Gyurkity Péter

Meghalt a smartbook, éljen a tábla PC!

Néhány hónappal ezelőtt még kérdéses volt, hogy a netbook és a miniatűr eszközök közötti tér betöltésére szánt smartbook kategória vajon önmagában is életképes lesz-e, ám mostanra nagyjából megkaptuk erre a választ. Maga a Qualcomm, vagyis a szegmens kialakításának egyik kezdeményezője ismerte el, hogy próbálkozásuk nem volt sikeres, napjainkra minden lehetőséget a tábla PC-k happoltak el a kicsinyke noteszgépek elől. A kérdés már csak az, hogy a legtovább kitartók mikor adják majd fel.

A system-on-chip (SoC) megoldásokra koncentráló cég saját IQ 2010 elnevezésű rendezvényén beszélt a smartbook jövőjéről, pontosabban annak hiányáról. Maga Paul Jacobs vezérigazgató ismerte el, hogy a tábla PC-k hatalmas sikerének köszönhetően a kategória gyakorlatilag halottnak nyilvánítható, mivel ezek a rivális megoldások pontosan azt a területet töltik be, amelyet eredetileg a smartbook készülékeknek szántak. A mindvégig elérhető, folyamatos internetkapcsolattal rendelkező táblák ily módon elhappolták a teret a születőben lévő szegmens elől, amelyet már nem tudnak meg nem történtté tenni.

Érdekes, hogy a smartbook esetében még a név is vitákra, sőt bírósági perek indítására adott okot. Egy német cég ugyanis Smartbook AG néven folytatta tevékenységét, és kifogásolta, hogy a Qualcomm, illetve több más tengerentúli vállalat ugyanezen kifejezéssel illeti saját fejlesztéseit. Követelték, hogy a sajtóközleményekben és egyéb kiadványokban mellőzzék a szó használatát, ami persze nem talált sok megértésre az éppen ezen kifejezést meghonosítani kívánó riválisoknál - mindez nyilván nem javította az újonnan megjelenő, illetve készülőben lévő termékek debütálási esélyeit.


A Qualcomm Snapdragon processzoros smartbook prototípusa

Hasonlóan jelentős problémát jelentett, hogy a smartbook megoldások túlnyomó többsége Linux operációs rendszerrel jelent volna meg, márpedig a nyílt platform nem aratott világraszóló sikereket a netbook szegmensben sem. Eleinte értek el ugyan bizonyos eredményeket a bátrabb, korán jelentkező gyártók, ám amint a Microsoft a Windows XP újrahasznosítása mellett döntött, a vásárlók többsége azon nyomban váltott, és a redmondi cég jól ismert szoftverét futtató változatokat szerezte be, alapvető módon megváltoztatva az operációs rendszerek megoszlását a netbookok terén.

A tábla PC-k szegmensében némileg más a helyzet, hiszen az Android révén az érintőképernyővel érkező megoldások jó esélyekkel indulnak, itt pedig több kényelmet nyújthatnak azoknak, akik böngészéssel, e-könyvek olvasásával, illetve multimédiás tartalmakkal szeretnék elütni az időt (erre a smartbook készülékek kevésbé alkalmasnak bizonyultak).

Az év első felében még némileg másként gondolkodtak a jövőről a gyártók. Az nVidia részéről például elhangzott, hogy bár jóval többen dolgoznak táblákon, mint smartbook megoldásokon, a gépelést, pötyögést jobban igénylő feladatoknál (úgy mint levelezés, chat, azonnali üzenetküldők, illetve dokumentumok) ez utóbbiaknak bizonyosan fontos szerepe lehet, vagyis még nincs veszve semmi. A cég itt saját Tegra termékei révén volt érdekelt, ám a Qualcomm beismerése után több mint valószínű, hogy már ők is kevesebb reményt fűznek a korábbi tervekhez.

Emlékezhetünk persze arra is, hogy már áprilisi cikkünkben elszalasztott lehetőségről írtunk, elsősorban arra utalva, hogy a nagyobb gyártók meglehetősen lanyha érdeklődést tanúsítottak a terület iránt, a jelentős késések és csúszások a megjelenések terén pedig könnyedén oda vezethetnek, hogy átengedik a terepet a tábla PC-knek. Valami ilyesmi következett be mostanra, ez utóbbi szegmens előnye pedig - főként az Apple iPad és annak fontosabb riválisai révén - már elvitathatatlan.


