Napi Online

Jó munkához nem feltétlen kell iroda

A dolgozók többsége szerint az eredményes munkához ma már nem kell feltétlenül a munkahelyen lenni. A távmunkával nő a lojalitás, ráadásul még többet dolgoznak a munkavállalók.

A Cisco frissen közzétett nemzetközi felmérésének eredménye szerint világszerte ötből három munkavállaló úgy gondolja, hogy az eredményes munkavégzéshez manapság már nem kell feltétlenül az irodában tartózkodni. A válaszadók olyannyira fontosnak tartják a vállalati információk rugalmas és mobil elérését, hogy 50 százalékuk inkább választana alacsonyabb fizetéssel járó, de irodán kívüli munkavégzést lehetővé tevő munkahelyet.

"A munkaerő mobilitásának növekedése elkerülhetetlenül új biztonsági és kockázatkezelési kihívások elé állítja a vállalatokat. A felmérés azt jelzi, hogy - főként a tudásalapú munkahelyeken - nagyon nagy szükség lenne a távmunka kereteinek biztosítására, illetve ezzel párhuzamosan a vállalati szabályzatok felülvizsgálatára, a végfelhasználók képzésére, valamint a dolgozók és az informatikai részlegek közötti kapcsolat erősítésére, a bizalom növelésére" - hangsúlyozta György László, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója. A vállalatok növekedési esélye, hatékonysága, versenyelőnye és kockázatkezelési képessége nagyban függ attól, hogy az informatikai részleg mennyire képes építeni ezekre a kapcsolatokra, tette hozzá.

A felmérés szerint öt munkavállalóból három úgy gondolja, az eredményes munkavégzéshez nem kell feltétlenül bemenni az irodába. Ez a tendencia különösen erősnek mutatkozott Ázsiában és Latin-Amerikában. Indiában tíz válaszadóból több mint kilenc vélekedik így, míg Kínában (81 százalék) és Brazíliában (76 százalék) is rendkívül sokan osztják ezt a nézetet. A válaszadók kétharmada azt várja az informatikai részlegtől, hogy tetszőleges - saját vagy a cég által biztosított - eszközzel lehetővé tegye a vállalati hálózatok, alkalmazások és információk helytől és időtől független elérését. Várakozásaik szerint ráadásul bővülni fog az erre használható eszközök köre is.

A vállalati hálózatokat, alkalmazásokat és információkat az irodán kívülről is elérő munkavállalók mintegy fele (45 százaléka) számolt be arról, hogy napi két-három órával többet dolgozik, mint régebben, míg negyedüknél ez a szám a négy órát is meghaladja. A túlórák azonban nem jelentik azt, hogy folyamatosan rendelkezésre álló, bármikor befogható munkavállalókká váltak volna. Mindössze saját maguknak szeretnék beosztani, hogy a napjuk mely részét töltik munkavégzéssel és melyet pihenéssel, ügyintézéssel vagy egyéb tevékenységgel.

Emellett sokak esetében a nem helyhez kötött munkavégzés lehetősége döntően befolyásolja a munkahelyi lojalitást (13 százalék), a munkakörválasztást (12 százalék), valamint a munkafegyelmet (9 százalék) is. Így például háromból két megkérdezett azt állította, hogy szívesebben dolgozna olyan munkahelyen, ahol ugyan kevesebb a fizetés, de a dolgozók nagyobb szabadságot kapnak a különböző eszközök használata, a közösségi hálózatok elérése és a mobil munkavégzés területén, mint egy olyan cégnél, ahol jobb a bérezés, ám mindezek a lehetőségek nem adottak. Ez az arány bizonyos országokban - az elmúlt években tapasztalható gazdasági nehézségek ellenére - még ennél is magasabb volt (Spanyolországban például 78 százalék).

