyen munkatársak...
    Vagy vegyük a másik igen gyakori lehetőséget: felépítenek egy baromi erős védelmet, hogy véletlenül se lehessen bejutni, aztán a kedves munkatárs fogja magát és felírja a szigorú jelszót, nehogy elfelejtse. Ugyanilyen, mikor kiadnak külső kódgenerálót, amit aztán simán ellophatnak vagy elhagy a delikvens.

    Tehát valóban, alapvetően elég nehéz egy országot lebénítani. De az alapesethez hozzá kell venni az emberi faktort is és akkor kijön, hogy ugyan nehéz, de messze nem lehetetten a feladat.
  • lordsithlord
    #17
    Rádiós forgalmazás lehallgatható, mivel gyakorlatilag mindenfelé szór, nem irányított a rendszer. A lehallgatásához nem kell semmi extra mutatvány, pusztán megfelelő dekódoló program és számítógép teljesítmény. Márpedig a különböző hírszerző ügynökségek már a 2. világháború óta folyamatosan fejlesztik a dekódoláshoz használt rendszereiket. Itt jegyezném meg, hogy egy rádiós rendszer csak addig védett, míg az ellenség nem szerez egyet a másik fél által használt rádiós eszközökből.

    A amerikaiak valóban kidolgoztak anno egy megfelelő titkosítást, a STU elnevezésű kommunikációs rendszerben alkalmazták is. A rendszer alapvetően úgy épül fel, hogy statikus zajjal kódolják a valós kommunikációt. Maga a rendszer valóban feltörhetetlen, vagy csak igen nagy időráfordítással törhető. Szépséghibája is van azonban: a titkosításhoz szükséges adathordozók csak 1x használatosak, használat után megsemmisítik őket. Ergo a rendszer használatához állandó utánpótlás szükséges a rejtjelkulcsokból, aminek biztosítása azonban egy háborús helyzetben problémákba ütközhet. Ez pedig akadályozhatja a rendszer használatát.

    Egyébként valamennyi titkosítási rendszerre igaz 1 szabály: szükséges hozzá egy kódkulcs. Ezt általában külön útvonalon továbbítják a szükséges helyekre, de pontosan emiatt sérülékeny is lehet a dolog, lévén elég, ha az ellenfél megszerzi a kódot a használók tudta nélkül és máris a kódolás semmit sem ér.

    Ezt az ad-hoc dolgot nem egészen értem, hogy hogyan gondolod, de feltételezem, hogy ideiglenes kommunikációs vonalakra (pl. tábori telefon vagy ideiglenes hálózat) gondolsz. Ezeknek a megoldásoknak van egy hatalmas hátulütőjük: bár viszonylag gyorsan kiépíthetőek, de pontosan emiatt igen sérülékenyek is.
  • richard45
    #16
    És a kedves USA nem tetszik rettegni azoktól az izraeli terroristáktól akik néha néha kikapnak pár iráni atomtudóst? Jah vagy ők nem minősülnek terroristáknak hisz amit Izrael követ el az csak is a demokrácia védelmébe történik.
  • ugh
    #15
    Ezzel az iran elleni haborut akarjak lenyomni az amik torkan ?
    Nem ok voltak akik pont az irani infrastruktura ellen inteztek ilyen jellegu tamadast nem is olyan regen ?
    Szal kinek kell kitol felni ?
  • ugh
    #14
    bocs az orias capat a szupervulkant meg a huypermegaszupervihart ki is felejtettem..
  • ugh
    #13
    lordsithlord :
    Nem a fa*t nem.
    Egy orszagot ideig oraig megbenitani meglehet, de a totalis kaoszhoz kurva keves par hugyagyu nehany laptoppal.
    Az amerikaiak meg mindig felnek valamitol.
    Ha nem lesz ez akkor majd a zambiktol vagy a fa*om tudja mitol.
    Feltek mar a ufoktol, komcsiktol, terrorizmustol, bevandorloktol, supernovatol, meteortol, attol, hogy leall a fold magja meg a pi*a tudja meg mitol.
    Egy dologtol nem felnek. Ami nem mas mint sajat maguk.
    Pedig nem artana...
  • rajdi
    #12
    Az amerikaiak tartanak a terrorizmustól, ezért a világ tegyen meg mindent, hogy ne kelljen félniük. Logikus...
  • leetjunction
    #11
    Ezt már egy évtizede kitalálták, hogy a következő támadás "kibertámadás" lesz.

    Mi a tökéletesen megjátszható támadás, amit egy nemzet a polgárok félrevezetésére kiválóan tud kivitelezni? Az ami virtuálisan megy végbe.

    Lelövik majd az áramelosztó-központokat (csak párat) és az államok negyede sötétségbe borul + még 1-2 rendszerre ráfogjuk, hogy feltörték és a KÍNAIAK, OROSZOK és IRÁNIAK voltak ám (!) ... mert hát ugye majd mutatnak bizonyítékokat (jobbakat mint amiket mutattak az Iraki megszállás előtt ^^) és Mr. Panetta (védelmi miniszter) Mrs. Clintonnal (külügyminiszter) bőszen magyarázzák a bizonyítékokat.