Lenovo Skylight

Nagyjából két évet élt meg tehát a platform, hiszen a Qualcomm eredetileg 2008 végén jelentette be az ARM-chipekre alapozott fejlesztéseket, ennek nagy részét pedig a tervezési, fejlesztési fázisban töltötte, hogy azután alig néhány mohikán jelenjen meg a küzdőtéren. Ezen még az sem igazán segített, hogy a nyár elején - hosszabb csúszásokat követően - a Lenovo és a Toshiba végre jelezte, hogy hamarosan elkészülnek saját megoldásaikkal. A 10 hüvelykes kijelzők Tegra, illetve Qualcomm chipekkel párosultak, ám jellemző, hogy a Toshiba rögtön tábla PC-it is bejelentette, biztos ami biztos alapon.

Nem mehetünk el amellett sem, hogy a kereskedelmi ár némi változáson ment át a Qualcomm eredeti elképzeléséhez képest. A cég 2008-ban még 200 dollár körüli szintet jósolt a smartbook megoldásokhoz (nagyjából 10 óra üzemidővel), miközben a Lenovo 500 dolláros áron dobta volna piacra készülékét, amennyiben az a tervezett időpontban minden szempontból készen áll. Ezért is késhetett sokat a fejlesztés, amely azonban szintén rontotta annak esélyeit, nem beszélve arról, hogy az Apple kínálatában ezért az árért már felbukkant a 16 GB-os iPad, amely a szoftverek terén is sokkal jobban állt.


Toshiba's Folio 100 - 10 collos érintőképernyő (1024 x 600), Tegra 2 processzor, 16 MB RAM

Az utolsó mentsvárat a fejlődő országok jelentették a szegmens, és az abban érdekelt gyártók számára, hiszen itt várhatóan nagyobb igény mutatkozott volna a billentyűzettel és nagyobb kijelzővel ellátott készülékek iránt. A fejlett országok vásárlói második, illetve harmadik PC-ként alkalmazták volna ezen fejlesztéseket, márpedig itt szintén sokkal jobban megfelel a célnak a tábla PC. Ebből most már szintén nem lesz semmi, a kevésbé szerencsésebb régiókban maradnak a netbookok, és talán a tábláknak is jut elég a tortából.

Ezek után a Qualcomm várhatóan maga is a táblákhoz készít majd SoC-megoldásokat. A döntés megszületett, így a fejlett országokban az elkövetkező években két slágertermék viszi majd a prímet: a tábla PC-k, valamint az okostelefonok.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Balumann #13
    Hát nyilván attól is függ, hogy milyen egyetemről van szó, én ELTE -n (általános rendszergazda szakon) rengeteg dologra tudom használni. Viszonylag olcsó (60-ért már lehet kapni, én még 70 körül vettem), könnyen hordozható (mivel kocsim nincs, és pénzem is kevés, ezért a laptop nálam gyak. kilőve), viszont szempont volt, hogy legyen billentyűzete a gyorsabb írásokhoz (pl. jegyzetelés, programozás), tudjak használni PC-s programokat (Office, programozó alkalmazások mint Codeblocks, Dreamweaver CS4, hálózati alkalmazások, rendes böngésző legyen Flash Playerrel), meg ilyenek. Nekem a 900HA nagyon jól bevált, szinte állandóan használom, amikor suliban vagyok, de nyaraláskor is nagyon jó szolgáltatot tett például, meg utazáskor is tudom használni simán (olvasás, honlapkészítés gyakorlás). Előadásokon ezen jegyzetelek, vagy követem az órai diát (közben meg netezek, msn, ilyesmi ^^).

    Ráadásul kikapcsolódásra is alkalmas (mégha nem is a legideálisabb eszköz ezekre, de a többi szempontot figyelembe véve jobb mint a semmi), filmnézésre és bizonyos főleg régebbi játékok futtatására. Pl. tegnap olyan jót CS 1.6-oztunk, bár igaz a kijelzőt rákötöttem monitorra (gépterembe benntmaradhattunk, és pont 2 óra szünetünkben nem is volt ott óra ^^).

