Berta Sándor

Az Ericsson megoldásait használják a fehérorosz lehallgatásoknál

Az elnökválasztás után jelentősen romolhat az ellenzéki erők helyzete Fehéroroszországban. Ebben pedig svéd sajtóértesülések szerint nagy szerepe lehet majd nemzeti távközlési vállalatuknak is.

Az elnökválasztás után nem sokkal 600 ellenzékit vettek őrizetbe helyi igazságügyi szervek az Alexander Lukasenkó által vasszigorral vezetett államban. Őket gyorsított eljárásban ítélték 5-15 napos börtönbüntetésre. A Dagens Nyheter nevű svéd napilap tudósítása szerint a hatóságok bizonyítékként a lehallgatott telefonbeszélgetések leiratait és a vádlottak elektronikus levelezéséből kiragadott üzeneteket mutattak be. Ezekhez az anyagokhoz az igazságügyi szerverek az Ericsson segítségével jutottak hozzá. A svéd óriáscég látta el ugyanis korszerű megfigyelő rendszerekkel a fehérorosz rendőrséget és ügyészséget.


A napilap rámutatott, hogy jelenleg három internet- és mobil szolgáltató, illetve telefontársaság használja az Ericsson technikai megoldásait, amelyek lehetővé teszik a telefonbeszélgetések és az e-mailek, valamint az elektronikusan továbbított adatcsomagok rögzítését. Szintén az Ericsson szállította a Beltelecom fehérorosz állami cég számára a szükséges technológiát az internetes infrastruktúra kiépítéséhez. A rendszer karbantartásában a svéd partner a mai napig részt vesz. Ezt az információt az Ericsson NikolaTesla nevű horvát leányvállalata is megerősítette. Emellett a svéd vállalat látta el felszereléssel a Velcom és a Life nevű fehérorosz mobilszolgáltató cégeket is.

Az Ericsson a Dagens Nyheter munkatársának megerősítette, hogy valóban szállított a lehallgatásokhoz szükséges technikai eszközöket a Lukasenkó által vezetett államba. Ezeket azonban teljesen legálisan exportálták és betartották a nemzetközi előírásokat. A távközlési cég vizsgálatot indított az Ericsson NikolaTesla - Beltelecom ügyben. Az eset nem példa nélküli, hiszen tavaly vált ismertté, hogy a Nokia Siemens Networks 2008 elején egy Intelligence Platform nevű rendszert szállított Iránba. A megoldás segítségével gyakorlatilag minden kommunikációs csatorna ellenőrizhető.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manoszey #6
    Majd legfeljebb tesznek egy logót a rendőrautók és katonai járművek oldalára, hogy partnerünk az Ericsson, ahogy azt nálunk is szokták mentősöknél meg kamionosoknál meg egyéb cégeknél
  • bakagaijin #5
    Sem Kína, sem Fehéroroszország nincs rajta a tiltólistán. Így eléggé necces, hogy bármit rájuk tudnak varrni. Az hogy az ő infrastruktúrájukat használják az nem igazán meglepő, hiszen NYILVÁNOS mobilteló hálózatról van szó, és ehhez általában hozzá tartozik a lehallgathatóság biztosítása is, enélkül el sem lehet adni. Van aki szerint pl. Magyarországon a rendőrségnek nincs joga lehallgatni mobiltelefonbeszélgetéseket? Igen, ehhez normálisan egy jogi folyamat is tartozik, ilyen-olyan aláírás stb. kéne/kell a lehallgatás jóváhagyásához, de ez már nem a mobiltelóhálózat hanem a jogi rendszer része...
  • MacropusRufus #4
    hát ez gáz. Hol van most pl. az EU szakembere aki felszólítja a svédeket, hogy tartózkodjanak egy dikatúra támogatásától?
    Az egész világ meg van hülyülve vagy mi?
    Kínában pl. a nyugati cégek segítik az elektronikus média cenzúráját. (pl. mint a gúgli tette anno). É-Koreát a fejlett világ támogatja kajával, cserébe meg kapéunk mindenfajta fenyegetőzést, hogy kiírtanak minket, ha nem adunk nekik kaját. Ha viszont adunk, abból senki nem fog kapni, csak a hadsereg, ergo: etetjük az ellenségünket. Vagy itt van mindejárt az ENSZ egyetemes emberi jogai... Hány fejlett ország tartja be? És milyen hely ez az ENSZ ahhol pl. Kína a BT tagja lehet? Meg egyáltalán tagja lehet?
    Szólva az, hogy az erikszon segétkezik ebben tlejesen hozható: a fejlett világot nem érdekli, hogy milyen áron, de jöjjön a zsé. Ha ezért gyerekekkel kell cipőt varratni 24 órában havi 5dollárért akkor azt kell csinálni.
    Szánalmas egy világ ez.... Megérett a restart
  • Cat #3
    Szerinted ez jó színben tünteti fel a céget? :D
  • kvp #2
    Igen, sajnos az ilyen nagy cegek viszik el a kulfoldi megrendelesek jo reszet, mint a siemens vagy az ericsson. Pedig van magyar fejlesztesu rendszer is, ami jobb mint a ket emlitett es majdnem eleri az izraeli-amerikai kozos fejlesztesu rendszer tudasat. A legtobb nyugatrol eladott rendszer csak sima adatrogzito, tehat elmenti a beszelgeteseket meg az ip forgalmat. Ezek telepitese az eu-ban egyebkent minden szolgaltatonak kotelessege. Nem tudom miert akad rajta ki egy ujsagiro, hogy a nalluk otthon hasznalt rendszert eladjak mas, az eu-n kivuli diktaturaknak is.
  • bertino #1
    ez most egy Ericsson reklam ?