    Kíváncsi leszek, hogy mi lesz 100 év múlva :)
  • Paddy
    #10
    Ezek az ameriakiak mindig rettegnek valamitől, rosszabbak mint az itthoni baloldali hivatásos rettegők.
  • Papichulo
    #9
    http://www.businessweek.com/news/2011-10-27/chinese-military-suspected-in-hacker-attacks-on-u-s-satellites.html
    http://www.theregister.co.uk/2012/01/13/sykipot_trojan_dod_smart_card_attack/

    Ezeket peldaul hova sorolnad a te kategoriad szerint? Vannak orszagok, akiknek a fegyveres eroik eleg aktivan vesznek reszt informatikai tamadasokban az USA/EU ellen, ilyen peldaul a PRC vagy a DPRK. Persze a masik oldalt sem kell felteni, melyrol peldaul az Iraniak meselhetnenek.

    A terroristak meg valoban nem tartanak itt, de megfelelo anyagi hatterrel hozza tudnak ferni egy infrastruktura elleni tamadashoz szukseges know-how-hoz. Szerintem a felelem abszolut jogos. Jobb felkeszultnek lenni, mintsem utolag csodalkozni.
  • Tetsuo
    #8
    Megint egyetertek.
  • kvp
    #7
    Ki lehet manapsag kiberterrorista az usa es az eu szemszogebol:
    -szorakozo hacker-ok, script kiddie-k, stb. (szoval gyerekek, vagy gyerekes felnottek)
    -belfoldi politikai aktivistak (anon, kalozpart, stb.)
    -a szovetseges allamok (pl. izrael) nyomasgyakorlasi cellal
    -gazdasagi parnerek (pl. kina), ipari kemkedes mellekhatasakent

    A valodi terroristak pedig tobbnyire otthon robbantgatnak. A legutobbi londoni merenyletnel is csak az volt a gaz, hogy a merenylok brit allampolgar muzulmanok voltak. Ez tortenik ha egy allam bevandolas neven beengedi az eltero kulturaju embereket a teruletere. Eddig minden merenylo legalisan tartozkodott a megtamadott allamban, vagy diakkent/munkaskent, vagy alanyi jogon azaz allampolgarkent.
  • sanyicks
    #6
    a kiberterroristák kiberterrorizmustól tartanak. Mint ahogy ahogy a terroristák is a terroristáktól tartanak :)
  • richard45
    #5
    Ááá ezek az hivatásos rettegők, nem rettegni kéne hanem ki kéne már végre venniük a nyelvüket a jordán pozitívak seggéből és kivonulni végre a francba a Közel-keletről. Persze tudjuk, hogy ez nem fog soha se megtörténni, hisz a hatágú csillagos emberek már bebetonozták rég a hatalmukat a politikai vezetésbe. De persze ezt nem kell elhinni hisz ez csak egy buta összeesküvés elmélet, igazából minden szép és jó, hisz itt van a jó öreg USA aki megvédi a demokráciát, a szabadságot a csúnya arab kiberharcosoktól.
  • Papichulo
    #4
    "hiszen a rádiós forgalmazásba bárki belehallgathat"

    Ezt ugy te sem gondolod komolyan? A hadsereg mar nagyon regota - szinte - csak titkositott radiokat hasznal (pl: http://en.wikipedia.org/wiki/AN/PRC-148)

    Ajanlom ezt is: http://en.wikipedia.org/wiki/NSA_encryption_systems

    "ráadásul sok területen nem is megvalósítható pusztán rádión át az irányítás."

    Ott lehet ad-hoc foldi vonalakat kiepeteni. Az is gyorsan felallithato es maximalisan biztonsagos kommunikacios csatornat nyujt.

    btw: Mat666 egy rossz troll, felesleges belemenni a flame-be ;)
  • Mat666
    #3
    "Jó példa erre a Szíria, ahol a kormányerők irányítását képesek voltak szinte teljesen összezavarni úgy, hogy kibertámadásokat indítottak az informatikai és a kommunikációs rendszerek ellen"

    És szerinted Szíriába kik csinálták azt terroristák\szabadságharcosok vagy a nyugat által értsd usa kiképzett és pénzelt emberek.
  • lordsithlord
    #2
    Lehet poénkodni, de ma már rég nem a harctéren dől el egy háború. Hogy pontosítsak, ma már másféle harctéren dől el.

    Elég pár jól képzett hacker és le tudják bénítani egy egész ország kommunikációját. Jó példa erre a Szíria, ahol a kormányerők irányítását képesek voltak szinte teljesen összezavarni úgy, hogy kibertámadásokat indítottak az informatikai és a kommunikációs rendszerek ellen. Miután ezeket a rendszereket lebénították, a biztonságos kommunikáció, mint olyan, megszűnt, hiszen a rádiós forgalmazásba bárki belehallgathat, ráadásul sok területen nem is megvalósítható pusztán rádión át az irányítás.

    Ez a kecskepásztoros duma elég nevetséges. Nem szabadságharcosokról van itt szó, akik a hegyekben rejtőzködnek...
  • Mat666
    #1
    "A washingtoni kormány attól tart, hogy a következő nagy terrorista merénylet kiberakció, informatikai rendszerek elleni támadás lehet"


    Szóval most megint megtámadják magukat ööö vagyis akartam mondani őket féljetek most jönnek a kecske pásztorok laptoppal.