A felmérésben részt vevő informatikai szakemberek majdnem fele (45 százalék) úgy ítéli meg, hogy a vállalati házirendek és technológiák még nincsenek azon a szinten, hogy megfelelő alapot nyújtsanak a rugalmas, mobil munkavégzéshez. A legnagyobb akadályt - nem meglepő módon - a biztonsági megfontolások jelentik. A megkérdezett informatikai szakemberek szerint a biztonság (57 százalék), a rendelkezésre álló erőforrások (34 százalék) és a munkatársak szakértelme (17 százalék) jelentik a több helyről történő munkavégzés legnagyobb akadályát, míg más válaszadók elsősorban az informatikai részlegben és a vállalati szabályzatokban látják a fő problémát. Különösen erős ez a vélemény az indiai dolgozók körében, ahol a felmérésben részt vevők több mint fele (58 százaléka) gondolja úgy, hogy a munkavégzés rugalmasabbá tétele az informatikai nehézségeken bukik meg.

A munkavállalók egyötöde szembesült már azzal, hogy idegenek nézték a számítógépe képernyőjét, miközben az irodán kívül végezte a munkáját. További 19 százalék számolt be arról, hogy nem ellenőrzi, kik vannak körülötte, mielőtt elkezd dolgozni. A válaszadók majdnem ötöde hagyott már felügyelet nélkül különböző eszközöket nyilvános helyeken. A megkérdezett dolgozók 58 százaléka engedte már meg saját bevallása szerint vállalaton kívüli személyeknek, hogy felügyelet nélkül használjanak céges számítógépes eszközöket.

A munkaerő helyhez kötöttségének megszűnésével párhuzamosan nő az adatvesztés veszélye is. A megkérdezett informatikai szakemberek mintegy negyede (26 százaléka) arról számolt be, hogy az elmúlt egy év során a dolgozók rendelkezésére bocsátott eszközök negyedét ellopták vagy elvesztették. A válaszadók 50 százaléka inkább választana alacsonyabb fizetéssel járó, de irodán kívüli munkavégzést lehetővé tevő munkahelyet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #29
    már 5000szer leírtam. Bejárósnál is bárki megcsinálhatja a köv munkarendet:
    - bemegyek időre
    - netezek 1-2 órát
    - kéne kaja kimegyek
    - eszem
    -net 1-2 órát
    -fú már csak 2 óra
    -3 kor munkázom kicsi
    -4kor fáradt vagyok még indulás előtt netezek
    -5kor megyek

    Behelyettesíthető a fenti teendők közé még:
    -trécselek a kollégákkal
    -jön a kolléga valami poénosat mutatni
    -bullshittelő meeting van
  • Griphons #28
    Ezzel nekem is vannak tapasztalataim, és teljesen egyetértek torreadorz-zal.

    Az egy dolog, hogy az emberek többsége jó dolognak tartja a távmunkát, de ettől még a munkafegyelem rovására megy a dolog.
  • torreadorz #27
    A távmunkához alkalmas munkavállaló is kell.
    Mondok egy negativ példát:
    a mi cégünknél volt egy távmunkás fejlesztő. A saját beosztása szerint a következő volt a munkarendje:
    -Kelés 11kor
    -Saját ügyintézés, bevásárlás, ez az amaz, ebéd délután 3-ig.
    -Délután 4-kor kegyeskedett nekilátni fejleszteni, igaz ekkor hajnalig nyomta.
    Csakhogy mindenki más meg 9-5ig dolgozott, ergó l.fasz nem volt nem teammunka, és mindenki szivott miatt (javitott egyet, tesztelő reggel 10kor letesztelte, nem jó, lehetett várni délután 6ig a javitásra, ekkorra a tesztelő már hazament, közben egész nap "malmozott").

    Én magam is volt hogy távmunkáztam, sokkal nagyobb önfegyelmet igényel mint az irodában dolgozás. Mert ilyenkor az ember hajlamos később kellni (úgyse kell munkába sietnem), hajlamos egy kicsit netezni, egy kicsit tévézni, egy kicsit bevásárlni dolgozás előtt/közben (mondván majd tovább dolgozok kicsit), és végül tényleg nem tudsz kikapcsolódni a munkából mert a laptop mindig be van kapcsolva és nincs éles határ hogy akkor most kicsit dolgozok vagy tényleg valami mással foglalkozok. És végül, tényleg nincs hová menekülnöd a munkából.