    Tehát ne mond, hogy nem használható semmire, mert ez NAGYON NEM IGAZ, egyre több ismerősöm választott netbookot, és mindenki egekig dícséri, nagyon jól használható. Ráadásul utóbbi Zeneművészeti egyetemre jár, és még ott is nagyon jól jön neki ^^
  • Ronny #12
    Az én időmben még csak laptopok voltak, de már akkor sem értettem, hogy az egyetemi környezetben mire lehet használni, azon kívül, hogy lehúzták egy valag pénzzel a hiszékeny szülőket. A kolesz más téma, de oda sem megfelelő eszköz a netbook.
  • Ferrer #11
    Ezek a smartbookok szerintem is felejtősek, viszont a netbook az egyetemisták és főiskolások egyik legjobb eszköze.
  • paraszgyerek #10
    Az LCD és az e-ink az más kategória... ilyenen nem fognék bele egy komolyabb könyv olvasásába, az biztos. Persze afféle nagyranőtt mobilként valóban nem tűnik rossznak. A jövő - és már a jelen is - a mobilba belepréselt, cloud computinggal megtámogatott vékony termináloké. Jól jár a felhasználó is és a nagytesó is...
  • ramolito #9
    Udvozletem mindenkinek cak pár érdekesség a Tablet PC-krolez van nekem http://www.youtube.com/watch?v=opmIgDNahTA és nagyon meg vagyok elégedve pont kitolti azt az urt amirol itt egyesek beszélnek: a mobilitást és a billentyut amit egyesek hiányolnak. N a most igaz hogy nem olcso mulatság de csak 1X kell megvenni. Na most ami a legjobb benne hogy télleg a mobilitást tartották szemelot.
    Core2 dua processzor van benne ami eleve tullépi a 2Ghz-t igaz csak 160 Gigás HDD-t de pont elég jah eleve 3g-s modem is van benne és erosebb mint egy szokványos Tablet-PC de mégis mobilisabb mint egy Notebook.viszont ez a verzió még nem engedi az ujjal valo használatot ehhez még kell a Stilus toll de az eggyel feljebbi verzióban már ezt is megoldották.
  • barii #8
    amúgy én is azt vallom, hogy nagyon sok dologra a virtuális billentyűzet elég. Ha nem a gépelés dominál, akkor simán. Amikor androidos telefont vettem, folyton fekvőre forgattam, hogy nagyobbak legyenek a gombok, de már az sem kell, elég gyorsan tudok írni. Nem esszét, de pl egy ekkora bejegyzést, vagy webcímet a böngészőbe, azt elég gyorsan lehet, és sokkal mobilabb.
  • barii #7
    hú mennyi ferdítés:D

    Először is mivel smartbookon és tableten ugyanazok az operációs rendszerek tudnak futni, tökéletesen megélhetnek egymás mellett, mert a programok ugyanazok lesznek rájuk, és gyakorlatilag a kettő ugyanaz, csak az egyik billentyűzettel, másik anélkül, kinek ez kell, kinek az

    A másik, hogy tablet fronton sem a windows domivál, főleg nem az asztali. Ha asztali win7-et akarnak bele rakni, akkor eleve ahhoz kell egy atom processzor legalább, ahhoz meg hűtés, és egy tablet nehogy már ventilátort tartalmazzon.

    Arról van szó, hogy milyen árakat akartak, de hogy aztán mi lett belőle, arról nem

    A Toshiba tetszik. 10' pont jó, Tegra, HDMI, Android. Majd csak lesz rá 3.0, és akkora felbontás már nem gond, és kizárt, hogy előbb utóbb ne legyen benne 3G, és akkot tökéletes
  • hodobaj #6
    Ha valaki netezni és olvasni szeretne egy Tablet tökéletes választás. Egy képernyő mire másra lenne szükség aki meg alkotni akar az vegyen Notebook-ot vagy üljön le a Desktop elé. Igaz elég spanyol viaszos a szegmens mert az iPad előtt senkit nem érdekelt a dolog, de nagyon is sok lehetőség van.
  • hdo #5
    Engem egyetlen eszköz sem érdekel aminek nincs fizikai billentyűzete. Ha nincs a gomboknak tapintása, akkor felejtős, ugyanis nem vagyok hajlandó visszaesni arra a szintre, mikor a billentyűgombok lesésével vagyok elfoglalva - ami nem mellesleg marha idegesítő módon elfoglalja a fél képernyőt.
  • Tetsuo #4
    Hat engem ez a kategoria soha nem erdekelt es nem is fog, felolem hivhatjak smartbooknak, netbooknak, tabla pc-nek...
    Van egy asztali gepem, egy laptopom es egy mobilom, egy audio lejatszom meg kenyszerusegbol egy e-olvasom amik lefedik az igenyelt kozvetlen IT-kapcsolatomat. :)