    Szóval, szerintem magyarországon a munkavállalók jó része nem alkalmas folyamatos távmunkára, pont az önfegyelem hiánya miatt.

  • Komolytalan #26
    Nálunk van erre egy kiváló találmány: ajtó. Beülök a géphez, becsukom, és nem jön be se az asszonypajtás, se a gyerek - csak ha tényleg nagyon muszáj. Meg vannak nevelve :-D
  • Komolytalan #25
    Feleségem napi 2 órát utazik bejárásként, míg irodában dolgoztam nekem is napi 1.5-2.5 óra volt. Ez havi szinten kb 44 óra, amiből ha csak a felét ledolgozom mondjuk 3000Ft/óra díjjal, amiből a felét be is fizetem adóba, mert borzasztó rendes gyerek vagyok, akkor is 33eFt-vel vagyok beljebb, plusz a bérlet, amit így nem veszek, ami további kb 10eFt.

    A fűtés már érdekesebb téma, de havi 40eFt-t kb napi 8 órás alacsonyabb hőmérséklet, majd újra felfűtöd módon nem spórolsz meg. Viszont ez a hőmérséklettel való játék eleve nem is opció sokaknak, mert ha van háziállatod, virágod, gyereked akkor nem teheted meg.
  • Yv@n #24
    "A magánélet és a munkahelyi élet teljesen összemosódik. Egyszerűen nem marad hely ahová "menekülni" lehet a munkahelyi gondok elől."
    Szerintem ami munka távmunkában végezhető, ott a munka elől hazamenekülés amúgy sem működik. Az ilyen problémák fejben mennek az emberrel együtt, én legalábbis ha valami probléma van, akkor azt nem tudom kikapcsolni, épp rohadt mindegy, hogy melóból hazajöttem, vagy eleve itthon dolgoztam.

    "Ezen kívül a család sem nagyon látja be, hogy most éppen a munkahelyeden ülsz, és koncentrálnod kell a munkádra."
    Ez már inkább probléma, és egyáltalán nincs gyerekre korlátozva.
  • Komolytalan #23
    Hát igen, elég nagy pazarlás hogy van x millió ember, és 2xmillió "barlang", merthogy egyikben alszik, másikban dolgozik... Nyilván a szalag mellé mondjuk be kell járni, meg azt se tudnám így élből elképzelni hogy egy pénztáros távmunkában dolgozzon, de én konkrétan kőkeményen bírságolnám azokat a cégeket - környezetszennyezés miatt - akiknél meg lehetne csinálni, de mégsem támogatják a távmunkát.
  • e57 #22
    Tapasztalatból mondom, hogy a távmunka a munkavállalónak plusz költséget jelent, amit nem nagyon ismer el a munkáltató. De nem ez a legnagyobb hátránya.

    A magánélet és a munkahelyi élet teljesen összemosódik. Egyszerűen nem marad hely ahová "menekülni" lehet a munkahelyi gondok elől.
    Ezen kívül a család sem nagyon látja be, hogy most éppen a munkahelyeden ülsz, és koncentrálnod kell a munkádra. A gyerek ugyan úgy nyaggat, hogy elromlott a játékom, javítsd meg. Neki hiába mondod, hogy most nem otthon, hanem a munkahelyen vagy, nem érti, nem értheti.
  • sanyicks #21
    Az autó, busz, viszont nem 1-2 ezrest eszik havonta, hanem egy 10-es minimum, nem beszélve a még drágább szabadiőmről... fűtés meg amúgy is megy, ugyanis egy lehült lakást felfűteni ugyanolyan mintha egésznap szinten lenne tartva (értsd egésznap kicsit fűt= napközben nem fűt este meg nagyon), ez max több napos távollétnél éri meg.
  • sanyicks #20
    hát pedig csak ezek lehetnek, persze az összes résztvevő gépnél számít.